Χρειάζομαι τελικό;

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Αν θες να γλιτώσεις χρόνο παίρνεις τον ενισχυτή και τον πας στο μαγαζί που τον πήρες να τον δοκιμάσουν μπροστά σου. Αν έχει πρόβλημα θα το στείλουν αυτοί.
Δυστυχώς είμαι Βέροια και τον αγόρασα από Αθήνα

Προτού στείλεις τον Denon για έλεγχο μήπως έχεις κάποιο φίλο να σου δανείσει έναν ενισχυτή για να τσακάρεις μήπως δε φταίει ο Denon.
Τι άλλο μπορεί να φταίει δηλαδή;
 

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Φαντάζομαι τα καλώδια είναι γυμνά. Μπορεί να τα έχεις βάλει στην σωστή θέση τα καλώδια αλλά αν είναι γυμνά και ένα ψιλο σύρμα ακουμπάει κάπου που δεν πρέπει γίνεται πατάτα, αν έχεις κάνα φίλο που έχει βύσματα μπανάνες πες του να σου δώσει 4 κομμάτια για δοκιμη και βάλε και στο ηχείο και στον ενισχυτή. Επίσης οταν κάνεις συνδέσεις ηχείων τον ενισχυτή να τον έχεις εκτός λειτουργίας.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Φαντάζομαι τα καλώδια είναι γυμνά. Μπορεί να τα έχεις βάλει στην σωστή θέση τα καλώδια αλλά αν είναι γυμνά και ένα ψιλο σύρμα ακουμπάει κάπου που δεν πρέπει γίνεται πατάτα, αν έχεις κάνα φίλο που έχει βύσματα μπανάνες πες του να σου δώσει 4 κομμάτια για δοκιμη και βάλε και στο ηχείο και στον ενισχυτή.
Υπάρχει τρόπος να συνδέσω βύσματα μπανάνες σε απλά ηχεία; Γιατί όντως αυτό με τα καλώδια είναι κάπως πρωτόγονο
 

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Υπάρχει τρόπος να συνδέσω βύσματα μπανάνες σε απλά ηχεία; Γιατί όντως αυτό με τα καλώδια είναι κάπως πρωτόγονο
Τα ηχεία σου εχουν καπάκια που βγαίνουν. Μπορεί να έχει και ο ενισχυτής, ο δικός μου είχε.
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Τα ηχεία σου εχουν καπάκια που βγαίνουν. Μπορεί και να έχει και ο ενισχυτής, ο δικός μου είχε.

Ο denon avr3500 είναι, δεν είμαι σίγουρος αν βγαίνουν (τον έχω στο αυτοκίνητο). Το θέμα είναι πως τα surround καλώδιο είναι 6 μέτρα. Σε αυτά μπαίνει μπανάνα; Γιατί όταν έψαχνα, οι τιμές τους ήταν πολύ ψηλές και τα καλώδια μικρά σε μήκος.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Ο δικός μου ενισχυτής είναι YAMAHA και είχε, ο δικός σου μπορεί να μην έχει, σε περίπτωση που έχει μην τα βγάλεις γιατί δεν ξέρεις τι γίνεται με την εγγύηση. Οπότε στείλε τον ενισχυτή να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Φυσικά και μπαίνουν ξεχωριστές μπανάνες στα καλώδια
Με το μαγαζί που τον πήρες μίλησες?
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Ο δικός μου ενισχυτής είναι YAMAHA και είχε, ο δικός σου μπορεί να μην έχει, σε περίπτωση που έχει μην τα βγάλεις γιατί δεν ξέρεις τι γίνεται με την εγγύηση. Οπότε στείλε τον ενισχυτή να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Φυσικά και μπαίνουν ξεχωριστές μπανάνες στα καλώδια
Με το μαγαζί που τον πήρες μίλησες?
Καλά αν το ήξερα δε θα είχα μπλέξει καθόλου με αυτή την αηδία των καλωδίων. Με το μαγαζί θα μιλήσω αύριο..
 

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Καλά αν το ήξερα δε θα είχα μπλέξει καθόλου με αυτή την αηδία των καλωδίων. Με το μαγαζί θα μιλήσω αύριο..
Το μαγαζί μπορεί να έχει μια καλύτερη εικόνα για το χρονικό διάστημα που θα χρειαστεί μέχρι να τον πάρεις πίσω.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Ο ενισχυτής σου είναι αυτός οκ
αν πίσω από την μπόρνες βλέπεις τις υποδοχές για τις μπανάνες αν είναι με καπάκι παίρνεις μια βίδα και τις βγάζεις.
 

Attachments


Μηνύματα
204
Reaction score
47
Το μαγαζί μπορεί να έχει μια καλύτερη εικόνα για το χρονικό διάστημα που θα χρειαστεί μέχρι να τον πάρεις πίσω.
2 μήνες περίμενα να ξαναζήσω το 5.1 με την καραντίνα και την έπαθα.. ευχαριστώ πολύ

Ο ενισχυτής σου είναι αυτός οκ
αν πίσω από την μπόρνες βλέπεις τις υποδοχές για τις μπανάνες αν είναι με καπάκι παίρνεις μια βίδα και τις βγάζεις.
Θα δώσω τα καλώδια σε κάποιον να τις περάσει, δεν ξαναμπλέκω μου φαίνεται. Ευχαριστώ πολύ
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Καλησπέρα και πάλι,

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει βύσματα για να συνδέσω τα ηχεία (Klipsch 600M) στον ενισχυτή Denon AVRX3500H ? Φυσικά δεν ψάχνω κάτι πολύ ακριβό
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Δε χρειάζεσαι βύσματα. Γυμνό καθαρό καλώδιο, με συστραμμένες τις ίνες, το οποίο σφίγγεις καλά με τη βίδα στον ενισχυτή (και στο ηχείο αντίστοιχα).
 

