Πως βάζω sub στο δικαναλο σύστημα;

Μηνύματα
75
Reaction score
61
Ναι, το είδα τώρα στην αναζήτηση που έκανα. Θες 4 μονά καλώδια. Ένα για κάθε κανάλι. 2 θα φεύγουν από το pre out στο in του sub και 2 από το out του sub στο main in του ενισχυτή.
Είναι η μοναδική και καλύτερη λύση.
Δεν έχει sub out..pre out έχει. Απλά ρωτάω στο σαμπ θα φτάσει ενα?? Σαν "Υ" ??
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Ολοκληρωμένος nad c375bee , σε λίγες μέρες θα είναι σπίτι και sub velodyme cht 10r

Υπόψην δεν θέλω να κροσάρω τα ηχεία στα 80hz που μου δίνει επιλογή και να ξαναπάω στον ενισχυτή (amp in). Θελω απλά να παίζει το σαμπ 20+ με 60 hz περίπου
Ποια ηχεια εχεις?
 


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Δεν έχει sub out..pre out έχει. Απλά ρωτάω στο σαμπ θα φτάσει ενα?? Σαν "Υ" ??
Εγώ μίλησα, δεν ξαναμιλάω. Αυτό είναι το σωστό.
Να, το βρήκα και σε εικόνα για να είναι πιο κατανοητό: Απλά εσένα η αρχή και το τέλος είναι στο ίδιο μηχάνημα.

 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
B&W 706 s2 φίλε. Χώρος περίπου 18-20 τεετραγωνικά.
ΟΚ κανε το τοτε οπως σου ειπαν και απο πανω.
Τι νομιζεις οτι θα κερδισεις αν δεν κροσσαρεις τα ηχεια με το crossover του subwoofer? (σε ρωταω γιατι ειμαι σχεδον βεβαιος οτι θα πετυχεις ακριβως το αντιθετο απο αυτο που νομιζεις)
 

Μηνύματα
75
Reaction score
61
Ναι, το είδα τώρα στην αναζήτηση που έκανα. Θες 4 μονά καλώδια. Ένα για κάθε κανάλι. 2 θα φεύγουν από το pre out στο in του sub και 2 από το out του sub στο main in του ενισχυτή.
Είναι η μοναδική και καλύτερη λύση.
Φίλε είδα τώρα το μήνυμα. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν θα έχω κάποια απώλεια ποιότητας αμα γίνεται όλη αυτήν η διαδρομή στο σαμπ και πίσω στον ενισχυτή?? Και δεν θα μου πρότεινες να πάρουν όλο το σήμα τα ηχεία???
ΟΚ κανε το τοτε οπως σου ειπαν και απο πανω.
Τι νομιζεις οτι θα κερδισεις αν δεν κροσσαρεις τα ηχεια με το crossover του subwoofer? (σε ρωταω γιατι ειμαι σχεδον βεβαιος οτι θα πετυχεις ακριβως το αντιθετο απο αυτο που νομιζεις)
Εγώ το είχα στο μυαλό μου παίξουν τα ηχεία όσο μπορούν..δηλαδή απο 50 και πάνω περίπου και κάπου εκεί κοντά το subwoofer ..δηλαδή μέχρι τα 50-60. Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Φίλε είδα τώρα το μήνυμα. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν θα έχω κάποια απώλεια ποιότητας αμα γίνεται όλη αυτήν η διαδρομή στο σαμπ και πίσω στον ενισχυτή?? Και δεν θα μου πρότεινες να πάρουν όλο το σήμα τα ηχεία???
Το Velodyne εχει ενα φιλτρο πρωτης ταξης στα 85Hz στην εξοδο του subwoofer προς τον ενισχυτη. Δεν κανει κανενα σοβαρο κοψιμο, αλλα ειναι καλυτερο απο το τιποτα.
Δεν θα εχεις απωλεια στην ποιοτητα αλλα θα κερδισεις λιγη ισχυ απο τον ενισχυτη που δεν θα την καταναλωνει προσπαθωντας να αναπαραγει συχνοτητες που δεν μπορουν να αποδωσουν τα B&W και τα ιδια τα ηχεια θα σε ευγνωμονουν γι αυτο. Θα βοηθησει επισης να γινει λιγο πιο ευκολα η ετσι κι αλλιως δυσκολη ενσωματωση του subwoofer χωρις μετρησεις.


