Barista Corner

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.598
Λινκ για όποιον ενδιαφέρεται


Μειονέκτημα στη χρήση: κολλάει η "πούδρα" του αλεσμένου καφέ στα τοιχώματα. Θέλει πινελακι για να πέσει στο καλαθάκι, αλλά μπορείς και να μη το ρίξεις στο καλαθάκι, οπότε απομακρύνεις έτσι την "πούδρα" κι αφήνεις τον πιο "χοντροκομμένο" αλεσμένο καφέ στο καλάθι.


Όσο αυξάνουμε τη θερμοκρασία και τον χρόνο ψησίματος καταστρέφουμε κάθε ιδιαίτερο χαρακτηριστικό έχει ο ποιοτικός κόκκος. Ό,τι γλυτώσει, καλύπτεται από τα έντονα αρώματα του ψησίματος (καραμέλες, σοκολάτες κι άλλες πίκρες). Αυτά τα τελευταία παράγονται ούτως ή άλλως, γι' αυτό και δεν χρειάζεται καλός καφές για να τα δώσει σε αυτούς που τα προτιμούν, ούτε χάνονται εύκολα στην αποθήκευση.

Όλα δουλεύουν για τον μέσο άσχετο χρήστη που επιλέγει τον πιο φτηνό καφέ και είναι άκρως ικανοποιημένος. :biggrin:
Light roasts present a striking acidity, mellow body, and kaleidoscopic flavor.

Light Roast Coffee Is Basically Brand New

If roasting for the unique characteristics of a coffee seems like a new idea, that's because it is!

For most of coffee roasting history, beans were roasted dark on primitive roasters. Nothing special, it just needed to taste like “coffee”. You know what that means: bitter, thick, and slightly burnt. Flavors are strong enough to hide low-quality coffee and hold up to primitive brew methods.

Essentially, most coffee in history has tasted burnt!



Πχ

 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.598
Θα κάνω τυφλό τεστ στον επόμενο καφέ, που πήρα 1 κιλό, οπότε έχω περιθώριο για παιχνίδι.
Έκανα.

Δυστυχώς (για μένα) στο τυφλό τεστ προτίμησα αυτόν με το σέικερ.

Δυστυχώς, γιατί έχει λίγο παίδεμα παραπάνω.

Η διαφορά είναι μικρή, αλλά αντιληπτή. Πιο γλυκός καφές, πιο "εντυπωσιακός" στο τέλος.

Θα ξαναδοκιμάσω τυφλό τεστ με τον επόμενο καφέ.
 

Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
Λινκ για όποιον ενδιαφέρεται


Μειονέκτημα στη χρήση: κολλάει η "πούδρα" του αλεσμένου καφέ στα τοιχώματα. Θέλει πινελακι για να πέσει στο καλαθάκι, αλλά μπορείς και να μη το ρίξεις στο καλαθάκι, οπότε απομακρύνεις έτσι την "πούδρα" κι αφήνεις τον πιο "χοντροκομμένο" αλεσμένο καφέ στο καλάθι.




Light roasts present a striking acidity, mellow body, and kaleidoscopic flavor.

Light Roast Coffee Is Basically Brand New

If roasting for the unique characteristics of a coffee seems like a new idea, that's because it is!

For most of coffee roasting history, beans were roasted dark on primitive roasters. Nothing special, it just needed to taste like “coffee”. You know what that means: bitter, thick, and slightly burnt. Flavors are strong enough to hide low-quality coffee and hold up to primitive brew methods.

Essentially, most coffee in history has tasted burnt!



Πχ

Για να βγει σωστα ο καφες χρειάζεται και τα fines .Αυτο εχει χιλιοειπωθει και η αποδειξη ειναι οτι μυλοι που δεν παραγουν πολλα fines χανουν σε γευση .Το shaker φτιαχτηκε και παρουσιαστικε για να μπορει καποιος να κανει blends απο περισσοτερους μονοποικιλιακους καφεδες,απλα λογο της αναδευσης εχει καλυτερο αποτέλεσμα γιατι δημιουργει ομοιογένεια στην δοση του καφε,εξ ου και το καλυτερο γευστικο.
Έκανα.

