Mac VS PC (για να περνάει η ώρα)


Μηνύματα
303
Reaction score
432
πισιά

Με τη λογική του σούπερ μακ που τα κάνει όλα και συμφέρει,
θα είχανε φθηνότερα μηχανήματα, μικρότερη κατανάλωση ρεύματος, λιγότερους μπελάδες για το ΙΤ τμήμα και θα τα κρατούσανε περισσότερα χρόνια και χωρίς φορμάτ,
όλοι αυτοί άσχετοι είναι;
Αυτο δε λεει απολυτως τιποτα για το αν κατι ειναι καλυτερο η χειροτερο. Τα παραθυρα και τα πισια ειναι το πιο εβραιος διαδεδομενο λειτουργικο ανα την υφηλιο. Λυνει πολλα προβληματα εφοσον χρησιμοποιειται απο την μαζα καθολικα απ ολους και για ολα.

Αυτο ομως δε σημαινει οπως ειπα και κατι φοβερο....
Ενα απλο παραδειγμα. Ολοι στην Ελλαδα πινουν φρεντο εσπρεσσο απο μαρκες οπως λαβατζα ιλλυ hausbrant κτλ. Ασχετοι ειναι?

Υ.γ. ναι....
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
60% ναι
40% παγιδευμένοι σε μονοπωλιακές τακτικές της microsoft.
δηλαδή με βάση πόσοι ψηφίσανε τι στο δημοψήφισμα απάτη,
βγαίνει συμπέρασμα
ότι οι επεγγελματίες της πληροφορικής είναι 60% άσχετοι επειδή δεν προτιμάνε mac ;


μου φαίνεται δεν κατάλαβα καλά τον τίτλο του νήματος,
και τσάμπα κάθομαι και γράφω εδώ αντί για να γράφω στο νήμα για καλώδια και στηριχτήρια καλωδίων
όπου υπάρχουν πιο solid επιχειρήματα
 
Last edited:

Μηνύματα
2.521
Reaction score
7.317
Τα νούμερα είναι τυχαία. Και η αναφορά στο δημοψήφισμα χιουμοριστική.

Ο περισσότερος κόσμος δεν έχει επιλογή για κάτι διαφορετικό.
Προσπαθεί να δικαιολογήσει αυτό που χρησιμοποιεί με συμπέρασμα να αναπαράγει πράγματα που δεν ισχύουν.
Δες και σε αυτό το θρεντ τι λένε οι πισάκιδες και θα καταλάβεις.

Τα μονοπώλια σπάνε πολύ δύσκολα. Με το συνδιασμό win/office έκανε μονοπώλιο η ΜΣ.
Τώρα όμως που αλλάζει το πράγμα με το office αλλάζει και αυτό.
Τώρα τα mac έχουν κοντά 20% user base στις ΗΠΑ.

Και επίσης η apple είναι μια μόνο εταιρία εναντίων τόσων κατασκευαστών PC.

Και ναι οι περισσότεροι (σε οποιοδήποτε τομέα) είναι άσχετοι. Γιατί σου φαίνεται παράξενο δεν καταλαβαίνω.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Γουστάρω τρελά apple , έχω 4 συσκευές σπίτι.
Είναι σαν κάτι ρολόγια πανάκριβα.
Κοσμήματα.
Έχω όμως και super τουμπανάκι pc που τα κάνει όλα.
Και παιχνίδια με γραφικάρες σε 34άρα, απόλαυση.
Με αυτό ασχολούμαι κυρίως.

Στην δουλειά έχουμε ένα σκασμό Dell pc.
Αλλάξαμε λογισμικό , πιο βαρύ και απαιτητικό .
Δεν ξέρω τι κάνανε στον server κάτω, αλλά στα πισιά απλά προσθέσανε ένα στικάκι μνήμης.
Φαντάζομαι αν η επιχείρηση ήταν στημένη σε Mac το κόστος θα ήταν πάρα πολύ μεγάλο.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
όλοι αυτοί άσχετοι είναι;
Απλά δεν έχουν δει "το φως το αληθινό". Έτσι πιστεύουν οι Apple πιστοί.

Αυτή η συζήτηση μου θυμίζει τον συνέταιρό μου που πίστευε ακράδαντα πως ήμουν Apple hater απλώς και μόνο επειδή δεν ήξερα τι χάνω (σσ. ήμουν άσχετος). Για να το αποδείξει, έφτασε στο σημείο να μου χαρίσει 2 iPhone, ένα για μένα και ένα για τη γυναίκα μου. Φυσικά είπα ευχαριστώ, τα πήρα και το δικό μου το κράτησα και αρκετά χρόνια μάλιστα.