Αν δωσεις και ακριβεις διαστασεις του χωρου και της τοποθετησης των ηχειων, θα παρεις κι αλλες πληροφοριες.
 
Last edited:

Μηνύματα
75
Reaction score
61
Το Velodyne εχει ενα φιλτρο πρωτης ταξης στα 85Hz στην εξοδο του subwoofer προς τον ενισχυτη. Δεν κανει κανενα σοβαρο κοψιμο, αλλα ειναι καλυτερο απο το τιποτα.
Δεν θα εχεις απωλεια στην ποιοτητα αλλα θα κερδισεις λιγη ισχυ απο τον ενισχυτη που δεν θα την καταναλωνει προσπαθωντας να αναπαραγει συχνοτητες που δεν μπορουν να αποδωσουν τα B&W και τα ιδια τα ηχεια θα σε ευγνωμονουν γι αυτο. Θα βοηθησει επισης να γινει λιγο πιο ευκολα η ετσι κι αλλιως δυσκολη ενσωματωση του subwoofer χωρις μετρησεις.
Αν δωσεις και ακριβεις διαστασεις του χωρου και της τοποθετησης των ηχειων, θα παρεις κι αλλες πληροφοριες.
Το velodyne βλέπω έχει επιλογή πίσω 80-100 για τα ηχεία. Νομίζω αυτό έλεγε και στο μανιουαλ. Γενικά σε εντάσεις δεν ακούω οπότε δεν ξέρω άμα θέλω να "ανακουφίσω" τα ηχεία απο τις χαμηλές. Ο χώρος είναι Υ: 3μ. Η πλευρά που είναι τα ηχεία 3,30 περίπου και μήκος 6μ. περίπου . Γύρω στα 2,5+ μ. ακούω. 30-35 πόντους απο τον πίσω τοίχο και μισό μέτρο από τους πλαϊνούς είναι τα ηχεία. Και με τις βάσεις ειναι στο 1 μέτρο.
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Το velodyne βλέπω έχει επιλογή πίσω 80-100 για τα ηχεία. Νομίζω αυτό έλεγε και στο μανιουαλ. Γενικά σε εντάσεις δεν ακούω οπότε δεν ξέρω άμα θέλω να "ανακουφίσω" τα ηχεία απο τις χαμηλές. Ο χώρος είναι Υ: 3μ. Η πλευρά που είναι τα ηχεία 3,30 περίπου και μήκος 6μ. περίπου . Γύρω στα 2,5+ μ. ακούω. 30-35 πόντους απο τον πίσω τοίχο και μισό μέτρο από τους πλαϊνούς είναι τα ηχεία. Και με τις βάσεις ειναι στο 1 μέτρο.
Αα OK, ειναι το R, το CHT10 δεν ειχε επιλογη το R εχει διακοπτη 80-100Hz.
Θα δοκιμασεις και τα δυο.
Το Sub για αρχη δοκιμασε το ακριβως αναμεσα στα ηχεια.
Γενικα μιλωντας, σε ενα ορθογωνιο δωματιο και με συμμετρικη τοποθετηση των ηχειων, την πιο ομαλη αποκριση την παιρνεις συνηθως με το sub ακριβως στην μεση του τοιχου, αναμεσα στα ηχεια.
Στην γωνια παιρνεις το μεγιστο room gain αλλα ταυτοχρονα διεγειρεις και περισσοτερο τα room modes και συνηθως εχεις πιο εντονες διακυμανσεις (εντονα peaks και dips) στην αποκριση των χαμηλων.
Τα ηχεια ειναι σωστα τοποθετημενα ως προς την αποσταση απο τους πισω τοιχους, αλλα θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα αν τα φερεις πιο κοντα μεταξυ τους και μειωσεις και την αποσταση ακροασης στα 2μ (μετακινωντας την θεση ακροασης οχι τα ηχεια).
 