Δυστυχώς (για μένα) στο τυφλό τεστ προτίμησα αυτόν με το σέικερ.

Δυστυχώς, γιατί έχει λίγο παίδεμα παραπάνω.

Η διαφορά είναι μικρή, αλλά αντιληπτή. Πιο γλυκός καφές, πιο "εντυπωσιακός" στο τέλος.

Θα ξαναδοκιμάσω τυφλό τεστ με τον επόμενο καφέ.
Εξι χρονια το χρησιμοποιω ναι εχει καλυτερη γευση,αν ο μυλος σου ειναι doserless(οπως ειναι).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.598
Για να βγει σωστα ο καφες χρειάζεται και τα fines .
Αυτό είναι το "δυστυχώς" στη χρήση του σέικερ, γιατί χρειάζεται να ρίχνω με πινελακι τα "fines" που κολλάνε σε όλες τις εσωτερικές επιφάνειες του σέικερ, διαδικασία που τρώει ακόμα ~10" χρόνου, αυξάνοντας τον χρόνο προετοιμασίας του καφέ.

Ίσως να μην είναι τόσο "τέλεια" η εσωτερική επιφάνεια από αυτό το σέικερ που πήρα, δε ξέρω. Πάντως είτε ψεκασω τους κόκκους με νερό πριν το άλεσμα, είτε χωρίς, αυτά κολλάνε. Υποθέτω, από τα έλαια του καφέ.


Όσον αφορά τα fines της άλεσης, παρατήρησα πως σε κάποιους καφέδες περνούσαν από το καλαθάκι του πορταφίλτερ κατά την εκχύλιση (της vst χρησιμοποιώ), και το αποτέλεσμα ήταν μια πικριλα στο κατακάθι στο φλυτζάνι.

Αυτό εξαφανίστηκε πλήρως με τη χρήση του λεπτού χάρτινου φίλτρου στον πάτο στο καλαθάκι. Το φίλτρο τα συγκρατεί, ασχέτως εάν θα μπορούσαν να περάσουν από τις τρύπες του VST.

Με άλλα, ακριβότερα καλαθάκια, δεν έχω δοκιμάσει. Αυτά λένε πως έχουν μικρότερες τρύπες, και περισσότερες.
 

Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
Αυτό είναι το "δυστυχώς" στη χρήση του σέικερ, γιατί χρειάζεται να ρίχνω με πινελακι τα "fines" που κολλάνε σε όλες τις εσωτερικές επιφάνειες του σέικερ, διαδικασία που τρώει ακόμα ~10" χρόνου, αυξάνοντας τον χρόνο προετοιμασίας του καφέ.

Ίσως να μην είναι τόσο "τέλεια" η εσωτερική επιφάνεια από αυτό το σέικερ που πήρα, δε ξέρω. Πάντως είτε ψεκασω τους κόκκους με νερό πριν το άλεσμα, είτε χωρίς, αυτά κολλάνε. Υποθέτω, από τα έλαια του καφέ.


Όσον αφορά τα fines της άλεσης, παρατήρησα πως σε κάποιους καφέδες περνούσαν από το καλαθάκι του πορταφίλτερ κατά την εκχύλιση (της vst χρησιμοποιώ), και το αποτέλεσμα ήταν μια πικριλα στο κατακάθι στο φλυτζάνι.

Αυτό εξαφανίστηκε πλήρως με τη χρήση του λεπτού χάρτινου φίλτρου στον πάτο στο καλαθάκι. Το φίλτρο τα συγκρατεί, ασχέτως εάν θα μπορούσαν να περάσουν από τις τρύπες του VST.

