Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Τι 8 ώρες αρέ?
Εμείς απ'τα χωριά που μεγαλώσαμε στο καθαρό αέρα, τρώμε αυγά από κωλο κότας και ρουφάμε το γάλα κατευθείαν από τα βζά τις προβατίνας, το κάνουμε σε 6 ώρες+ και μας μένει χρόνος και για μπίρες στο τέλος.

Τώρα πέραν της πλάκας, έχω δει κόσμο να το βγάζει οριακά σε χρόνους ή και καθόλου.
Κόσμο να βολοδέρνει στα βουνά έχοντας χάσει δυνάμεις και προσανατολισμό.
Όλο αυτό εντέλει χρειάζεται μια προετοιμασία και μια ποδηλατική προϋπηρεσία, κάτι που σίγουρα συναντάτε σε τέτοιους θεσμούς, συναντάς όμως και κόσμο που πρόσφατα έκατσαν σε σέλα και πάνε ντουγρού στα κουτουρού μέσα στο ρομαντισμό.
Νομίζουν ότι τα κρουασάν της διοργάνωσης και το νερό θα καλύψουν τις ανάγκες του οργανισμού, ότι οι δυνάμεις θα παραμείνουν, ότι ένα ποδηλατικό σορτς και μια κρεμούλα θα κάνουν τη δύσκολη δλειά.
Ως γνωστό ένας οργανισμός που πρώτο μπαίνει σε αυτή τη διαδικασία έχει πολύ μεγαλύτερες ανάγκες σε νερό, τροφή και συμπληρώματα. Ακόμα και σε ένα χαλαρό ρυθμό η ενέργεια στο αρχάριο θα τελειώσει πολύ πιο γρήγορα σε σχέση με έναν πιο έμπειρο με πιο έντονο ρυθμό.
Τούτο είναι πολύ σημαντικό όχι μόνο στο να βγει ανώδυνα το δγιακοσάρι αλλά κυρίως στη μετέπειτα αποθεραπεία.
Τι νόημα έχει άλλωστε να λες ότι έβγαλες 200 χλμ πάνω σε ποδήλατο και μετά να είσαι 3 μέρες στο κρεβάτι...?
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362

Είναι η διοργάνωση στην οποία προετοιμάζομαι για να συμμετάσχω (a.k.a. my New Year's resolution για το 2022).
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
First world problems...

Στην πιο κάτω εικόνα, ποιο λογισμικό καταγράφει τα σωστά στοιχεία της διαδρομής; Το πάνω απόσπασμα είναι από το Garmin Connect, το κάτω από το Strava.

View attachment 263247

Η ίδια in-doors διαδρομή, ίδια διάρκεια, όταν "μεταφέρεται" από το TrainerRoad σε Garmin Connect & Strava, διαφέρει στην απόσταση που διανύθηκε.:idk:
Το σωστό είναι αυτό του στράβα ρε συ Γιώργο, σε μια ώρα το βρίσκω πιο φυσιολογικό τα 26χλμ.
Το έψαξα λίγο περισσότερο. Μέχρι τις 12/07/2022, η απόσταση κι η μέση ωριαία ταχύτητα, συμφωνούσαν μεταξύ Strava & Garmin Connect. Από τις 13/07/2022, τα νούμερα στο Strava διπλασιάστηκαν συγκριτικά με αυτά του Garmin Connect. :idk:

Προσωπικά, δεν "πείραξα" κάποια ρύθμιση σε κάποια από τις δύο ιστοσελίδες. Μάλλον, μόνο εάν ρωτήσω στα helpdesκs τους, θα πάρω απάντηση.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Το έψαξα λίγο περισσότερο. Μέχρι τις 12/07/2022, η απόσταση κι η μέση ωριαία ταχύτητα, συμφωνούσαν μεταξύ Strava & Garmin Connect. Από τις 13/07/2022, τα νούμερα στο Strava διπλασιάστηκαν συγκριτικά με αυτά του Garmin Connect. :idk:

Προσωπικά, δεν "πείραξα" κάποια ρύθμιση σε κάποια από τις δύο ιστοσελίδες. Μάλλον, μόνο εάν ρωτήσω στα helpdesκs τους, θα πάρω απάντηση.

