Barista Corner

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Ωραίος καφές φαίνεται εδώ. Διπλός espresso; Πόσα γραμμάρια έβγαλες και τι καφέ χρησιμοποίησες και έχεις τόσο πλούσιο αφρό;
Δεν είναι στο σπίτι μου. Είναι στο Dizer που βρίσκεται στη γειτονιά μου, το μόνο "σοβαρό" κοντινό cafe.
Χρησιμοποιούν καφέ της Area51. Αν θυμάμαι καλά ήταν αυτός.

Ο αφρός είναι παραπλανητικός. Τον χτυπάνε με τα παγάκια και αφρίζει. Το ποτήρι ήταν του φίλου μου. Εγώ τον πίνω πάντα "on the rocks". Εκχύλιση πάνω στα παγάκια κι έτοιμος. Ο αφρός με χαλάει. Επίσης, τα παγάκια τα βάζουμε για να τον κρυώσουμε. Αν τον χτυπήσουμε εξαρχής τα διαλύουμε και πίνουμε νερωμένο καφέ, κάτι σαν κρύο Americano.
 
Last edited:



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Εγώ αυτό βρήκα πάντως χωρίς ζάχαρη εννοείται
Είναι από τις 2-3 φωτογραφίες που δεν είναι δικές μου και κρύβει μία ιστορία (μου) που μου τη θύμιζε. Είχα ξεχάσει ότι υπάρχει στο Instagram... :roflmao:
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Ωραίος καφές ο grail θα ήθελα λίγο μεγαλύτερη ένταση στη γεύση. Θα βοηθούσε η αύξηση της θερμοκρασίας σε αυτό; Αν ναι πόσο ανεβάζω τη θερμοκρασια για δοκιμή;κατά ένα βαθμό; Η εκχύλιση είναι τέλεια κατά τα άλλα
 

Attachments


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.116
Reaction score
30.058
Στη Lelit, τους φρεσκοψημενους τους κανω στους 93-94 βαθμους, τους αραμπικα του εμπορίου βρισκω οτι γίνονται καλύτεροι και σιγουρα πιο απαλοι στους 89-90. Υποψιν οτι κστα την εκχύλιση το pid δειχνει6και την πτώση της θερμοκρασιας, μεχρι τους 80 παει, δεν ξερω πού αντιστοιχεί αυτο.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Ωραίος καφές ο grail θα ήθελα λίγο μεγαλύτερη ένταση στη γεύση. Θα βοηθούσε η αύξηση της θερμοκρασίας σε αυτό; Αν ναι πόσο ανεβάζω τη θερμοκρασια για δοκιμή;κατά ένα βαθμό; Η εκχύλιση είναι τέλεια κατά τα άλλα
Δεν χρειάζεται ακόμα να παίζεις με θερμοκρασίες, ειδικά για blends που είναι φτιαγμένα για να ικανοποιούν το μέσο γούστο. Αργότερα, όταν θα έχεις αποκτήσεις μία σχετική εμπειρία, ίσως χρειαστεί σε κάποιον πολύ light roasted καφέ να τη σκαλίσεις.

Η ένταση του καφέ είναι ένα πολύ υποκειμενικό χαρακτηριστικό. Δεν μπορεί να περιγραφεί εύκολα με λόγια κι ο μόνος τρόπος να την κατανοήσουμε καλύτερα είναι με τη δοκιμή καφέδων που ήδη έχουν αξιολογηθεί ως προς την ένταση από τους ειδικούς.

Γενικός ορισμός:

Ένταση είναι ο συνδυασμός του σώματος, του αρώματος και της γεύσης. Πώς δηλαδή εξηγώντας έναν ορισμό δημιουργείς απορίες για τρεις άλλους. :roflmao:

Πολύ χοντρικά, όσο πιο καβουρντισμένος είναι ένας καφές τόσο μεγαλύτερη ένταση έχει. Ο Robusta ανεβάζει κι αυτός την ένταση. Αλλά η ποσότητα καφεΐνης δεν έχει άμεση σχέση με την ένταση!
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Εγώ τη θερμοκρασία την έχω αφήσει στους 95 όπως και ήταν ρυθμισμένη
Κατά τη διάρκεια της εκχύλισης και μένα πέφτει μέχρι τους 80-81 βαθμούς αλλά αυτή η θερμοκρασία είναι εικονική και όχι η θερμοκρασία που έχει το νερό στο portafilter. Αυτό γιατί ο αισθητήρας θερμοκρασίας είναι στην εισαγωγή κρύου νερού στο boiler ώστε να ανοίγει η αντίσταση άμεσα μόλις αντιληφθεί πτώση θερμοκρασίας ώστε να έχουμε όσο το δυνατόν σταθερότερη θερμοκρασία εκχύλισης
Λένε είναι περίπου 5 βαθμοί κάτω (και η lelit το ίδιο)και έχω διαβάσει μέχρι και 10.Που είναι η αλήθεια δε ξέρω και δε με νοιάζει τόσο μιας και το ζητούμενο μου είναι καθαρά το γευστικό κομμάτι
Οπότε μήπως δε θα πρέπει να ρυθμίζουμε το pid κάτω απο τους 95 βαθμούς αν και εφόσον ισχύουν όσα λένε για τους 5 βαθμούς;

