Denon Audyssey + Subwoofer ρυθμισεις

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Ε! πως θα ακούγεται? λίγο καλύτερα από το σκέτο 7,2 που έχω τώρα. Θα ανεβάσει λίγο αέρα ψηλά.
Ατμος δεν θα γίνει , ούτε auro3d.
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Δεν ισχύει αυτό. Φυσικά και φτιάχνει φίλτρα. Βέβαια στο θέμα cross να πούμε ότι το audyssey ψάχνει να βρεί την χαμηλότερη συχνότητα που μπορεί να παίξει κάθε ηχείο και εκεί ορίζει το cross. οπότε πολλές φορές μπορεί να δούμε τα ηχεία να είναι κροσαρισμένα στα 40hz.

το ότι εμείς θα το βάλουμε στα 80-90 δεν σημαίνει ότι δεν εφαρμόζεται eq κάτω από εκεί.

Παράδειγμα, κροσαριμένο ηχείο στα 90hz. Δηλωμένο small με κλειστά sub. Έδωσα στα γρήγορα μεγαλύτερη κλίση στη house curve και αμέσως μειώθηκαν τα ψηλά και ενισχύθηκε ότι μπορούσε χαμηλά.

View attachment 158765
Έστω ότι σου βγαζει αυτόματα cross στα 80 Ηz και αποθηκεύεις τα αποτελέσματα των μετρήσεων. Αυτό, δεν έχει υπολογίσει φίλτρα για τα ηχεία σου, κάτω από 80 Hz. Εσύ πας μετά χειροκίνητα και βάζεις cross πιο χαμηλά στα 60 Ηz. Τότε αυτό που έκανες είναι ότι άφησες την περιοχή 60-80 Hz στην τύχη της χωρίς φίλτρα. Το ανάποδο που περιγράφεις ενδεχομένως δεν έχει σημαντική διαφορά.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Έστω ότι σου βγαζει αυτόματα cross στα 80 Ηz και αποθηκεύεις τα αποτελέσματα των μετρήσεων. Αυτό, δεν έχει υπολογίσει φίλτρα για τα ηχεία σου, κάτω από 80 Hz. Εσύ πας μετά χειροκίνητα και βάζεις cross 60 Ηz. Τότε αυτό που έκανες είναι ότι άφησες την περιοχή 60-80 Hz στην τύχη της χωρίς φίλτρα. Το ανάποδο που περιγράφεις ενδεχομένως δεν έχει σημαντική διαφορά.
Το audyssey δουλεύει με target curve.

Οπότε Πάντα εφαρμόζονται φίλτρα ώστε να πιάσουν τα ηχεία την επιθυμητή καμπύλη είτε αυτή είναι η φλατ η reference ή η custom ανεξάρτητα από το κρος. Και ότι είναι κάτω από το σημείο κρος καλείτε να το διαχειριστεί το sub.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Έστω ότι σου βγαζει αυτόματα cross στα 80 Ηz και αποθηκεύεις τα αποτελέσματα των μετρήσεων. Αυτό, δεν έχει υπολογίσει φίλτρα για τα ηχεία σου, κάτω από 80 Hz. Εσύ πας μετά χειροκίνητα και βάζεις cross πιο χαμηλά στα 60 Ηz. Τότε αυτό που έκανες είναι ότι άφησες την περιοχή 60-80 Hz στην τύχη της χωρίς φίλτρα. Το ανάποδο που περιγράφεις ενδεχομένως δεν έχει σημαντική διαφορά.
Το έχεις επιβεβαιώσει αυτό που λες ?
Γιατί δεν πιστεύω να έχουν αναφορά σχετική στο manual, ούτε το έχω συναντήσει κάπου αλλού αυτό.
Επιβεβαιωμένο με μετρήσεις π.χ. ?
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Το audyssey κανει ισοσταθμιση μεχρι εκει που βλεπει οτι το ηχειο κατεβαινει και μπορει να ισοσταθμιστη.
....δεν βλεπει ηχειο αλλα συχνοτητες......οποτε παιζει ρολο και η τοποθετηση του ηχειου αν ειναι κοντα σε τοιχο η οχι.

.....πιο κατω απο αυτο που εχει βγαλει σαν ισοσταθμιση δεν υπαρχουν φιλτρα.

