Audyssey MultEQ Editor app

Μηνύματα
1.395
Reaction score
2.793
ναι, λογικα το ιδιο δειχνει απλα οπως ειχες βαλει καποια γραφηματα ειδα οτι εχει διαφορα απο το app
.....αλλα επεσα εξω λογω smoothing απο το προγραμμα που ειχες βαλει...

ναι με την αλλαγη της φασης πιθανοτατα να φτιαξεις τα 90 που εχεις πιο θεμα...
....οταν βρεις χρονο..
Λοιπόν καλημέρα πρώτα απ όλα και χρόνια μας πολλά.

Πρωί πρωί μιας και παραπάνω απ τις 6:30 δε μπορώ να κάτσω στο κρεββάτι κι επειδή οι υπόλοιποι κοιμόντουσαν κι είχε απόλυτη ησυχία είπα να κάνω ισοστάθμιση με τα υπογούφερ και το phase στο 90, τ αποτελέσματα δεν τα βάζω εδώ γιατί είναι καρμπόν με το phase στο 0, δηλαδή στους 50 και 90 κύκλους έχω τις ίδιες λακκούβες, όπερ σημαίνει room modes. Δεν είναι τυχαίο ότι και τα περισσότερα ηχεία στις ίδιες συχνότητες έχουν πρόβλημα λιγότερο βέβαια απ ό,τι τα δύο κυρίως ηχεία και τα δύο υπογούφερ.

Μου κάνει εντύπωση πως όταν έκανα μέτρηση με το ένα υπογούφερ μόνο ναι μεν είχα το ίδιο πρόβλημα αλλά σε μικρότερη ένταση, θα πρεπε λογικά με τα δύο να μην την έχω τόσο μεγάλη τη λακκούβα, δεν το καταλαβαίνω αυτό πως γίνεται.

Επίσης κάτι σημαντικό, όπως έγραψα και πιο πριν η εφαρμογή κάθε φορά που είναι ν αλλάξεις θέση στο μικρόφωνο λέει η επόμενη θέση να μην είναι μεγαλύτερη των εξήντα εκατοστών απ την κύρια θέση, αυτό παίζει μεγάλο ρόλο και το συμπέρανα απ την ξένη εφαρμογή και εξηγώ γιατί: Οι παλιότερες μετρήσεις που έκανα ήταν παραπάνω από εξήντα εκατοστά, μιλάμε για ογδόντα ή και ένα μέτρο απόσταση απ την κυρίως θέση. Συγκρίνοντας λοιπόν με το ratbudyssey τις διάφορες θέσεις διαπίστωσα ότι μακρύτερα απ τα εξήντα εκατοστά οι λακκούβες ήταν μικρότερες άρα κι η εφαρμογή εφάρμοζε λιγότερα φίλτρα αφού έβλεπε ότι ο μέσος όρος ήταν μικρότερος.

Για να το κάνω πιο λιανά, με το μικρόφωνο μακρύτερα από εξήντα εκατοστά στο αριστερό εμπρός ηχείο ο μέσος όρος λακκούβας των 50 κύκλων είναι στα 8db ενώ με το μικρόφωνο στα 55 εκατοστά περίπου η λακκούβα εκτοξεύεται στα 12db κι είναι φυσικό αυτό αφού στην θέση ακρόασης η λακκούβα είναι στα 13db. Η εφαρμογή σου λέει ότι μας ενδιαφέρει πλησίον της θέσης ακρόασης κι όχι ένα μέτρο απόσταση γιατί θα βγάλει λάθος συμπεράσματα και φυσικά θα εφαρμόσει λάθος ισοστάθμιση.
 

Μηνύματα
4.500
Reaction score
7.800
Εχτές δούλεψα για πρώτη φορά το ratb... κάνει δουλίτσα. Θέλει αρκετό ψάξιμο αλλά είναι σε καλό δρόμο.

Δεν μου δούλεψε διαφορετικό cross ανά ηχείο.

