Astronaut Jr. 2ch hi-fi set up

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Δεν χρειάζεται να πίστευα σε όσα είναι επιστημονικώς τεκμηριωμένα μέσω έρευνας Γιάνννηηη...
(Θα ήταν δεδομένα είτε τα πίστευα είτε όχι)

Και ούτε χρειάζεται να έβλεπα μετρήσεις για να εκτιμούσα ή όχι το setup σου.
(το εκτιμώ είτε προβιβαστεί στις μετρήσεις είτε όχι)

Θα μ'ενδιέφερε όμως να τους δίνεις ορθή ερμηνεία και να μην παρασύρεσαι από έωλους αφορισμούς σε...άλλα fora. ;)
Δεν ειναι οτι πιστευω αυτον,φιλε μου.Ειναι οτι αυτος ΣΥΜΦΩΝΕΙ με τις αποψεις μου-οι οποιες βασιζονται σε πρακτικη και οχι μονο θεωρητικη μελετη της ακουστικης χωρων!

Πες μου τωρα οτι ουτε και με αυτον τα πας καλα...

Early reflections are not beneficial
 




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δεν ειναι οτι πιστευω αυτον,φιλε μου.Ειναι οτι αυτος ΣΥΜΦΩΝΕΙ με τις αποψεις μου-οι οποιες βασιζονται σε πρακτικη και οχι μονο θεωρητικη μελετη της ακουστικης χωρων!

Πες μου τωρα οτι ουτε και με αυτον τα πας καλα...

Early reflections are not beneficial
Δεν τα πάω καλά γενικώς με όποιον προβάλλει αντιρρήσεις στηριγμένες σε μεμονωμένες και κυρίως παρερμηνευμένες δημοσιεύσεις.Επίσης δεν τα πάω καλά με όσους κρατάνε διαδικτυακά... χρονόμετρα,ενώ υπάρχουν για καθέναν μας πραγματικές ασχολίες εκτός διαδικτύου.

Ο ίδιος επαναλαμβάνω ότι δεν γράφω παπαγαλίζοντας συγκεκριμένες γνώμες που έχω υπόψιν,αλλά βασισμένος στην αφομοίωση ως προς το σύνολο όσων έχω κατά καιρούς διαβάσει.

Και με αυτό το στοιχείο ξεκαθαρισμένο,σχολιάζω ότι ο αρθρογράφος Ethan Winer απορρίπτει τις ισχυρές κατοπτρικές συνιστώσες κατά τις πρώιμες ανακλάσεις.Η εφαρμογή διάχυσης επιτρέπει την ταπείνωση ακριβώς αυτών των εξοβελιστέων συνιστωσών,διανέμοντας την ενέργειά των σε διαφορετικές κατευθύνσεις που δεν θα κατέληγαν άμεσα στη θέση ακρόασης,ενώ μια προηγμένη εφαρμογή τις κατακερματίζει και στο πεδίο του χρόνου.

Και ως προς το δεύτερο σκέλος του άρθρου,η ενέργεια από ανακλάσεις σε συνδυασμό με ομοιογενή πολική απόκριση για δεδομένο ηχείο χρειάζονται για τη σύσταση ομοιογενούς πεδίου αντήχησης που αφενός μεν επικρατεί σε αποστάσεις πέραν της κρίσιμης αφετέρου δε υποστηρίζει την ακουστότητα στα εκπεμπόμενα σήματα συνεχούς κατάστασης.Όλα αυτά έχουν ήδη αναλυθεί αρκετές φορές σε ανάλογα νήματα.

Ο δε χώρος του Dr.Τoole δεν είναι ένα δωμάτιο με μικρές διαστάσεις,όπου εκεί πραγματικά θα επικρατούσαν οι πρώιμες ανακλάσεις με τη βλαπτική τους επίδραση εφόσον αφηνόταν η ενέργεια εκείνων ανεξέλεγκτη.
 