Μηνύματα
75
Reaction score
61
Αα OK, ειναι το R, το CHT10 δεν ειχε επιλογη το R εχει διακοπτη 80-100Hz.
Θα δοκιμασεις και τα δυο.
Το Sub για αρχη δοκιμασε το ακριβως αναμεσα στα ηχεια.
Γενικα μιλωντας, σε ενα ορθογωνιο δωματιο και με συμμετρικη τοποθετηση των ηχειων, την πιο ομαλη αποκριση την παιρνεις συνηθως με το sub ακριβως στην μεση του τοιχου, αναμεσα στα ηχεια.
Στην γωνια παιρνεις το μεγιστο room gain αλλα ταυτοχρονα διεγειρεις και περισσοτερο τα room modes και συνηθως εχεις πιο εντονες διακυμανσεις (εντονα peaks και dips) στην αποκριση των χαμηλων.
Τα ηχεια ειναι σωστα τοποθετημενα ως προς την αποσταση απο τους πισω τοιχους, αλλα θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα αν τα φερεις πιο κοντα μεταξυ τους και μειωσεις και την αποσταση ακροασης στα 2μ (μετακινωντας την θεση ακροασης οχι τα ηχεια).
Κατάλαβα. Σε ευχαριστώ για τον πολύτιμό σου χρόνο. Μάλλον θα έχω δουλειά και θα δοκιμάσω τα πάντα. Συχνότητες, θέση σαμπ κλπ
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Κατάλαβα. Σε ευχαριστώ για τον πολύτιμό σου χρόνο. Μάλλον θα έχω δουλειά και θα δοκιμάσω τα πάντα. Συχνότητες, θέση σαμπ κλπ
Με το αυτι ειναι απο δυσκολο εως ακατορθωτο αλλα η ελπιδα πεθαινει τελευταια.

Αν εχεις στο συστημα συνδεδεμενο υπολογιστη η μπορεις να αναπαραγεις ηχους απο το ιντερνετ, βαλε να παιζει τονους με tone generator στη συχνοτητα κρος για να δεις που θα κροσαρεις και σε τι ενταση θα πρεπει να ρυθμισεις το sub.
Μετα κανεις ακροασεις πειραζοντας ενα πραγμα καθε φορα, και απο λιγο.
 

Μηνύματα
75
Reaction score
61
Με το αυτι ειναι απο δυσκολο εως ακατορθωτο αλλα η ελπιδα πεθαινει τελευταια.

Αν εχεις στο συστημα συνδεδεμενο υπολογιστη η μπορεις να αναπαραγεις ηχους απο το ιντερνετ, βαλε να παιζει τονους με tone generator στη συχνοτητα κρος για να δεις που θα κροσαρεις και σε τι ενταση θα πρεπει να ρυθμισεις το sub.
Μετα κανεις ακροασεις πειραζοντας ενα πραγμα καθε φορα, και απο λιγο.
Θα τα φτιάξουμε όλα παίχτη μου!! Κανένα άγχος!!!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Το velodyne βλέπω έχει επιλογή πίσω 80-100 για τα ηχεία. Νομίζω αυτό έλεγε και στο μανιουαλ. Γενικά σε εντάσεις δεν ακούω οπότε δεν ξέρω άμα θέλω να "ανακουφίσω" τα ηχεία απο τις χαμηλές. Ο χώρος είναι Υ: 3μ. Η πλευρά που είναι τα ηχεία 3,30 περίπου και μήκος 6μ. περίπου . Γύρω στα 2,5+ μ. ακούω. 30-35 πόντους απο τον πίσω τοίχο και μισό μέτρο από τους πλαϊνούς είναι τα ηχεία. Και με τις βάσεις ειναι στο 1 μέτρο.
Κοίτα λοιπόν παιχταρά μου εσύ πώς έχουν τα πράγματα...Ξεκινάς με χώρο που έχει πρόβλημα μεγάλο κι εσύ ψάχνεσαι με πράγματα μικρά... Το θέμα σου δεν είναι τόσο πώς να βυσματώσεις το sub στο σύστημα για να ΄΄τελειώνεις΄΄ όσο το πώς θα πρέπει να τοποθετηθεί και να ρυθμιστεί ώστε να μετρίαζες την άσχημη επίδραση από τα ενισχυμένα στάσιμα που θα εμφανίζονται σ'έναν χώρο με δύο διαστάσεις παραπλήσιες και την άλλη ακέραιο πολλαπλάσιο... Δες τις μπάρες στο επόμενο λινκ που είναι ξεχωριστές σαν καλαμιές στον κάμπο κάτω από τα 100 Hz :

