Ρυθμίστε το πικάπ σας



Μηνύματα
670
Reaction score
2
Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας

Αν ξεκινήσω Παρασκευή απόγευμα μετά τη δουλειά....ίσως Κυριακή βράδυ να έχω φτάσει στην 3 εικόνα..χεχεχ καλά είχαμε μείνει στον δεκάλογο..Σίγουρα είναι ημίθεος;; μήπως είναι ρομπότ; Σεβασμός! :622:
 



Μηνύματα
155
Reaction score
2
Απάντηση: Re: Ρυθμίστε το πικάπ σας

Sticky!

Να μπορούμε να το βρούμε κ όταν θα φτάσουμε στο επίπεδο να το καταλαβαίνουμε :Ρ
 

Μηνύματα
3.263
Reaction score
8
Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας

Ευχαριστούμε Μr.Coyias, άψογος...
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.880
Reaction score
34.264
Μπραβο Κογια! Τελειος!!!

(δεν περνας κι απ το σπιτι μου μια βολτα να το εφαρμοσουμε???)
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας

Ευχαριστούμε από τα βάθη της καρδιάς....... :443:
τρελό manual. :624:
 


Μηνύματα
27.252
Reaction score
25.241
Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας

Πωωω σκέψου ρε κόγια όλοι αυτοί που σε ευχαριστούν , να ήταν γκόμενες.!!!!
Ξανθές, μελαχρινές, κοκκινομάλες, καστανές, ξανθοκόκκινες, ...................................................................................................................................................................................................................................................................
Μιλάμε δεν θα ήξερες που την κεφαλήν πλύνε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Μηνύματα
537
Reaction score
129
Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας

....το μονο που καταλαβα ειναι
οτι πρεπει να παρω 1 πικαπ.:429::435:


..σε κατι τετοιο προσανατολιζομαι ..που εχει αναρτηση με ιμαντες (ή τα εχω μπερδεψει λιγο?)
 

Μηνύματα
670
Reaction score
2
Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας

χαχχαχαχαχαχα θεός !!! Να δούμε και αυτό μπορούμε να το κάνουμε κουμάντο!!!!?!??
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας

Ημίθεος! :624:
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας

...να 'σαι καλά βρε Κώστα..:107:

..έχω και μια τεχνική απορία για τα πικάπ με ανάρτηση...

..ανάρτηση σημαίνει ενδοτικότητα και απορρόφηση / απόσβεση ...με σκέτα ελατήρια πως κάνεις απόσβεση μιας ταλάντωσης ? Θα περίμενα στα ακριβά πικάπ ανάρτησης να υπάρχουν υδραυλικά συστήματα για απορρόφηση, κάτι σαν τα αμορτισέρ των αυτοκινήτων ....υπάρχουν ? ...και μη μου πεις για απορρόφηση με τριβή σε λάστιχα, γιατί τέτοια δεν έχω ούτε στο πιρούνι στο ποδήλατο....
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας

Υπάρχουν κάτι κατασκευές με μαγνητικά πηγάδια και πεπιεσμένο αέρα και άλλα εξωφρενικά..
Μετά ήρθε το cd και το ρίξανε όλοι στο jitter .

Συγχαρητήρια Κώστα .:446:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.110
Reaction score
20.604
Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας

...να 'σαι καλά βρε Κώστα..:107:

..έχω και μια τεχνική απορία για τα πικάπ με ανάρτηση...

..ανάρτηση σημαίνει ενδοτικότητα και απορρόφηση / απόσβεση ...με σκέτα ελατήρια πως κάνεις απόσβεση μιας ταλάντωσης ? ...
Η απάντηση είναι απλή: Δεν κάνεις, διότι δεν χρειάζεται. Οι συνθήκες του αυτοκινήτου και του πικάπ διαφέρουν και αντικειμενικά, και υποκειμενικά. Δηλαδή...