Άπειρες φορές με εκνεύρισε επειδή αυτό που ήθελα να κάνω η θεά Apple είχε αποφασίσει πως δεν θα έπρεπε να θέλω να το κάνω. Ή τουλάχιστον δεν θα έπρεπε να θέλω να το κάνω με τον συγκεκριμένο τρόπο. Παραδείγματα μην με ρωτήσετε, πάνε χρόνια, αλλά ακόμα και να περάσεις στο PC ένα απλό αρχείο που είχες αποθηκευμένο στο τηλέφωνο (όχι φωτό) θυμάμαι πως ήταν παίδεμα.

Αντίθετα, δεν βρήκα κάτι που να αντισταθμίσει το παραπάνω. Smooth εμπειρία χρήσης, δεν το συζητάμε, αλλά όχι ιδιαίτερα διαφορετική από ένα Android τηλέφωνο αντίστοιχου κόστους. Αν θέλεις το κινητό για να ποστάρεις στο Instagram και να το κάνεις with pizzazz, είναι τέλειο. Αν έχεις αυξημένες απαιτήσεις... meh...

Όταν πάλιωσε υπερβολικά λοιπόν, το απέσυρα και επέστρεψα σε πιο ανοιχτές καταστάσεις, που μπορώ να αποφασίζω εγώ τι και πως θέλω να κάνω (όχι ότι το Android είναι τέλειο).

Σε desktop δεν θα μπορούσα ποτέ να δουλέψω σε mac, με εκνευρίζει απίστευτα το window management, η taskbar κλπ.

Συμπερασματικά, εγώ είμαι εντελώς αντίθετος στη φιλοσοφία της Apple, οπότε η συζήτηση τελειώνει πριν καν ξεκινήσει. Αλλά δεν έχω δει και κάτι στην πράξη που να κάνει στα μάτια μου τα προϊόντα της Apple τόσο ανώτερα όσο πιστεύουν κάποιοι. Από την άλλη, δεν πιστεύω ούτε στην "ανωτερότητα" των PC. Περί ορέξεως...

Αλλά δεν μπορώ και να μην αντιδράσω απέναντι σε όσους πιστεύουν πως όσοι δεν προτιμάνε την Apple είναι επειδή είναι άσχετοι. Προσωπικά είμαι απόφοιτος Πληροφορικής από το Πανεπιστήμιο Αθηνών, ιδιοκτήτης εταιρείας τεχνολογίας τα τελευταία 15 χρόνια και με καθημερινή ενασχόληση με θέματα IT. Είμαι ο απόλυτος γκουρού; Φυσικά όχι. Αλλά μια informed άποψη, ε διάολε, δικαιούμαι να την έχω.

Αλλιώς ας ρωτήσουμε κάνα καλλιτέχνη ή κάνα γιατρό να μας πει τη δική του. Ξέρω γω, μπορεί να είναι λιγότερο άσχετοι από μένα.
 

Μηνύματα
2.521
Reaction score
7.317
Είμαι ο απόλυτος γκουρού; Φυσικά όχι.
Σε όλες τις μεγάλες εταιρίες στις ΗΠΑ (google, ibm κλπ) έχουν mixed περιβάλλον με mac και win.
Κάτι θα ξέρουν παραπάνω.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Σε όλες τις μεγάλες εταιρίες στις ΗΠΑ (google, ibm κλπ) έχουν mixed περιβάλλον με mac και win.
Κάτι θα ξέρουν παραπάνω.
Ναι, αλλά οι servers τους τί τρέχουν; Και ποιας μάρκας είναι; Apple ή καμία HP, Dell κλπ?
 

Μηνύματα
2.521
Reaction score
7.317
Ναι, αλλά οι servers τους τί τρέχουν; Και ποιας μάρκας είναι; Apple ή καμία HP, Dell κλπ?
Που κολάνε οι servers? Δεν συζητάμε για servers σε αυτό το νήμα.
Δεν βγάζει η apple servers.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Που κολάνε οι servers? Δεν συζητάμε για servers σε αυτό το νήμα.
πισιά

που αναφέρονται πολλές φορές υποτιμητικά.
στηρίζουν ολόκληρες μικρές, μεσαίες και μεγάλες επιχειρήσεις.
Και δε μιλάω για περιπτώσεις που χρειάζονται συγκεκριμένο software, αλλά γενικά πράματα, δικτύωση, αποθήκευση δεδομένων, office και τέτοια.