Last edited:





Μηνύματα
7.261
Reaction score
11.807
Η εφαρμογή της target curve κατά Toole ειναι που μου κέντρισε το ενδιαφέρον και ίσως η εφαρμογή αυτής στο δανεικό φίλτρο είναι που με έχει ενθουσιάσει πιο πολύ. Αυτό που λέει ότι ο, τι είναι φλατ, δεν ακούγεται και φλατ? Ε, μαζί του κι εγώ, έστω και αν μπουσιυλαω ακόμα.
 


Μηνύματα
7.261
Reaction score
11.807
Χμμμ... Άρα, αφου δεν είναι σωστό να πειράζουμε με eq τις συχνότητες άνω της Schroeder, θα μπορούσα να ρύθμιζα την απόσταση έτσι ώστε να στείλω το πρόβλημα κάτω απο αυτή τη συχνότητα και εκεί να δώσω eq.
Δηλαδή, με το ηχείο μου να κατεβαίνει στους 28 κύκλους ( όπως λέει ο κατασκευαστής ), για να στείλω το πρόβλημα σε αυτή τη συχνότητα, πρέπει να τα έχω κολλημένα στον τοίχο. Αν όμως τα βγάλω λίγο έξω, όσο χρειάζεται για να στείλω το πρόβλημα π.χ. κάπου στους 100 κύκλους και εκεί παρέμβω με eq?
Υποθέτω ότι μπορώ να εφαρμόσω τη καμπύλη Toole χωρίς να σιδερώσω πάνω απο τη Schroeder?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.370
Reaction score
79.442
Χμμμ... Άρα, αφου δεν είναι σωστό να πειράζουμε με eq τις συχνότητες άνω της Schroeder, θα μπορούσα να ρύθμιζα την απόσταση έτσι ώστε να στείλω το πρόβλημα κάτω απο αυτή τη συχνότητα και εκεί να δώσω eq.
Δηλαδή, με το ηχείο μου να κατεβαίνει στους 28 κύκλους ( όπως λέει ο κατασκευαστής ), για να στείλω το πρόβλημα σε αυτή τη συχνότητα, πρέπει να τα έχω κολλημένα στον τοίχο. Αν όμως τα βγάλω λίγο έξω, όσο χρειάζεται για να στείλω το πρόβλημα π.χ. κάπου στους 100 κύκλους και εκεί παρέμβω με eq?
Υποθέτω ότι μπορώ να εφαρμόσω τη καμπύλη Toole χωρίς να σιδερώσω πάνω απο τη Schroeder?
Το sbir δυστυχώς δεν διορθώνεται με eq. Όσο και να boostάρεις μια ακύρωση SBIR, αυτη θα παραμένει διότι οφείλεται στην απόσταση με τον τοίχο. Πηγάδι χωρίς πάτο.

Το γεμίζει το πηγάδι
Την μπουστάρει την ακύρωση
Την εφαρμόζει την καμπυλη

Την καμπυλη Toole δεν μπορείς εύκολα να την εφαρμόσεις χωρίς να κανεις eq πάνω απο την Schroeder, δεν θα σου έρθουν τα πρίμα. Αλλά μπορείς να την προσεγγίσεις βοηθώντας και με τα κουμπιά Bass/treble απο τον προενισχυτή σου.
Post automatically merged:

Αυτο που εχει νόημα, είναι να πας τα ηχεία σου σε τόση απόσταση απο τον πίσω τοίχο, όπου η ακύρωση που θα προκύπτει να ακυρώνει εναν απο τους ρυθμούς συντονισμού του δωματίου, ούτως ώστε το ενα να ακυρώνει το αλλο, έστω και μερικώς.
Post automatically merged:

200€
 
Last edited:

Μηνύματα
7.261
Reaction score
11.807
Το sbir δυστυχώς δεν διορθώνεται με eq. Όσο και να boostάρεις μια ακύρωση SBIR, αυτη θα παραμένει διότι οφείλεται στην απόσταση με τον τοίχο. Πηγάδι χωρίς πάτο.
Κατανοητό.