κρος...απο εκει και πανω
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Βαριέμαι να μετράω ... βρήκα μία αναφορά εδώ:


Audyssey can generate filters in the range 10Hz to 24KHz, but it does not generate filters once it measures more than a continuing 3dB dip in room/speaker response (F3), nor does it generate any filters below the crossover frequency for the satellite speakers. This is notable as it prevents damaging subs and satellite speakers by applying excessive boost. However it can result in other restrictive issues, see my room equalization white paper here. As Audyssey does not calculate any satellite speaker filters below the selected satellite speaker crossover frequencies you should not drop your crossover frequency after the data is saved or you will have parts of the satellites speakers response with no equalization.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Ε! πως θα ακούγεται? λίγο καλύτερα από το σκέτο 7,2 που έχω τώρα. Θα ανεβάσει λίγο αέρα ψηλά.
Ατμος δεν θα γίνει , ούτε auro3d.
Εγώ Γιάννη είμαι με 5.1 και με αυτό τον τρόπο ακούω μουσική δεν μπορώ να το γυρίσω σε δικάναλο γιατί ο ήχος μου ακούγεται πολύ φτωχός και γι' αυτό ρωτάω, πιστεύω πως με Dolby PIIz ή το αντίστοιχο DTS για upmixing θα ακούγεται καλύτερα από το αν έβαζα ακόμη δύο ηχεία πίσω (για μουσική πάντα).
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Βαριέμαι να μετράω ... βρήκα μία αναφορά εδώ:


Audyssey can generate filters in the range 10Hz to 24KHz, but it does not generate filters once it measures more than a continuing 3dB dip in room/speaker response (F3), nor does it generate any filters below the crossover frequency for the satellite speakers. This is notable as it prevents damaging subs and satellite speakers by applying excessive boost. However it can result in other restrictive issues, see my room equalization white paper here. As Audyssey does not calculate any satellite speaker filters below the selected satellite speaker crossover frequencies you should not drop your crossover frequency after the data is saved or you will have parts of the satellites speakers response with no equalization.
Ίσως να ισχύει για να το λέει. Στις μετρήσεις που κάνω δεν βλέπω κάτι τέτοιο.

Ίσως όμως να είναι το κομμάτι που λέει

you should not drop your crossover frequency after the data is saved

Γιατί στη περίπτωσή μου αλλά και στα περισσότερα που έχω δει τα μετράει large ή 40 και σπάνια 60. Δεν έχω δει ποτέ πιο πάνω.

Οπότε μόνο ανεβάζουμε κρος δεν έχει τύχη να κατεβάσουμε.
 


Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Ε! αμα χρειαστεί θα τραβήξω μία-δύο μπάρες για να τα πετάξω επάνω, έστω και με μεταλλικές μπάρες , σαν δέντρο ένα πράγμα.
 



Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Το να σας καλώ για ακρόαση-θέαση για να αποδείξω τα λεγόμενά μου το θεωρώ τουλάχιστον χαζό.
Ο συγκεκριμένος -συγκεκριμένοι DENON που έχω όμως , έχουν έναν απίστευτο ήχο και ζωντάνια , που δεν έχω ξανακούσει σε άλλα σεταπς που έχει τύχει να έχω πάει και ακούσει.
Σήμερα είχε Ghost protocol το πρόγραμμα. Δεν σας κρύβω , ότι σε 2 στιγμές πεταχτήκαμε έντρομοι , και εγώ και ο ανηψιός. Τρομάξαμε κανονικά. ΟΧΙ αηδίες του στυλ αααχ , μιλάμε για ένα ξερό ΩΧ.
Τον ήχο και τα καλούδια του AVP δεν τα αλλάζω. Για τίποτα. Γι"αυτό και είπα θα βάλω δύο μπροστινά heights εκατέρωθεν της οθόνης που τα περιλαμβάνει άνετα στο απαρχαιωμένο του σύστημα.

Αν ήμουν πιο άνετος οικονομικά θα χτύπαγα τον 8500h. Αλλά προς το παρόν δεν με παίρνει.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
Το να σας καλώ για ακρόαση-θέαση για να αποδείξω τα λεγόμενά μου το θεωρώ τουλάχιστον χαζό.
Ο συγκεκριμένος -συγκεκριμένοι DENON που έχω όμως , έχουν έναν απίστευτο ήχο και ζωντάνια , που δεν έχω ξανακούσει σε άλλα σεταπς που έχει τύχει να έχω πάει και ακούσει.
Σήμερα είχε Ghost protocol το πρόγραμμα. Δεν σας κρύβω , ότι σε 2 στιγμές πεταχτήκαμε έντρομοι , και εγώ και ο ανηψιός. Τρομάξαμε κανονικά. ΟΧΙ αηδίες του στυλ αααχ , μιλάμε για ένα ξερό ΩΧ.
Τον ήχο και τα καλούδια του AVP δεν τα αλλάζω. Για τίποτα. Γι"αυτό και είπα θα βάλω δύο μπροστινά heights εκατέρωθεν της οθόνης που τα περιλαμβάνει άνετα στο απαρχαιωμένο του σύστημα.

Αν ήμουν πιο άνετος οικονομικά θα χτύπαγα τον 8500h. Αλλά προς το παρόν δεν με παίρνει.
πρέπει να σε αγαπάει πάρα μα πάρα πολύ ο ανηψιός....:p :lol:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
Μπορείς να ζηλεύεις όσο θέλεις και να γίνεις πράσινος από την ζήλεια. Δεν θα αλλάξει κάτι.
έχει και την πρώτη του 1996 να δείτε με τον Τομ :lolsign:
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top