Όταν κάνεις διαφορετική διόρθωση ανα ζεύγος ηχείων ναι μεν φένεται να πέρνει το κάθε ένα τη διόρθωση που έγινε αλλά οι τελίτσες φένονται μόνο από το πρώτο ηχείο.
Πχ αν κάνεις άλλο στο front left και άλλο στο front right εμφανίζει μόνο του πρώτου στη σειρά δλδ του front left
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Μου κάνει εντύπωση πως όταν έκανα μέτρηση με το ένα υπογούφερ μόνο ναι μεν είχα το ίδιο πρόβλημα αλλά σε μικρότερη ένταση, θα πρεπε λογικά με τα δύο να μην την έχω τόσο μεγάλη τη λακκούβα, δεν το καταλαβαίνω αυτό πως γίνεται.
Προφανώς το mode προκύπτει από την διάσταση που είναι συμμετρικά τα 2 subs στο χώρο. πχ. αν τα έχεις στον μπροστά τοίχο, το mode είναι στο μήκος του δωματίου άρα τα 2 sub βιώνουν τα ίδια ως προς την διάσταση αυτή με αποτέλεσμα να ενισχύουν τα βουνά και τις χαράδρες. Εκεί η ισοστάθμιση θα προσπαθήσει να κουρέψει το βουνό αλλά για τις ακυρώσεις μην περιμένεις να κάνει τίποτα. Όσο και να δώσει θα το τρώει η μαύρη τρύπα.

Για να το κάνω πιο λιανά, με το μικρόφωνο μακρύτερα από εξήντα εκατοστά στο αριστερό εμπρός ηχείο ο μέσος όρος λακκούβας των 50 κύκλων είναι στα 8db ενώ με το μικρόφωνο στα 55 εκατοστά περίπου η λακκούβα εκτοξεύεται στα 12db κι είναι φυσικό αυτό αφού στην θέση ακρόασης η λακκούβα είναι στα 13db. Η εφαρμογή σου λέει ότι μας ενδιαφέρει πλησίον της θέσης ακρόασης κι όχι ένα μέτρο απόσταση γιατί θα βγάλει λάθος συμπεράσματα και φυσικά θα εφαρμόσει λάθος ισοστάθμιση
Δεν έχω ιδέα από audysey αλλά αυτό που παρατηρείς είναι η πραγματικότητα για την απόκριση του χαμηλού σε όλα τα δωμάτια. Κουνιέσαι λίγο παραπέρα και η μέτρηση είναι τελείως διαφορετική. Η πραγματικότητα αυτή γίνεται εντονότερη με την σημειακή μέτρηση του μικροφώνου. Στην πράξη τα 2 αυτιά, ως 2 σημεία, θα έχουν διαφορετική απόκριση. Για αυτό και ο λόγος για πολλά (2-4-8-16) subs. Στην θεωρία, οι πολλές πηγές μειώνουν αυτού του είδους τις σημειακές μεταβολές και το αποτέλεσμα είναι πιο ισορροπημένο χαμηλό σε περισσότερες θέσεις ακρόασης.

Όσο αφορά στην ισοστάθμιση, η γενική αρχή είναι ότι οι αποστάσεις των μετρήσεων δίνουν "τροφή" στο software για το ποια περιοχή μας "ενδιαφέρει" και αυτό προσπαθεί να το φέρει όσο καλύτερα μπορεί. Στο Dirac πχ, αν το αφήσεις μόνο με την σημειακή μέτρηση του sweet spot να βγάλει φίλτρα και μετά μετρήσεις στα καπάκια με το REW θα δεις την απόλυτη ευθεία γραμμή στο αποτέλεσμα και θα χαρείς. Στην πραγματικότητα βέβαια έκανες μια τρύπα στο νερό ή απλώς έφτιαξες μια REW μέτρηση για να ανεβάσεις εδώ και να εντυπωσιάσεις τους πάντες :). Γιατί στην πράξη ακόμα και με την εστιασμένη μέτρηση, Chair mode ονομάζεται στο Dirac και περιλαμβάνει sweet spot + 8 μετρήσεις σε αποστάσεις που οριοθετούν μια και μόνο θέση ακρόασης (ας πούμε 30-40 cm) στην σημειακή επαλήθευση από το REW το αποτέλεσμα είναι- ορθώς- τελείως διαφορετικό.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Λοιπόν καλημέρα πρώτα απ όλα και χρόνια μας πολλά.

Πρωί πρωί μιας και παραπάνω απ τις 6:30 δε μπορώ να κάτσω στο κρεββάτι κι επειδή οι υπόλοιποι κοιμόντουσαν κι είχε απόλυτη ησυχία είπα να κάνω ισοστάθμιση με τα υπογούφερ και το phase στο 90, τ αποτελέσματα δεν τα βάζω εδώ γιατί είναι καρμπόν με το phase στο 0, δηλαδή στους 50 και 90 κύκλους έχω τις ίδιες λακκούβες, όπερ σημαίνει room modes. Δεν είναι τυχαίο ότι και τα περισσότερα ηχεία στις ίδιες συχνότητες έχουν πρόβλημα λιγότερο βέβαια απ ό,τι τα δύο κυρίως ηχεία και τα δύο υπογούφερ.
το αρχειο με την τελευταια ισοσταθμιση το εχεις φανταζομαι......
....θα το περασεις στο προγραμμα και θα κανεις οτι εκανες και στο αλλο ...δλδ +2 και -2 αν εκανες μονο αυτα...
και θα το περασεις στο app να το εχεις.....