Την καμπυλη Toole δεν μπορείς εύκολα να την εφαρμόσεις χωρίς να κανεις eq πάνω απο την Schroeder, δεν θα σου έρθουν τα πρίμα. Αλλά μπορείς να την προσεγγίσεις βοηθώντας και με τα κουμπιά Bass/treble απο τον προενισχυτή σου.
Εεεεε, δεν έχω bass & treble στον προενισχυτή μου! Είναι audiophile! :p

Eπομένως, κάπου, κάπως θα παρέμβω με EQ. Άρα, βάζω ό,τι μπορώ για να αντιμετωπίσω παθητικά τα προβλήματα και τα υπόλοιπα με EQ. Διάβασα βέβαια για ποιο λόγο δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα με EQ, αυτό που είπες κι εσύ δηλαδή ( αν θυμάμαι καλά, πρέπει να ήταν στο manual του rew που ξεφύλλισα χθες ), αλλά αφού δεν μπορώ να αντιμετωπίσω διαφορετικά τη κατάσταση, η λιγότερο χειρότερη κατάσταση, είναι σαφώς καλύτερη.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Το sbir λυνεται και με μπασσοπαγιδες.Εγω επρεπε να εχω βυθιση στα 80hz περιπου αλλα απλα δεν ακουγεται.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.370
Reaction score
79.442
Εεεεε, δεν έχω bass & treble στον προενισχυτή μου! Είναι audiophile! :p
:gotcha:

Κοψε τις κορυφές κατά 80% του ύψους τους μεχρι τα 500Hz (χαριστικά) και δώσε λίγο, έως 3db στις πλατιές “κοιλάδες”, πάλι μέχρι τα 500Hz Και stop. Ο,τι παραπανω κάνεις θα είναι ζημιά.
Και όχι παζάρια.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Καλό το τριάρι!
Για εντριβές και μνημόσυνα.. ;)
Και βασιλόπιτες ...
Αυτή η απόσταση προτείνεται όταν δεν υπάρχει σαμπ. Ο δορυφόρος στο σχήμα παίζει πλήρες φάσμα.
Σύνδεση με τα προηγούμενα:άλλη κατηγορία με την οποία δεν θα τα πήγαινα καλά είναι όσοι θα σπαταλούσαν το χρόνο μου δίχως να κόστιζε κάτι στους ίδιους...

Επιλύοντας την εξίσωση που δίνει την κεντρική θεμελιώδη συχνότητα ακύρωσης από το οπίσθιο προς τα ηχεία τοίχωμα
fc = 343 / 4*d
ως προς την απόσταση
d = 343 /4*fc
και θέτοντας μια τυπική συχνότητα κροσαρίσματος 80 Hz , προκύπτει ως όριο απόσταση ίση με 1,07 μέτρα από το ακουστικό κέντρο του woofer έως το τοιχωματικόν όριο.

Σε απόσταση κατώτερη,η θεμελιώδης συχνότητα θ'ανέρχεται στη ζώνη ωφέλιμης απόκρισης του δορυφόρου.Είμαστε σίγουροι ότι θα μας συνέφερε να συνέβαινε κάτι τέτοιο; ;)

Ο ίδιος σκεπτόμενος πως όχι,θα προτιμούσα χαρακτηριστκώς ανώτερη απόσταση ούτως ώστε η θεμελιώδης συχνότητα ακύρωσης να επικεντρωνόταν σε αρκετά χαμηλότερο ύψος από εκείνο του κροσαρίσματος όπου θα έπαιζαν εξίσου sub & δορυφόροι.Επιπλέον θα έμπαινε τότε στο παιγνίδι η απόσταση ως προς το μεγάφωνο του ίδιου του sub...

