Πόσα σαμπ χρειάζομαι ?

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
άσχετο αλλά σας χαίρομαι πάντως που με όλα τα τελευταια κορονογεγονότα στο κεφάλι μας, έχετε το μυαλό στα subs :p
εδώ μέχρι και ο @Γιάνννης ξεκίνησε να ασχολείται :p :laugh::lol:
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.869
Reaction score
20.360
άσχετο αλλά σας χαίρομαι πάντως που με όλα τα τελευταια κορονογεγονότα στο κεφάλι μας, έχετε το μυαλό στα subs :p
Αφού θα πεθάνουμε όλοι αφού, ας ασχοληθούμε με κάτι μέχρι να πεθάνουμε αφού!



















Τι; Όχι;
 


Μηνύματα
414
Reaction score
891
Για τον φίλο κοννος:

Από το λινκ του νταποστ/μπουτχια:

"One very clear result is that one single subwoofer positioned in the corner of the room, with no equalization, is not advisable."
Χμ ναι ε; Κι εγώ νόμιζα οτι θέλει προς γωνία για να κερδίσω (gain). Το πρόβλημα, όπως φαίνεται και στο σχέδιο, είναι οτι γύρισα τον καναπέ να βλέπει μπαλκονόπορτα. Κι ενώ παλιά το σάμπ το είχα ανάμεσα στα δύο ηχεία, τώρα από πίσω έχω θεόρατη μπαλκονόπορτα. Το ένα το φύλλο είναι άχρηστο τώρα, να βάλω το σάμπ εκεί; έχω χώρο. Είχα την εντύπωση πως ήθελα συμπαγές δομικό στοιχείο και για αυτόν το λόγο το έβαλα προς γωνία, πίσω από το τοιχείο.
 

Attachments


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Χμ ναι ε; Κι εγώ νόμιζα οτι θέλει προς γωνία για να κερδίσω (gain). Το πρόβλημα, όπως φαίνεται και στο σχέδιο, είναι οτι γύρισα τον καναπέ να βλέπει μπαλκονόπορτα. Κι ενώ παλιά το σάμπ το είχα ανάμεσα στα δύο ηχεία, τώρα από πίσω έχω θεόρατη μπαλκονόπορτα. Το ένα το φύλλο είναι άχρηστο τώρα, να βάλω το σάμπ εκεί; έχω χώρο. Είχα την εντύπωση πως ήθελα συμπαγές δομικό στοιχείο και για αυτόν το λόγο το έβαλα προς γωνία, πίσω από το τοιχείο.
Νομιζω ειπες οτι το ρυθμιζεις ακουστικα και οχι με μετρησεις.Δοκιμασε να δεις πως παιζει στο 25% της αποστασης απο πλαγιο και εμπρος τοιχο,με το σαμπ να βρισκεται στο 25% προς τη θεση των ηχειων.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Χμ ναι ε; Κι εγώ νόμιζα οτι θέλει προς γωνία για να κερδίσω (gain). Το πρόβλημα, όπως φαίνεται και στο σχέδιο, είναι οτι γύρισα τον καναπέ να βλέπει μπαλκονόπορτα. Κι ενώ παλιά το σάμπ το είχα ανάμεσα στα δύο ηχεία, τώρα από πίσω έχω θεόρατη μπαλκονόπορτα. Το ένα το φύλλο είναι άχρηστο τώρα, να βάλω το σάμπ εκεί; έχω χώρο. Είχα την εντύπωση πως ήθελα συμπαγές δομικό στοιχείο και για αυτόν το λόγο το έβαλα προς γωνία, πίσω από το τοιχείο.
Πάνω από τη μπαλκονόπορτα χωράει? Μεταξύ κάσας και ταβανιού?
 


Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Καλή ιδέα, δύσκολη υλοποίηση.
το χω
ανετα
με μεγαλη χαρα
(να μας στειλει και ο γιανννης κανα αναλωσιμο , βιδες βιδακια ροδελλες βυσματα κλπ)

με τον ελευθερο χρονο που θα προκυψει οπου να ναι μεχρι και με γυψοσανιδα το κλεινω
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Χαχαχα όχι! Μέσα στους επόμενους μήνες θα βάλω άλλο ένα στην πάνω δεξιά γωνία (το άλλο καλοριφέρ). Και θα μπορούσα να βάλω κι άλλο ένα πίσω απ' το ψυγείο.

