αναβάθμιση των ηχείων ή αλλαγή κατεύθυνσης;


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
@Bhutia για πικάπ ομιλώ βέβαια και η κεφαλή dv ήταν αλλά το πικάπ έκανε τη διαφορά. Αλλά πανάσχημο βρε παιδί μου.
Και πανάκριβο μάλλον.
χαχαχαχα
Με τόση ΄΄παρανόηση΄΄ που απαντιέται τριγύρω,ενδέχεται να καταλήξουμε οι περισσότεροι...παρανοϊκοί. :lolsign:

Κάνα τάληρο κάνει μόνο ο βραχίονας του!
χαχαχα😂😂😂
1641822101069.png
 



Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
α πα πα πα. Προτιμώ τη γριούλα μου με τη νερά zyx που κεντάει😍😍
Να κάτι τέτοιες μεταφορές χρησιμοποιείς και θα βάλει ο Μπούτια τώρα καμια φωτό απο κάποια μοδίστρα να κενταέι με "βελόνες" χα χα.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Να κάτι τέτοιες μεταφορές χρησιμοποιείς και θα βάλει ο Μπούτια τώρα καμια φωτό απο κάποια μοδίστρα να κενταέι με "βελόνες" χα χα.
Μα για αυτό τα γράφω έτσι. Αλλά τώρα το χάλασες😁
Τες πα ρημάξαμε και λίγο το θέμα του φίλου ας μας συγχωρέσει μέρες που είναι...
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Μα για αυτό τα γράφω έτσι. Αλλά τώρα το χάλασες😁
Τες πα ρημάξαμε και λίγο το θέμα του φίλου ας μας συγχωρέσει μέρες που είναι...
Ναι το είχα σαν υποψία αυτό... σόρρυ που το χάλασα. Δε θα το ξανακάνω τώρα που ξέρω χα χα
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μα για αυτό τα γράφω έτσι. Αλλά τώρα το χάλασες😁
Τες πα ρημάξαμε και λίγο το θέμα του φίλου ας μας συγχωρέσει μέρες που είναι...
Ναι το είχα σαν υποψία αυτό... σόρρυ που το χάλασα. Δε θα το ξανακάνω τώρα που ξέρω χα χα
Είναι να μη μπλέκει κανείς με κεφαλές που κεντάνε...και το μαρτυράνε. :sneaky:
Μαρτυριάρες κεφαλές...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Μονάχα...περιληπτικά.Θα μπορούσε να προβλεφθεί μεγαλύτερη Xmax διαδρομή κώνου,αλλά θα ήταν ακόμα δυσκολότερη η εξασφάλιση γραμμικής λειτουργίας...Τέτοια σχεδιαστική επιλογή θα έπρεπε να συνοδεύεται από ισχυρότερο μαγνητικό σύστημα,ενώ η ανάγκη για ακόμα ταχύτερες παλινδρομήσεις κατά τις διαδρομές του κώνου θα συνεπαγόταν αυξανόμενη κατανάλωση ισχύος.Η κατανάλωση με τη σειρά της θα προκαλούσε ακόμα μεγαλύτερη θερμική καταπόνηση με τις σχετικές παραμορφώσεις.Η άνοδος στη στάθμη θα αύξανε ακόμα περισσότερο την καταναλισκόμενη ισχύ,με την καταπόνηση να εκτρέπει ακόμα περισσότερο το σύστημα από την προβλεπόμενη ηλεκτρομηχανική συμπεριφορά...Φαύλος κύκλος,πήγαινε σε μεγαλύτερα είναι κρίμα να ταλαιπωρούνται κακόμοιρα εξάϊντσα...:wink:
Έτσι.
ΣΥΝ τη δυναμική συμπίεση.

Η λύση πάντως, δεν είναι απαραιτήτως "μεγαλύτερα μεγάφωνα", καθώς το "περισσότερα" μεγάφωνα κερδάει από τα αποδυτήρια σε όλους τους τομείς.

Πέραν του πολυκαναλου.

Καποτε, χαρήκαμε ιδιαιτέρως όταν βρήκαμε επιτέλους ενισχυτές πολύ μεγάλης ισχύος.

Μετα απο αρκετό ξεφάντωμα επί τούτου, εκτιμώ πως οι λύσεις με πολλούς μικρούς ενισχυτές, υπερτερούν ολοσχερώς των λύσεων με λίγους μεγάλους.

Παντού τα πολλά κανάλια κερδαν, δεν έχουν αντίπαλο.

Και όσο μικρότερα, τοσο περισσότερα, είναι αντιστρόφως ανάλογα πακέτα αυτά.
Απλώς καταντάει κάπου ενοχλητικά κουραστικό το μικρό, γιατί που να βάλεις 4 δωδεκάδες 6"ιντσα σαμπ;
Δηλαδή, κάτω από κάποιο σημείο μεγέθους, ο αναγκαίος αριθμός παραγινεται μεγάλος.