Με άλλα, ακριβότερα καλαθάκια, δεν έχω δοκιμάσει. Αυτά λένε πως έχουν μικρότερες τρύπες, και περισσότερες.
Και στο δικο μου κολλανε οφειλεται στον στατικο ,το μονο που δεν εχω δει απο κοντα απο shaker ειναι το original της weber αλλα περιπου 100€ για shaker δεν δινω. Νερο μετα απο αυτο που ειδα στο καθαρισμα του μυλου δεν ξαναβαζω ,αυτο που λες για τα fines για να φτανεις να κοψεις τοσο λεπτα που να περναει απο τις τρυπες του vst ειναι λιγο περίεργο.Εχεις δοκιμασει να κοψεις ποιο χοντρα και να πατησεις ποιο δυνατα;Το pesado που εχω παρει(θα κανω ενα review και θα ενημερωσω)εχει πολυ λεπτες τρύπες αλλα το πρόβλημα ειναι οτι βουλωνουν απο τα fines,και δεν καθαρίζει ευκολα(1999 τρυπες εχει σε σχεση με τις 727 του vst),οποτε αν θελει καποιος να το χρησιμοποιει πρεπει να βαλει χαρτακι(μανουρα γενικως)σαν γευση ομως ειναι καλυτερο απο τα υπολοιπα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.598
Και στο δικο μου κολλανε οφειλεται στον στατικο
Δε νομίζω..

Ψεκασα αρκετά (έως πολύ) με νερό τους κόκκους, οπότε θεωρητικά είχε μηδέν στατικό, πάλι κολλούσε. Μάλλον κάτι άλλο είναι, όπως είπα υποθέτω τα έλαια του καφέ.

Εχεις δοκιμασει να κοψεις ποιο χοντρα και να πατησεις ποιο δυνατα;
Ε, ναι, έτσι μειώνεται σημαντικά. Αλλά βγαίνουν πιο πλούσιες γεύσεις με λεπτή άλεση, και με την προεκχύλιση στα 20-30" συν pack screen από πάνω, συν paper screen από κάτω, έχει ωραιότατη ροή σε πολύ λεπτή άλεση. Βασικά και μόνον με το blooming στην προεκχύλιση, αυξάνεται σημαντικά η ροή και σε λεπτή άλεση, αφού διαλύονται πολλά υδατοδιαλυτά συστατικά σε όλο το πακ, και μουσκεύει πλήρως, άρα περνάει πιο ελεύθερα το νερό μετά.

Το pesado που εχω παρει(θα κανω ενα review και θα ενημερωσω)εχει πολυ λεπτες τρύπες
Κι αυτό, και άλλα "hi-end" καλαθάκια, έχουν περισσότερες και λεπτότερες τρύπες από το VST (ή IMF).
Το χάρτινο φίλτρο είναι μάλλον αναγκαίο "κακό" με αυτά τα καλαθάκια.
Το "μειονέκτημα" από τα ακριβά καλαθάκια είναι πως είναι εντελώς επίπεδα από κάτω, οπότε η ροή δε μαζεύεται εύκολα στο κέντρο σε ανοιχτό πορταφίλτερ, όπως στα καλαθάκια με κοίλο πάτο.


ΥΓ. Ο μύλος μου είναι με κωνικά ψαλίδια της μαζερ νομίζω, αλλά το χαρακτηριστικό του είναι η πολύ ευρεία διασπορά μεγέθους στην άλεση, οπότε παρουσιάζει από πολύ λεπτά μέχρι χοντρουτσικα κομμάτια σε κάθε άλεσμα, χαρακτηριστικό που ναι μεν δε του δίνει την "ακρίβεια" στη γεύση κάποιων επιπέδων, αλλά δίνει καλή και πλούσια γεύση σε οποιοδήποτε επίπεδο άλεσης, δηλαδή τρόπον τινά η ρύθμιση στην άλεση δεν επηρεάζει σημαντικά το αποτέλεσμα, άρα μπορείς να επιτύχεις τη ροή που επιθυμείς να έχει το πακ σε συγκεκριμένη δυνατότητα πίεσης νερού της αντλίας που έχει η καφετιέρα σου, χωρίς να χάνεις σε γεύση.