Ή μετακινω το υπάρχον σάμπ κεντρικά στον αριστερό τοίχο και βάζω κι άλλο ένα δίπλα του.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Εγω εκείνη την ώρα το είχα δαγκώσει λόγω πόνου και μέχρι να δουλέψει το φάρμακο , έκανα σερφοθεραπεία . :lolsign:
το δαγκώνει ο Μάρκου :p :lol:
 

I

iason

Guest
FB_IMG_1583661359132.jpg

εδώ μέχρι και ο @Γιάνννης ξεκίνησε να ασχολείται :p :laugh::lol:
Ο Γιανννης σιγά σιγά δικαιώνεται, και για του λόγου το αληθές παραθέτω μια φωτογραφία η οποία έχω σοβαρή υποψία ότι είναι προϊόν αντιγραφής η υποκλοπής από τον Γιανννη με τις Καλαμιές.
Θυμήσου που αμφεβαλες!!!!!;)Ηδη τον μιμουνται :sneaky:
FB_IMG_1583661359132.jpg
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Ο Γιανννης σιγά σιγά δικαιώνεται, και για του λόγου το αληθές παραθέτω μια φωτογραφία η οποία έχω σοβαρή υποψία ότι είναι προϊόν αντιγραφής η υποκλοπής από τον Γιανννη με τις Καλαμιές.
Θυμήσου που αμφεβαλες!!!!!;)Ηδη τον μιμουνται :sneaky: View attachment 157939
σου ρχεται να τα βάλεις φωτιά να λαμπαδιάσει όλος ο όροφος :laugh:
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Μόλις παρήγγειλα δουλειά για το σπίτι, umik - 1:biggrin::biggrin:

Χρόνο έχουμε, δουλειά στο σπίτι, δεν μπορούν και να τσεκάρουν, υπερωρίες θα κάνω, στις μετρησεις:biggrin:
Είπα να δω τα χαιρια μου, πριν αγοράσω σαμπς.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Μόλις παρήγγειλα δουλειά για το σπίτι, umik - 1:biggrin::biggrin:

Χρόνο έχουμε, δουλειά στο σπίτι, δεν μπορούν και να τσεκάρουν, υπερωρίες θα κάνω, στις μετρησεις:biggrin:
Είπα να δω τα χαιρια μου, πριν αγοράσω σαμπς.
skype να βάλεις να τα λες με τον Γιάνννη :lolsign:
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Τώρα
Ο Γιανννης σιγά σιγά δικαιώνεται, και για του λόγου το αληθές παραθέτω μια φωτογραφία η οποία έχω σοβαρή υποψία ότι είναι προϊόν αντιγραφής η υποκλοπής από τον Γιανννη με τις Καλαμιές.
Θυμήσου που αμφεβαλες!!!!!;)Ηδη τον μιμουνται :sneaky: View attachment 157939

Πιστεύω ότι τα έχει βάλει για ντεκόρ και όχι για να βελτιώσει κάτι στον ήχο, όμορφα δείχνουν. 8-)
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Τώρα



Πιστεύω ότι τα έχει βάλει για ντεκόρ και όχι για να βελτιώσει κάτι στον ήχο, όμορφα δείχνουν. 8-)
Νομίζω για ντεκόρ έχει βάλει τα ηχεία :biggrin:

Να είσαι σε καραντίνα και να μιλάς με τον Γιάνννη μέσω σκαιπ για τον ηχο, όνειρο ζω μην με ξυπνάτε :biggrin:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Είμαι σε λίστα αναμονής:biggrin: κόβει μπαμπού στην ζούγκλα του Σέιχ σου
σαν τον δράκο θα κυκλοφορεί με το τσεκούρι και τσάμπα θα τον μπαγλαρώσουν:cry: :rofl:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top