Προσωπικά δεν με έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο, επιμένω πάντως πως είναι πιο ρεαλιστικά τα νούμερα του στράβα.


Σε άλλα νέα έστειλα αυτόν που με πάτησε με 12 μήνες φυλακή και ένα καλό χρηματικό ποσό ως τιμωρία.
Ο βλάξ υποστήριξε ότι δεν είδε τίποτα, ότι πήγαινε με 40km/h (τόσο πήγαινα εγώ) ότι με ακούμπησε και επειδή ήμουν βλαμμένος έπεσα.
Επίσης στήριξε όλη τη κατάθεση στο ότι δεν έπρεπε να ήμουν εκεί με το ποδήλατο, κάποιος του είπε ότι αυτό θα πει και καθάρισε...
Μετά όμως έξω με τις χειροπέδες στα χέρια έκλαιγε και με παρακάλαγε να μη το πάω άλλο παραπέρα.
Πολύ το χάρηκα, αλήθεια!!
1,5 χρόνο αποκατάστασης μαναχά εγώ ξέρω τι τράβηξα, με πήρε σχεδόν 6 μήνες να κοιμηθώ σαν άνθρωπος σε κρεβάτι, 3 χρόνια δεν πήρε ούτε ένα τηλ, δεν εμφανίστηκε σε καμία κλήση για διευκρινήσεις.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Αααα επίσης off the record παραδέχτηκε ότι κοιτούσαν κάτι στο κινητό, μη σου κάτσει ήταν η φάση και από τη πρώτη στιγμή ήξερα πως έτσι είχαν τα πράματα.
Δεν μπορούσε να γίνει αλλιώς, προσοχή παιδιά, μεγάλη προσοχή, στις μέρες μας και ειδικά μετά από ότι περάσαμε, με περιορισμούς κλπ στη Αθήνα γίνεται σφαγή.
Μετά από το δικό μου ατύχημα έχω μάθει για δεκάδες άλλα παρόμοια ατυχήματα με ποδηλάτες.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Ρε συ Χρήστου , αυτές οι υποθέσεις δικάζονται εκεί που πάνε οι υποθέσεις αυτοκινήτων στο ειρηνοδικείο ή λόγω τραυματισμού αλλού ; Είναι δηλαδή κάνα 10 λεπτο η ακρόαση;
Η απόφαση βγαίνει αμέσως;
Με κάνει εντύπωση όμως το ποσό αργά δικάστηκε. Να σκεφτείς είχα 3 δικαστήρια με τις ασφαλιστικές από Οκτώβρη του 19 και Μάρτιο του 20 που δικάστηκε η τελευταία τον Ιούνιο, εσένα από ότι θυμάμαι η σύγκρουση ήταν πολύ νωρίτερα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Ευελπίδων πλημεοδικιο, άργησε γιατί δεν εμφανίζονταν ο βλαμμένος να δώσει κατάθεση.
Η απόφαση βγαίνει επιτόπου, βασικά με έδωσαν τη εντύπωση πως είχαν μελετήσει τη δικογραφία και είχαν προαποφασισει τη ετυμηγορία, μπορεί να κάνω και λάθος.
Η ακρόαση κράτησε ελάχιστα, διάβασε τον ιατρικό μου φάκελο ο πρόεδρος, ρώτησε αν ενδιαφέρθηκε ποτέ ο υπαίτιος για αυτό που έγινε, σχολίασε το γεγονός και πιστεύω ότι αυτό έπαιξε πολύ καταλυτικό ρόλο.
Μεγάλη σημασία δόθηκε στο ότι φόραγα κράνος, το ποδήλατο είχε τα προβλεπόμενα φώτα και έπεσε ο πέλεκυς
 
Last edited:


