Home automation / Έξυπνο σπίτι

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Έρχονται πολλά νέα προϊόντα. Η Legrand το έχει πάρει πολύ σοβαρά.
Ελπίζω, γιατί μέχρι στιγμής δεν το δείχνει.

Κοιτούσα για αισθητήρες θερμοκρασίας/υγρασίας εσωτερικού χώρου. Έχουν ένα πράγμα που αφενός έχει 80€ (!!!), αφετέρου συνδέεται πάνω στο weather station τους και όχι στο hub τους (?!?!?) άρα πρέπει να αγοράσεις και αυτό και τέλος λέει μπορείς να βάλεις το πολύ μέχρι 3!

Άσε που και το ίδιο το weather station εκτός από ακριβό έχει και κακά reviews.

Την τιμή πες την καταπίνεις, είναι σχετικό θέμα. Αλλά τη λογική του να χρειάζεσαι ένα ολόκληρο weather station για να βάλεις ένα απλό θερμόμετρο στο σπίτι, ή το να σε περιορίζει στα 3, δεν την καταλαβαίνω.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Και σε κάτι παγίδες κουφωμάτων που έχει πάλι 3 είναι και δουλεύουν μόνο αν εχεις την εσωτερική κάμερα τους.
Πρέπει να δουλεύουν σαν πακέτο γιατί η κάμερα αναγνωρίζει πρόσωπα και δεν στέλνει videos αν μπει κάτοικος του σπιτιού. Οπότε αν η κάμερα βλέπει κάτοικο του σπιτιού δεν θα χτυπήσει συναγερμό αν ανοίξει το παράθυρο. Αν δεν βλέπει κανέναν ενώ το παράθυρο ανοίξει σημαίνει ότι παραβιάστηκε.

Ίσως υπάρχει σχέση μεταξύ αισθητήρων θερμοκρασίας υγρασίας weather station και θερμοστάτη καλοριφέρ.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Ερώτηση για όσους έχουν Philips Hue.
Εκτός από αλλαγή χρώματος στα έγχρωμα, μπορεί να γίνει ρύθμιση και στην ένταση φωτισμού;
Γίνεται και αυτόματα, ανάλογα την ώρα ή τις φωτιστικές συνθήκες κ.α.;
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Credits στην Legrand Ελλάδος για το support.
Περίπου 09:00 το πρωί έστειλα email με αρκετές ερωτήσεις.
Στις 10:10 χτύπησε το κινητό μου και ήταν από την Legrand. Μου απάντησαν σε όλες τις απορίες και μιλήσαμε και για άλλα πράγματα που δεν είχα γράψει στο email.
Έδωσε τηλέφωνο για ότι χρειαστώ και για τεχνική υποστήριξη αν υπάρξει θέμα στην εγκατάσταση.

Αν με είχε κερδίσει μια τώρα έγινε 10.
Πλέον δεν με ενδιαφέρει πόσο έχουν.

Βασικό.
Όλο το Netatmo είναι Zigbee. Με το Wifi "μιλάει" μόνο με το ρούτερ μας. Όλα τους τα προϊόντα "μιλάνε" μόνο με Zigbee. Εμβέλεια 10 μέτρα και κάθε προϊόν επεκτείνει την εμβέλεια άλλα 10m.
Υποστηρίζει και Thread.
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα σε επικοινωνία ή σενάρια με Google Home, HomeKit ή Alexa.

Έρχονται πολλά νέα προϊόντα. Η Legrand το έχει πάρει πολύ σοβαρά.
Η εξυπηρέτηση τους είναι άψογη σε ότι και αν χρειάστηκα και εγώ.
Είναι όπως το περιγράφεις σε σημείο που λέω πλάκα μου κάνουν τώρα;
Για Ελλάδα δεν τους το είχα!!!

Ελπίζω, γιατί μέχρι στιγμής δεν το δείχνει.

Κοιτούσα για αισθητήρες θερμοκρασίας/υγρασίας εσωτερικού χώρου. Έχουν ένα πράγμα που αφενός έχει 80€ (!!!), αφετέρου συνδέεται πάνω στο weather station τους και όχι στο hub τους (?!?!?) άρα πρέπει να αγοράσεις και αυτό και τέλος λέει μπορείς να βάλεις το πολύ μέχρι 3!

Άσε που και το ίδιο το weather station εκτός από ακριβό έχει και κακά reviews.