Όσον αφορά τους blend καφέδες τώρα. Έχω την εντύπωση πως ο πρώτος καφές που έφτιαξα απο τον grail ήταν καλύτερος.Δεν έχω αλλάξει κάτι στη συνταγή αλλά, μήπως επείδή είναι blend δε μπορούμε να έχουμε συνέχεια το ίδιο αποτέλεσμα μιας και η αναλογία κόκκων σε κάθε παρασκευή είναι πάντα διαφορετική;
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Όσον αφορά τους blend καφέδες τώρα. Έχω την εντύπωση πως ο πρώτος καφές που έφτιαξα απο τον grail ήταν καλύτερος.Δεν έχω αλλάξει κάτι στη συνταγή αλλά, μήπως επείδή είναι blend δε μπορούμε να έχουμε συνέχεια το ίδιο αποτέλεσμα μιας και η αναλογία κόκκων σε κάθε παρασκευή είναι πάντα διαφορετική;
Πολύ σωστά!

Η αναλογία είναι ίδια στα χαρτιά και υλοποιείται με το βάρος. Πχ. χ κιλά Αιθιοπία, ψ Βραζιλία. Μικρές αποκλίσεις σε όλη την αλυσίδα μέχρι το φλιτζάνι μας, μπορούν κάλλιστα να γίνουν αντιληπτές.

Το πιο σημαντικό όλων: Ο καφές είναι ένα δυναμικό προϊόν. Επηρεάζεται από αμέτρητους παράγοντες και είναι εξαιρετικά δύσκολο να υπάρχει απόλυτη σταθερότητα στο τελικό αποτέλεσμα. Ξεκινώντας ακόμα κι από ένα συγκεκριμένο "specialty" χωράφι, έχουμε τις καιρικές συνθήκες, το νερό, τη συγκομιδή, την επεξεργασία, την ωρίμανση, τη διάθεση στις κεντρικές αποθήκες. Μετά έχουμε την αγορά και τη μεταφορά σε άλλες ηπείρους, μέχρι να έρθει η ώρα για ψήσιμο και τη συσκευασία. Ακόμα και οι ατμοσφαιρικές συνθήκες τη στιγμή που τον φτιάχνουμε σπίτι επιδρούν.

Όλοι ξέρουμε από άλλα εγχώρια φυτικά προϊόντα για τις διαφορές ανά σοδειά. "Το λάδι φέτος ήταν σούπερ!" πάντα μιλώντας για την ίδια έκταση γης. Πήγαν καλά όλες οι παράμετροι από το χώμα μέχρι το τραπέζι μας.
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Η περιοχη που πρεπει να βρίσκεσαι ειναι απο 92 μεχρι 94 βαθμους(σε βαθμους στο γκρουπ αναφέρομαι). Θα το φέρεις με την γέυση σαν fine tuning συμφωνα με τα γουστα σου. Παιζουν ρολο οι βαθμοι και η σταθεροτητα που εχει η μηχανη σου κατα την διαρκεια της εκχειλησης. Δεν πρεπει να ανεβει πανω απο τους 96(εγω λεω οχι πανω απο 95)εκτος και αν μιλαμε για blend που περιέχουν robusta και πρεπει να κάψει καποια πραγματα που δεν ειναι ευχάριστα, επισης δεν πρεπει να πεσει κατω απο τους 92. Δοκιμασε να ανεβαζεις εναν εναν βαθμο αλλα με τον ιδιο καφε,και θα δεις τις διαφορες. Ολοι αναφερονται στις la marzocco και στην γευση που βγαζουν στον καφε το οποιο οφείλετε στο ανυπαρκτο temp surf οπως λεγεται(εχω μετρήσει και μιλαμε για 0.1 σε 250ml νερο)και στα καλαθάκια της τα οποια ειναι πανομοιοτυπα με τα vst.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.116
Reaction score
30.058
Το πιο σημαντικό όλων: Ο καφές είναι ένα δυναμικό προϊόν. Επηρεάζεται από αμέτρητους παράγοντες και είναι εξαιρετικά δύσκολο να υπάρχει απόλυτη σταθερότητα στο τελικό αποτέλεσμα. Ξεκινώντας ακόμα κι από ένα συγκεκριμένο "specialty" χωράφι, έχουμε τις καιρικές συνθήκες, το νερό, τη συγκομιδή, την επεξεργασία, την ωρίμανση, τη διάθεση στις κεντρικές αποθήκες. Μετά έχουμε την αγορά και τη μεταφορά σε άλλες ηπείρους, μέχρι να έρθει η ώρα για ψήσιμο και τη συσκευασία. Ακόμα και οι ατμοσφαιρικές συνθήκες τη στιγμή που τον φτιάχνουμε σπίτι επιδρούν.


