Barista Corner

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Δεν θα έιναι για τόσους καφέδες. Χοντρικά απο 40 καφέδες μέχρι το πολύ 60 ανά μήνα.Δε θα είναι για πελάτες μόνο προσωπικό και δεν πίνουν όλοι καθημερινά...Θα προτιμούσα αγορά οπότε κάτι μέχρι 150 ευρώ αν θεωρείτε πως αξίζει θα ήταν οκ
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Δεν θα έιναι για τόσους καφέδες. Χοντρικά απο 40 καφέδες μέχρι το πολύ 60 ανά μήνα.Δε θα είναι για πελάτες μόνο προσωπικό και δεν πίνουν όλοι καθημερινά...Θα προτιμούσα αγορά οπότε κάτι μέχρι 150 ευρώ αν θεωρείτε πως αξίζει θα ήταν οκ
Πάρε μία φθηνή Nespresso π.χ. την Pixie με retail price 139€. Στο skroutz αρχίζει από 95€.

 

TGD

Μηνύματα
6.983
Reaction score
7.068
Άμα έχουν το μηχάνημα και την ευκολία της κάψουλας θα δει πώς θα ανέβει η κατανάλωση!
Και η Pixie λέει η Kudu ότι δεν κάνει για τις κάψουλές της. Τεχνικά δεν νομίζω ότι είναι κατι περισσότερο από μια Inissia με όμορφα πλαϊνά. Ψάξε μήπως και βρεις Inissia σε καλή τιμή (69 ευρώ). Η Essensia Mini έχει μικρό κάδο νερού, θα θέλει γέμισμα κάθε τόσο.

Για τη γεύση, πέρνα μια βόλτα από ένα μαγαζί Nesrpesso και ζήτα να δοκιμάσεις. Και κάποιες -λίγες- καφετέριες έχουν Nespresso.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142

Εδώ δεν αναφέρει περιορισμό στις κάψουλες.Είναι κάτι που δε βλέπω
Σε ποιότητα καφέ η krups θα έχει διαφορά με τη πρώτη;
Γενικά κάψουλες ή nespresso ή kudu ;
Βασικά επειδή θα είναι δωρεάν θα αυξηθεί η κατανάλωση...:p
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105

Εδώ δεν αναφέρει περιορισμό στις κάψουλες.Είναι κάτι που δε βλέπω
Σε ποιότητα καφέ η krups θα έχει διαφορά με τη πρώτη;
Γενικά κάψουλες ή nespresso ή kudu ;
Βασικά επειδή θα είναι δωρεάν θα αυξηθεί η κατανάλωση...:p
Δεν παίζει ρόλο η μάρκα ή το μοντέλο της μηχανής nespresso στη γεύση. H τεχνολογία με τις αντίστοιχες ρυθμίσεις είναι κοινή σε όλα τα μοντέλα.

Η διαφορά στα μοντέλα είναι βασικά στην εμφάνιση/μέγεθος και σε κάποιες δυνατότητες αμφιλεγόμενης σημασίας. Για παράδειγμα έχω την Prodigio με bluetooth που μπορείς μέσω της εφαρμογής να προγραμματίσεις πότε θες να σου φτιάξει καφέ. Σε μία μηχανή φίλτρου μία τέτοια λειτουργία είναι χρήσιμη γιατί η παρασκευή του καφέ χρειάζεται ένα χρονικό διάστημα. Για έναν εσπρέσο που απαιτούνται ελάχιστα δευτερόλεπτα μαζί με την προθέρμανση δεν βλέπω τον λόγο.

Κάψουλες υπάρχουν πάρα πολλές. Η Kudu είναι μία από τις ελληνικές εταιρείες που φτιάχνουν κάψουλες και μπορεί να είναι από τις πιο ασήμαντες συγκριτικά. Είναι γνωστή από τον χώρο του specialty coffee και την χονδρική. Προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το status που έχει και να περάσει και στις κάψουλες.