Όπως έχω γράψει κατ'επαναληψιν, τα 4 τεμάχια 12 ιντσών είναι ένας πολύ καλός συμβιβασμός για νορμάλ προς χαμηλές ακροάσεις.
Και μόνο 4, βολεύονται εύκολα.
Κατω από αυτά τα "βασικά", θα υπάρχουν κενά, δεν είναι απλά τα πράματα.
Βεβαίως μια χαρά μπορείς να επιβιώσεις με 4 δεκαιντσα, και να κάνεις σοβαρή δουλειά, αλλά δεν είναι για πολλά πολλά στην ρημάδια την πρώτη οκτάβα, ακόμα και σε ταπεινες στάθμες αναφοράς μπορεί να έχεις τερματισμούς εκεί τέρμα κάτω κατω, στα όρια των υποηχων και σε καμία βλαμμένη ηχογραφηση.
Λαιφ σακς.
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αδέρφια μου αλήτες πουλιά!!
😍😍😍
Αδέρφια μου, αλήτες,κανάλια
εγώ όλο εσάς στο home cinema
κρατώ μανουάλια
κεντρικά μου ηχεία,ρετάλια.

Όποιος εξόδεψε
σε δικάναλα την καρδιά του
χάλασε μόνος την
περιέλιξη στη σπηλιά του.

Μες τα βινύλια γυρεύει
χροιές και τρίχας σινιάλα
του PRaT απόσταγμα βάζει σε γυάλα

Αδέρφια μου, αλήτες, βιολιά
πετάτε στον αιθέρα του Atmos
να κοπεί η μιλιά
σκηνή να ξεφεύγει από ήθη παλιά

Όποιος τα έχωσε
πιάνοντας πάτο στην τσέπη
ψάχνεται,βρίσκεται
στων υπογείων τη σκέπη

Από κανάλι σε κανάλι γυρεύει
πρότερη της ατέλειας χαρά
Αδέρφια μου, αλήτες,γερά
ξενέρωτοι να πέφτουν στην πυρά...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Τα 4 δεκάιντσα που λέω, μπορεί να είναι 2 τεμάχια νταιναόντιο 18s.

Αυτό είναι το πιο "κουκλάκι ζωγραφιστό" πακέτο που γνωρίζουμε, πιο βολικό δεν νομίζω να έχει η αγορά...

Το ότι είναι κλειστά κουτιά, με αντικριστά τα μεγάφωνα, αποτελεί σημαντικό πλεονέκτημα. Σε συνδυασμό με επίσης κλειστούς δορυφόρους, θα είναι ιδιαίτερα εύκολο στη dsp διαχείριση της ενσωμάτωσης, και θα πλεονεκτεί σε οποιοδήποτε χώρο συγκριτικά με υλοποιήσεις μπας ριφλεξ σε πληθώρα παραμέτρων.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
τεμάχια νταιναόντιο 18s.
Και μια ντουζίνα καλά είναι. Σοβαρά μιλάω. Σε δύο αλυσιδούλες αρέυς 6+6 ❤ 😍
Δεν ξέρω μόνο τι γίνεται με του DSP το κάγκελο. Αν το καθένα βάνει τη δικιά του καθυστέρηση θα γίνεται χάος...! Τι λέει ο Μπούτχιας??
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Και μια ντουζίνα καλά είναι. Σοβαρά μιλάω. Σε δύο αλυσιδούλες αρέυς 6+6 ❤ 😍
Δεν ξέρω μόνο τι γίνεται με του DSP το κάγκελο. Αν το καθένα βάνει τη δικιά του καθυστέρηση θα γίνεται χάος...! Τι λέει ο Μπούτχιας??
Μη διαφεύγει ότι σε περίπτωση daisy chaining μεταξύ διαδοχικών 18S τα delays ανάμεσα στους επόμενους κρίκους σε σχέση με τον πρώτο κρίκο στο εκάστοτε array θα μπορούσαν να διευθετηθούν μικρομετρικά χάρη στο ενσωματωμένο σε αυτά τα sub λογισμικό...Υπολογίζω έχοντας δεδομένο το παρεχόμενο εύρος 14 msec κι έχοντας μετρήσει ο ίδιος τα msec εσωτερικής καθυστέρησης από το DSP ότι θα λειτουργούσε στην εντέλεια για πλήθος μέχρι τριών κρίκων σε καθένα εκ των array...Με αυτά θα μπορούσαν να συσταθούν και...καρδιοειδή μοτίβα εκπομπής,όπως έχει παρουσιαστεί...

Δεύτερη εναλλακτική για κοινή τιμή Delay οριζόμενη από εξωτερικό κεντρικό επεξεργαστή θα ήταν να μειωθεί στον ελάχιστο δυνατό βαθμό η καθυστέρηση από το εσωτερικό DSP,απενεργοποιώντας βαθυπερατό-υψιπερατό φίλτρο,την υποενότητα με τα παραμετρικά φίλτρα και οπωσδήποτε να τεθούν τιμές 0 στις υποενότητες απόστασης που αφορούν στη διασύνδεση του sub με τον εκάστοτε επόμενο κρίκο,είτε ο τελευταίος θα ήταν δορυφόρος είτε απλώς το επόμενο sub...