Θα σε βοηθούσε πολύ ένα πρόγραμμα όπως το REW ακόμα και χωρίς λήψεις με μικρόφωνο αφού προσφέρει ενότητα προσομοίωσης για τη θέση ακρόασης και sub σε δωμάτια :

 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Ολοκληρωμένος nad c375bee , σε λίγες μέρες θα είναι σπίτι και sub velodyme cht 10r

Υπόψην δεν θέλω να κροσάρω τα ηχεία στα 80hz που μου δίνει επιλογή και να ξαναπάω στον ενισχυτή (amp in). Θελω απλά να παίζει το σαμπ 20+ με 60 hz περίπου
Aπό το pre out 1 του NAD (το pre out 2 μάλλον έχει και κόψιμο στις συχνότητες) στο input του υπογούφερ . Για μένα ο καλύτερος τρόπος σύνδεσης (το υπογούφερ να συμπληρώνει τα κύρια ηχεία) ,αν δεν υπάρχει πολύ καλό ενεργό κρος.
 

Μηνύματα
75
Reaction score
61
Καλημέρα και σας ευχαριστώ για την καθοδήγηση. Ο χώρος είναι καθιστικό-σαλόνι οπότε αντιλαμβάνεστε πως υπάρχουν περιορισμοί και βάση αυτών θέλω να πετύχω το καλύτερο δυνατό. Θα δοκιμάσω όσο μπορώ τα προγράμματα που μου στείλατε και με κάποιες κινήσεις μικρές να βελτιώσω ότι μπορώ. Το ξέρω ότι δεν είναι το ιδανικότερο. Για την ώρα έχω έναν 5κάναλο denon, στην αρχή είχα το κρος στα 80 hz αλλά μετά όταν το έβαλα στα 60 το αποτέλεσμα μου άρεσε περισσότερο γιατί έγινε πιο αισθητή η παρουσία στις χαμηλές του ηχείου. Εκεί κολλάω εγώ...επειδή είναι καλά ηχεία δεν θέλω να χαραμίσω τις χαμηλές τους. Για αυτό ρώτησα αν είναι ιδανικό να κόβονται στα 80hz με τον nad ...φοβάμαι ότι θα γίνει αρκετά αισθητή η παρουσία και τοποθεσία του subwoofer. Άρα συνοψίζοντας..τι κάνω?? Όλο το σήμα στα ηχεία η αποκοπή στα 80 μέσω του σαμπ?

**(Επίσης το ρυθμιστικό στο preout 2 του nad είναι αποκλειστικά για την ένταση της εξόδου νομίζω)
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
στην αρχή είχα το κρος στα 80 hz αλλά μετά όταν το έβαλα στα 60 το αποτέλεσμα μου άρεσε περισσότερο γιατί έγινε πιο αισθητή η παρουσία στις χαμηλές του ηχείου. Εκεί κολλάω εγώ...επειδή είναι καλά ηχεία δεν θέλω να χαραμίσω τις χαμηλές τους. Για αυτό ρώτησα αν είναι ιδανικό να κόβονται στα 80hz με τον nad ...φοβάμαι ότι θα γίνει αρκετά αισθητή η παρουσία και τοποθεσία του subwoofer. Άρα συνοψίζοντας..τι κάνω?? Όλο το σήμα στα ηχεία η αποκοπή στα 80 μέσω του σαμπ?
Κατ αρχην δωσε την πρεπουσα σημασια στο ποστ #513 και κανε οπωσδηποτε και Room Simulation στο REW