Γι αυτό κι έχω υποστηρίξει ότι αξίζει να τοποθετούμε τους δορυφόρους σαν να μην ενσωματωνόταν ακολούθως sub σε δεδομένο setup και από εκεί να προχωρούσαμε.
Το sbir λυνεται και με μπασσοπαγιδες.Εγω επρεπε να εχω βυθιση στα 80hz περιπου αλλα απλα δεν ακουγεται.
Όχι απλώς τοποθετημένες σε γωνίες.Χρειάζεται ευρυζωνική απορρόφηση που να έπιανε την επίμαχη συχνότητα για δεδομένη τοποθέτηση ηχείων σε ολόκληρη τη ζώνη όπισθεν των ηχείων.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.261
Reaction score
11.807
Άρα, στη περίπτωσή μου μήπως είναι καλύτερα να βγάλω τα ηχεία σε σημείο που να μπορώ να επιδράσω στον μπροστινό τοίχο με πιο λεπτά υλικά και όχι θηριώδεις μπασοπαγίδες; Δηλαδή, επιλύοντας τον τύπο για 28Hz, πρέπει όντως να έχω κολλητά το ηχείο στον τοίχο ( 29.5 εκατοστά, να βάλω 5 εκατοστά χονδρικά απο το πηνίο μέχρι τη μπάφλα, πάμε στα ~35 εκατοστά απο τη μπάφλα, δηλαδή 9 εκατοστά απο τη πλάτη του ηχείου). Δηλαδή, αν το έχω καταλάβει καλά, μήπως μπορώ να το κάνω να επηρεάζεται σε πιο εύκολα διαχειρίσιμες συχνότητες με υλικά πάχους έως 10, το πολύ 15 εκατοστών?
Το κατάλαβα καλά ή το πιάνω λάθος πάλι;
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Άρα, στη περίπτωσή μου μήπως είναι καλύτερα να βγάλω τα ηχεία σε σημείο που να μπορώ να επιδράσω στον μπροστινό τοίχο με πιο λεπτά υλικά και όχι θηριώδεις μπασοπαγίδες; Δηλαδή, επιλύοντας τον τύπο για 28Hz, πρέπει όντως να έχω κολλητά το ηχείο στον τοίχο ( 29.5 εκατοστά, να βάλω 5 εκατοστά χονδρικά απο το πηνίο μέχρι τη μπάφλα, πάμε στα ~35 εκατοστά απο τη μπάφλα, δηλαδή 9 εκατοστά απο τη πλάτη του ηχείου). Δηλαδή, αν το έχω καταλάβει καλά, μήπως μπορώ να το κάνω να επηρεάζεται σε πιο εύκολα διαχειρίσιμες συχνότητες με υλικά πάχους έως 10, το πολύ 15 εκατοστών?
Το κατάλαβα καλά ή το πιάνω λάθος πάλι;
Ρε συ,τα εχεις κανει ολα αχταρμα!

Μην πειραζεις τπτ προς το παρων!

Κατσε διαβασε πρωτα το REW και μετα τις μετρησεις βλεπεις γιατι θες και διαβασμα και για ολα τα υπολοιπα!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Άρα, στη περίπτωσή μου μήπως είναι καλύτερα να βγάλω τα ηχεία σε σημείο που να μπορώ να επιδράσω στον μπροστινό τοίχο με πιο λεπτά υλικά και όχι θηριώδεις μπασοπαγίδες; Δηλαδή, επιλύοντας τον τύπο για 28Hz, πρέπει όντως να έχω κολλητά το ηχείο στον τοίχο ( 29.5 εκατοστά, να βάλω 5 εκατοστά χονδρικά απο το πηνίο μέχρι τη μπάφλα, πάμε στα ~35 εκατοστά απο τη μπάφλα, δηλαδή 9 εκατοστά απο τη πλάτη του ηχείου). Δηλαδή, αν το έχω καταλάβει καλά, μήπως μπορώ να το κάνω να επηρεάζεται σε πιο εύκολα διαχειρίσιμες συχνότητες με υλικά πάχους έως 10, το πολύ 15 εκατοστών?
Το κατάλαβα καλά ή το πιάνω λάθος πάλι;
Άμα μπορούσε η απόσταση να ήταν το ήμισυ του ύψους για το δωμάτιο,θα υπήρχε αμοιβαία εξουδετέρωση με θεμελιώδη ιδιορρυθμό από το ύψος του δωματίου...Τέλος χρόνου.:Α
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.867.007
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top