Προτάσεις-ερωτήσεις-απορίες για αγορά ηχείων

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.109
Reaction score
124.679
Υποθέτω η πράσινη είναι χωρίς διόρθωση, και η κόκκινη με διόρθωση.

Πρέπει να γίνει άλλη καμπύλη:

314533_3203c481e3b30f144d819508492ef537~2.jpg


Πρέπει απλώς να ισιωσεις την πράσινη στο διάστημα 35-55.

Μετά τα 80, αναλαμβάνουν οι δορυφόροι.

Άστο να κάνει ισοστάθμιση από 23 κύκλους. Μέχρι κει, παίζεις φλατ με αυτά τα σαμπ.
23-80 χερτζ, το παίζουν τζάμι.


Η βουτιά 85-95 πρέπει να διορθωθεί.
Μήπως είναι ανάποδα η φάση μεταξύ δορυφόρων και σαμπ;
 

Μηνύματα
1.413
Reaction score
2.536
Υποθέτω η πράσινη είναι χωρίς διόρθωση, και η κόκκινη με διόρθωση.

Πρέπει να γίνει άλλη καμπύλη:

View attachment 195959

Πρέπει απλώς να ισιωσεις την πράσινη στο διάστημα 35-55.

Μετά τα 80, αναλαμβάνουν οι δορυφόροι.

Άστο να κάνει ισοστάθμιση από 23 κύκλους. Μέχρι κει, παίζεις φλατ με αυτά τα σαμπ.
23-80 χερτζ, το παίζουν τζάμι.


Η βουτιά 85-95 πρέπει να διορθωθεί.
Μήπως είναι ανάποδα η φάση μεταξύ δορυφόρων και σαμπ;
Κώστα έχεις μείνει μια μέτρηση πίσω, την έχω διορθώσει, κοίταξε ποστ #454
Επίσης, όπως έγραψα και πιο πριν, με καμία τοποθέτηση και συνδυασμό δεν κατάφερα να φέρω φλατ την καμπύλη κάτω από τους 35 κύκλους περίπου, συμπεραίνω ότι παρακάτω δε μπορούν τα σαμπ.
Με αυτό το σκεπτικό τα έκοψα με φίλτρο κάτω από τα 25 Hz.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Κώστα έχεις μείνει μια μέτρηση πίσω, την έχω διορθώσει, κοίταξε ποστ #454
Επίσης, όπως έγραψα και πιο πριν, με καμία τοποθέτηση και συνδυασμό δεν κατάφερα να φέρω φλατ την καμπύλη κάτω από τους 35 κύκλους περίπου, συμπεραίνω ότι παρακάτω δε μπορούν τα σαμπ.
Με αυτό το σκεπτικό τα έκοψα με φίλτρο κάτω από τα 25 Hz.
άλλο σου δείχνει ο Κώστας.

στη μη διορθωμένη απόκριση, υπάρχει ένα φούσκωμα από 35 έως 55 το οποίο αν το αφαιρέσεις έχεις μια καλή καμπύλη μέχρι 23ΗΖ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.109
Reaction score
124.679
Δε κατάλαβες την ουσία του ποστ μου.

Έτσι πρέπει να το κόψεις:

314607_890b32496b8e336f6c0da2cc571aa938~2.jpg


Ώστε να έχεις τέλεια απόκριση από 23 χερτζ και πάνω.

Δε σηκώνεις το φάσμα 23-35, όχι.

Κατεβάζεις τα υπόλοιπα, ώστε να γίνει φλατ.

Με την πράσινη γραμμή, έδειξα τι ακριβώς χρειάζεται να κατεβάσεις.
 



Μηνύματα
1.413
Reaction score
2.536
Εν ολίγοις πρέπει να κατεβάσω την target curve ώστε να γίνει ευθεία από τα 23 hz, έτσι ?
Κάπου μέσα σε όλα διάβασα όμως ότι αν κατεβάσεις πολύ την target curve θα "μείνεις" από δύναμη και θα πρέπει να δώσεις περισσότερο γκάζι στην ενίσχυση.
Βέβαια από την άλλη, με -9.0dB στον Marantz και -16dB στο minidsp που είμαι τώρα νομίζω ότι έχω απόθεμα δύναμης σωστά ?
 