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Όχι φυσικά, πλήρωσε για να είναι όξω.
Αν έδειχνε ενδιαφέρον θα ήταν πιο ελαστικός ο πρόεδρος και σίγουρα άλλη η απόφαση. Επίσης θα ήταν πιο ελαστικό το δικαστήριο αν έλεγε και τη αλήθεια, ότι είπε ήταν ψέματα.
Δεν είναι χαζοί αυτοί εκεί πέρα, τέτοια γατάκια ακούνε όλη μέρα...
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Άλα της και Εσκομπαρ η Μαϊμού 🤣
Ενα θα σε πω, δεν ήξερα τι φάση με τα δικαστήρια, πρώτη φορά πήγαινα.
Πήγα πρωί πρωί γιατί δεν ήξερα σε ποιο κτήριο ήμαν, βρήκα τη αίθουσα και άραξα.
Πριν τη θκιάμ υπόθεση ήταν άλλες 15 υποθέσεις, το τι άκουσαν τα αυτιάμ δεν λέγετε, σε κάποια φάση με ήρθε να πέσω κάτω από τα γέλια με μια υπόθεση.
2 πιτσιρίκια κάναν μ@λακιες με ένα παπί, το καημένο το μηχανάκι πήρε φωτιά και τα χαζά το πέταξαν πάνω σε παρκαρισμένα αμάξια τα οποία πήραν και αυτά φωτιά.
Η στιχομυθία που έπαιξε ήταν όλα τα λεφτά!!
Όταν θα έχω ρεπό θα πηγαίνω Ευελπίδων, σε 13 κτήρια με ένα σκασμό αίθουσες, όλο και κάτι ενδιαφέρον θα βρω για να φτιάξω καινούριο συκώτι από τα γέλια.
 


Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Άλα της και Εσκομπαρ η Μαϊμού 🤣
Ενα θα σε πω, δεν ήξερα τι φάση με τα δικαστήρια, πρώτη φορά πήγαινα.
Πήγα πρωί πρωί γιατί δεν ήξερα σε ποιο κτήριο ήμαν, βρήκα τη αίθουσα και άραξα.
Πριν τη θκιάμ υπόθεση ήταν άλλες 15 υποθέσεις, το τι άκουσαν τα αυτιάμ δεν λέγετε, σε κάποια φάση με ήρθε να πέσω κάτω από τα γέλια με μια υπόθεση.
2 πιτσιρίκια κάναν μ@λακιες με ένα παπί, το καημένο το μηχανάκι πήρε φωτιά και τα χαζά το πέταξαν πάνω σε παρκαρισμένα αμάξια τα οποία πήραν και αυτά φωτιά.
Η στιχομυθία που έπαιξε ήταν όλα τα λεφτά!!
Όταν θα έχω ρεπό θα πηγαίνω Ευελπίδων, σε 13 κτήρια με ένα σκασμό αίθουσες, όλο και κάτι ενδιαφέρον θα βρω για να φτιάξω καινούριο συκώτι από τα γέλια.
Έτσι είναι
Εγώ έχω πάει πέρσυ 3 φορές στις υποθέσεις αυτοκινήτου στο ειρηνοδικείο πίσω από τον Άρειο πάγο.
Θυμήθηκα τις πρώτες μέρες στον στρατό που διαπίστωσα ότι δεν είχα ιδέα για το πόσο χαζός κόσμος υπάρχει ανάμεσα μας.
Καλά είχε και κάνα δυο δικηγορεσες πιστόλια ναουμ
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.112
Reaction score
30.056
Ο Μπρετσος προφανώς πήγε στο ποινικό.

Να βρεις υποθέσεις με γύφτους, εκεί θα κάνεις νεο συκώτι.


- Και γιατί εσύ μπήκες νύχτα στο ξένο σπίτι;
- Να δω μήπως ήθελαν κάτι.



Τρου στορυ, το άκουσα με τα αυτιά μου.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Εψές έκανα εξαερωση στα φρένα, είπα να τη κάνω με το ορθόδοξο τρόπο βγάζοντας υγρό από τις δαγκάνες και όχι πάνω από τη μανέτα.
Μετά τη πρώτη εγκατάσταση έβγαλαν αρκετό αέρα, έκανα όμως μια απίθανη μ@λακια.
Κάποια στιγμή ξεφλούμπωσε το λαστιχάκι και πιτσίλισε το δίσκο με λάδι, δεν το πήρα χαμπάρι το βοϊδι και σήμερα το πρωί κόντεψα να σκοτωθώ...
Όσο και να το καθάρισα, σκούπισα, έπλυνα το δίσκο και τα τακάκια το φρένο δεν επανήλθε ποτέ, πότισαν τα κακάκια με λάδι, άλλαξα τακάκια και όλα επανήλθαν στα φυσιολογικά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.188
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top