Μηνύματα
285
Reaction score
110
Όλο και χειρότερα.. άλλαξα τη θέση των surround μεταξύ τους (το δεξί πάλι παίζει τέρμα χαμηλά) αλλά τώρα δε φτάνουμε καν στο τελευταίο ηχείο και πάω σε speaker protection mode και κλείνει ο ενισχυτής. Μου επισημαίνει να ελέγξω αν τα καλώδια ακουμπάν μεταξύ τους ή ακουμπάνε στο πλαίσιο. Τίποτα από τα 2.
Τα ηχεία που εμφανίζουν να έχουν πρόβλημα( πίσω) μπορείς να τα βάλεις μπροστά και ανάποδα τα εμπρός πίσω; Είναι αυτά που πήρες μετά; Να αποκλείσεις το ενδεχόμενο ότι δεν φταίνε τα ηχεία αυτά!
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Δε χρειάζεσαι βύσματα. Γυμνό καθαρό καλώδιο, με συστραμμένες τις ίνες, το οποίο σφίγγεις καλά με τη βίδα στον ενισχυτή (και στο ηχείο αντίστοιχα).
Δημιουργεί πρόβλημα στην απόδοση το βύσμα; Είναι πολύ πιο εύκολο να βγάζω και να βάζω το βύσμα όποτε χρειαστεί, από το να χρησιμοποιώ το γυμνό.

Τα ηχεία που εμφανίζουν να έχουν πρόβλημα( πίσω) μπορείς να τα βάλεις μπροστά και ανάποδα τα εμπρός πίσω; Είναι αυτά που πήρες μετά; Να αποκλείσεις το ενδεχόμενο ότι δεν φταίνε τα ηχεία αυτά!
Τα νέα ηχεία έπαιξαν την πρώτη μέρα, απλά απέδιδαν περίπου στο 20%. Άλλαξα καλώδια και πήρα καλύτερα (για τα νέα μόνο, τα παλιά ήταν οκ). Το ένα ηχείο έπαιζε κανονικά πλέον και το άλλο (Surround right) εξακολούθησε να παίζει χαμηλά. Άλλαξα θέση μόνο στα πίσω και έπαιζε χαμηλά πάλι αυτό που ήταν στη θέση SR.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Έχεις κάποιο λόγο να αποσυνδέεις συχνά τα ηχεία?

Αν όχι (που είναι το φυσιολογικό), τότε η γυμνή, σφιχτή σύνδεση αποδίδει καλύτερα όλων.

Αυτό με την αλλαγή καλωδίων δεν το έπιασα, μάλλον κάποιο άλλο πρόβλημα υπήρχε. Εφόσον το καλώδιο έχει σωστή σύνδεση, τέτοια διαφορά δε δύναται να υφίσταται.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Στο μενού του ενισχυτή σου στην ενότητα ηχεία - στάθμη, σου δείχνει πόσα db έχει κόψει ή έχει προσθέσει ο ενισχυτής στο κάθε ηχείο. Κοίταξε , μήπως από λάθος , είναι πολύ κομένο και παίζει έτσι χαμηλά. Λογικά το SR θα είναι σε παρόμοια , όχι απαραίτητα ίδια ένταση με το SL.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Έχεις κάποιο λόγο να αποσυνδέεις συχνά τα ηχεία?

Αν όχι (που είναι το φυσιολογικό), τότε η γυμνή, σφιχτή σύνδεση αποδίδει καλύτερα όλων.

Αυτό με την αλλαγή καλωδίων δεν το έπιασα, μάλλον κάποιο άλλο πρόβλημα υπήρχε. Εφόσον το καλώδιο έχει σωστή σύνδεση, τέτοια διαφορά δε δύναται να υφίσταται.
Πιθανόν, γι αυτό αύριο θα στείλω τον ενισχυτή για έλεγχο.
Στο μενού του ενισχυτή σου στην ενότητα ηχεία - στάθμη, σου δείχνει πόσα db έχει κόψει ή έχει προσθέσει ο ενισχυτής στο κάθε ηχείο. Κοίταξε , μήπως από λάθος , είναι πολύ κομένο και παίζει έτσι χαμηλά. Λογικά το SR θα είναι σε παρόμοια , όχι απαραίτητα ίδια ένταση με το SL.
Με το audyssey ρυθμίστηκαν υποτίθεται. Αλλά και μετά που προσπάθησα να το κάνω χειροκίνητα, η διαφορά ήταν τεράστια.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Για να μην τραβιέσαι, στο λέω, βάλε την στάθμη στα 0db στα πίσω και δες αν παίζουν όπως πρέπει.
Αν παίξουν εντάξει , ξανατρέξε το audyssey.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Για να μην τραβιέσαι, στο λέω, βάλε την στάθμη στα 0db στα πίσω και δες αν παίζουν όπως πρέπει.
Αν παίξουν εντάξει , ξανατρέξε το audyssey.
Ναι αυτό εννοούσα "χειροκίνητα" ακόμη και με εκ διαμέτρου αντίθετες στάθμες (δε θυμάμαι ακριβώς ας πούμε -8db, +8db η διαφορά ήταν και πάλι τεράστια. Απηύδησα πραγματικά
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top