Νέο setup για σαλόνι.

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.127
Reaction score
18.904
''Βρώμικα'' φτηνά 7ιντσα μου ήρθαν απρόσμενα (δωράκι)..
Απόσταση ακρόασης 1.60μ. (περίπου) και 2 sub 12'' σε χώρο 15 τ.μ.

Δεν θέλω τίποτα παραπάν'
Με το ''δαγκωματάκι'' τους, τις ρυθμισούλες τους και με τα ούλα τους.. :rolleyes:

Ακούω συνήθως σε στάθμες (πάνω κάτω) έως 75 άντε 80db στο τσακίρ και για πολύ λίγο..

Είναι overkill.. :biggrin:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Στο αρχικό ερώτημα, θα μπορούσαν τα 310 κατα την γνώμη μου να παίξουν πολυ ωραία στα 3 μέτρα.
Με δυο σαμπ (ένα για το καθένα) της ίδιας εταιρίας, και κροσαρισμένα ψηλότερα απο τα 80Hz.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.372
Reaction score
125.405
Γιες.


Screenshot_20221006-162540~2.png


Έστω με 3% ολική αρμονική παραμόρφωση, καταφέρνει να βγάλει μάξιμουμ έως περί τα 104 ντεσιμπέλ στο 1 μέτρο από 70 έως 200 κύκλους. Μετά ανεβάζει στάθμη, δεν έχει θέμα.

Από 70 και κάτω, κατρακύλα κανονική.

Στους 50 κύκλους, τερματίζει στα 94 ντεσιμπέλ, είναι ψοφιο.

Το σχεδιάγραμμα στο 1% ολική αρμονική παραμόρφωση, δείχνει ένα καλό πικ στους 110 κύκλους, εκεί άμα γίνει κρος, είναι οκ. Από κει και κάτω, η πτώση είναι στρωτή όμορφη.


Η χρήσιμη στάθμη του ηχείου είναι από τη μπλε γραμμή και κάτω, ενώ οι δυνατότητες στάθμης πάνω από τη μπλε γραμμή, είναι πρακτικά άχρηστες:

Screenshot_20221006-162540~3.png


Κάτω από τους 70 κύκλους είναι νεκρό σα τον Παπανδρέου τον γέρο της δημοκρατίας.



ΥΓ. Στα 2 μέτρα απόσταση, από 2 ηχεία, θα έχουμε εν ισχύ το παραπάνω γράφημα max spl του 1 ηχείου στο 1 μέτρο.

Στο πολυκάναλο, πάει αλλιώς το πράμα.

Αυταααα....
 
Last edited:

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Και ποιο sub θα είναι αυτό;
Οχι το 750 φαντάζομαι
Πόσο κάνει το επόμενο;
Πόσα θέλουμε ;
Ευτυχως με τα sub της όμως, γλιτώνουμε την αγορά του extra calibration ματζαφλαρίου
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.372
Reaction score
125.405
Εν ολίγοις, με την παραδοχή ότι θα το κροσαρεις με σαμπ, η χρήσιμη μέγιστη στάθμη του 310 (στο 1 μέτρο απόσταση ακρόασης) καθορίζεται αποκλειστικά και μόνο από την 3η οκτάβα, από το κυκλάκι:

Screenshot_20221006-162540~4.png


Το όμοιο ισχύει σε όλα τα ηχεία, ανεξαρτήτως κατασκευαστή.

Και εξαρτάται αποκλειστικά και μόνον από το μέγεθος του μεγαφώνου.

Τα υπόλοιπα, παιδιά μου, καλά μου παιδιά, είναι παπαριές καμαρωτές.

Φακτς οφ φύζικς.
 

ika

News
Μηνύματα
13.998
Reaction score
12.973
Πριν πιάσεις την στάθμη αναφοράς ,αναλογίσου τους χαιεντάδες από την μια να έχουν πιάσει ψιλή κουβέντα στο ψιλόβροχο και τον ear από την άλλη ,ζωζμένο στα άρματα με τα φυσεκλίκια περασμένα σταυρωτά στο στήθος :)


View attachment 265687
o_O
φτάνει 115db το iPod?
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.012
Reaction score
6.798
Μισό ρε Κώστα.

Στο διάγραμμα που βάζεις φαίνεται πως το Max SPL του ηχείου είναι πρακτικά το ίδιο μεταξύ 70 και 190 κύκλων περίπου (μιλώντας πάντα για το 3% παραμόρφωση που ας πούμε το αποδεχόμαστε).

