Οδηγός τοποθέτησης ηχείων

Μηνύματα
176
Reaction score
10
Στον πίσω τοίχο εγώ δε θα τα έβαζα. Δεν γίνεται να τοποθετηθούν στα πλάγια της οθόνης με βάσεις οροφής;
Στον πισω τοίχο γιατι;δεν θα ακούω καλά;και βασεις οροφής λέτε ανάμεσα στα κενά που αφήνει η οθονη ;δεν θα ειναι άσχημα στο χώρο;
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Παιδιά καλησπέρα.
Σύστημα 5.1 ενισχυτής marantz sr 6006

Μπροστινά b w 684
Κεντρικό b&w htm61
Sub b&w asw610
Σαν πίσω ηχεία θα αντικαταστησω μονοπολα που έχω με mirage omnisat.
Δεδομένου ότι ο καναπές είναι τέρμα πίσω στον τοίχο , είναι καλύτερα να τα βάλω στους πλάγιους τοίχους δεξιά αριστερά του καναπέ ή καλύτερα στην οροφή πάνω απτις άκρες του καναπέ και να κοιτάνε κάτω;
 



Μηνύματα
274
Reaction score
106
να ρωτησω και εγω κατι.. γιατι καποιοι βαζουν αφρολεξ κατω απο τα ηχεια; λενε οτι ειναι καλυτερα αλλα δεν ξερω τον λογο. εβαλα 2 τετοια κομματια
WP_20170225_02_05_28_Pro.jpg
 

Μηνύματα
148
Reaction score
98
να ρωτησω και εγω κατι.. γιατι καποιοι βαζουν αφρολεξ κατω απο τα ηχεια; λενε οτι ειναι καλυτερα αλλα δεν ξερω τον λογο. εβαλα 2 τετοια κομματια View attachment 70738
Πιθανόν σαν αποσβεστήρα...κραδασμών...; Να μη γλιστράνε;
Οι δικές μου έχουν "καρφιά" που στηρίζεται το ηχείο.
Αν οι βάσεις αυτές δεν παίρνουν καρφί ή δεν θέλεις ,λύση ίσως είναι αντί αφρολέξ ειδικά πατάκια .
 

Μηνύματα
12
Reaction score
5
Λοιπόν, μιας και θα αναβαθμίσω τον ενισχυτή, λέω να προσθέσω και μερικά ηχεία στο σύστημα.
Το υπάρχον είναι 5.0 και αποτελείται από:
- Dali Lektor 6 για FR-FL
- Dali LCR για Center
- Dali Lektor 2 για Surround L-R.

Έχω μπερδευτεί ανάμεσα στις επιλογές μου, οπότε θέλω τα φώτα σας. Η χρήση αφορά 60/40 μουσική/ταινίες.
Η πρώτη επιλογή είναι να πάω σε 5.0.2. Σε αυτή την περίπτωση, να πάρω καλύτερα ένα ζευγάρι Lektor 2, αλλά θα μπορέσω να τα τοποθετήσω σωστά για Αtmos? Γιατί στην παρούσα φάση δεν υπάρχει η δυνατότητα για in-ceiling (αλλιώς θα έπαιρνα το Lektor Phantom). Ή να πάρω τα RP-140SA (upfiring της Klipsch) και να τα βάλω πάνω στα μπροστινά ηχεία;
Η δεύτερη επιλογή είναι να πάω πρώτα σε 5.1 και να πάρω ένα sub , αλλά το πρόβλημα είναι οτι αυτό μπορώ να το τοποθετήσω μόνο πίσω από τη θέση ακρόασης και σε απόσταση ~2μ από αυτήν. Σε αυτήν την περίπτωση έχετε να μου προτείνετε sub? Τείνω στο SVS SB1000 ή στο Anthony Gallo TR-3D.
Σόρι αν σας έπρηξα!
 