Μηνύματα
157
Reaction score
109
Εν ολίγοις πρέπει να κατεβάσω την target curve ώστε να γίνει ευθεία από τα 23 hz, έτσι ?
Κάπου μέσα σε όλα διάβασα όμως ότι αν κατεβάσεις πολύ την target curve θα "μείνεις" από δύναμη και θα πρέπει να δώσεις περισσότερο γκάζι στην ενίσχυση.
Βέβαια από την άλλη, με -9.0dB στον Marantz και -16dB στο minidsp που είμαι τώρα νομίζω ότι έχω απόθεμα δύναμης σωστά ?
Στα φίλτρα του rew υπάρχει η επιλογη μονο να κοψεις db ανάλογα για να προσεγγίσεις την καμπύλη στόχο. Απο εκει και πέρα θα πρεπει να φέρεις τα χαμηλα καποια db πανω για να προσεγγίζουν την house curve που θες. Να εχεις κατα νου οτι αυτη η καμπύλη μπορεί να διαφέρει στο πως την αρέσκεσαι αναλογα με την ενταση, αμα την ρυθμίσεις στα 85 το dynamic eq του av την προσαρμόζει στις ποιο χαμηλες σταθμες

Ανέβασε κι ενα waterfall γιατί ενδεχόμενος να φανούν αλλα προβλήματα
 


Μηνύματα
112
Reaction score
127
Εγώ πήγα στο Μαρούσι...γκαντεμιά...:roflmao::rolleyes:
Σ' ευχαριστώ πάντως, θα το πάρω σύντομα !

Τα 'χω ξαναπεί πολλές φορές, είναι απίστευτο αυτό που ακούω...και να φανταστείς ότι ξεκίνησα να πάρω κάτι πολύ οικονομικό για να μπορώ να ακούω απλά αξιοπρεπώς λίγη μουσική. Ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα δεν το φανταζόμουν !
Πάντως για να είμαστε σωστοί, καταλαβαίνω απόλυτα όσους είναι δύσπιστοι και σκεπτικοί διαβάζοντας όλα αυτά. Το ίδιο ήμουν κι εγώ πριν αποφασίσω να κάνω το βήμα, το οποίο έκανα κυρίως λόγω ανάγκης και δευτερευόντως επειδή μου αρέσει να πειραματίζομαι, σε αντίθετη περίπτωση δεν ξέρω κατά πόσο θα πήγαινα προς αυτή τη λύση αν είχα παραπάνω χρήματα να ξοδέψω, ειλικρινά δεν ξέρω...
Βέβαια, η αλήθεια είναι ότι έχοντας διαβάσει όλα τα τελευταία ποστ περί ενεργών - κυρίως από εσένα - θα ήμουν περισσότερο "ψυλιασμένος" αν αποφάσιζα τώρα να ξεκινήσω και θα έδινα μεγάλη βάση στο θέμα...
Όποιος πάντως ψάχνεται και θέλει να ακούσει με τ' αυτιά του τι μπορούν να κάνουν αυτά τα μικρά σε έναν αφρόντιστο και δύσκολο χώρο με εισαγωγικά συνοδά και μένει Αθήνα, είναι ευπρόσδεκτος !
Αντον καλησπέρα κ Καλή χρονιά,με υγεία κ καλά μουσικά ταξίδια.Διαβάζω από την αρχή την πορεία της προσπάθειάς σου.Ομολογώ ότι εάν ακόμη ισχύει η πρόσκληση για ακρόαση θα με υποχρέωνες αν μπορούσα να ακούσω το σύστημά σου.Φυσικά αν μας επιτραπεί λόγω κοβι19. Καλό βραδυ,τα ξαναλέμε.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.931
νομίζω ότι έχω απόθεμα δύναμης σωστά ?
Δεν νομίζω να έχεις πολύ απόθεμα κάτω απο τα 35Hz.

Η πρόταση μου είναι ενα ισχυρό σαμπ για τα σαμπ σε γωνία. Και δεν κάνω πλάκα.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
δοκίμασε να κάνεις ένα compression test να δούμε μέχρι που φτάνουν.

ξεκίνα από τα 80 db και άρχισε να ανεβάζεις ένταση ανά 3db μέχρι να παρατηρήσεις ότι το διάγραμμα δεν ανεβαίνει συμμετρικά.

Αφαίρεσε ότι φίλτρα έχεις βάλει για να κόβεις τα πολύ χαμηλά και μέτρα 15 - 150

κάτι τέτοιο

spl.jpg
 

Μηνύματα
1.413
Reaction score
2.536
Αντον καλησπέρα κ Καλή χρονιά,με υγεία κ καλά μουσικά ταξίδια.Διαβάζω από την αρχή την πορεία της προσπάθειάς σου.Ομολογώ ότι εάν ακόμη ισχύει η πρόσκληση για ακρόαση θα με υποχρέωνες αν μπορούσα να ακούσω το σύστημά σου.Φυσικά αν μας επιτραπεί λόγω κοβι19. Καλό βραδυ,τα ξαναλέμε.
Ευχαριστώ, να 'σαι καλά , Καλή Χρονιά και σε σένα !
Φυσικά και ισχύει η πρόσκληση όταν με το καλό μας επιτραπεί η μετακίνηση, θα μιλήσουμε.