Με τη λογική του σούπερ μακ που τα κάνει όλα και συμφέρει,
θα είχανε φθηνότερα μηχανήματα, μικρότερη κατανάλωση ρεύματος, λιγότερους μπελάδες για το ΙΤ τμήμα και θα τα κρατούσανε περισσότερα χρόνια και χωρίς φορμάτ,
όλοι αυτοί άσχετοι είναι;
 

Μηνύματα
2.521
Reaction score
7.317
Δεν βλέπω πουθενά τη λέξη server στο ποστ του kiriakr. Αν αυτό εννοούσε τότε είναι οφ τοπικ.
Επαναλαμβάνω, δεν βγάζει servers η απλ. Οπότε δεν υπάρχει κάτι να συγκρίνουμε.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Σε όλες τις μεγάλες εταιρίες στις ΗΠΑ (google, ibm κλπ) έχουν mixed περιβάλλον με mac και win.
Κάτι θα ξέρουν παραπάνω.
Τι παραπάνω θα ξέρουν, αυτό δεν είπα κι εγώ;

δεν έχω δει και κάτι στην πράξη που να κάνει στα μάτια μου τα προϊόντα της Apple τόσο ανώτερα όσο πιστεύουν κάποιοι. Από την άλλη, δεν πιστεύω ούτε στην "ανωτερότητα" των PC. Περί ορέξεως...
Ό,τι αρέσει στον καθένα.

Η ανωτερότητα της Apple και η ασχετοσύνη όλων των υπολοίπων, όμως, δεν βλέπω πως προκύπτει από αυτό (και κατ'επέκταση τα mixed περιβάλλοντα της google και της IBM).
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δεν βλέπω πουθενά τη λέξη server στο ποστ του kiriakr. Αν αυτό εννοούσε τότε είναι οφ τοπικ.
Επαναλαμβάνω, δεν βγάζει servers η απλ. Οπότε δεν υπάρχει κάτι να συγκρίνουμε.
Μα, όλες αυτές οι λειτουργίες τρέχουν σε servers και ως επί το πλείστον, κάτω απο κάποιο παρακλάδι του linux.
 

Μηνύματα
2.521
Reaction score
7.317
Η ανωτερότητα της Apple και η ασχετοσύνη όλων των υπολοίπων, όμως, δεν βλέπω πως προκύπτει από αυτό (και κατ'επέκταση τα mixed περιβάλλοντα της google και της IBM).
Το λινκ το είδες;

Μα, όλες αυτές οι λειτουργίες τρέχουν σε servers και ως επί το πλείστον, κάτω απο κάποιο παρακλάδι του linux.
Ε και; Τι σχέση έχει αυτό με desktops/laptops ?
Φαντάσου ότι είμαστε σε ένα θρεντ με σπορ καρς και εσύ μου λες ότι ο ελληνικός στρατός προτιμάει τα λέοπαρντ.
 
Last edited:

D

Deleted member 35

Guest
Παιδιά η MS έχει εδώ και αιώνες ξεφύγει από τα κλασικά Desktop. Η Apple ΔΕΝ έχει αντίστοιχες λύσεις. Το Unix-Linux ΝΑΙ. Σε οργανισμούς που απαιτούνται χιλιάδες ΗΥ η MS με τα εργαλεία της είναι άπαιχτη. Κάτι πήγε να γίνει τότε στα μέσα του 2000 αλλά δεν μπόρεσε να σπάσει το δίπολο MS-Unix.

H Apple παίζει μπάλα στο δημιουργικό κομμάτι αλλά και εκεί μόνο στο frontend. Ότι είναι Backend δεν παίζει. Αυτό φαίνεται και από τη γκάμα της καθώς δεν έχει καμία λύση για servers.

Οπότε όχι οι επαγγελματίες ΔΕΝ είναι άσχετοι. Ναι άσχετος μπορεί να είναι ο μπάρμπα Μήτσος που κάνει format με 20€ αλλά υπάρχουν άπειροι σωστοί που δουλεύουν Windows ΑΚΡΙΒΩΣ γιατί τους επιτρέπεται να κάνουν πράγματα που δεν γίνεται με κάτι άλλο.

Υπάρχει ένα ελληνικό γκρουπ στο FB που λέγεται Τελνετ Support. Κάντε ένα κόπο και διαβάστε τα Posts. Θα δείτε use cases που υλοποιούνται μόνο με Windows ή Linux.

Ατομικά ναι μπορεί να παρέχει θεϊκή ταχύτητα αλλά δεν είναι πάντα το ζητούμενο.

Και να γράψω τη δική μου γκρίνια γιατί είμαι από αυτούς που το ξεκίνησα. Υποστηρίζω ότι το μοντέλο 8/256 ΔΕΝ θα έπρεπε να πωλείται. Σήμερα το ελάχιστο θα έπρεπε να είναι το 16/512 και αυτό διότι τα δεδομένα μας είναι ίδια σε κάθε πλατφόρμα.