πω πω με άγχωσες λέμε. Εάν παίζουν τόσες μεταβλητές, μήπως να φέρω και τη Λυδία να μου καθαρίσει τα τσάκρα του χώρου και το φενγκ σούι

 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
πω πω με άγχωσες λέμε. Εάν παίζουν τόσες μεταβλητές, μήπως να φέρω και τη Λυδία να μου καθαρίσει τα τσάκρα του χώρου και το φενγκ σούι

Μιλάμε για ποταπές μεταβλητές που εξηγούνται μέσω επιστήμης.

Οι άλλες, οι μεταφυσικές, είναι πιο ισχυρές και μπορούν να σε κάνουν να πίνεις τσισάκια χελώνας και να νομίζεις ότι είναι το νέο πανάκριβο blend της KUDU. Αλλά αυτά δεν είναι παίξε-γέλασε. Απαιτούνται χρόνια προσπάθειας κάτω από την επίβλεψη τέτοιων προσωπικοτήτων.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.116
Reaction score
30.058
Μιλάμε για ποταπές μεταβλητές που εξηγούνται μέσω επιστήμης.

Οι άλλες, οι μεταφυσικές, είναι πιο ισχυρές και μπορούν να σε κάνουν να πίνεις τσισάκια χελώνας και να νομίζεις ότι είναι το νέο πανάκριβο blend της KUDU. Αλλά αυτά δεν είναι παίξε-γέλασε. Απαιτούνται χρόνια προσπάθειας κάτω από την επίβλεψη τέτοιων προσωπικοτήτων.

πρόσεξες τεχνική της πρώην υπουργού-υφυπουργού τι ήταν δεν θυμάμαι στον καρπό. Θα την εφαρμόσω στην κίνηση ασφάλισης του πορταφίλτερ, δεν μπορεί κάτι θα πετυχαίνω έτσι. Αναλόγως εάν είναι αριστερόστροφο το σπάσιμο του καρπού ή δεξιόστροφο, θα αυξάνει αντιστοίχως την πικρίλα ή ξινίλα, και θα εξισορροπεί το χαρμάνι.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Το βάζω για τα στατιστικά περισσότερο.

Κόβουν τον καφέ εκτός σπιτιού πάνω από τους μισούς Έλληνες | Moneyreview.gr

Δύο αποσπάσματα:

Σε ό,τι αφορά την τιμή του καφέ στο χέρι (takeaway) το 43% εκτιμά ότι είναι υψηλή και ένα 10% πολύ υψηλή. Λογική βρίσκει την τιμή του καφέ το 10% και χαμηλή το 5%.

Το είδος καφέ, πάντως, που αγοράζουν οι καταναλωτές από το σούπερ μάρκετ είναι κυρίως ο ελληνικός (σε ποσοστό 36%) και ακολουθεί στιγμιαίος (26%) με τον εσπρέσο να έρχεται στη τρίτη θέση (15%) μαζί με τον καφέ φίλτρου (επίσης 15%). Το 78% των καταναλωτών που αγοράζουν καφέ για το σπίτι, προτιμούν αυτός να είναι ήδη αλεσμένος (78%), ενώ το 18% αγοράζει κάψουλες, είδος το οποίο βρίσκεται σε διαρκή ανάπτυξη τα τελευταία χρόνια με συνέπεια ολοένα και περισσότερες εταιρείες καφέ να δραστηριοποιούνται και σε αυτή την κατηγορία.


Τι μας λένε αυτά τα στοιχεία;

Ότι η τιμή είναι ο βασικός παράγοντας αγοράς και η ποιότητα είναι από αδιάφορη έως άγνωστη.

Προχωράμε:

Σύμφωνα με έρευνα που πραγματοποίησε η Κάπα Research για λογαριασμό της Ελληνικής Ένωσης Καφέ σχεδόν 8 στους 10 καταναλωτές θεωρούν ότι η τιμή του καφέ στην καφετέρια είναι ακριβή ή πολύ ακριβή. Συγκεκριμένα το 25% θεωρεί ότι είναι πολύ ακριβή και το 52% ακριβή, ενώ μόλις ένα 2% βρίσκει ότι ο καφές εκτός σπιτιού είναι φθηνός.

Η τιμή στην καφετέρια είναι άθροισμα πολλών παραγόντων με τους κυριότερους να αφορούν λειτουργικά έξοδα (ρεύμα, ενοίκιο, δημοτικά τέλη, εργατικά+ασφάλιση). Τα τελευταία χρόνια της κρίσης έχει αυξηθεί το ποσοστό όσων έχουν κάνει την καφετέρια δεύτερο σπίτι τους. Και εξηγούμαι: Λόγω αύξησης του ρεύματος, πηγαίνουν για πολλές ώρες σε ένα cafe για να γλυτώσουν θέρμανση/ψύξη, φώτα, TV κλπ καταναλώνοντας το φτηνότερο διαθέσιμο ρόφημα. Η αύξηση της τιμής των ροφημάτων έχει μέσα της κι αυτούς.
 



Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Έχω δει αρκετούς να ψεκάζουν τους κόκκους καφέ πριν την άλεση. Με τι τους ψεκάζουν και γιατί;
Είναι νερό για το στατικό ηλεκτρισμό;

 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top