Barista Corner


Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Αν τα πληρώνουμε κι αυτά 0,09 λεπτά θα μπορούμε να τα πετάμε όπου γουστάρουμε και όλα καλά.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Μιας και αναφέρθηκες στα καλαμάκια, έχω πάρει ένα σετ 3 μεταλλικών και τα χρησιμοποιώ στο σπίτι και το γραφείο για τον καφέ μου.
 









bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.041
Reaction score
41.324
Σε μια φάση καταναλωτισμου εψές πήρα μια krups inissia της Nespresso.
Μου έδωσαν δώρο και 100 κάψουλες, τι γνώμη έχετε οι ειδικοί?
 



minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Σε μια φάση καταναλωτισμου εψές πήρα μια krups inissia της Nespresso.
Μου έδωσαν δώρο και 100 κάψουλες, τι γνώμη έχετε οι ειδικοί?
Αφού έχεις και τις κάψουλες, ξεκίνα να πίνεις, και θα μας πεις εσύ :)
Πάντως νομίζω ότι θα ικανοποιήσουν. Οι αυθεντικές κάψουλες είναι αρκετά ποιοτικές και με μεγάλη ποικιλία. Η τιμή τους είναι ελαφρώς τσιμπημένη, και πολύ λίγες κάψουλες τρίτων είναι αξιόλογες. Κατά τα άλλα, τα τεχνικά χαρακτηριστικά και η απόδοση της μηχανής είναι όμοια με ακριβότερες της σειράς.

Εάν δεν θέλεις αλεσμένο καφέ, οι Nespresso είναι μία καλή επιλογή, μαζί με Illy και Dolce Gusto.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.041
Reaction score
41.324
Βασικός λόγος απόκτησης ήταν η απλοποίηση της διαδικασίας (ειδικά το πρωί με τη τσιμπλα στο μάτι) και γιατί όσες φορές δοκίμασα σε φίλους το αποτέλεσμα δεν ήταν κακό.
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Την έχω κι εγώ κι επειδή χρειάστηκα δεύτερη πήρα την Essenza
η οποία αποδείχτηκε πολύ καλύτερη σε όλα !
(Λιγότερα κινούμενα μέρη, μικρότερο μέγεθος, αθόρυβη! πυκνότερο καϊμάκι)
Από καφέδες, μετά από ένα χρόνο με Nespresso Dharkan/Arpeggio, κατέληξα στους L'OR
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
περαν απ το χαβαλε, εχω nespresso μηχανη πανω απο 10 χρονια, η ευκολια της σε σχεση με την ταχυτητα και την ποιοτητα δεν παιζεται.
Ευκολη, γρηγορη χωρις να λερωνει.

Ειδικα με 100 καφεδες δωρο, αν τα βαλεις κατω και τα υπολογισεις, ειναι μια χαρα.

Αφου εχω δοκιμασει συνεχως ολες τις αλλες καψουλες που κυκλοφορουν , κατεληξα και παλι στις μανισιες, αντε εκτος ας πω απο κανενα φρεσκοκομμενο του coffee island, υποπρουποθεσεις.

Σκεφτομαι την αγορα νεας, πιο σοβαρης μηχανης, που να αλεθει καφε και να κανει οτι καλυτερο γινεται , χωρις δυσκολη διαδικασια και χωρις να λερωνει, και χωρις να θελω 10 λεπτα για ενα καφεδακι.

Μου προτεινε ο Στεργιος μια Delonghi γυρω στα 300 ευρω.
ΑΚομα το σκεφτομαι.

Καμια καλη προταση?
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.041
Reaction score
41.324
Την έχω κι εγώ κι επειδή χρειάστηκα δεύτερη πήρα την Essenza
η οποία αποδείχτηκε πολύ καλύτερη σε όλα !
(Λιγότερα κινούμενα μέρη, μικρότερο μέγεθος, αθόρυβη! πυκνότερο καϊμάκι)
Από καφέδες, μετά από ένα χρόνο με Nespresso Dharkan/Arpeggio, κατέληξα στους L'OR
Δεν έκανα καμία έρευνα ούτε έκατσα να ασχοληθώ όσον αφορά το hardware.
Καποιος που έχει δουλέψει αρκετές Nespresso μου είχε πει πως πάνω κάτω δουλεύουν το ίδιο με το ίδιο αποτέλεσμα.
Για το καφέ lor μου είπε επίσης ο ίδιος ότι αξίζει.
Θα το στήσω το εργαλείο και θα αρχίσω τις δοκιμές, έχω ένα σωρό χαρμανια για δοκιμή, σίγουρα όμως μου αρέσουν αυτοί με όξινη επιγευση και δυνατό σώμα
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.437
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top