θα βαλεις στα sub φαση 0 οπως πρεπει και θα ακουσεις το παλιο αρχειο σε ενα κομματι ταινιας και μουσικης και το νεο αρχειο παλι στα ιδια κομματια.....μας λες τις εντυπωσεις...
 

Μηνύματα
1.395
Reaction score
2.793
το αρχειο με την τελευταια ισοσταθμιση το εχεις φανταζομαι......
....θα το περασεις στο προγραμμα και θα κανεις οτι εκανες και στο αλλο ...δλδ +2 και -2 αν εκανες μονο αυτα...
και θα το περασεις στο app να το εχεις.....

θα βαλεις στα sub φαση 0 οπως πρεπει και θα ακουσεις το παλιο αρχειο σε ενα κομματι ταινιας και μουσικης και το νεο αρχειο παλι στα ιδια κομματια.....μας λες τις εντυπωσεις...
Το έκανα αλλά δε μπορώ να καταλάβω κάποια διαφορά, περνάει κι αρκετός χρόνος μέχρι να γίνει αυτή η διαδικασία, δεν είναι switch στο δευτερόλεπτο να μπορέσεις να εντοπίσεις τις ακουστικές διαφορές, θα έλεγα αλλά χωρίς να είμαι απόλυτα βέβαιος ότι στις 90 μοίρες ακούγεται πιο σφιχτό το μπάσο στη μουσική, σε ταινία δεν κατάλαβα διαφορά.
Προφανώς το mode προκύπτει από την διάσταση που είναι συμμετρικά τα 2 subs στο χώρο. πχ. αν τα έχεις στον μπροστά τοίχο, το mode είναι στο μήκος του δωματίου άρα τα 2 sub βιώνουν τα ίδια ως προς την διάσταση αυτή με αποτέλεσμα να ενισχύουν τα βουνά και τις χαράδρες. Εκεί η ισοστάθμιση θα προσπαθήσει να κουρέψει το βουνό αλλά για τις ακυρώσεις μην περιμένεις να κάνει τίποτα. Όσο και να δώσει θα το τρώει η μαύρη τρύπα.

Δεν έχω ιδέα από audysey αλλά αυτό που παρατηρείς είναι η πραγματικότητα για την απόκριση του χαμηλού σε όλα τα δωμάτια. Κουνιέσαι λίγο παραπέρα και η μέτρηση είναι τελείως διαφορετική. Η πραγματικότητα αυτή γίνεται εντονότερη με την σημειακή μέτρηση του μικροφώνου. Στην πράξη τα 2 αυτιά, ως 2 σημεία, θα έχουν διαφορετική απόκριση. Για αυτό και ο λόγος για πολλά (2-4-8-16) subs. Στην θεωρία, οι πολλές πηγές μειώνουν αυτού του είδους τις σημειακές μεταβολές και το αποτέλεσμα είναι πιο ισορροπημένο χαμηλό σε περισσότερες θέσεις ακρόασης.

Όσο αφορά στην ισοστάθμιση, η γενική αρχή είναι ότι οι αποστάσεις των μετρήσεων δίνουν "τροφή" στο software για το ποια περιοχή μας "ενδιαφέρει" και αυτό προσπαθεί να το φέρει όσο καλύτερα μπορεί. Στο Dirac πχ, αν το αφήσεις μόνο με την σημειακή μέτρηση του sweet spot να βγάλει φίλτρα και μετά μετρήσεις στα καπάκια με το REW θα δεις την απόλυτη ευθεία γραμμή στο αποτέλεσμα και θα χαρείς. Στην πραγματικότητα βέβαια έκανες μια τρύπα στο νερό ή απλώς έφτιαξες μια REW μέτρηση για να ανεβάσεις εδώ και να εντυπωσιάσεις τους πάντες :). Γιατί στην πράξη ακόμα και με την εστιασμένη μέτρηση, Chair mode ονομάζεται στο Dirac και περιλαμβάνει sweet spot + 8 μετρήσεις σε αποστάσεις που οριοθετούν μια και μόνο θέση ακρόασης (ας πούμε 30-40 cm) στην σημειακή επαλήθευση από το REW το αποτέλεσμα είναι- ορθώς- τελείως διαφορετικό.
Τις δύο λακκούβες τις σιδέρωσε δεν έχω πρόβλημα, απλά απορία είναι πως η μέτρηση του ενός δείχνει καλύτερη των δύο.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
υποθέτω για αυτό