Νερο μετα απο αυτο που ειδα στο καθαρισμα του μυλου δεν ξαναβαζω
Τι είδες;

Εγώ θα το δω το σβκ που θα ανοίξω για καθάρισμα το μύλο. Τον είχα ανοίξει πριν κάνα μήνα, τον έκανα λαμπικο, κι από τότε βάζω καφέ με μπόλικο ψέκασμα νερού, να δω τι θα γίνει κει μέσα με τη χρήση.
 
Last edited:

Μηνύματα
15.031
Reaction score
20.784
πήρα το χωνάκι για πάνω από το πορτατιφ και τώρα τον ανακατεύω με χτύπημα να κάτσει πριν πατηθεί, έχω την εντύπωση οτι βγαίνει πιο ομοιογενές το ρόφημα.
ωστόσο υπάρχει ένα θεματάκι στην διαδικασία, για να ξαναμπεί στο πατητήρι (και να μετρηθεί) πρέπει να ψευτοπατηθεί πριν βγεί το χωνί γιατί αλλιώς ο μισός καφές θα φύγει έξω.
@xfader εσύ που δεν θέλεις και πολύ παίδεμα πως το κάνεις;
 

Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
Δε νομίζω..

Ψεκασα αρκετά (έως πολύ) με νερό τους κόκκους, οπότε θεωρητικά είχε μηδέν στατικό, πάλι κολλούσε. Μάλλον κάτι άλλο είναι, όπως είπα υποθέτω τα έλαια του καφέ.


Ε, ναι, έτσι μειώνεται σημαντικά. Αλλά βγαίνουν πιο πλούσιες γεύσεις με λεπτή άλεση, και με την προεκχύλιση στα 20-30" συν pack screen από πάνω, συν paper screen από κάτω, έχει ωραιότατη ροή σε πολύ λεπτή άλεση. Βασικά και μόνον με το blooming στην προεκχύλιση, αυξάνεται σημαντικά η ροή και σε λεπτή άλεση, αφού διαλύονται πολλά υδατοδιαλυτά συστατικά σε όλο το πακ, και μουσκεύει πλήρως, άρα περνάει πιο ελεύθερα το νερό μετά.


Κι αυτό, και άλλα "hi-end" καλαθάκια, έχουν περισσότερες και λεπτότερες τρύπες από το VST (ή IMF).
Το χάρτινο φίλτρο είναι μάλλον αναγκαίο "κακό" με αυτά τα καλαθάκια.
Το "μειονέκτημα" από τα ακριβά καλαθάκια είναι πως είναι εντελώς επίπεδα από κάτω, οπότε η ροή δε μαζεύεται εύκολα στο κέντρο σε ανοιχτό πορταφίλτερ, όπως στα καλαθάκια με κοίλο πάτο.
Αν ψεκασες παρα πολυ μπορει να εγινε απο την υγρασια,αποκλειεται να ειναι τα ελαια απο μια δοση καφε.


Για το δευτερο προφανως ειναι ιδιαιτεροτητα του μυλου σου με τα κωνικα.

Αυτο που λες δεν ισχυει,συμφωνα με την pessado δεν θελουν να δημιουργειτε ενας κωνος αλλα πολλοι.
ο κοιλος πατος ειναι μια παλαιοτερη θεωρια(υπηρχαν και αντιστοιχα tamper),περισσοτερο ρολο παιζει το σχημα που δημιουργουν οι τρύπες.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.591
πήρα το χωνάκι για πάνω από το πορτατιφ και τώρα τον ανακατεύω με χτύπημα να κάτσει πριν πατηθεί, έχω την εντύπωση οτι βγαίνει πιο ομοιογενές το ρόφημα.
ωστόσο υπάρχει ένα θεματάκι στην διαδικασία, για να ξαναμπεί στο πατητήρι (και να μετρηθεί) πρέπει να ψευτοπατηθεί πριν βγεί το χωνί γιατί αλλιώς ο μισός καφές θα φύγει έξω.
@xfader εσύ που δεν θέλεις και πολύ παίδεμα πως το κάνεις;
Με distributor (ισοκατανομέα) ρυθμισμένο ώστε να κάνει απαλά την επιφάνεια επίπεδη χωρίς πολύ πάτημα.
Μετά βάζω το porta στο πατητήρι.