Στις δικές μου δικαναλικές εφαρμογές εφόσον τα sub μεσολαβούν με τις ρυθμίσεις τους στο σήμα δεν γίνεται ν'απενεργοποιώ όλες τις ρυθμίσεις...Το έχω κάνει - αφήνοντας ενεργοποιημένο βαθυπερατό φίλτρο και τίποτε άλλο - μόνο στο τεμάχιο που είναι ενσωματωμένο στο setup με τις κόρνες υπό ακουστικό κροσάρισμα,αφού έχει οριστεί ως μονοτελικό άκρο στη διαδρομή του σήματος....
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Και μια ντουζίνα καλά είναι. Σοβαρά μιλάω.
Υπερβολές.

2 τεμάχια 18s είναι "καλά".
4 είναι υπεραρκετα για κάθε καγκουρα.

Τα 4 σημαίνει ότι θα έχεις 8 δεκάιντσα να σε βαράνε. Φτάνει μάστορα, νισάφι.

Τώρα άμα θες να γίνεις τερματογκαζης, και να ζητάς 140dB+ στη δεύτερη οκτάβα, μεγάλε μη κοιτάς ανήλικα. Εκεί θες 4-αδα 18" για αρχή, και βάλε και μεγαλύτερα, υπάρχουν.

Αυτά όμως ξεφεύγουν κατά πολύ των νορμάλ απαιτήσεων για στάθμη αναφοράς +10dB για σαματά, αυτά πάνε σε επίπεδο κλαμπ να σου σπαν τα τύμπανα.
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
.Εύχομαι όχι κάποιες επιτακτικές διακηρύξεις περί ενεργών.
:smile: :sneaky:
Δεν ξεφορτωνόμαστε χωρίς λόγο ηχεία που θα εξακολουθούσαν να μας ικανοποιούν,τουλάχιστον στην τονική τους συμπεριφορά άνω των 300 Hz...Ζητήματα κάτω από τα 300 Hz διευθετούνται αναβαθμίζοντας χωροταξία και διαχείριση σήματος,όχι αλλάζοντας ηχεία...
:hi:
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
πιθανό setup

2 X Genelec 8350
2 X Genelec 7350
GLM kit + volume control

σύνολο των παραπάνω 7300-7500 με τις νέες τιμές ή περίπου 6500 με τις παλιές ΑΝ τα βρω

στα παραπάνω θέλει κανείς και άλλα 800 ευρώ για διάφορα, βάσεις + φθηνά καλώδια + usb to AES interface
και κρατώντας το αρχαίο notebook ως πηγή

το θέμα είναι ότι τα subs είναι πολύ μικρά,
θα μπορούσαν να με βολέψουν εφόσον ακούω σε χαμηλές προς μέτριες στάθμες;
και με την προοπτική να πάρω άλλα 2 στο μέλλον αν είναι ανεπαρκή;
ή να μην το σκέφτομαι καθόλου;

Ήδη αρχίζω να υπερβαίνω το budget (αν υπολογίσουμε και ελαχιστότατο treatment του χώρου),
και αν κάνω ακροάση 1-2 φορές το μήνα όπως στο προηγούμενο setup, τότε δεν έχει πολύ νόημα
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Τα 4 δεκάιντσα που λέω, μπορεί να είναι 2 τεμάχια νταιναόντιο 18s.

Αυτό είναι το πιο "κουκλάκι ζωγραφιστό" πακέτο που γνωρίζουμε, πιο βολικό δεν νομίζω να έχει η αγορά...

Το ότι είναι κλειστά κουτιά, με αντικριστά τα μεγάφωνα, αποτελεί σημαντικό πλεονέκτημα. Σε συνδυασμό με επίσης κλειστούς δορυφόρους, θα είναι ιδιαίτερα εύκολο στη dsp διαχείριση της ενσωμάτωσης, και θα πλεονεκτεί σε οποιοδήποτε χώρο συγκριτικά με υλοποιήσεις μπας ριφλεξ σε πληθώρα παραμέτρων.
Τα 4 που 'ελεγες ήταν μόνο για τα subwoofer;
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
πήγα μέσα στην εβδομάδα σε κάποιο κατάστημα να ρωτήσω σχετικά,
με στριμώξανε στη γωνία,
και γιατί να πάρεις μόνιτορ, αυτά είναι για στούντιο, θα είναι κουραστικά για να ακούς μουσική,
και τι το θες το σαμπ και ότι τα σαμπ έχουν νόημα μόνο για φροντισμένο χώρο
όταν μάλιστα είπα ότι σκέφτομαι να πάρω δύο, γουρλώσανε τα μάτια και μου είπανε ότι θα γίνεται χαμός από το μπουμάρισμα με 2 σαμπ μέσα στο χώρο

το κατάστημα πουλάει επίσης και εξοπλισμό για στούντιο
δεν ξέρω
..... έφυγα και αναρωτιόμουνα μήπως έχουν δίκιο
τόσο πειστικοί ήτανε
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.207
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top