"Προφανώς το mode προκύπτει από την διάσταση που είναι συμμετρικά τα 2 subs στο χώρο. πχ. αν τα έχεις στον μπροστά τοίχο, το mode είναι στο μήκος του δωματίου άρα τα 2 sub βιώνουν τα ίδια ως προς την διάσταση αυτή με αποτέλεσμα να ενισχύουν τα βουνά και τις χαράδρες"

όση περισσότερη ενέργεια δώσεις σε ένα mode τόσο χειρότερη είναι η συνολική απόδοση.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Το έκανα αλλά δε μπορώ να καταλάβω κάποια διαφορά, περνάει κι αρκετός χρόνος μέχρι να γίνει αυτή η διαδικασία, δεν είναι switch στο δευτερόλεπτο να μπορέσεις να εντοπίσεις τις ακουστικές διαφορές, θα έλεγα αλλά χωρίς να είμαι απόλυτα βέβαιος ότι στις 90 μοίρες ακούγεται πιο σφιχτό το μπάσο στη μουσική, σε ταινία δεν κατάλαβα διαφορά.

Τις δύο λακκούβες τις σιδέρωσε δεν έχω πρόβλημα, απλά απορία είναι πως η μέτρηση του ενός δείχνει καλύτερη των δύο.
εχεις το αρχικο αρχειο με 0....και ενα αρχειο με 90.....κανε αλλο ενα αρχειο με 180 στα sub ....
.......μετα γυρνας σε 0 τα sub και ακους και τα τρια με 0 φαση.....κανε διαφορες δοκιμες και θα ακουσεις πιο ειναι καλυτερο.

επειδη εχεις θεμα εκει στα 90hz καποιο απο αυτα τα αρχεια θα παιζει καλυτερα....
....το προβλημα ειναι εκει και ας τα σιδερωσε το audyssey.

H λυση οπως εχουμε πει πιο παλια σε προηγουμενο post ειναι να δοκιμασεις που παιζουν καλυτερα το καθενα sub χωριστα.....δυσκολο αλλα ετσι ειναι το σωστοτερο..
Αν εισαι ικανοποιημενος απο την τοποθετηση και στο πως παιζει ακουστικα, μην αλλαζεις θεση.;)
 

Μηνύματα
4.500
Reaction score
7.800
Εδώ να βάλω κάποιες μετρήσεις που δείχνουν τι μπορείς να κάνεις με το app.

Δεν είναι με ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις σε spl, στις 2 πρώτες το sub είναι 2 db πιο δυνατά αλλα μια πολύ καλή εικόνα μπορεί να έχει κάποιος που ενδιαφέρεται.

βλέπουμε:

1. χωρίς eq
2. reference audyssey
3. με manual παρέμβαση από το app

εικόνα_Viber_2020-04-02_11-21-40.jpg
εικόνα_Viber_2020-04-02_11-21-50.jpg
εικόνα_Viber_2020-04-02_11-22-01.jpg
 




Μηνύματα
4.500
Reaction score
7.800
και με smooth 1/12 το app γιατί παρατήρησα ότι έχω ανεβάσει με 1/6

all app avs.jpg

θα δοκιμάσω λίγο ακόμη τα 70 αλλά δεν έρχονται με τίποτα. Πάμε για 3ο sub :D:o
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Νομίζω τζάμπα το ζοριζεις μόνο με άλλη θεση ίσως φτιάχνει. Δεν μπορείς να το δοκιμάσεις;
 

Μηνύματα
4.500
Reaction score
7.800
Νομίζω τζάμπα το ζοριζεις μόνο με άλλη θεση ίσως φτιάχνει. Δεν μπορείς να το δοκιμάσεις;
σε αυτές που έχω το ''ελεύθερο'' δοκίμασα, είναι οι καλύτερες αυτές.
 


Μηνύματα
4.500
Reaction score
7.800
Πάντως αν είναι average αυτά πάλι παρά πολύ καλά είναι.
το average είναι αρκετά καλύτερο γιατί τα 70 προς τα αριστερά μηδενίζουν και δεξιά απλά παραμένουν.

