FM δέκτες (tuners) και ηχητική ποιότητα

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Δεν έχει σημασία, αφού έτσι και αλλιώς παίζουν cd αλλά το μέσο ως μέσο, όπως έχω ξαναπεί, και δεν ξέρω γιατί, έχει μια δυνατότητα για δημιουργία τρομερής σκηνής και φαίνεται εαν ακούσεις κάποιο live.
 

Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
Εγώ έχω κρατήσει (στην αποθήκη) τον πρώτο μου δέκτη, ένα Yamaha CT-V1.
Από το 2000 που μετακόμισα Άνω Γλυφάδα, το σήμα των σταθμών δεν έχει αρκετή ισχύ και ακούω με παράσιτα οπότε τον παρόπλισα.
Κάποτε στις αρχές των 80s ό ήχος του ήταν εξαιρετικός άμα ο σταθμός είχε καλό πικάπ. Τότε ήταν λίγοι οι σταθμοί με πιλότο για stereo.
Μετά στα 90s παρατήρησα υπερβολική συμπίεση στους περισσότερους σταθμούς, αλλά επίσης ότι πολλές εκπομπές ήταν γραμμένες σε ταινία και παιζόντουσαν κονσέρβα (Γ' Πρόγραμμα) με χάλια ήχο.
Το ιντερνετικό ραδιόφωνο έχει ήχο χαμηλής ποιότητας. 64-128 kb/s και με συμπίεση είναι κάπως ......
Δε θα σκεφτόμουν να το ξαναφέρω στο σύστημα μου....
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Γι' αυτούνον που 'χω 'γω έχετε άποψη για το tuner του?
Καλούτσικο μου ακούγεται (κανένα παράπονο) αλλά δεν έχω μέτρο σύγκρισης.. :idk:
Με κεραία από την tv που παίζει είναι σούπερ, με τη δική του δεν..

2292523-eb6c9292-marantz-2238b-stereo-receiver-in-excellent-condition.jpg
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Το ιντερνετικό ραδιόφωνο έχει ήχο χαμηλής ποιότητας. 64-128 kb/s και με συμπίεση είναι κάπως ......
Δε θα σκεφτόμουν να το ξαναφέρω στο σύστημα μου....
τα 320kbps είναι πλέον κανόνας σε πολλά ραδιόφωνα και υπάρχουν και flac...

όρεξη να 'χεις!

π.χ.

320: http://streams.fluxfm.de/jazzschwarz/mp3-320/audio/

flac: https://stream.radioparadise.com/mellow-flacm
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
...καποιοι ερασιτεχνικοι, ειναι στα 128k πραγματι... οποτε καποιο upsampling κρινεται απαραιτητο.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Τα μηχανήματα της ΕΡΑ στο Πήλιο, είναι «αρχαιολογία» λαμπάτα από ´80-´90s.:geek:
κάποια στιγμή είπαν θα τα αλλάξουν με σύγχρονα.
(ποτέ μη σώσουν..:biggrin:)
Τιιιιι; Έχω λάμπα στο σύστημα εν αγνοία μου; Και ασχολούμαι με το αθώο το ραδιοφωνάκι μου; Ανεβαίνω Πήλιο τώρα με βαριοπούλα! Στο γυρισμό θα φέρω σπετσοφάι-ποιός θέλει;
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.787
Reaction score
28.220
Τιιιιι; Έχω λάμπα στο σύστημα εν αγνοία μου; Και ασχολούμαι με το αθώο το ραδιοφωνάκι μου; Ανεβαίνω Πήλιο τώρα με βαριοπούλα! Στο γυρισμό θα φέρω σπετσοφάι-ποιός θέλει;
-
.....μην πας φίλε .
Έβαλα αρκούδα στην πόρτα να φιλάει τους γλόμπους .

file.gif

-
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
-
.....μην πας φίλε .
Έβαλα αρκούδα στην πόρτα να φιλάει τους γλόμπους .

View attachment 278690
-
- Σπετσοφάι Πηλίου σε πήλινο € 12
- Σπετσοφάι Πηλίου σε επάργυρη λάμπα € 25 (τελευταία κομμάτια)
 

Μηνύματα
122
Reaction score
75
blue767.......... Τα μηχανήματα της ΕΡΑ στο Πήλιο, είναι «αρχαιολογία» λαμπάτα από ´80-´90s.:geek:
κάποια στιγμή είπαν θα τα αλλάξουν με σύγχρονα.

Πολυ ευγενικη κριτική ....λογικα ειναι του 60 αρχες του 70, οχι δεν θα τα αλλάξουν λογω τελος εποχης εκτος αν ειμασται τυχεροι και παρει καμια φωτια κα φερουν κανενα αλλο πομπο παλιο που δουλευει καλυτερα.
TGD................ Υποθετω οτι με το ιντερνετ στελει το σημα για αυτο εχει και την αστάθεια
 

Μηνύματα
562
Reaction score
590

det

Μηνύματα
107
Reaction score
104
E, ας προσθέσουμε άλλον έναν εξαιρετικό στο είδος του:


Πολύ ωραίοι σταθμοί. Εχω την εντύπωση ότι τους καλούς ψηφιακούς σταθμούς ακούγοντας τα με ακουστικά + dac από το pc πλησιάζουν και ξεπερνούν σε πολλές περιπώσεις τα FM που ακούγαμε
 

det

Μηνύματα
107
Reaction score
104
Κάποιοι από μας διψάμε πραγματικά για "πλούσια FM" αλλά με αυτή τη κατάσταση που επικρατεί δεν νομίζω ότι θα τα δούμε. Πάμε προς εγκατάλειψη και παρατηρώ ότι στρεφόμαστε προς το ψηφιακό που θα επικρατήσει τελικά για διάφορους λόγους όπως ταχύτητες μεγάλες και συνεπώς σίγουρα θα δούμε και hi res radio ήδη είναι ορατά τα πρώτα μηνύματα. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχουν και σοβαροί ερασιτέχνες όπως πολύ παλιά στα FM να αναβαθμίσουν τις συχνότητες. Μην ξεχνάμε ότι πολλοί αξιοσέβαστοι μουσικοί παραγωγοί είχαν ξεκινήσει από τα FM.
 