Άρα πως γίνεται να μην παίζει στα 3 μέτρα όταν το κροσάρεις στους 80 κύκλους, αλλά αν το κροσάρεις παραπάνω από τους 80 θα παίζει στα 3 μέτρα; Στους πόσους θα το κροσάρεις δηλαδή για να κάνει διαφορά, στους 300; Δεν το είπες εσύ, αλλά συμφώνησες, γι'αυτό σε ρωτάω, γιατί μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει καλά.
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.222
Reaction score
27.004
Εν ολίγοις, με την παραδοχή ότι θα το κροσαρεις με σαμπ, η χρήσιμη μέγιστη στάθμη του 310 (στο 1 μέτρο απόσταση ακρόασης) καθορίζεται αποκλειστικά και μόνο από την 3η οκτάβα, από το κυκλάκι:

View attachment 265738

Το όμοιο ισχύει σε όλα τα ηχεία, ανεξαρτήτως κατασκευαστή.

Και εξαρτάται αποκλειστικά και μόνον από το μέγεθος του μεγαφώνου.

Τα υπόλοιπα, παιδιά μου, καλά μου παιδιά, είναι παπαριές καμαρωτές.

Φακτς οφ φύζικς.
Το μόνο που με χαλάει είναι το ΑΒ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.372
Reaction score
125.405
Μισό ρε Κώστα.

Στο διάγραμμα που βάζεις φαίνεται πως το Max SPL του ηχείου είναι πρακτικά το ίδιο μεταξύ 70 και 190 κύκλων περίπου (μιλώντας πάντα για το 3% παραμόρφωση που ας πούμε το αποδεχόμαστε).

Άρα πως γίνεται να μην παίζει στα 3 μέτρα όταν το κροσάρεις στους 80 κύκλους, αλλά αν το κροσάρεις παραπάνω από τους 80 θα παίζει στα 3 μέτρα; Στους πόσους θα το κροσάρεις δηλαδή για να κάνει διαφορά, στους 300; Δεν το είπες εσύ, αλλά συμφώνησες, γι'αυτό σε ρωτάω, γιατί μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει καλά.
Σωστή η απορία σου και έχει απαντηθεί ήδη, με πολύ εστιασμένο τρόπο:

Το σχεδιάγραμμα στο 1% ολική αρμονική παραμόρφωση, δείχνει ένα καλό πικ στους 110 κύκλους, εκεί άμα γίνει κρος, είναι οκ. Από κει και κάτω, η πτώση είναι στρωτή όμορφη.
Το "ζόρι" που θα φάει το ηχείο, βαίνει μειούμενο όσο ανεβαίνει η συχνότητα, για πολλαπλούς λόγους, ένας εκ των οποίων είναι ότι μειώνεται η συνολική ισχύς που έχει να διαχειριστεί κάτωθεν του σημείου κρος, και μη ξεχνάς πως αμέσως κάτω του σημείου κρος η πτώση στάθμης δεν είναι δα τρομερή, δηλαδή αναγκάζεται να βγάζει μπόλικο πράμα το ηχείο και κάτωθεν του σημείου κρος, γι'αυτό κοιτάμε τι γίνεται μισή οκτάβα παρακάτω.

Προφανώς η καμπύλη του ταργκετ κερβ βαίνει μειούμενη αυξανόμενης της συχνότητας, έστω με 1 ντεσιμπέλ ανά οκτάβα, πράμα που σημαίνει πώς υπολογίζουμε τη μέγιστη στιγμιαία στάθμη αναφοράς (105 ντεσιμπέλ) στους 20 κύκλους (εκεί σε θέλω μάστορα) και ανεβαίνοντας, κόβουμε απαιτήσεις, δηλαδή στους 40 κύκλους ζητάμε 104, στους 80 κύκλους 103, στους 160 κύκλους 102 ντεσιμπέλ, και έτσι πάει το ποίημα.

Φτάνοντας στον 1 χιλιοκυκλο, ζητάμε απολύτως μάξιμουμ, στιγμιαία, έως 99 ντεσιμπέλ. Η μέση στάθμη θα πρέπει να είναι στα 79 ντεσιμπέλ, δηλαδή 79-80 Φον στήνω μέση στάθμη αναφοράς για δικαναλο.

Δες τώρα τι σημαίνει 80 Φον στα μπάσα...
(Κόκκινη γραμμή - κλαφτα χαραμπαλε)

Screenshot_20180830-181239.png


Και δες και το κατώφλι ακουστότητας στο μπάσο. Στους 20 κύκλους θέλουμε 75 ντεσιμπέλ τόνο σε απόλυτη ησυχία χωρίς άλλες φασαρίες για να γίνει μόλις αντιληπτό...

Φακ..