Λοιπόν, πριν από λίγο κατέβασα την target curve χαμηλότερα όπως μου είπε ο Κώστας, μετά από 2-3 προσπάθειες κατάφερα να βελτιώσω την απόκριση χαμηλά φέρνοντάς την πιο ευθεία από προηγουμένως. Όντως είχα αποθέματα ισχύος για να το κάνω, τώρα είμαι με -8.0dB στον Marantz και -3.2dB στο minidsp και η διαφορά είναι αισθητή χαμηλά ειδικά στα εφέ των ταινιών, χωρίς να νιώθω να φτάνουν στα όριά τους τα σαμπ.

Για του λόγου το αληθές παραθέτω και την καινούργια καμπύλη (πράσινη) η οποία είναι average 6 θέσεων στο κάθισμά μου σε σχέση με την προηγούμενη (κόκκινη).

Δεν νομίζω να έχεις πολύ απόθεμα κάτω απο τα 35Hz.
Η πρόταση μου είναι ενα ισχυρό σαμπ για τα σαμπ σε γωνία. Και δεν κάνω πλάκα.
Μελλοντικά θα γίνει και αυτό ;)
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια...🥰
 

Attachments

  • 307,8 KB Προβολές: 0
Last edited:

Μηνύματα
112
Reaction score
127
Ευχαριστώ, να 'σαι καλά , Καλή Χρονιά και σε σένα !
Φυσικά και ισχύει η πρόσκληση όταν με το καλό μας επιτραπεί η μετακίνηση, θα μιλήσουμε.
Λοιπόν, πριν από λίγο κατέβασα την target curve χαμηλότερα όπως μου είπε ο Κώστας, μετά από 2-3 προσπάθειες κατάφερα να βελτιώσω την απόκριση χαμηλά φέρνοντάς την πιο ευθεία από προηγουμένως. Όντως είχα αποθέματα ισχύος για να το κάνω, τώρα είμαι με -8.0dB στον Marantz και -3.2dB στο minidsp και η διαφορά είναι αισθητή χαμηλά ειδικά στα εφέ των ταινιών, χωρίς να νιώθω να φτάνουν στα όριά τους τα σαμπ.
Για του λόγου το αληθές παραθέτω και την καινούργια καμπύλη (πράσινη) η οποία είναι average 6 θέσεων στο κάθισμά μου σε σχέση με την προηγούμενη (κόκκινη).

Μελλοντικά θα γίνει και αυτό ;)
Αντον σε ευχαριστώ για την πρόσκληση,εάν κ εφ'όσον.Βλέπω ότι μπαίνεις αποφασιστικά στα βαθιά κ μ'αυτά που καταφερνεις δινεις κουράγιο κ σε όποιον επίδοξο σκέπτεται να τολμήση.Ειλικρινά εύχομαι κάθε επιτυχία στην προσπάθειά σου
 

Μηνύματα
1.413
Reaction score
2.536
Αντον σε ευχαριστώ για την πρόσκληση,εάν κ εφ'όσον.Βλέπω ότι μπαίνεις αποφασιστικά στα βαθιά κ μ'αυτά που καταφερνεις δινεις κουράγιο κ σε όποιον επίδοξο σκέπτεται να τολμήση.Ειλικρινά εύχομαι κάθε επιτυχία στην προσπάθειά σου
Να 'σαι καλά !
Θα στο πω όσο πιο απλά μπορώ, αφού τα κατάφερα (αρκετά ικανοποιητικά κατά γενική ομολογία μέχρι στιγμής) εγώ με μηδενική εμπειρία, γνώσεις και προϋπηρεσία στο χώρο και τα συναφή αυτού (REW, Umik, minidsp κλπ), μπορεί να τα καταφέρει ο καθένας.
Και μιλάμε για λίγες ημέρες ενασχόλησης με πολύ όμως διάβασμα, πειραματισμούς και λάθη φυσικά. Αν κάποιος αποφασίσει να επενδύσει τον απαραίτητο χρόνο για διάβασμα είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρει πολύ καλύτερα φυσικά.
Και κάτι τελευταίο αλλά πολύ σημαντικό: είναι πολύ βασικό και ουσιώδες ποιούς (εννοώ στο φόρουμ) θα αποφασίσεις να εμπιστευθείς και να "ακολουθήσεις", προσωπικά - και το έχω γράψει κατ' επανάληψη - δεν το έχω μετανιώσει ούτε στιγμή και βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο που δεν το είχα κάνει νωρίτερα για να γλυτώσω χρήματα και "χαμένο" χρόνο !!
 