Οσον αφορα το σημειο κρος και την αποκοπη η οχι των χαμηλων απο τα ηχεια αυτο θα το δεις στην πραξη. Βεβαια χωρις μετρησεις οι συνδυασμοι ρυθμισεων ειναι απειροι και οπως εχει ξαναειπωθει, πολυ δυσκολο να βρεθει η σωστη. Με το αυτι τις περισσοτερες φορες επικρατει το "μη χειρον βελτιστον" αλλα σπανια το σωστο. Το High Pass στο Velodyne ειναι πρωτης ταξης, δεν κοβει σχεδον τιποτα. Ισα ισα για να μην ζοριζονται τα ηχεια και ο ενισχυτης απο τις πολυ χαμηλες. Αν εχει -3db στα 80Hz ισα ισα θα ερχεται να συμπληρωνει την φυσικη αποκοπη του ηχειου. Μονο καλο θα του κανει. To High pass στα 80Hz ομως δεν σημαινει οτι πρεπει να ειναι και το Low Pass στα 80. Το πιθανοτερο ειναι οτι το σωστο σημειο κρος θα ειναι αρκετα χαμηλοτερα για να μην υπαρχει μεγαλο "φουσκωμα" εκει που παιζουν και τα ηχεια και το sub.
 

Μηνύματα
75
Reaction score
61
Κατάλαβα. Άρα η αποκοπή δεν σημαίνει ότι μειώνει και τα db κατα πολύ στις χαμηλές συχνότητες των ηχείων. Οπότε θα κάνω την διαδρομή σαμπ και πίσω στον ναντ και θα ασχοληθώ με το πρόγραμμα τις επόμενες μέρες (που μπορώ να του δώσω μια αναπράσταση του χώρου κατά κάποιον τρόπο και να μου πει τι πρέπει να κάνω)
(Οπότε η αποκοπή του 5κάναλου denon με είναι πιο "αυστηρή" σε σχέση με αυτήν που κάνει το σαμπ)
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Το πρώτο που κάνεις φίλε μου, είναι να κατανοήσεις τι σημαίνει "στάσιμο" και ''ρυθμός δωματίου".
Κάνε μία αναζήτηση για τα παραπάνω, συν "standing wave" , "room modes" , "subwoofer in room"
Ολα τα ερωτήματα που έχεις θέσει, έχουν σαν απάντηση "εξαρτάται". Και εξαρτάται από τα παραπάνω που συμβουλεύω να κατανοήσεις.
Επειδή βλέπω οτι έχεις όρεξη να ψαχτείς, σε διαβεβαιώ οτι ο χρόνος που θα χάσεις στο αρχικό διάβασμα, θα σε ανταμείψει στο δεκαπλάσιο στη συνέχεια. Ακόμα και μετρητικό μικρόφωνο και λογισμικό να αποκτούσες, ΔΕΝ θα το εκμετελλευόσουν αποτελεσματικά χωρίς την κατανόηση των παραπάνω.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ, κανένας σχεδόν από τους λεβέντες που γράφουν για τα παραπάνω σε ιστοσελίδες, δεν σκέφτεται τους εντελώς αρχάριους σε τέτοια θέματα. Οι αναπτύξεις, τα σχήματα, κλπ σχεδόν από τις πρώτες γραμμές γίνονται δυσνόητα για τους αμύητους.
Μόνο στην βιβλιοθήκη της Harman υπήρχαν άρθρα με κατανοητή ροή, αλλά η Samsung εξαγόρασε, και . . . απέκρυψε! Σκατά!
Πρέπει μου φαίνεται να γράψουμε ένα κατανοητό στίκυ φορ ντάμιζ, αντί να απαντάμε τα ίδια και τα ίδια. Θα σώσουμε πολύ κόσμο έτσι, πριν το βάλει έντρομος στα πόδια
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Το πρώτο που κάνεις φίλε μου, είναι να κατανοήσεις τι σημαίνει "στάσιμο" και ''ρυθμός δωματίου".
Κάνε μία αναζήτηση για τα παραπάνω, συν "standing wave" , "room modes" , "subwoofer in room"
Ολα τα ερωτήματα που έχεις θέσει, έχουν σαν απάντηση "εξαρτάται". Και εξαρτάται από τα παραπάνω που συμβουλεύω να κατανοήσεις.
Επειδή βλέπω οτι έχεις όρεξη να ψαχτείς, σε διαβεβαιώ οτι ο χρόνος που θα χάσεις στο αρχικό διάβασμα, θα σε ανταμείψει στο δεκαπλάσιο στη συνέχεια. Ακόμα και μετρητικό μικρόφωνο και λογισμικό να αποκτούσες, ΔΕΝ θα το εκμετελλευόσουν αποτελεσματικά χωρίς την κατανόηση των παραπάνω.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ, κανένας σχεδόν από τους λεβέντες που γράφουν για τα παραπάνω σε ιστοσελίδες, δεν σκέφτεται τους εντελώς αρχάριους σε τέτοια θέματα. Οι αναπτύξεις, τα σχήματα, κλπ σχεδόν από τις πρώτες γραμμές γίνονται δυσνόητα για τους αμύητους.
Μόνο στην βιβλιοθήκη της Harman υπήρχαν άρθρα με κατανοητή ροή, αλλά η Samsung εξαγόρασε, και . . . απέκρυψε! Σκατά!
Πρέπει μου φαίνεται να γράψουμε ένα κατανοητό στίκυ φορ ντάμιζ, αντί να απαντάμε τα ίδια και τα ίδια. Θα σώσουμε πολύ κόσμο έτσι, πριν το βάλει έντρομος στα πόδια
Εχεις δικιο κι εσυ και ο Bhutia αλλα εγραψε το παληκαρι αυτο
Το σαμπφμγουφερ θέλω να βάλω φίλε να κοπανάει..ποιες μετρήσεις μου λες..βοήθεια κανείς??
και ειπα ασε μην τον αποπαρω απο τωρα γιατι μπορει να αλλαξει χομπι και να αρχισει το πλεξιμο αμα του πεσουν μαζεμενα. Εξ αλλου αμα εχει ορεξη αυτα θα ερθουν ουτως η αλλως.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Κατ αρχην δωσε την πρεπουσα σημασια στο ποστ #513 και κανε οπωσδηποτε και Room Simulation στο REW