Μηνύματα
138
Reaction score
78
Καλήμερα, θα ήθελα την βοήθειά σας για το που μπορεί να μπεί το συστημα - ηχεία, όπως και την βοήθεια για αγορά sub και κεντρικού μεταχειρισμένα.
Το σύστημα αποτελείται απο εναν Yamaha RX-V1065, τελικό ενισχυτή ROTEL RB 980BX, ηχεία είναι ιδιοκατασκευή με μονάδες της visaton με ειδικό πρόγραμμα φυσικά και φιλοσοφία όπως του πρώτου ερμή της audio spectrum με γραμμή μεταφοράς με κόστος υλικών περίπου 700€ και πολύ καλή ποιότητα ήχου.
Η χρήση θα είναι πιο πολύ για μουσική και λιγότερο για ταινίες.
Στη γωνία όπως βλέπετε υπάρχει ένα τζάκι, τα έπιπλα μην τα λαμβάνετε υποψη σας και δείτε το απλά σαν έναν άδειο χώρο.
IMG_20171203_124907.jpg
21981636_10155124037438565_1717739911_o.jpg
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Να προτιμησω την αριστερη η τη δεξια διαταξη;

Η τηλεοραση ειναι 55''. Η αποσταση των ηχειων με την αριστερη διαταξη ειναι 2 μετρα ενω με την δεξια ειναι 2.80. Η αποσταση της τηλεόρασης απο την θεση ακροασης ειναι 3 μετρα.

Ευχαριστώ.
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Παραπανω φαίνεται μια φώτο.
Εγώ θα το έστηνα στον τοίχο που είναι το τζάκι. (5.03μ.)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Να προτιμησω την αριστερη η τη δεξια διαταξη;

Η τηλεοραση ειναι 55''. Η αποσταση των ηχειων με την αριστερη διαταξη ειναι 2 μετρα ενω με την δεξια ειναι 2.80. Η αποσταση της τηλεόρασης απο την θεση ακροασης ειναι 3 μετρα.

Ευχαριστώ.
Αλλη θέση για το ένα από τα δυο σαμπ υπάρχει; Πίσω κάπου;
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Αλλη θέση για το ένα από τα δυο σαμπ υπάρχει; Πίσω κάπου;
Το δεξί μπορεί να απομακρυνθεί. Για άλλη θέση, δύσκολο καθότι σαλόνι... Στους πλαινούς τοιχους εχει μπαλκονοπορτες, καλοριφέρ....

Τελικά έβαλα τα ηχεία δίπλα στην τηλεόραση και τα σαμπ απο δίπλα εξωτερικά και πλησίασα τον καναπέ, οπότε απέχω 2,50 απο κάθε ηχείο (απο τα τρία μπροστινά).
 

Attachments

Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Οπως φαίνονται απο την φωτογραφία είναι πολύ κοντά μεταξύ τους. Λάθος για μένα.

Περιορίζεται η σκηνική παρουσία.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Οπως φαίνονται απο την φωτογραφία είναι πολύ κοντά μεταξύ τους. Λάθος για μένα.

Περιορίζεται η σκηνική παρουσία.
Είναι ισοσκελές τρίγωνο με 2,50 2,50 1.75

Περιμένω αύριο καινουργιο ενισχυτη και βλέπουμε...
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Είναι ισοσκελές τρίγωνο με 2,50 2,50 1.75

Περιμένω αύριο καινουργιο ενισχυτη και βλέπουμε...
:drinks: Καλορίζικο φίλε μου. Ποιόν αγόρασες? :D:p

ποιο ανοιχτά τα ηχεία. όπως είπαμε δοκίμασε να βάλεις σε άλλη θέση το ένα sub. πίσω - πάνω - κάτω.... κάπου αλλού :tongue:
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
:drinks: Καλορίζικο φίλε μου. Ποιόν αγόρασες? :D:p

ποιο ανοιχτά τα ηχεία. όπως είπαμε δοκίμασε να βάλεις σε άλλη θέση το ένα sub. πίσω - πάνω - κάτω.... κάπου αλλού :tongue:
Εναν μαυρο, καθοτι ο σαμπανιζε που ειχα ηταν κακογουστια σκετη!
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top