Audyssey MultEQ Editor app

Μηνύματα
157
Reaction score
109
Από την αρχή. Αυτό που έχεις κάνει είναι ΛΑΘΟΣ

προσπάθησε να ακολουθήσεις αυτό το curve
Δηλαδη αυτο το curve και μονο ειναι σωστο κι ολα τ αλλα λαθος?

καλό θα ήταν να ξέραμε με τι έχουμε να κάνουμε από μηχανήματα και χώρο, έτσι δεν θα βοηθήσουμε και πολύ
Παρολα αυτα προτρεχεις και μου λες κανεις λαθος . Επισης δεν ρωτησα για βοηθεια, ρωτησα ενημερωτικά, απο περιέργεια στα πλαισια δικου μου πειραματισμου, καθε εποικοδομητικό σχόλιο δεκτό βεβαια!
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
μπορεις να χρησιμοποιεις οποια καμπυλη κανεις κεφι....
....δεν υπαρχει καποιο προτυπο, απλα ολοι προτιμουν ναχει μια κλιση η καμπυλη απο καποια συχνοτητα....
εχει να κανει με τον χωρο και το setup.

αυτα που σου εδειξε ο ankokdog ειναι πολυ καλα για ξεκινημα....
....ξεκινας με αυτη ως εχει και γεμιζεις μονο τα χαμηλα οσο θες απο 100hz και κατω κ.λ.π.



Σημασια εχει να ακους οσο το δυνατον πιο ισορροπημενα ολα τα ειδη μουσικη-ταινιες στις εντασεις που θες.
.....μολις βρεις αυτο βαζεις και το dynamic eq on και θα ακους απο χαμηλα ως εκει που σου αρεσει....προτεινω το dynamic eq με offset -5

τι ηχεια εχεις και ποιον AV ;
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
μπορεις να χρησιμοποιεις οποια καμπυλη κανεις κεφι....
....δεν υπαρχει καποιο προτυπο, απλα ολοι προτιμουν ναχει μια κλιση η καμπυλη απο καποια συχνοτητα....
εχει να κανει με τον χωρο και το setup.

αυτα που σου εδειξε ο ankokdog ειναι πολυ καλα για ξεκινημα....
....ξεκινας με αυτη ως εχει και γεμιζεις μονο τα χαμηλα οσο θες απο 100hz και κατω κ.λ.π.



Σημασια εχει να ακους οσο το δυνατον πιο ισορροπημενα ολα τα ειδη μουσικη-ταινιες στις εντασεις που θες.
.....μολις βρεις αυτο βαζεις και το dynamic eq on και θα ακους απο χαμηλα ως εκει που σου αρεσει....προτεινω το dynamic eq με offset -5

τι ηχεια εχεις και ποιον AV ;
To offset τι ακριβώς κάνει και γιατί προτείνεις στο -5;
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
το dynamic eq ειναι ενα ειδος loudness
....αυτο σημαινει οτι με βαση την καμπυλη αναφορας που εχεις φτιαξει αυτο διορθωνει την καμπυλη ετσι ωστε να εχεις το ιδιο αποτελεσμα ακουστικα και σε χαμηλοτερη ενταση....

αυτο μπορεις ανετα να το δεις εεεεεε να το ακουσεις ποσο ισορροπημενο ειναι οταν ανεβαζεις...;)

εχει 0 ....-5....-10.....-15

προτεινω -5
.....το 0 ειναι για ταινιες μονο......επειδη ακουω αρκετη μουσικη το εχω -5 για ολα ...
και -10 μπορεις......εχει να κανει με την καμπυλη reference που θα φτιαξεις...

Audyssey Dynamic EQ is referenced to the standard film mix level. It makes adjustments to maintain the reference response and surround envelopment when the volume is turned down from 0 dB. However, film reference level is not always used in music or other non-film content. The Dynamic EQ Reference Level Offset provides three offsets from the film level reference (5 dB, 10 dB, and 15 dB) that can be selected when the mix level of the content is not within the standard.

0 dB (Film Ref): This is the default setting and should be used when listening to movies.

5 dB: Select this setting for content that has a very wide dynamic range, such as classical music.

10 dB: Select this setting for jazz or other music that has a wider dynamic range. This setting should also be selected for TV content as that is usually mixed at 10 dB below film reference.

15 dB: Select this setting for pop/rock music or other program material that is mixed at very high listening levels and has a compressed dynamic range.
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά αυτά τα ξέρω, αυτό που δεν ξέρω είναι η χρησιμότητα του offset, τι ακριβώς κάνει αυτό το πράγμα και που χρησιμεύει δεν έχω καταλάβει. Δλδ. ποια η διαφορά του 0 με το -5 ή -10
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
δημιουργει μικροτερη καμπυλη ακουστοτητας απο 20-20khz

κατσε να δω μηπως εχω ανεβασει κατι να δεις....
ειναι με smooth 1/1 για να καταλαβεις περιπου...
.......ειναι μετρηση με offset 0 και με volume 0 ως -20
5 καμπυλες ανα 5 db

στην ουσια αλλαζει aρκετα πιο πολυ απο 200hz ως 10khz
.....οι υπολοιπες συχνοτητες δλδ τα ακρα εχουν λιγοτερη αλλαγη για να ακους πιο σωστα.