Γενικά, όταν βαριέμαι τα κάνω όλα στον αυτόματο. Όταν έχω περισσότερη όρεξη όλα χειροκίνητα. Η ενδιάμεση κατάσταση τείνει να εξαφανιστεί.
Η βέλτιστη απόδοση της μηχανής (συνολικά) έρχεται όταν δεν ψειρίζουμε τη διαδικασία. Κάθε έξτρα step που βάζουμε, προσθέτουμε χρόνο, αρκετές φορές περισσότερο από μία καθαρά χειροκίνητη μηχανή.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.553
Reaction score
30.805
Τι είδες;

Εγώ θα το δω το σβκ που θα ανοίξω για καθάρισμα το μύλο. Τον είχα ανοίξει πριν κάνα μήνα, τον έκανα λαμπικο, κι από τότε βάζω καφέ με μπόλικο ψέκασμα νερού, να δω τι θα γίνει κει μέσα με τη χρήση.
WD40
 



Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
Τι είδες;

Εγώ θα το δω το σβκ που θα ανοίξω για καθάρισμα το μύλο. Τον είχα ανοίξει πριν κάνα μήνα, τον έκανα λαμπικο, κι από τότε βάζω καφέ με μπόλικο ψέκασμα νερού, να δω τι θα γίνει κει μέσα με τη χρήση.
Στο καθαρισμα μετα την χρηση νερου ειχε στις εγκοπες των μαχαιριων υπολειμματα καφε τα οποια ηταν σαν κορδονακια οχι σαν πουδρα. Και γενικοτερα ηταν κολλημενα σε ολες τις επιφανειες του μυλου εσωτερικα, αλλα ποιο σκληρα οχι απλη πουδρα.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.598
Έκανα τεστ με ακραία δεδομένα, δηλαδή:

Θερμοκρασία εκχύλισης 95-96°C
Άλεση ιδιαίτερα λεπτή, αρκετά πάνω
Μέγιστη πίεση εκχύλισης 8,5 Bar

Ο χρόνος προεκχύλισης άρχισε να μετράει από τη στιγμή που είδα να ξεκινάει να βρέχεται το καλαθάκι, βλέποντας από το ανοιχτό πορταφίλτερ.

Ξεκίνησε περιμετρικά να βρέχεται στα 30" (πολύς χρόνος, προφανώς).

Το άφησα 30" με κλειστή ροή.

Στο 60" ξεκίνησα καταγραφή βίντεο, και άρχισα μετά, σιγά σιγά να ανοίγω ροή, φαίνεται ο χρόνος, πρακτικά στο 65" ξεκινάει η εκχύλιση:




Στα τελευταία δευτερόλεπτα της εκχύλισης, μείωνα σιγά σιγά τη ροή, μέχρι που σχεδόν την σταμάτησα.

Τον περίμενα άθλιο, βγήκε όμως εξαιρετικός!

Τρελά πράγματα...
 

Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
Έκανα τεστ με ακραία δεδομένα, δηλαδή:

Θερμοκρασία εκχύλισης 95-96°C
Άλεση ιδιαίτερα λεπτή, αρκετά πάνω
Μέγιστη πίεση εκχύλισης 8,5 Bar

Ο χρόνος προεκχύλισης άρχισε να μετράει από τη στιγμή που είδα να ξεκινάει να βρέχεται το καλαθάκι, βλέποντας από το ανοιχτό πορταφίλτερ.