Πρακτικά τα 90 ντεσιμπέλ στους 20 κύκλους, πολύ οριακά τα ακούμε (στάθμη μόλις 20 Φον) και αυτή είναι η ...μέγιστη στάθμη του 310 της Νιούμαν.. ούτε καν 20 Φον στους 20 κύκλους δε βγάζει.

Φακ.
 
Last edited:


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.646
Reaction score
27.988
🤯

Και περιμένεις δηλαδή εσύ τώρα να ακούσεις τον ήχο της ροχάλας στο "Wish You Were Here"???

Ντροπής πράματα....
Βρε πας καλά; Που θα έχω μέσα στο σαλόνι τις γκουμούτσες 24 ώρες το 24ωρο να στέκονται σα άχρηστα ξυλάγκουρα, για να ακούσω κάποια ελάχιστα δευτερόλεπτα μια ροχάλα; 🤣

Έφτιαξα τρία κουτιά στο μέγεθος του 8050, τα έβαλα μπροστά και με έπιασε κατάθλιψη μόνο στην εικόνα σε μερικά λεπτά. Φαντάσου να είναι εκεί 24/7 για χρόνια. Ούτε για αστείο λέμε, και τσάμπα να μου τα έδιναν.

Μια χαρά είναι το 8040 με το 6.5άρι. Κουκλίτσα λέμε, συμπληρώνει όλα τα κουτάκια. 😋

Edit:
Αν έχεις φράγκα παίρνεις τα 8340. Αν δεν έχεις παίρνεις τα G4, τον Denon και είσαι υπερσούπερ.
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.127
Reaction score
18.904
Βρε πας καλά; Που θα έχω μέσα στο σαλόνι τις γκουμούτσες 24 ώρες το 24ωρο να στέκονται σα άχρηστα ξυλάγκουρα, για να ακούσω κάποια ελάχιστα δευτερόλεπτα μια ροχάλα; 🤣

Έφτιαξα τρία κουτιά στο μέγεθος του 8050, τα έβαλα μπροστά και με έπιασε κατάθλιψη μόνο στην εικόνα σε μερικά λεπτά. Φαντάσου να είναι εκεί 24/7 για χρόνια. Ούτε για αστείο λέμε, και τσάμπα να μου τα έδιναν.
Σωστός..
Είναι σημαντικό να μπορείς να ''αναπνέεις'' στον χώρο σου και μετά όλα τα άλλα..
Έχω παρατηρήσει πως όποτε έχω βάλει στο χώρο μου ηχεία που ταιριάζουν-ενσωματώνονται καλύτερα οπτικά χαίρομαι και περισσότερο την συνολική άνεση-ακροάσεις.
Κι ας είναι λίγο υποδεέστερα από άλλα..
Η απόλαυση στο σύνολο της είναι αρκετά προσωπική υπόθεση και εξαρτάται από τις ανοχές αντοχές του καθένα στα ερεθίσματα (οπτικά-ηχητικά) ασχέτως επιστημονικών πραγματικοτήτων για το κάθε πράγμα ξεχωριστά.

Πάμε για τη χρυσή τομή.. ;)
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.639
Σαν του γέρους κάνετε οταν συζητάνε για μ'νακια που (δεν) μαμησαν στα νιάτα τους !

Ως γνωστόν (τουλάχιστον σε κάποιους) στο σαλόνι μου ακούω απο ηχομπάρα στα 3μ, με δύο σκατά για surrounds και κάτι διπλά περίεργα 6.5αρια subs τα οποία παιζει να μη φτάνουν τα 20hz... K A T A N T I A θα πει κάποιος και θα έχει δίκιο. Απ την αλλη εγώ μια χαρά περνάω! Σουπερ ειναι τα σονος δεν μετανιωνω καθόλου την αγορά τους.

Τη τεχνική οπτική που γράφει ο Κώστας την έχω διαβάσει αρκετές φορές εδω μέσα και πίστευα οτι είχαμε καταλήξει οτι απόσταση ακρόασης και υψηλές στάθμες χαμηλά ειναι ακριβά σπορ. Ως συμπεράσματα ειναι αδιαπραγμάτευτα, δεν έχει καμία σχέση το πορτοφόλι, η καλή ή κακή διάθεση, αν έχεις μαλλιά ή εισαι καραφλός!

Θέλω να καταλήξω οτι οι περιορισμοί μπορεί να αφορούν τον καθένα ξεχωριστά. Στο πεδίο ομως των συμπεράσματων δεν έχουν την παραμικρή θέση-αξία.

Τεσπα, λιγότερο απο 20Κ είναι ο συνδιασμος ζευγους 420 και ζευγους 870. Με λιγο μασάζ το φτάνουμε κοντά στα 15Κ.
Βάζουμε και 5Κ για σωστά καβλώδια ρευματος και XLR.

