Barista Corner


Μηνύματα
1.236
Reaction score
2.047
Οι περισσοτεροι ηταν αρκετα πικροι για τα γουστα μου.
Μεχρι τωρα ο αγαπημενος μου ειναι ο habit.
 





Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
Τιποτα απο αυτα. Αυτοματα, οτι βγαζει η μηχανη.
Αν η μηχανη σου δεν εχει ρυθμίσεις ουτε για την ποσοτητα τοτε μην αγοραζεις καφεδες που δεν μπορει να παραξει(single origin και μονοποικιλιακους).Χρειαζονται ποσοτητες(18+ γραμμαρια)αυτοι οι καφέδες που δεν μπορει η μηχανη σου να παρει. Οχι τιποτα αλλο αλλα πετας και χρήματα χωρις λογο.
 






Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
Έχω και αυτόματη μηχανή.
Οι medium roast της κάθονται καλύτερα.
Λογικο γιατι οι μηχανες αυτες ανεβάζουν πολυ μεγαλη θερμοκρασία για να αποδώσουν σωστα τους καφεδες που καλουνται να παράξουν,οι οποιοι εχουν καποιο ποσοστο robusta ,και για να απομακρινθει το κακο αρωμα της, την καινε λιγο με μεγαλυτερη θερμοκρασια.
 

Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.784
εμένα στην αυτόματη μου κάθονται καλά οι καφέδες της κεντρικής αμερικής (από το kudu) - δεν ξέρω αν σχετίζεται με το παραπάνω.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.551
Reaction score
30.800
εμένα στην αυτόματη μου κάθονται καλά οι καφέδες της κεντρικής αμερικής (από το kudu) - δεν ξέρω αν σχετίζεται με το παραπάνω.

Φυσικά και σχετίζεται. Κεντρική Αμερική και αυτόματα, νύχι και κρέας.



Να πίνει ο Άλεξ καφέ από Νικαράγουα και να τον έχουν μαζέψει τα χεράκια του Ορτέγκα.
 

TGD

Μηνύματα
7.205
Reaction score
7.233
Η Nespresso είχε για ένα φεγγάρι κάψουλες 100% robusta -από την Κένυα ή Τανζανία αν θυμάμαι καλά- και μια χαρά τις έφτιαχνε.
 




xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.755
Reaction score
83.586
Ένα αφιέρωμα στο αγαπημένο μου μαγαζί του κέντρου, το Kaya. Τον Λάμπρο τον ξέρω πολύ πριν ασχοληθεί με τον καφέ. Άνθρωπος τελειομανής που πάντα θα εξαντλήσει ό,τι ασχολείται.

Η μαγκιά του μαγαζιού είναι ότι προμηθεύεται περιοδικά καφέ από όλους σχεδόν τους διάσημους εισαγωγείς/ψήστες της Ελλάδας κι έτσι μπορείς να πίνεις συνεχώς καινούργιες προτάσεις.

 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.114
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top