στο -5 το offset εχεις μικροτερες αλλαγες απο αυτες που βλεπεις....

dynamic eq on.jpg
 
Last edited:


Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Ε ουσιαστικά κόβει 5db απ τα 200 και πάνω, δεν κάνει κάτι άλλο. Δε βλέπω που μπορεί να φανεί χρήσιμο και ποιο το κέρδος απ αυτό.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ακους καλυτερα σε χαμηλοτερες εντασεις......
.......εγω που δεν παιζω σε υψηλες εντασεις μαρεσει και αν μουρθει και ανεβασω ενταση δεν χαλαει την ισορροπια ...
 

Μηνύματα
115
Reaction score
235
Κάτι άλλο που πρόσεξα εχθές μόλις σε σχέση με το DEQ σε οποιοδήποτε offset, γιατί τα μέτρησα όλα.. όσο ανεβάζει τα μπάσα άλλο τόσο ανεβάζει και τα υπερυψηλά για να διατηρήσει την τονικότητα στην απόκριση. Του έβγαλα το καπέλο του Ιάπωνα όταν το πρωτοείδα.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
σε τι θεση εχεις το volume συνηθως ?

δεν ανεβαζει......απλα τα κραταει και πεφτουν τα αλλα ;)
δουλευει ετσι ......

η ευθεια ειναι οπως τα φερνει η ισοσταθμιση......
....αν εσεις αλλαξετε την ευθεια σε μια καμπυλη της αρεσκειας σας θα εχει τα ιδια αποτελεσματα με βαση την νεα καμπυλη που θα ορισετε ως reference....

audyssey.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Κάτσε για να καταλάβω, εμάς η καμπύλη είναι ευθεία μετά την ισοστάθμιση οκ; Εγώ λοιπόν πάω και σηκώνω απ την πλευρά των χαμηλών +1db στους 20 κύκλους ώστε να ανέβει ομαλά όλη η καμπύλη μέχρι το 1khz και αντίστροφα έχω αφαιρέσει απ την εφαρμογή στους 20000 κύκλους -1db ώστε μετά το 1khz να αρχίσει να κατεβαίνει ομαλά η πλευρά των υψηλών. Πάω τώρα λοιπόν και βάζω ταινία ή μουσική στο -10 ή -5 που συνήθως ακούω και εκεί που ακούω πάω στο μενού offset και επιλέγω το -5, τι ακριβώς θα γίνει με την καμπύλη που εγώ έχω ορίσει;
Εγώ τώρα είμαι όπως παρακάτω.


 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
η ευθεια γραμμη που ειναι αναφορας(οπως δειχνει παραπανω)εγινε αυτη που εχεις κανει με +1 και -1

οποτε ακολουθουν και τα υπολοιπα πιο κατω γραφηματα αυτη την λογικη
 

Μηνύματα
115
Reaction score
235

Και το review του Audyssey XT32 από Amir. Καλό το αποτέλεσμα λέει... αν φτιάξουν λίγο το app θα σταματούσαν οι γκρίνιες πάντως. Κ επιτέλους ας βάλουν τα crossover στα 80hz και το bbc dip OFF BY DEFAULT. Αυτογκόλ χωρίς λόγο.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απο το λίγο που είδα και διάβασα μια χαρά τα πήγε... αλλα έχει λαθάκια που δεν πρέπει να τα έχει κάνει ο amir σε κάποια θέματα...

Το μεσημέρι μόλις πάω σπίτι θα τα πούμε..
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ένα απλό παράδειγμα λάθους του amir είναι ότι το ηχείο του χωρίς ισοστάθμιση (μαύρη γραμμή) έχει μεγάλη πτώση από τα 5khz και περίμενε το audyssey να του το φτιάξει!!!
Ευτυχώς που είναι το audyssey και δεν του το εφτιαξε;)

Audyssey Room EQ  Before and After one third octave filter overlay Measurements.png


Έχουμε 2 περιπτώσεις...
Η πρώτη είναι ότι δεν ξέρει τι του γίνεται από ηχο
Η δεύτερη έγινε εσκεμμένα για τους δικούς του λόγους..

Το καλό πάντως είναι ότι δεν του το διόρθωσε...

Εγώ περίμενα τέτοια κουλά μιας και δεν μου λέει κάτι στα review του..

Τα συμπεράσματα δικά σας..
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
I have overlaid the target curve on top of the before and after measurement. We see that it has generally followed that curve. The big dip at the end is probably due to my measurement mic running without calibration.

Conclusions
I came into this review expecting Audyssey to not perform. That was my experience and that of formal blind testing of it years back. The out of box results of this "XT32" version was better than I remembered. Still, using the App is mandatory to properly incorporate a target curve with more bass and removal of "BBC dip." Once there, I had no issues with its performance and I think it comes very close to advanced solutions like Dirac and Anthem ARC.

I am happy to recommend Audyssey XT32 with use of Denon/Marantz app to customize it.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Και εδώ μπορείτε να δείτε τον ίδιο χώρο με ιδια ηχεία και μέτρηση με το Room perfect...

Μπορείτε να συγκρίνετε το μπλε χωρίς ισοστάθμιση και το μαύρο χωρίς ισοσταθμιση

Γιατί παίζουν τα ηχεία ως τα 10khz όταν τεστάρει το Room Perfect?

Audyssey Room EQ  Before and After one third octave filter overlay Measurements.png

Lyngdorf TDAI-3400 RoomPerfect Focus Measurement.png
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.189
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top