Μηνύματα
112
Reaction score
127
Να 'σαι καλά !
Θα στο πω όσο πιο απλά μπορώ, αφού τα κατάφερα (αρκετά ικανοποιητικά κατά γενική ομολογία μέχρι στιγμής) εγώ με μηδενική εμπειρία, γνώσεις και προϋπηρεσία στο χώρο και τα συναφή αυτού (REW, Umik, minidsp κλπ), μπορεί να τα καταφέρει ο καθένας.
Και μιλάμε για λίγες ημέρες ενασχόλησης με πολύ όμως διάβασμα, πειραματισμούς και λάθη φυσικά. Αν κάποιος αποφασίσει να επενδύσει τον απαραίτητο χρόνο για διάβασμα είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρει πολύ καλύτερα φυσικά.
Και κάτι τελευταίο αλλά πολύ σημαντικό: είναι πολύ βασικό και ουσιώδες ποιούς (εννοώ στο φόρουμ) θα αποφασίσεις να εμπιστευθείς και να "ακολουθήσεις", προσωπικά - και το έχω γράψει κατ' επανάληψη - δεν το έχω μετανιώσει ούτε στιγμή και βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο που δεν το είχα κάνει νωρίτερα για να γλυτώσω χρήματα και "χαμένο" χρόνο !!
ακριβώς όπως τα λες ειναι.Καλή συνέχεια.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Για του λόγου το αληθές παραθέτω και την καινούργια καμπύλη (πράσινη) η οποία είναι average 6 θέσεων στο κάθισμά μου σε σχέση με την προηγούμενη (κόκκινη).
Αρκετά μεγάλη βελτίωση, δοκίμασε αν σε πέρνει κι άλλο, αν έχεις απόθεμα.

Οι χαμηλές να είναι λίγο πιο ψηλά ή να κόψεις λίγο ακόμη 40 - 75

Σε κάθε περίπτωση κάνε ένα compression για να είσαι σίγουρος μέχρι που φτάνουν
Υπόψιν ότι το να πετύχουμε μια φλατ απόκριση δεν είναι πάντα το σωστό.
Αν προβούμε σε υπερβολικό eq θα χάσουμε ενέργεια και ατάκα.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.109
Reaction score
124.679
Η νέα καμπύλη είναι πιο ισορροπημένη, καλά τα πήγες.

Θα προτιμούσα μια πτωτική πορεία της απόκρισης, δηλαδή αντί να είναι καμπύλη να είναι ευθεία που πέφτει προς τα δεξιά, αλλά πιθανώς το RT 60 του χώρου σου να βολεύεται έτσι, και βεβαίως τα σαμπ είναι εντελώς χαλαρά.

Ωστόσο, άμα έχεις χρόνο κι άμα δε βαριέσαι, κάνε άλλη μια προσπάθεια, να είναι πτωτική ευθεία κι όχι καμπύλη:

314880_57f870038eae2b4d5f4eff062a52b216~2.jpg


Ακόμα 8 ντεσιμπέλ πτώση θέλει,
Πάντως πριν, ήθελε 19-20, οπότε το "πολύ" το έκανες.

314607_890b32496b8e336f6c0da2cc571aa938~3.jpg

τώρα είμαι με -8.0dB στον Marantz και -3.2dB στο minidsp και η διαφορά είναι αισθητή χαμηλά ειδικά στα εφέ των ταινιών, χωρίς να νιώθω να φτάνουν στα όριά τους τα σαμπ.
Για να ισιωσεις την καμπύλη, το -8 θα το χαιρετήσεις ολόκληρο (θα πάει στο 0), και πιθανώς στο μινιντιεσπί να πάει στο -2.

Νομίζω πως δε θα έχεις κανένα πρόβλημα με τα σαμπ. Δε μασάνε.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.109
Reaction score
124.679
Η προηγούμενη καμπύλη που είχε, ήταν πιο "πτωτική" ανεβαίνοντας τις συχνότητες, τώρα έγινε πιο "καμπυλωτή", πέφτοντας από τους 60 κύκλους και κάτω, ωστόσο η ομαλότερη απόκριση κάτω από 36 κύκλους, του έδωσε περισσότερο όγκο και του άρεσε.

Η καμπύλη που έχει τώρα, ακούγεται πολύ ωραία, είναι πολύ ευχάριστη.
Η πρόταση μου είναι ενα ισχυρό σαμπ για τα σαμπ σε γωνία. Και δεν κάνω πλάκα.
Η δική μου πρόταση δεν είναι αυτή.
Η δική μου πρόταση, είναι σε δεύτερο χρόνο, να προσθέσεις άλλα τόσα, ίδια σαμπ. Βάζεις ένα πάνω από καθένα προηγούμενο, τα κάνεις ντανες. Μέχρι να φτάσει στο ταβάνι, μπορείς να ψωνίζεις. Αρέι το λένε.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.359
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top