Την τιμή πες την καταπίνεις, είναι σχετικό θέμα. Αλλά τη λογική του να χρειάζεσαι ένα ολόκληρο weather station για να βάλεις ένα απλό θερμόμετρο στο σπίτι, ή το να σε περιορίζει στα 3, δεν την καταλαβαίνω.
Συμφωνώ μιας και το έψαχνα και εγώ. Ότι έχει να κάνει με αισθητήρες θερμοκρασίας και γενικά ο μετεωρολογικός σταθμός τους είναι για πέταμα στα λεφτά που ζητάει...
Ελπίζω να υπάρξει κάτι καινούριο και σε αυτό το κομμάτι


Το μόνο ''θέμα'' (αν και μάλλον δεν φταίει η legrand είναι λόγο της κατάστασης)είναι πως υπάρχει έλλειψη σε πράγματα netatmo. Ακόμα περιμένω όσα έχω παραγγείλει απο το προηγούμενο χρόνο!!!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Ακόμα περιμένεις;
Δεν μου αρέσουν αυτά. Να κάνω παραγγελία από τώρα; Το Ιούνιο θα τα βάλω; 😅

Για το support τι άλλο να πω.
Να σου πω ότι με πήραν τηλέφωνο και την επόμενη μέρα αν μου λύθηκαν οι απορίες;
Σε κάποια στιγμή σκέφτηκα πως είναι trolls. 😅
Δεν ξέρω για άλλους αλλά στα 46 μου χρόνια τέτοιο follow up πρώτη φορά.
Και μάλιστα από Ελλάδα.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Ερώτηση για όσους έχουν Philips Hue.
Εκτός από αλλαγή χρώματος στα έγχρωμα, μπορεί να γίνει ρύθμιση και στην ένταση φωτισμού;
Γίνεται και αυτόματα, ανάλογα την ώρα ή τις φωτιστικές συνθήκες κ.α.;
Ναι σε όλα, αρκεί να υποστηρίζονται από τις λάμπες.
 


Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Μου είπαν έχουν πολύ μεγάλο όγκο παραγγελιών και σιγά σιγά θα αποκατασταθεί η διαθεσιμότητα τώρα τι να σου πω :pΤο

Εγώ πάντως θα βάλω και ένα bypass διακόπτη αν ποτέ χαλάσει το ρελέ ισχύος και δεν υπάρχει άμεσα ανταλλακτικο να μπορώ να το ανάψω...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Μου είπαν έχουν πολύ μεγάλο όγκο παραγγελιών και σιγά σιγά θα αποκατασταθεί η διαθεσιμότητα τώρα τι να σου πω :pΤο

Εγώ πάντως θα βάλω και ένα bypass διακόπτη αν ποτέ χαλάσει το ρελέ ισχύος και δεν υπάρχει άμεσα ανταλλακτικο να μπορώ να το ανάψω...
Ο Zigbee ρελέ ράγας της Netatmo έχει κουμπί. Δεν χρειάζεται.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Υπάρχουν λάμπες Philips Hue που δεν τα υποστηρίζουν δηλαδή;
Υπάρχουν λάμπες λευκές και όχι έγχρωμες. Θεωρώ πως όλες οι Philips Hue λάμπες είναι dimmable. Ωστόσο υπάρχουν κι άλλες λάμπες εκτός Philips που μπορούν να ελεγχθούν από το σύστημα Hue (βλ. Tradfri IKEA), όπου - νομίζω ότι - κυκλοφορούν και ως μη dimmable. Ο προγραμματισμός γίνεται φυσικά από την εφαρμογή Hue και δεν έχει να κάνει με το είδος των λαμπτήρων.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Ο Zigbee ρελέ ράγας της Netatmo έχει κουμπί. Δεν χρειάζεται.
Το γνωρίζω
Το βάζω όμως σε περίπτωση που χαλάσει. Όχι το κουμπί αλλά το ρελέ.Γιατί τότε το κουμπί είναι άχρηστο ;)
Το κουμπί απλά οπλίζει το ρελέ χειροκίνητα σε περίπτωση που χάσεις το κινητό δεν έχει ιντερνετ κτλ...
Ένας διακόπτης εξάλλου δε κοστίζει κάτι...( Μόνο λίγο χώρο τον οποίο έχω μπόλικο)
καλύτερα γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Το γνωρίζω
Το βάζω όμως σε περίπτωση που χαλάσει. Όχι το κουμπί αλλά το ρελέ.Γιατί τότε το κουμπί είναι άχρηστο ;)
Το κουμπί απλά οπλίζει το ρελέ χειροκίνητα σε περίπτωση που χάσεις το κινητό δεν έχει ιντερνετ κτλ...
Ένας διακόπτης εξάλλου δε κοστίζει κάτι...( Μόνο λίγο χώρο τον οποίο έχω μπόλικο)
Πάρε και ένα Google Home mini να τον ανάβεις φωνητικά. Ούτε κάν κινητό. :)
Το ίδιο και με ένα Home Pod mini, αν είσαι της Apple.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Όλα είναι μελετημένα ;)
Το έχω πάρει και περιμένει...Είμαι περίεργος να δω πόσο καλά μπορούν να συνεργαστούν όλα μεταξύ τους χωρίς προβλήματα...
Δε ξέρω αν θα πετύχουν όσα έχω στο νου μου αλλά αξίζει η δοκιμή...
Πχ θέλω όταν φεύγω απο τη δουλεία(να βλέπει τη θέση μου το κινητό) να ανάβει αυτόματα ο ηλιακός ώστε μέχρι να γυρίσω σπίτι να έχει ζεστό νερό και διάφορα τέτοια...


