Barista Corner

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.591
@xfader

Lepanto, να υποθέσω ότι το βράδυ θα πας απέναντι με μια καραμούζα...??
:roflmao:
Ήρθαμε χθες και ενώ ήξερα για το τριήμερο μου είχε διαφύγει η καρναβαλοκατάσταση που το συνοδεύει. 🤮

Σήμερα που θεωρητικά θα πήγαινα για κοψίδια, επέλεξα την αμερικανιά της περιοχής. Δεν θα άντεχα ταβερνοκατάσταση, με μικρές πριγκίπισσες και σούπερ ήρωες, και γονείς με διάθεση τελαπόνγκο.
 


Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Είπα να κάνω δοκιμή να ανακατέψω το καφέ μέσα στο πορταφιλτερ με μια οδοντοφλυφίδα πριν ισιώσω και πατήσω και το αποτέλεσμα με εξέπληξε ευχάριστα. Οπότε ψάχνω ένα μαραφέτι σαν αυτό που είχε γράψει ο @costas EAR αλλά δε βρίσκω για 57mm ου έχω εγώ.
Πάλι ψάχνω για 57mm μια δοσομετρική κούπα για να βάζω εκεί το καφέ που αλέθει ο μύλος πριν το βάλω στο πορταφίλτερ αλλα δε βρίσκω στη διάσταση αυτή
Πέρα απο το να αλλάξω μηχανή έχουμε καμία άκρη απο πουθενά;
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.553
Reaction score
30.805
Να φανταστώ ότι έχεις κι εσύ Lelit.

Αυτή η μικρή διαφορά από 57 σε 58 μπορεί σε άλλα να μην πειράζει (πχ tamping station) αλλά σε εξαρτήματα ακριβείας είναι απαγορευτική.

Εγώ πήρα ένα εξαρτηματάκι πάμφθηνο από temu, και μάλιστα καλής κατασκευής (θήκη με ξύλο), το θέμα είναι ότι χρειάζεται χωνί για να κάνει άνετα δουλειά, και το χωνί που πήρα (αλουμινένιο με μαγνητάκια) δεν έχει τέτοια εφαρμογή καθότι 58mm, κάθεται λιγάκι στραβά πάντως κάνει τη δουλειά και δεν ξεφεύγει ο καφές.
Να πω την αλήθεια το βαριέμαι όμως και δεν το χρησιμοποιώ.



 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
lelit και εγώ ναι. Την ίδια μηχανή έχουμε
Χωνί έχω πάρει αυτό https://www.barista.gr/el/57MM-PORTAFILTER-FUNNEL-19657 (έχω βολευτεί τις τελευταίες μέρες με αυτό,αλλιώς δε θα μπορούσα να ανακατευω χωρίς να χάνω το μισό καφέ).Κάθεται πολύ καλά απλά ανοίγει αρκετά στη πάνω μεριά. Το εργαλειάκι για ανακάτεμα το είδα και εγώ . Θα το πάρω αφού είναι οικονομικό και αν βρω και κάτι άλλο hiend το βλέπω.
Το φουσκάκι που είχες πάρει για το μύλο πως τα πάει; αξίζει; Έχει ανοίξει για καθάρισμα το μύλο; Μένει καφές εσωτερικά;
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.553
Reaction score
30.805
Το πουάρ είναι τέλειο. Το κράτησα και το χρησιμοποιώ πλέον μόνιμα. Δεν έχω ανοίξει ακόμη για καθάρισμα τον μύλο, αλλά η κατακράτηση βλέπω είναι από σχεδόν μηδενική έως 0.2 γραμμάρια.

Για εργαλείο ανάδευσης έχει στο temu ένα φθηνό για 58mm, τώρα μπορεί να κάτσει μπορεί και όχι. Γύρω στα 10-11 ευρώ νομίζω.
 



Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.553
Reaction score
30.805


αυτό το απλό με τις βελόνες το είχα πάρει γύρω στα 2 ευρώ, τώρα ξέρετε πώς είναι οι κινέζοι, ανεβοκατεβάζουν τις τιμές για να γίνεται τζερτζελές
 

Μηνύματα
1.574
Reaction score
68
Μια ανακεφαλαιωση για μας τους νεους...

Θελουμε ενα χωνι που κουμπωνει στο πορταφιλτερ, ωστε να μη χυνεται ο καφες οταν ανακατευουμε με τις βελονες και στη συνεχεια λειαινουμε με το Distributor Leveler και τελος παταμε με το ταμπερ.

Αρα... συνολο 4 εξαρτηματα
Χωνι
βελονες
Distributor Leveler
ταμπερ (αυτο να ειναι με κανα ελατηριο, δυναμομετρο κτλ η φτανει και το απλο ?)