Μηνύματα
562
Reaction score
590
Κάποιοι από μας διψάμε πραγματικά για "πλούσια FM" αλλά με αυτή τη κατάσταση που επικρατεί δεν νομίζω ότι θα τα δούμε. Πάμε προς εγκατάλειψη και παρατηρώ ότι στρεφόμαστε προς το ψηφιακό που θα επικρατήσει τελικά για διάφορους λόγους όπως ταχύτητες μεγάλες και συνεπώς σίγουρα θα δούμε και hi res radio ήδη είναι ορατά τα πρώτα μηνύματα. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχουν και σοβαροί ερασιτέχνες όπως πολύ παλιά στα FM να αναβαθμίσουν τις συχνότητες. Μην ξεχνάμε ότι πολλοί αξιοσέβαστοι μουσικοί παραγωγοί είχαν ξεκινήσει από τα FM.
Και μουσικοί παραγωγοί, αλλά και τεχνικοί νόμιμα λειτουργώντων σταθμών ήταν πρώην 'ερασιτέχνες'. Τώρα πια και διάθεση να υπαρχει από κάποιους δεν υπάρχει 'χώρος'. Οι συχνότητες ειναι κατειλημμένες και η οποιαδήποτε προσθήκη γίνεται άμεσα αντιληπτή, ενοχλεί τους παρακείμενους σταθμούς και προκαλεί τις δικές τους αντιδράσεις. Ένας από τους λόγους που χρειάζεται καλόν δέκτη (και ενδεχομενως καλή κεραία) όποιος συνεχίζει την παραδοσιακή ακρόαση FM είναι η διασφάλιση της κατά το δυνατόν ακριβέστερης και 'καθαρότερης' λήψης.
 

Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
τα 320kbps είναι πλέον κανόνας σε πολλά ραδιόφωνα και υπάρχουν και flac...

όρεξη να 'χεις!

π.χ.

320: http://streams.fluxfm.de/jazzschwarz/mp3-320/audio/

flac: https://stream.radioparadise.com/mellow-flacm
Για να πω την αλήθεια, δεν έχω εύκολο τρόπο να παίξω κατ επιλογήν ιντερνετικό σταθμό στο σύστημα μου.
Η εφαρμογή intunes και κάποια άλλη που δεν τη θυμάμαι έχει σταθμούς ποιότητας 64-128 μόνο.
...καποιοι ερασιτεχνικοι, ειναι στα 128k πραγματι... οποτε καποιο upsampling κρινεται απαραιτητο.
Τι να σου κάνει το upsampling; Γεμίζουν τα χαμένα bit;
Δε μιλάμε να πάρεις ένα stream 44.1 kHz και να το κάνεις 88 για να το επεξεργαστεί ομοιόμορφα ένα καλό DAC.
Ενα 128άρι, ότι και να του κάνεις 128άρι θα μείνει.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.565
Να προσθέσω και αυτό


και με επιλογή με ASIO drivers,αν έχουμε usb dac........προσοχή στην ένταση όμως,για όσους την ρυθμίζουν από τον υπολογιστή.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Πολύ καλό μηχανάκι ! Το έχω δίπλα στο κρεβάτι και έχω και το δευτερο ηχείο του και παίζει και Stereo. Απλά θέλει συχνά καθάρισμα (μπρος πίσω γρήγορα τον επιλογέα) γιατί χάνει την επιλεκτικότητά του.

Μια χαρά δέκτης είναι ! Αν έχεις χρήματα για ξόδεμα υπάρχουν και καλύτεροι όπως ανάφεραν και οι συμφορουμήτες, αλλά θα δώσεις πολλά € για να πάρεις λίγο παραπάνω.
Στην θέση σου μια καλή εξωτερική κεραία ( αν μένεις σε προβληματική περιοχή) και αν χρειαστεί ένα σέρβις για το Quartz lock του. Μου αρέσει τόσο πολύ που θα ήθελα να βρώ τον μεγαλύτερο αδελφό του τον 650.
Πάντα λέμε για 40-50 € MAX !
Εδώ η κύρια πλακέτα του δέκτη μου (Technics ST-GT550)
1674729146580.jpeg


Σε κάποιαα βιντεάκια στο Youtube φαίνεται η πλακέτα του 650 και μάλλον είναι ολόιδια με του 550, δεν μπορώ να διακρίνω διαφορές, οπότε μάλλον διαφέρουν μόνο ως προς τα πρόσθετα/ευκολίες. Επίσης, ίδια είναι και η πλακέτα τροφοδοσίας.

 
  • Like
Reactions: det

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Εδώ η κύρια πλακέτα του δέκτη μου (Technics ST-GT550)
View attachment 278888

Σε κάποιαα βιντεάκια στο Youtube φαίνεται η πλακέτα του 650 και μάλλον είναι ολόιδια με του 550, δεν μπορώ να διακρίνω διαφορές, οπότε μάλλον διαφέρουν μόνο ως προς τα πρόσθετα/ευκολίες. Επίσης, ίδια είναι και η πλακέτα τροφοδοσίας.



Είχα κατεβάσει το Manual


και εκεί αναφέρονται οι διαφορές τους
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.133
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top