Dolby Atmos: Εν αρχή ην.. ενα ζευγος dali 7

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Στάθη,πιστεύεις ότι αν έχεις ένα σωστά στημένο 5.1 πάσχεις σοβαρά κάπου?
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
5.1.4 ειναι σουπερ....τα ηχεια στο ταβανι που θα παρεις να μπορουν να παιρνουν κλιση εσωτερικα ;)
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Ρωτάω για το κερασάκι στην τούρτα που έγραψες.
Το επόμενο βήμα από το 5.1 ποιο πρέπει να είναι κατά τη γνώμη σου?5.1.4 ή 7.1?
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Ρωτάω για το κερασάκι στην τούρτα που έγραψες.
Το επόμενο βήμα από το 5.1 ποιο πρέπει να είναι κατά τη γνώμη σου?5.1.4 ή 7.1?
Για απαντηστε στο ερωτημα αυτο...
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Ρωτάω για το κερασάκι στην τούρτα που έγραψες.
Το επόμενο βήμα από το 5.1 ποιο πρέπει να είναι κατά τη γνώμη σου?5.1.4 ή 7.1?
Εγώ θα πήγαινα στα back πρώτα και μετά στο κεράσι,εκτός αν είναι σαλόνι και δεν υπάρχει ο πίσω χώρος οπότε γίνονται συμβιβασμοί.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Επειδη δεν ειναι στα αμεσα σχεδια μου η γυψοσανιδα (αλλα θα την κανω σε κανεναν χρονο σιγουρα και αν μου μεινει ακομη το μικροβιο θα βαλω και τα 4 ηχεια επανω), σκεφτομαι αρχικα να ξεκινησω με την αγορα ενος μεταχειρισμενου 5.1 ενισχυτη, ενος ζευγους dali zensor 1 για πισω, ενος dali zensor vocal κι ενος sub.

Συμφωνειτε με την σκεψη μου? Θα τρεξει ορθολογικα το σχεδιο μου με το συστημα αυτο?

Φυσικα, ο μτχ ενισχυτης 5.1 που προκειται να παρω δεν θα μεινει για πολυ αν φτιαξω την οροφη με τα 4 ηχειακια!

Ειπαμε, ζευγος dali 7 εμπρος, ζευγος dali 1 πισω, vical κεντρο και ενα sub που το ψαχνουμε.

Θα ηθελα περισσοτερες προτασεις για sub παρακαλω.

Α!!! Και κατι αλλο! Εχω τον yamaha r-n 402 d και θελω να τον αλλαξω. Δεν με γεμιζει ακουστικα, πιστευω πως τα dali 7 ειναι για παραπανω. Με εναν ενισχυτη 5.1 θα ακουω ακομα χειροτερα την μουσικη μου απο το σποτιφυ?
 


Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Εγώ θα πήγαινα στα back πρώτα και μετά στο κεράσι,εκτός αν είναι σαλόνι και δεν υπάρχει ο πίσω χώρος οπότε γίνονται συμβιβασμοί.
Δεν έχεις και άδικο!
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Για απαντηστε στο ερωτημα αυτο...
Η πληροφορια που εχουν τα back surround ειναι λιγοτερη απο την atmos. Και αν στησεις καλα το 5.1 (110 μοιρες τα surround) δεν θα σου πολυλειψουν τα back
[DOUBLEPOST=1526334508][/DOUBLEPOST]
Επειδη δεν ειναι στα αμεσα σχεδια μου η γυψοσανιδα (αλλα θα την κανω σε κανεναν χρονο σιγουρα και αν μου μεινει ακομη το μικροβιο θα βαλω και τα 4 ηχεια επανω), σκεφτομαι αρχικα να ξεκινησω με την αγορα ενος μεταχειρισμενου 5.1 ενισχυτη, ενος ζευγους dali zensor 1 για πισω, ενος dali zensor vocal κι ενος sub.

Συμφωνειτε με την σκεψη μου? Θα τρεξει ορθολογικα το σχεδιο μου με το συστημα αυτο?

Φυσικα, ο μτχ ενισχυτης 5.1 που προκειται να παρω δεν θα μεινει για πολυ αν φτιαξω την οροφη με τα 4 ηχειακια!

Ειπαμε, ζευγος dali 7 εμπρος, ζευγος dali 1 πισω, vical κεντρο και ενα sub που το ψαχνουμε.

Θα ηθελα περισσοτερες προτασεις για sub παρακαλω.