Σε σχεση με...
προσεκτικο γεμισμα του πορταφιλτερ και προσεκτικοτερο ανακατεμα με οδοντογλυφιδα, ισιωμα με χτυπημα στο τραπεζι και πατημα με το ενσωματωμενο ταμπερ της μηχανης, τι διαφορα θα δω απο το 1 εως το 10 στον καφε ?
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Πόσο το χτυπάς για να "κάτσει" ο καφές;
Χωρίς leveler δε γίνεται θεωρώ εύκολα δουλειά. Θα έχεις channeling
Οπότε απαραίτητο για εμένα
Το ταμπερ αν πάρεις δυναμό μετρικό πρόσεξε να έχει χείλος-οδηγο ώστε να κάθεται στο πορταφιλτερ και το πάτημα να είναι ίσιο
Αλλιώς και με ένα απλό θα είσαι σούπερ
Όσον αφορά τις βελόνες δε χρησιμοποιούσα μέχρι πριν λίγο καιρό. Πλέον τις θεωρώ απαραίτητες

Κάτι επίσης που άλλαξα στη παρασκευή του καφέ είναι πως όσο διάστημα πίνω σκέτο το καφέ έκανα την εκχύλιση πάνω στο πάγο απευθείας και δε χτύπαγα καθόλου μετα.
Εδώ και μια βδομάδα χτυπάω λίγο με το μίξερ το καφέ μιας και θεωρώ βγάζει επιπλέον άρωμα και γεύση
Είναι placebo ;
 
Last edited:


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.591
Σε σχεση με...
προσεκτικο γεμισμα του πορταφιλτερ και προσεκτικοτερο ανακατεμα με οδοντογλυφιδα, ισιωμα με χτυπημα στο τραπεζι και πατημα με το ενσωματωμενο ταμπερ της μηχανης, τι διαφορα θα δω απο το 1 εως το 10 στον καφε ?
Αυτή η ερώτηση δημιουργεί υπερβολικές προσδοκίες.

Η σωστή προετοιμασία του puck, όπως και όλη η διαδικασία εκχύλισης, εγγυάται τη σταθερότητα πάνω από ένα κατώφλι. Ξέρεις ότι κάθε ρόφημα θα είναι το ίδιο με το προηγούμενο και πως η ποικιλία έχεις αγοράσει θα δώσει το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα στον υπάρχοντα εξοπλισμό.

Μπορεί να τα κάνεις όλα πρόχειρα και να βγει καλός καφές. Και αντίστροφα. Η πιθανότητα όμως γι' αυτό είναι μικρή.

Η θέα του channeling είναι αγχωτική. Αν δεν έχεις naked portafilter δεν θα το δεις ποτέ κι ας γίνεται 9 φορές στις 10. Αν το έχεις δει, ακόμα κι αν σου αρέσει ο καφές που έφτιαξες, θα ψάχνεις να βρεις ατέλειες γιατί έχεις επηρεαστεί.

Σε βάθος χρόνου, λοιπόν, προσπαθείς να έχεις σταθερά πάνω από ένα 9/10 στον εξοπλισμό σου. Κι αν δεν αρέσει το ρόφημα φταίει ο καφές.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.553
Reaction score
30.805
Αυτό ακριβώς, στόχος είναι η σταθερότητα στο αποτέλεσμα.

Επειδή συνήθως φτιάχνω δύο καπουτσίνους, έναν για εμένα και έναν για τον μεγάλο μου (και τα ΣΚ και έναν τρίτο για τη σύζυγο), η ροή εργασιών είναι, πρώτα να βάλω γάλα να ζεσταίνεται στα μικροκύμματα (δεν θέλω να επιβαρύνω τη μηχανή με το άφρισμα, χώρια που το βρίσκω και χρονοβόρο) μαζί με ένα από τα φλυτζάνια γεμάτο νερό (για να ζεσταθεί το φλυτζάνι) ζύγιση περίπου 17 γραμμαρίων κόκκων σε ένα κύπελο (αφού πλέον έχω μόνιμα το πουάρ στον μύλο), άλεση, πάτημα του πουάρ να πέσει όλος ο καφές, χτύπημα του πορταφίλτερ στον πάγκο να κάτσει ο καφές, πάτημα με το leverer πάνω στο tamping station, μετά πάτημα με το δυναμομετρικό πατητήρι, εν τω μεταξύ βγάζω το φλυτζάνι που ήδη έχει ζεσταθεί το νερό, αδειάζω το νερό στο δεύτερο φλυτζάνι να παίρνει σειρά να ζεσταίνεται, και κάνω την εκχύλιση.
Από τη στιγμή που βλέπω να ξεκινά ταυτόχρονα η ροή από τα δυο στόμια του πορταφίλτερ, και βγάζω σταθερά 39-42 γραμμάρια σε 30 δευτερόλεπτα στις εκχυλίσεις μου, βρήκα το ενδιάμεσο στάδιο με τις βελονίτσες περιττό και χρονοβόρο. Δεν είμαι πια και τόσο τιτίζης, ούτε τρελαίνομαι για πειραματισμούς. Ό,τι λειτουργεί και με καλύπτει.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Από τη στιγμή που βλέπω να ξεκινά ταυτόχρονα η ροή από τα δυο στόμια του πορταφίλτερ ... βρήκα το ενδιάμεσο στάδιο με τις βελονίτσες περιττό και χρονοβόρο.
Δεν έχει λογική αυτό που λες, δεν "συνδέονται".