Οσον αφορα το σημειο κρος και την αποκοπη η οχι των χαμηλων απο τα ηχεια αυτο θα το δεις στην πραξη. Βεβαια χωρις μετρησεις οι συνδυασμοι ρυθμισεων ειναι απειροι και οπως εχει ξαναειπωθει, πολυ δυσκολο να βρεθει η σωστη. Με το αυτι τις περισσοτερες φορες επικρατει το "μη χειρον βελτιστον" αλλα σπανια το σωστο. Το High Pass στο Velodyne ειναι πρωτης ταξης, δεν κοβει σχεδον τιποτα. Ισα ισα για να μην ζοριζονται τα ηχεια και ο ενισχυτης απο τις πολυ χαμηλες. Αν εχει -3db στα 80Hz ισα ισα θα ερχεται να συμπληρωνει την φυσικη αποκοπη του ηχειου. Μονο καλο θα του κανει. To High pass στα 80Hz ομως δεν σημαινει οτι πρεπει να ειναι και το Low Pass στα 80. Το πιθανοτερο ειναι οτι το σωστο σημειο κρος θα ειναι αρκετα χαμηλοτερα για να μην υπαρχει μεγαλο "φουσκωμα" εκει που παιζουν και τα ηχεια και το sub.
H πλάκα είναι πως η ενσωμάτωση sub έχει καταστεί σκανδαλιστικά άνετη διαδικασία χάρη στο εργαλείο Alignment Tool που παρέχεται από τις νεότερες εκδόσεις του REW. Όπως έχω διαπιστώσει τόσο με μονό όσο και με πολλαπλά τεμάχια sub η προσομοίωση αποκρίσεων που εμφανίζει για τους εκάστοτε συνδυασμούς ανταποκρίνεται σχεδόν ολότελα στην πραγματικά μετρούμενη με αμελητέες αποκλίσεις. Το μόνο που απαιτείται από τον ενδιαφερόμενο είναι UMIK, υπολογιστής με REW και στοιχειώδεις γνώσεις πάνω στη διενέργεια λήψεων και τον τρόπο επεξεργασίας από την υποενότητα του Alignment Tool.

Έστω και αν δεν είχε εξειδικευμένες γνώσεις πάνω στην Ακουστική Χώρων...Αρκεί να εκτιμά την ομαλότητα καμπυλών και του Spectrogram σε περίπτωση που θα ήθελε να το πάει παραπέρα.
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top