Ειναι πολλα τα 15κ για απολύτως κορυφαίο stereo ήχο στην απόσταση που ζητήθηκε και σε στάθμες για τρελά γούστα;
Για εμένα, τα οικονομικά μου, και τις προτεραιότητες μου είναι, για τον ελληνα χαιεντά της περασμένης δεκαετιας σίγουρα οχι. Το ίδιο ισχύει για εναν μεσοαστό βορειοευρωπαίο, δεν έχουμε άλλωστε ολοι την ίδια αγοραστική δύναμη.

Αναγωγή στο πολυκάναλο, ειναι τα 13 x 5k + 4 x 5k = 75k πολλά λεφτά για απολύτως κορυφαίο πολυκάναλο ήχο; Εδώ η συντριπτική πλειοψηφία απαντά καταφατικά. Σημαίνει όμως αυτό οτι συμπέρασμα της προηγούμενης πρότασης είναι λανθασμένο;

Εστω οτι εσύ που διαβάζεις τη πρόταση αυτή, κληρωνόμησες 10εκ euros απο τον μπάρμπα σου και νιγηριανό πρίγκιπα! Θα αγόραζες 13 in8 και 4 ws12 ή θα φόρτωνες Neumann, genelec, geithain ?

Money talks bullshit walks που λέμε και στο χωριό μου
 
Last edited:


Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Περί ορέξεως
Βρε πας καλά; Που θα έχω μέσα στο σαλόνι τις γκουμούτσες 24 ώρες το 24ωρο να στέκονται σα άχρηστα ξυλάγκουρα, για να ακούσω κάποια ελάχιστα δευτερόλεπτα μια ροχάλα; 🤣

Έφτιαξα τρία κουτιά στο μέγεθος του 8050, τα έβαλα μπροστά και με έπιασε κατάθλιψη μόνο στην εικόνα σε μερικά λεπτά. Φαντάσου να είναι εκεί 24/7 για χρόνια. Ούτε για αστείο λέμε, και τσάμπα να μου τα έδιναν.

Μια χαρά είναι το 8040 με το 6.5άρι. Κουκλίτσα λέμε, συμπληρώνει όλα τα κουτάκια. 😋

Edit:
Αν έχεις φράγκα παίρνεις τα 8340. Αν δεν έχεις παίρνεις τα G4, τον Denon και είσαι υπερσούπερ.
Περί ορέξεως….
Περιμένω τον θείο μου από την Νιγηρία να τα κακαρώσει για να στήσω κάτι τέτοιο αλλά σε 9-4-4. :p :p

A254FEB7-C47D-4585-84EA-8BD09DF4D585.jpeg
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.646
Reaction score
27.988
Σωστός..
Είναι σημαντικό να μπορείς να ''αναπνέεις'' στον χώρο σου και μετά όλα τα άλλα..
Έχω παρατηρήσει πως όποτε έχω βάλει στο χώρο μου ηχεία που ταιριάζουν-ενσωματώνονται καλύτερα οπτικά χαίρομαι και περισσότερο την συνολική άνεση-ακροάσεις.
Κι ας είναι λίγο υποδεέστερα από άλλα..
Η απόλαυση στο σύνολο της είναι αρκετά προσωπική υπόθεση και εξαρτάται από τις ανοχές αντοχές του καθένα στα ερεθίσματα (οπτικά-ηχητικά) ασχέτως επιστημονικών πραγματικοτήτων για το κάθε πράγμα ξεχωριστά.

Πάμε για τη χρυσή τομή.. ;)
Ακριβώς. 👍
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.646
Reaction score
27.988
Περί ορέξεως

Περί ορέξεως….
Περιμένω τον θείο μου από την Νιγηρία να τα κακαρώσει για να στήσω κάτι τέτοιο αλλά σε 9-4-4. :p :p

View attachment 265742
Μόνο που και εδώ στη φωτό (σίχαμα) αλλά και γενικά, υπάρχουν δύο κατηγορίες ακροατών. Αυτοί που έχουν ως target την ηχητική απόδοση - ευχαρίστηση, και αυτοί που έχουν ως target σε όλα όσα κάνουν την οπτική ευχαρίστηση. Στους δεύτερους δεν μετράει καθόλου η ηχητική ευχαρίστηση αν πρώτα δεν έχει καλυφθεί η οπτική. Ούτε υπάρχει θέμα συζήτησης επ αυτού. Με καταλαβαίνουν απόλυτα όσοι ανοίκουν σε αυτή την κατηγορία.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.651
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top