Η καλή προετοιμασία του πακ, είναι για να περνάει ομοιόμορφα το νερό μέσα από το πακ, ώστε να μην έχεις τσάνελινγκ.

Το τσάνελινγκ όμως, το τσεκαρεις μόνον με ανοιχτό πορταφίλτερ.

Στο κλειστό πορταφίλτερ με 2 στόμια, καταρχήν δεν βλέπεις τίποτα από την ποιότητα εκχύλισης (όσον αφορά την ομοιομορφία μέσω πακ) κι αφετέρου είναι θέμα τυχαίας ισορροπίας εάν θα βγάλει από το ένα ή το άλλο στόμιο πρώτα ή το ίδιο.

Προσωπικά δε το γουστάρω με τίποτα το πορταφίλτερ με 2 στόμια, εάν είναι κλειστό, να είναι με 1 στόμιο εξόδου.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.553
Reaction score
30.805
Εάν έχεις σοβαρά θέματα θα φανεί στη ροή, και στην ποσότητα της εκχύλισης. Τα μη σοβαρά δεν με απασχολούν.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.591
Έχω αυτό https://www.barista.gr/el/FILTER-BASKET-2-CUPS-14-GR-O-64X23-MM-21128. Έχω πάρει 3 τέτοια και τα 3 είχαν τρυπούλες κλειστές 2-3 το κάθε ένα. Αν πάω σε αυτό https://www.barista.gr/el/LELIT-2-CUPS-1416G-H22-COMPETITION-FILTER-37758 θα δω διαφορά; αξίζει ο κόπος; Τα 19 gr θα τα χωράει;
Ψάξε εδώ για συμβατό (στείλε και email για σίγουρα).

Home - IMS Materiali stampati (imsfiltri.com)

Μετά με τον κωδικό βρες πού το πουλάνε.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Τους έχω στείλει. Για να δούμε. Θεωρείς θα έχει διαφορά στο αποτέλεσμα;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Εάν έχεις σοβαρά θέματα θα φανεί στη ροή, και στην ποσότητα της εκχύλισης. Τα μη σοβαρά δεν με απασχολούν.
Οκ, δεκτό.

Το ότι δε σε απασχολούν, δε σημαίνει όμως πως δεν κάνουν σημαντική διαφορά στη γεύση του ροφήματος. 😎

Το να έχεις μια τέτοια ροή ώστε να βγάλεις σε 25" ρόφημα ποσότητας *1,5 ή *2 των γραμμαρίων καφέ, είναι απλώς το αρχικό "στήσιμο" για τα "βασικά", από κει και μετά ξεκινάει η διαδικασία της αναζήτησης του "καλού αποτελέσματος". Η διαφορά που προκύπτει, είναι σημαντική.

Δηλαδή, σε επίπεδο hi-fi ας πούμε, το βασικό είναι να έχεις 4-αδα σαμπ σωστά κροσαρισμένα και σε σωστή στάθμη σε σχέση με τους δορυφόρους. Μετά, ξεκινάει η σοβαρή ισοσταθμιση (χρονική και πλάτους) για το βέλτιστο αποτέλεσμα. Η διαφορά, είναι σημαντική.


Καταλαβαίνω πως για σένα ήταν βαρετό και χρονοβόρο το να ανακατεύεις με τις καρφίτσες το πακ, οπότε οκ, αυτό δε σου "ταιριάζει" στην καθημερινή ρουτίνα ας πούμε.
Αξίζει όμως να δεις άλλες λύσεις, πιο σύντομες και ανώδυνες, προς αυτή την κατεύθυνση της προετοιμασίας του πακ. Σίγουρα χρειάζεται να προετοιμαστεί σωστά το πακ, όπως χρειάζεται να ισοσταθμιστούν σωστά τα σαμπ, τόσο στο πεδίο του χρόνου όσο και σε αυτό του πλάτους. Το αν βολεύεσαι με τα σοφτγουερ που δουλεύει ο μπουτχιας η αν προτιμάς ένα ντιρακ ή άλλα σοφτγουερ, είναι δικό σου θέμα τελικά, αλλά το μόνο σίγουρο, είναι πως χρειάζεται.

Ίσως η λύση του σέικερ να σε βολεύει. Ή ένα φεγγάρι να γυρνάει με κοχλίες τις βελόνες σε ντετέ.

Πχ: (με κυνηγάνε οι διαφημίσεις)

1000010907.png


Μηχανισμός που με ένα πάτημα, ισιωνει το πακ. Πόσο πιο απλά;
Ψάξε εδώ για συμβατό (στείλε και email για σίγουρα).

Home - IMS Materiali stampati (imsfiltri.com)

Μετά με τον κωδικό βρες πού το πουλάνε.
IMS και VST είναι τα "στάνταρ" ποιοτικά καλαθάκια.

Μετά, είναι τα Χάι ενδ..🤪😜😁
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.264
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top