Απο ότι έχω διαβάσει κάποιο έχετε ταχυθερμοσίφωνα
Αξίζει να βάλω ένα κεντρικό μετά τον ηλιακό; (Δε φτάνει το νερό του ηλιακού βοηθάει ο ταχυθερμοσίφωνας)
1)Είναι οικονομικός σε κατανάλωση ισχύος;Δε ζεσταίνει σίγουρα τα 200-250 λίτρα του ηλιακού παρα μόνο όσο νερό χρειαστείς αλλά νομίζω είναι 11kw η αντίσταση σε σχέση με τα 4kw του ηλιακού και κάνω μπάνιο σαν τη κλεοπάτρα κανένα 30 λεπτο :p
2)Μειώνετε η παροχή νερού αισθητά;
 
Last edited:


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Όλα είναι μελετημένα ;)
Το έχω πάρει και περιμένει...Είμαι περίεργος να δω πόσο καλά μπορούν να συνεργαστούν όλα μεταξύ τους χωρίς προβλήματα...
Δε ξέρω αν θα πετύχουν όσα έχω στο νου μου αλλά αξίζει η δοκιμή...
Πχ θέλω όταν φεύγω απο τη δουλεία(να βλέπει τη θέση μου το κινητό) να ανάβει αυτόματα ο ηλιακός ώστε μέχρι να γυρίσω σπίτι να έχει ζεστό νερό και διάφορα τέτοια...


Απο ότι έχω διαβάσει κάποιο έχετε ταχυθερμοσίφωνα
Αξίζει να βάλω ένα κεντρικό μετά τον ηλιακό; (Δε φτάνει το νερό του ηλιακού βοηθάει ο ταχυθερμοσίφωνας)
1)Είναι οικονομικός σε κατανάλωση ισχύος;Δε ζεσταίνει σίγουρα τα 280-300 λίτρα του ηλιακού παρα μόνο όσο νερό χρειαστείς αλλά νομίζω είναι 11kw η αντίσταση σε σχέση με τα 4kw του ηλιακού και κάνω μπάνιο σαν τη κλεοπάτρα κανένα 30 λεπτο :p
2)Μειώνετε η παροχή νερού αισθητά;
Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει αυτό. Σίγουρα γίνονται πραγματάκια όταν φτάνεις στο σπίτι και σε "δει" το ρούτερ σου ότι έφτασες για να τρέξει σενάριο. Ανεβάζει ρολά, ανάβει φώτα πχ κ.α.

Ίσως με μια εντολή όπως "drive me home" να ανοίξει ένα σενάριο όπως το GPS και το θερμοσίφωνο. Μπορείς πάλι απλά καθώς οδηγείς να του πεις να τον ανοίξει και τέλος.

Πάντως αυτό το "Hey Google drive me home" με έχει βολέψει πολύ όταν είμαι σε περιοχές που πάω πρώτη φορά. Και όταν θέλω να πάρω τηλέφωνο. Λέω ποιόν να καλέσει και καλεί.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Άρα @@ μελετημένα είναι. Μήπως αμελέτητα; :biggrin:
Χαχαχα. Έχω ψαξει-διαβασει πως γίνονται...
Οπότε αγόρασα αυτά που θεωρητικά θα παιξουν
Η πράξη απέχει όμως πάντα από τη θεωρία


Θεωρητικά όμως. Η πράξη θα δείξει...
Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει αυτό. Σίγουρα γίνονται πραγματάκια όταν φτάνεις στο σπίτι και σε "δει" το ρούτερ σου ότι έφτασες για να τρέξει σενάριο. Ανεβάζει ρολά, ανάβει φώτα πχ κ.α.

Ίσως με μια εντολή όπως "drive me home" να ανοίξει ένα σενάριο όπως το GPS και το θερμοσίφωνο. Μπορείς πάλι απλά καθώς οδηγείς να του πεις να τον ανοίξει και τέλος.