Ξεκίνησε περιμετρικά να βρέχεται στα 30" (πολύς χρόνος, προφανώς).

Το άφησα 30" με κλειστή ροή.

Στο 60" ξεκίνησα καταγραφή βίντεο, και άρχισα μετά, σιγά σιγά να ανοίγω ροή, φαίνεται ο χρόνος, πρακτικά στο 65" ξεκινάει η εκχύλιση:




Στα τελευταία δευτερόλεπτα της εκχύλισης, μείωνα σιγά σιγά τη ροή, μέχρι που σχεδόν την σταμάτησα.

Τον περίμενα άθλιο, βγήκε όμως εξαιρετικός!

Τρελά πράγματα...
Το παραλογο σε ολα αυτα ειναι η θερμοκρασια,τα υπολοιπα οκ,εδω με decent ενας μουρλος εβγαλε εναν καφε σε 20 λεπτα. Απλα οι παρατεταμενες εκχειλησεις εχουν πολυ καφεινη στο ροφημα κατα τα αλλα παιξε μπαλιτσα.
 

Μηνύματα
2.677
Reaction score
1.393
Καφέ A. Brazileira στη Λισαβώνα. Πήρα το δικό τους espresso που λέγεται Bica. Ελαφρύς με γλυκιά επίγευση χωρίς διάρκεια. Δεν τρελάθηκα ώστε όσο πήρα 250gr γιατί η φάτσα του ιδρυτή στη σακούλα είναι ολα τα λεφτά.
IMG_1306.jpeg
IMG_1303.jpeg
IMG_1306.jpeg IMG_1303.jpeg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.598
Το παραλογο σε ολα αυτα ειναι η θερμοκρασια,
Ήθελα να δω αν θα "καεί", Ε, δε κάηκε!

Πήγα το pid στους 93°C, όπου μετρημένα βγάζει +3 στο πορταφίλτερ. Στα 40' αναμονής, πάει +4°C στο πορταφίλτερ σε σχέση με ότι λέει στο pid της καφετέριας.

Τυπικά δουλεύω στους 92-93°C, με κάποιες επιτυχίες στους 89-90°C.

Η θερμοκρασία θέλει λίγο παίδεμα ακόμα..
 

Μηνύματα
48
Reaction score
108
Θερμοκρασία εκχύλισης 95-96°C
Προφανώς και ήσουν στο παράθυρο ανοχής του συγκεκριμένου κόκκου.
Σπάνιο, αλλά συμβαίνει.
Τα υπόλοιπα είναι μια χαρά.

Πάρε κανένα light roast (από Σκανδιναβικό μαγαζί) να κάνεις ακραίο παιχνίδι, αφού σου αρέσει.
Δεν θα έχεις επαναληψιμότητα, αλλά θα έχεις κάποια μοναδικά αποτελέσματα.

Αγοράζεις ποιοτικό κόκκο διαφορετικής νοοτροπίας και καλά κάνεις και του συμπεριφέρεσαι έτσι και όχι με παλιές τεχνικές.

Η θερμοκρασία θέλει λίγο παίδεμα ακόμα..
εφόσον δεν μπορείς να εισέλθεις σε αλλαγές παραμέτρων P, I, και D,
θα παιδευτείς αρκετά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.598
Τα σέικερ το βγάζω από το παιχνίδι, κι ας κάνει κάποια θετική διαφορά, δεν με βολεύει, μου σπάει τα νεύρα. 😜🤪🤣

Άμα ενδιαφέρεται κανείς, πείτε μου..

Καθάρισα το μύλο, δεν είχε μέσα τίποτα το ιδιαίτερο. Όταν τον πήρα (μεταχειρισμένο) είχε πολύ περισσότερο πράμα μέσα, τώρα είχε μόνο κάτι ψιλά, ούτε καθάρισμα δε χρειαζότανε.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.278
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top