Στην απλούστερη περίπτωση ενός κοινού αυτοκινήτου, (δηλαδή ενός αυτοκινήτου όχι για χρήση εκτός δρόμου), η ανάρτησή του καλείται να απορροφήσει μια ταλάντωση, μόνον όταν αυτή παρουσιασθεί. Υπό ομαλές συνθήκες, το αυτοκίνητο κινείται σε ίσιο οδόστρωμα, ενώ όταν περάσει πάνω από μιαν ανωμαλία, η ανάρτησή του πρέπει να υποχωρήσει, να ταλαντώσει δηλαδή, και αυτή η ταλάντωση να σταματήσει όσο γίνεται πιο γρήγορα, αλλά και οπωσδήποτε μετά την πρώτη μισή περίοδό της. Με αυτόν τον τρόπο, η ανωμαλία του δρόμου θα προκαλέσει στους επιβάτες την ελάχιστη δυνατή όχληση, δηλαδή τη μέγιστη άνεση, όχι γιατί ενοχλεί αυτή καθ' εαυτήν τους επιβάτες τη στιγμή που συμβαίνει, αλλά διότι θα συνεχίσει να υπάρχει αφού το αυτοκίνητο περάσει την ανωμαλία, δίνοντας στους επιβάτες την υποκειμενική αίσθηση ότι το αυτοκίνητο "πλέει". Άρα, το αμορτισέρ προσφέρει στην ταλάντωση κάποια τριβή, ώστε, πρωτίστως αυτή να έχει πλάτος χαμηλότερο από αυτό που θα είχε σκέτη, χωρίς το αμορτισέρ, μόνο με το ελατήριο, και δευτερευόντως αυτή να αποσβεσθεί γρήγορα. Χώρια που ενοχλούν και οι αρμονικές της ταλάντωσης, αλλ' αυτές αποσβένονται πολύ χρήγορα, ενώ αποτελούν θέμα που οι επιβάτες αποδέχονται ως το σημείο που θεωρούν ότι τους καλύπτει η ηχομόνωση.

Από την άλλη μεριά, στο πικάπ δεν μας ενδιαφέρει η απόσβεση για δύο λόγους. Πρώτον, έτσι κι αλλιώς, όταν το πικάπ παίζει μουσική από κάποια μέση στάθμη και επάνω, η διέγερση του σασί είναι προφανώς συνεχής, είναι ένας ατελείωτος "χωματόδρομος", αλλά με πολύ μικρές λακούβες. Άρα, η ταλάντωση έχει πολύ μικρό πλάτος, ενώ η διάρκειά της είναι δεδομένη, διότι δεν μπορεί να γίνει αλλιώς. Δεύτερον, δεν υπάρχει θέμα κούρασης του υποσασί, όχι απλώς διότι είναι κάτι άψυχο και δεν ζαλίζεται, αλλά και διότι η διέγερση του σασί από τα ηχεία είναι υψηλότερη της ιδιοσυχνότητας της ανάρτησης του υποσασί, και επομένως αυτό μένει σχεδόν ακίνητο, καθώς η όποια ταλάντωση του σασί απορροφάται από τα ελατήρια. Βεβαίως, αν το έπιπλο του πικάπ εδράζεται σε παλιό, ξύλινο δάπεδο, που είναι και λίγο πέτσικο, όταν κάποιος περπατήσει στο δωμάτιο όταν παίζει το πικάπ, τότε η βελόνα θα χάσει το αυλάκι, δεν σώζεται εκεί η κατάσταση, αφού θα προκαλέσει ταλάντωση πολύ χαμηλής συχνότητας, κοντά στην ιδιοσυχνότητα της ανάρτησης, αλλά και μεγάλου πλάτους, τάξης εκατοστών, και όχι κάποιων μm που ταλαντώνει το σασί.


(Σας ευχαριστώ πολύ όλους)...
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας

Θεϊκή απάντηση.......όπως πάντα βέβαια.

Άντε τώρα να πείσω τον Βλάση να μην πάρει πικάπ:405:
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Απάντηση: Ρυθμίστε το πικάπ σας


ΤΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΜΟΥ, ένας τέλειος οδηγός, πραγματικά δεν χρειάζεται κάποιος να ψάχνει διάφορες πληροφορίες αλλού, γιατί απλά είναι όλα εδώ. Έμεινα άφωνος και με τις κινούμενες εικόνες!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.441
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top