Λοιπόν έχω στην κατοχή μου το OnePlus Nord @256GB και το iPad 9th Gen @64GB. Είχαν ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια τιμή και το tablet αγοράστηκε για κατανάλωση περιεχομένου. ΔΕΝ το έχω ευχαριστηθεί όσο πρέπει. Ο λόγος είναι ο αποθηκευτικός χώρος και μόνο. Δεν φτάνει ούτε για πλάκα. Mόνο το Google Books θέλει 5GB για την cache. Κάτι τέτοιο θέλει και το Acrobat καθώς το Books έχει όριο στα 100MB ανά αρχείο οπότε κάποια μεγάλα PDF τα έχω χώρια. Βάλτε τώρα τον Firefox που έχω σαν κύριο browser, τις εφαρμογές της Google καθώς είμαι χρήστης εδώ και μερικούς αιώνες και της MS καθώς χρειάζομαι το Word πολύ συχνά. Δε θες και τον ρουφ το FB; Δε θα δεις και κανένα κωλαράκι στο IG; Πάει και γέμισε. Τι να παίξω; Που το κάθε παιχνίδι θέλει μερικά GB για πλάκα. Το Real Racing θέλει κοντά 25GB. Τα ίδια και το Diablo Immortal.

Θα ρωτήσει κάποιος γιατί δεν πήρα το μεγάλο. Γιατί το έχω σαν τρίτη συσκευή. Το χρησιμοποιώ τα ΣΚ και κάποια βράδια οπότε δεν ήθελα να δώσω επιπλέον χρήματα. Στο PC όμως κάθομαι ΏΡΕΣ. Εδώ λοιπόν θες τα πάντα. Το να δώσω 800€ για να έχω ταχύτητα F1 αλλά πρακτικότητα σπιρτόκουτου δεν το κάνω. Διότι στα 800€ αγοράζεις "πολυμορφικό". Εδώ κολλάω. Και το έχω κάνει ξεκάθαρο από την πρώτη στιγμή. Θέλω ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΗ και όχι δεύτερο. Δε ζητάω ούτε 300€ αλλά ούτε και 2000€ που αναφέρθηκε. Θέλω κάτι ανταγωνιστικό με αυτά που υπάρχουν τώρα. Να το πληρώσεις αλλά γιατί πρέπει. Όχι γιατί είναι ταρίφα.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Το λινκ το είδες;
Τι θες να δω από το λινκ, ότι τα Mac είναι καλύτερα επειδή βγαίνουν (αν δεχτούμε τα όσα λέει το άρθρο) λίγο φθηνότερα από τα PC; Ανέφερα εγώ καθόλου το κόστος; Επίσης καλύτερο είναι ό,τι βγαίνει φθηνότερο;

Απλά επειδή στο δικό σου το μυαλό τα Mac είναι καλύτερα, όμως κάποιοι (όχι εγώ) λένε πως είναι ακριβότερα, βγαίνεις και λες να, δεν είναι καν ακριβότερα, οπότε θα ήταν κανείς ηλίθιος να μην πάρει Mac.

Αναρωτιέμαι όμως γιατί η IBM (και λοιποί) δεν έχουν γυρίσει αποκλειστικά σε Mac. Αφού είναι ΚΑΙ καλύτερα, ΚΑΙ φθηνότερα!
 

Μηνύματα
2.521
Reaction score
7.317


Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Αλλά δεν έχω δει και κάτι στην πράξη που να κάνει στα μάτια μου τα προϊόντα της Apple τόσο ανώτερα όσο πιστεύουν κάποιοι. Από την άλλη, δεν πιστεύω ούτε στην "ανωτερότητα" των PC. Περί ορέξεως...
τα είπες όλα σε 3 προτάσεις,

θα είχε ενδιαφέρον να γραφτεί που υπερτερεί το ένα λειτουργικό και που το άλλο (αν και είναι πολύ πολύ κοντά πλέον)
αλλά δεν έχει νόημα, χαμένος χρόνος
 

Μηνύματα
303
Reaction score
432
Να ειστε σιγουροι, οσο σιγουροι ειστε οτι ο ηλιος δυει απο την δυση και ανατελλει απο την ανατολη, οτι υπαρχει πολυ ασχετοσυνη εκει εξω. Ειτε σε τεχνικο ειτε σε θεωρητικο επιπεδο δουλειας.

Ολα καλα ειναι και ολα εξυπηρετουν τον σκοπο τους αναλογως του τι θελει ο καθενας.

Ισα ισα ζουμε σε μια εποχη οπου ολα εχουν βελτιστοποιηθει και υπαρχει πληθωρα επιλογων. Δεν εχει καμια σχεση το τοπιο με πριν 10 η 20 χρονια. Πλεον και με μικρο βαλαντιο κανεις δουλεια απαιτητικη.

Εγω σαφως και διατεινομαι μακ ουμπερ αλλες. Πηγα το 2009 και δε γυρισα πισω ποτε. Μονο στα κινητα αντιστεκομαι λογω τιμης οχι τιποτε αλλο αλλα δε ξερω αν θα αντιστεκομαι για πολυ...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.103
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top