Το πείραμα...

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Αυτό το πριν και το μετά είναι μόνο με την τελευταία προσθήκη διαχύτη με coporpen;
Γιατί σου είπαν ότι:
Το γιατί και το εάν ούτε μέχρι να σβήσει ο ήλιος ..
Παλιά επέμενα μετά μέχρι τρεις,πλέον μια είναι αρκετή...
Ευτυχισμένος είμαι με όποιον ευτυχή ευτυχει...
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.339
Reaction score
125.263
Μη βλέπεις μόνον την απόλυτη τιμή στις κορυφές, δες την αλλαγή χρώματος στις "γλώσσες" που ανεβαίνουν στο σπεκτρο.

Το να κατέβουν 3-4 ντεσιμπέλ εκεί, είναι πολύ σοβαρή υπόθεση, σκέψου πως σε καρδιο κατεβαίνει 9-10 ντεσιμπέλ η οπίσθια ενέργεια και με μίνιμουμ απόσταση 1,5μ από το πίσω τοιχωματικο όριο. Εκεί τα ντεσιμπέλ είναι σημαντικά, ακόμα και το 1.

Η αλλαγή αυτή του χρώματος, από πρασινακι σε μπλε, σημαίνει σημαντική μείωση της ενέργειας της έμμεσης, ασχέτως της μικρής μείωσης του χρόνου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.339
Reaction score
125.263
Για οπτικοποίηση, η εναλλαγή των εικόνων θα βοηθήσει όποιους δε κατάλαβαν τη διαφορά.

Για μένα, με τόσο λίγα υλικά, η διαφορά αυτή είναι εξόχως σημαντική, στο ένα μπορεί να το ακούς το πρόβλημα, και στο άλλο, όχι. Χιουτζ.
 

Attachments


Μηνύματα
815
Reaction score
968
Αφού διαπιστώθηκε και με ακροάσεις η σημαντική συνεισφορά των diffusers, σήμερα αφιέρωσα χρόνο και τα έφτιαξα όπως πρέπει. Χρησιμοποιήθηκε ξύλο 6mm, copopren 20mm και το diffuser.
Συμβουλή προς τους επόμενους αλλά και εμένα μελλοντικά...Δεν αγοράζουμε το ξύλο με μελαμίνη. Είναι αρκετά σκληρό και σε ταλαιπωρεί στις βίδες που χρειάζεται για να το αναρτήσεις στον τοίχο. Αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω καρφωτικό και μάλιστα Heavy Duty.

Επίσης μιας και έχω κάτι τετραγωνικά copopren έβαλα και κάτι ακόμη...
 

Attachments


Μηνύματα
815
Reaction score
968
Συνεχίζουμε "Το πείραμα" και δεν επαναπαυόμαστε...

Παρατηρώντας μία πτώση στη συχνότητα 190-240Hz και μη έχοντας κάτι να δικαιολογήσει αυτή την πτώση αφαίρεσα το πάνελ που χρησιμοποιείται για την πρώτη ανάκλαση του ηχείου (αν αφαιρεθεί το πάνελ υπάρχει τοίχος). Η πτώση αυτή μειώθηκε σημαντικά σε σχέση με την χρήση του πάνελ. Να το αφαιρέσω, να γίνει κάποια άλλη μέτρηση;
 

Attachments



Μηνύματα
815
Reaction score
968
Μα αφού το έχεις ήδη μετρήσει χωρίς το πάνελ.
Έχουμε άλλα ηχεία τώρα...Ίσως θέλει τροποποίηση η θέση (απόσταση από τον τοίχο). Είναι κάποια πράγματα ακόμη να δω.
Από εδώ και έπειτα νομίζω μικρορυθμίσεις για ακόμη καλύτερο αποτέλεσμα, που να μπορούν να γίνουν στο χώρο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.348
Reaction score
79.324
Δεν μου αρέσουν οι ρυθμίσεις του REW. Βάλε τις σωστές, και να γράφεις και το smoothing.
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.348
Reaction score
79.324
Επίσης πρέπει να γράφεις ποιο ηχείο είναι.
L, R, ή L+R.
Όλες αυτές οι μετρήσεις χρειάζονται.
 

Μηνύματα
815
Reaction score
968
Επίσης πρέπει να γράφεις ποιο ηχείο είναι.
L, R, ή L+R.
Όλες αυτές οι μετρήσεις χρειάζονται.
Σωστά. Έβαλα μόνο το ένα (Left) για να συγκριθεί με και χωρίς το πάνελ.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.582
Μηνύματα
2.864.953
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top