πχ, εδώ με τη βοήθεια και του cross πάνω στα sub κόβω τα 60 και έχω ένα πολύ καλό αποτέλεσμα σε μήκος 2 μέτρων

6 positions.jpg
 

Μηνύματα
160
Reaction score
110
Να ρωτησω παιδες, χρησιμοποιείτε flat curve γενικοτερα σπιτια σας ή βαζετε house curve απο το το app?

Ειδικά σε χαμηλες εντασεις, το dynamic eq κάπως βελτιωνει το πραμα ακουστικα για εμενα, αλλα δοκιμασα κ μια καμπυλη με 15db κλιση και νομιζω μου αρεσει το ποιο γεματο μπασο
Screenshot_2020-04-04-13-42-52-314_com.dmholdings.AudysseyMultEq.jpg
 

Μηνύματα
4.500
Reaction score
7.800
Να ρωτησω παιδες, χρησιμοποιείτε flat curve γενικοτερα σπιτια σας ή βαζετε house curve απο το το app?

Ειδικά σε χαμηλες εντασεις, το dynamic eq κάπως βελτιωνει το πραμα ακουστικα για εμενα, αλλα δοκιμασα κ μια καμπυλη με 15db κλιση και νομιζω μου αρεσει το ποιο γεματο μπασο
View attachment 160063
όχι είναι too much.

έχεις sub?
mic για να κάνεις μετρήσεις?
γενικά ανάλογα το χώρο και τις προτιμήσεις συνήθως παίζουμε με κάποια κλίση.

το πιο ιδανικό για εμένα είναι να παίζουμε no smooth σχεδόν flat, αν και μπασάκιας αυτή η καμπύλη μου αρέσει.

αν την δείς με smooth είναι με μία κλίση περίπου 10db

all no smooth.jpg
avarage smooth all.jpg
 

Μηνύματα
160
Reaction score
110
όχι είναι too much.

έχεις sub?
mic για να κάνεις μετρήσεις?
γενικά ανάλογα το χώρο και τις προτιμήσεις συνήθως παίζουμε με κάποια κλίση.

το πιο ιδανικό για εμένα είναι να παίζουμε no smooth σχεδόν flat, αν και μπασάκιας αυτή η καμπύλη μου αρέσει.

αν την δείς με smooth είναι με μία κλίση περίπου 10db

View attachment 160068 View attachment 160069
Αυτο που λεω δεν εχει σχεση με μετρησεις, αφου την κλιση την βαζεις μετα απο διορθωσεις/αυτοματο καλιμπραρισμα/μπαλωματα-κοψίματα. Με δεδομενο οτι παιζει σωστα, μετα ειναι γουστο ουσιαστικα γι αυτο και ρωταω ολους να δω πως την ακουν

Στο δικο σου υπαρχει θεμα χωρου? Γιατι εχεις καμπύλη με κλιση μεχρι τα 60 κ οχι πχ 20?
 

Μηνύματα
4.500
Reaction score
7.800
Αυτο που λεω δεν εχει σχεση με μετρησεις, αφου την κλιση την βαζεις μετα απο διορθωσεις/αυτοματο καλιμπραρισμα/μπαλωματα-κοψίματα. Με δεδομενο οτι παιζει σωστα, μετα ειναι γουστο ουσιαστικα γι αυτο και ρωταω ολους να δω πως την ακουν

Στο δικο σου υπαρχει θεμα χωρου? Γιατι εχεις καμπύλη με κλιση μεχρι τα 60 κ οχι πχ 20?
Από την αρχή. Αυτό που έχεις κάνει είναι ΛΑΘΟΣ

βλέπεις ότι υπάρχει θέμα χαμηλά και εσύ το ενισχύεις.

φυσικά και υπάρχει θέμα στο χώρο μου, στους περισσότερους υπάρχει, το θέμα είναι να το μαζέψεις.
εσύ αντίθετα το κάνεις χειρότερο.

Αυτό που βλέπεις στο κόκκινο είναι βάση αλγορίθμου και όχι η πραγματικότητα.

η κλίση είναι 20 - 20 αλλά υπάρχει mode στα 60 που δεν κόβεται με τίποτα.

προσπάθησε να ακολουθήσεις αυτό το curve

καλό θα ήταν να ξέραμε με τι έχουμε να κάνουμε από μηχανήματα και χώρο, έτσι δεν θα βοηθήσουμε και πολύ

εικόνα_Viber_2020-04-04_13-18-39.jpg
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.437
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top