Α!!! Και κατι αλλο! Εχω τον yamaha r-n 402 d και θελω να τον αλλαξω. Δεν με γεμιζει ακουστικα, πιστευω πως τα dali 7 ειναι για παραπανω. Με εναν ενισχυτη 5.1 θα ακουω ακομα χειροτερα την μουσικη μου απο το σποτιφυ?
Για sub τι budget?
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Η πληροφορια που εχουν τα back surround ειναι λιγοτερη απο την atmos. Και αν στησεις καλα το 5.1 (110 μοιρες τα surround) δεν θα σου πολυλειψουν τα back
[DOUBLEPOST=1526334508][/DOUBLEPOST]
Για sub τι budget?
Δεν είδα ν'αλλάζεις τα atmos όμως.:D
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Δεν είδα ν'αλλάζεις τα atmos όμως.:D
ο λογος της αλλαγης ηταν αλλος .
σιγουρα η surround πληροφορια ειναι πιο απαιτιτικη απο την atmos (μεχρι τωρα).
μην ξεχναμε υπαρχει απο το 1979 και εξελιχθηκε με τα χρονια .
προς στιγμη η πληροφορια ατμος ειναι σε καποιες σκηνες και οχι σε μεγαλο κομματι της ταινιας οπως τα surround.
σιγα σιγα θα χρησιμοποιουνται ολο και περισσοτερο τα επανω καναλια και τοτε πιστευω οποιος θα τα εχει μεγαλα θα εντυπωσιαζεται οπως οταν καποιος εχει μεγαλα surround
(πρεπει τα surround να ακολουθουν σε σταθμες τα μπροστινα απο το cross και πανω)
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Το μπατζετ μου για sub ειναι τα 600-800 ευρω το πολυ, αρκει να μην τα αλλαζω ξανα σε 2 χρονια. Αν ειναι να μεινω ανικανοποιητος, πειτε το μου απο την αρχη.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Το μπατζετ μου για sub ειναι τα 600-800 ευρω το πολυ, αρκει να μην τα αλλαζω ξανα σε 2 χρονια. Αν ειναι να μεινω ανικανοποιητος, πειτε το μου απο την αρχη.
Περιμενω απαντησεις για το sub παιδια...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
Το sub και το κεντρικό ειναι εξαιρετικά σημαντικά ηχεία.

Καθορίζουν κατά πολύ το επίπεδο του συστήματος.
 


TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Το μπατζετ μου για sub ειναι τα 600-800 ευρω το πολυ, αρκει να μην τα αλλαζω ξανα σε 2 χρονια. Αν ειναι να μεινω ανικανοποιητος, πειτε το μου απο την αρχη.
Σε ενδιαφερει diy η μονο κατι ετοιμο?
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Το μπατζετ μου για sub ειναι τα 600-800 ευρω το πολυ, αρκει να μην τα αλλαζω ξανα σε 2 χρονια. Αν ειναι να μεινω ανικανοποιητος, πειτε το μου απο την αρχη.
Το θέμα όμως είναι ότι ή δεν ικανοποιείσαι με τίποτα ή ότι έχεις πολύ υψηλές απαιτήσεις,γιατί πήρες το zensor 7 που ομολογουμένως είναι σοβαρό ηχείο στην κατηγορία του και δεν ικανοποιήθηκες ή τουλάχιστον δεν τρελάθηκες κιόλας(αν θυμάμαι καλά).
Πάντως αν ισχύει ότι έχεις πολύ υψηλές απαιτήσεις για να ικανοποιηθείς,ετοιμάσου να ξηλωθείς χοντρά.Μίλα με μια εταιρία να σου φτιάξει το χώρο όπως πρέπει να είναι και να σου στήσει και τα υπόλοιπα σοβαρά ηχεία που θα πάρεις
και τότε θα ικανοποιηθείς σίγουρα! :)

Εδώ,να σου λέμε εμείς τι νομίζουμε ότι θα σε ικανοποιήσει στο χώρο σου,δε γίνεται! :)
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Με 7.1 ακούς πάρα πολύ ωραία.
Με άτμος ακόμα καλύτερα, απίστευτα μεγαλύτερα χαμόγελα.
Μην ασχοληθείς καθόλου με 5.1. ( εκτός και αν πάρεις ενισχυτή για άτμος σύστημα και πας σιγά σιγά για τα ηχεία, έτσι ναι, να ξεκινήσεις με 5.1 ).
Σου μιλάω εκ πείρας πολύ πρόσφατης, η τεχνολογία στον πολυκάναλο ήχο έχει φύγει και είναι κρίμα να δώσεις οποιοδήποτε ποσό για ενισχυτή που να υποστηρίζει μόνο 5.1.
Βάλε έναν στόχο για έναν καλό ολοκληρωμένο με 11 κανάλια ή προ με τελικούς και χτίζε σιγά σιγά πάνω σε αυτά.
:) :)
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Σε ενδιαφερει diy η μονο κατι ετοιμο?
Eτοιμο.
[DOUBLEPOST=1526587936][/DOUBLEPOST]
Πόσα τετραγωνικά ο χώρος;
20τμ
[DOUBLEPOST=1526587977][/DOUBLEPOST]
Το sub και το κεντρικό ειναι εξαιρετικά σημαντικά ηχεία.

Καθορίζουν κατά πολύ το επίπεδο του συστήματος.
Για κεντικο dali zensor vocal συμφωνουμε ολοι παιδια???
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.616
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top