Πάντως αυτό το "Hey Google drive me home" με έχει βολέψει πολύ όταν είμαι σε περιοχές που πάω πρώτη φορά. Και όταν θέλω να πάρω τηλέφωνο. Λέω ποιόν να καλέσει και καλεί.
Έτσι θα παίξω και γω...
Μεγάλη ευκολία το hey google .
Αν και το να αποκαλούσα ένα όνομα πχ alexa θα μου καθόταν καλυτερα
Δεν είναι θεωρώ τυχαίο πως και Amazon και Apple έχουν δώσει όνομα...
Η ,google νομίζω λανθασμένα δεν έχει δώσει τόσο βάση σε αυτό η (η μπορεί και να χει)θέλει να αναφωνουμε συνεχώς το όνομα της.η επανάληψη είναι μήτηρ πάσης μαθήσεως
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Και εγώ. Υπάρχει ένας τρόπος να το αλλάξεις αλλά στην ουσία δεν αλλάζει η εντολή "Hey Google" αλλά με πια λέξη θα "ξυπνήσεις" τον βοηθό.
Πρέπει να γίνει εγκατάσταση συγκεκριμένης third party εφαρμογής. Καθορίζεις μια λέξη που θες και αυτή "ξυπνά" το "Hey Google" χωρίς να το πεις.

Προσωπικά δεν θα το έκανα γιατί ανοίγω πόρτες σε εφαρμογές που ένας θεός ξέρει τι γίνεται από πίσω.
Προτιμώ να βάλω και άλλο Hub για Siri ή Alexa.
Έτσι και αλλιώς βασικότατη προϋπόθεση σε ότι αγοράζω είναι να τα υποστηρίζει και τα 3.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Φέρνει το Leroy τις παρακάτω αυτόματες λάμπες.






Αναλόγως το μοντέλο έχουν αισθητήρα κίνησης, φωτεινότητας (για λειτουργία μόνο νύχτα), ήχου.
Χρησιμοποιώ εδώ και κάνα χρόνο σε εξωτερικό χώρο μία με αισθητήρα κίνησης και φωτεινότητας και άλλη μία σε εσωτερικό χώρο με αισθητήρα κίνησης μόνο.
Αν δεν είναι απαιτητική η εφαρμογή δουλεύουν μια χαρά.
Δεν υπάρχει δυνατότητα ρύθμισης. Για παράδειγμα μένουν ανοικτές κάνα δίλεπτο νομίζω από τη στιγμή που θα ανάψουν ακόμα και αν δεν υπάρχει πλέον κίνηση. Ο αισθητήρας κίνησης πιάνει και κινήσεις που δεν θέλω (κίνηση κλαδιών από τον αέρα). Για τα λεφτά τους και την ευκολία εγκατάστασης κάνουν δουλίτσα πάντως.
Την εξωτερική θα την αντικαταστήσω με μια nanoleaf που θα δουλεύει με αυτοματισμό από το homekit (με αισθητήρα κίνησης από κάμερα).
Η Leroy θα πάει σε δωμάτιο που είναι αποθήκη και θα ανάβει όταν βλέπει κίνηση στο δωμάτιο.
Η Hager έβγαλε συστηματάκι με αισθητήρα φωτός να ανάβει τα φώτα ανάλογα με το πόσο φωτεινός είναι ο χώρος.
Είναι κάτι που ψάχνω καιρό και δε το έχει η legrand :(
Αισθητήρα φωτός έχει και το hue outdoor motion sensor (ίσως και το indoor, ίσως και άλλης μάρκας δεν θυμάμαι τώρα).
Στο homekit τουλάχιστον έχεις επιλογή όταν φτιάχνεις τον αυτοματισμό να ορίσεις να λειτουργεί ο αυτοματισμός μόνο τη νύχτα και με επιπλέον επιλογές τύπου πόση ώρα πριν/μετά τη Δύση ή την ανατολή του ηλίου να ξεκινά/σταματά ο αυτοματισμός. Και προφανώς από τον τόπο που είσαι ξέρει κάθε μέρα πότε ξημερώνει και πότε νυχτώνει και προσαρμόζεται αντίστοιχα στη διάρκεια του έτους.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Από ότι έχω διαβάσει όμως δεν λειτουργούν αξιόπιστα οι αυτοματισμοί που βασίζονται στον αισθητήρα φωτός στο homekit.
Παίζω αυτές τις μέρες με το σύστημα να το μάθω.
Ο χρονοπρογραμμτισμός μέρα-νύχτα φαίνεται να δουλεύει.
Αυτό που δεν δουλεύει είναι η επιλογή που έχει σε κάθε αυτοματισμό να σταματήσει μετά από κάποια ώρα, δλδ να ανάψει ένα φως μετά από trigger και να το σβήσει μετά από 2 λεπτά. Αυτο δεν φαίνεται να δουλεύει αξιόπιστα. Το προσπερνώ βάζοντας timer σε shortcut, αυτό δουλεύει καλύτερα.
Τώρα που έγραφα τα παραπάνω δοκιμάζω αυματισμό με τον αισθητήρα φωτεινότητας. Ενώ δουλεύει σε κατάσταση test, δεν δείχνει να δουλεύει όταν το αφήνεις μόνο του το σύστημα. Ίσως να μην κάνω και κάτι καλά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top