Προσωπικά, εκτός από 3-4 ποικιλίες Nespresso, αγοράζω κάποιες της Starbucks.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Αν θέλεις πες μου ποικιλίες που αγοράζεις να πάω να δοκιμάσω μιας και από ότι έχω καταλάβει το γούστο μας στο καφέ είναι ιδιο
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Αν θέλεις πες μου ποικιλίες που αγοράζεις να πάω να δοκιμάσω μιας και από ότι έχω καταλάβει το γούστο μας στο καφέ είναι ιδιο

Από Starbucks ξεχωρίζω αυτές:

Pike Place Roast
Single-Origin Colombia

Από Nespresso:

La Cumplida Refinada
KAHAWA YA CONGO

δεν θυμάμαι ποιες άλλες ποικιλίες ξεχώριζα, γιατί τις μηχανές Nespresso τις έχω στο εξοχικό κι έχω να φτιάξω από πέρσι τον Σεπτέμβριο.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Εγω πίνω μόνο Ελληνικό σαν τους γέρους. :)
Ελληνικό/τούρκικο δεν μπορώ να πιω άνετα. Αυτή η γουλιά με τη ψιλή άμμο με χαλάει.
Άσε που σε αυτόν τον καφέ γίνεται η μεγαλύτερη νοθεία. Ανακατεύουν ότι έχει μείνει/λήξει τον καίνε και τον κάνουν πούδρα. Να λείπει.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ελληνικό/τούρκικο δεν μπορώ να πιω άνετα. Αυτή η γουλιά με τη ψιλή άμμο με χαλάει.
Άσε που σε αυτόν τον καφέ γίνεται η μεγαλύτερη νοθεία. Ανακατεύουν ότι έχει μείνει/λήξει τον καίνε και τον κάνουν πούδρα. Να λείπει.
Πάω έξω καμιά φορά να πιω. Γειά σας, εναν Ελληνικό. Μάλσιτα μου λένε. Προσοχή, μονό τους λέω γιατί όλοι μου φέρνουν διπλό. Απάντηση με επιμονή και έκπληξη. Μα γιατί κύριε να σας κάνουμε διπλό. Όχι λέω εγω μου αρέσει μονός. Ξαναπροβληματίζονται (όλοι, πάντα η ίδια συζήτηση) και μιου ξαναλένε. Μα γιατί ξέρετε είναι ίδια τιμή έτσι και αλλιώς. Δεν πειράζει λέω εγω, μονό θέλω. Καθε φορά τα ίδια. Μερικές φορές μου φέρνουν έτσι και αλλιώς διπλό. :D

Η πλάκα της αρκούδας. χα χα. Πίνω και άλλους , Ελληνικό μόνο το απόγευμα, εγω την μασάω κιόλας την ψιλή άμμο καμιά φορά για να με πιάσει. χα χα. Καλά είδα το νήμα, το έχετε κάνει επιστήμη, μιλάμε, δεν παιζεστε. :D
 




Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
ε ναι ρε συ, εννοειται, γιατι οχι αλλωστε!
Ναι δεν είπα τίποτε, ίσα ίσα χάρηκα. Απλώς μου έκανε εντύπωση η γνώση και εμβάθυνση. Αλήθεια. :) Εξάλλου όπου συμμετέχει ο @xfader πάντα είναι ενδιαφέρον και πάντα μαθαίνω κάτι και με κάνει να με ενδιαφέρει και ας μην με ενδιαφέρει. Δεν ξέρω πως γίνεται αυτό χα χα.

Φεύγω να μην ενοχλώ, δεν έχω να συμβάλλω σε κάτι εξάλλου (όπως και σε πολλά άλλα). χα χα
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
για πες?

ο Βurundi apo Area 51 δεν ηταν κακως, αλλα δε τρελλαθηκα, δε θα τον ξαναπαιρνα, μενω στον Ethiopia, all around, καλος.
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Τα πήρα αυτά μιας και τα πρότεινες.
Δεν ξέρω αν σώζεται η κατάσταση. Μετά τον γλυκόπιοτο καφέ φίλτρου αυτά που βγάζει η νεσπρεσο μου φαίνεται πικρά αποκαϊδια :redface:
Συμφωνώ απόλυτα.

Φαντάσου ότι βρίσκω τον παλιό καγκούρικο φραπέ καλύτερο από τα 3/4 των ποικιλιών της Nespresso.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Συμφωνώ απόλυτα.

Φαντάσου ότι βρίσκω τον παλιό καγκούρικο φραπέ καλύτερο από τα 3/4 των ποικιλιών της Nespresso.
αχχ, τι μου θύμισες; που έμπαινες στο blue bell και άκουγες δεκάδες κουταλάκια να χτυπάνε στα φλιτζάνια ρυθμικά και δυνατά για να φτιάξουν οι μερακλήδες παχιά κρέμα στο νεςκαφέ τους. 😂
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.115
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top