Mac VS PC (για να περνάει η ώρα)

Μηνύματα
1.225
Reaction score
5.735
Astronaut Jr. Πιο εύκολο για αρχή είναι το Manjaro αλλιώς αν πας για Arch δαγκωτό δες αυτό το βιντεάκι για να το εγκαταστήσεις με το δικό του script.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Astronaut Jr. Πιο εύκολο για αρχή είναι το Manjaro αλλιώς αν πας για Arch δαγκωτό δες αυτό το βιντεάκι για να το εγκαταστήσεις με το δικό του script.
Είδα το βιντεάκι, όταν θα έχω ελεύθερο χρόνο θα τσεκάρω και το Manjaro. Χθες είδα ένα βίντεο σχετικά με την εγκατάσταση του Arch απο το terminal και βλέπω ότι το script κάνει τα ίδια πράγματα ( αν και μου αρέσει να πληκτρολογώ, ξαναζώ τις μεγαλειώδεις στιγμές του MS-DOS, τρόπον τινά :p )
 

Μηνύματα
1.225
Reaction score
5.735
Να ξέρεις ότι με το Manjaro θα εγκατασταθούν όλα αυτόματα ( codecs , proprietary drivers κλπ) με το script θα πρέπει να ασχοληθείς εσύ περαιτέρω. Έχει πολλά βίντεο πάντως για όλα σε Arch. πχ
 

Μηνύματα
18.936
Reaction score
13.309
Αυτές οι διανομές, manjaro, arch, μπορούν να εγκατασταθούν σε virtual machine στα windows, πχ virtualbox ή και στο εγγενές Hyper V; Έχω να ασχοληθώ με linux μερικά χρόνια, αλλά δεν το θέλω σε dual boot.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Αυτές οι διανομές, manjaro, arch, μπορούν να εγκατασταθούν σε virtual machine στα windows, πχ virtualbox ή και στο εγγενές Hyper V; Έχω να ασχοληθώ με linux μερικά χρόνια, αλλά δεν το θέλω σε dual boot.
Μια χαρά μπορούν.
Από την άλλη, καλύτερα θα παίζει Linux host με Windows VM, παρά το αντίθετο ;)
Παρεμπιπτόντως δουλεύει πλέον αναπάντεχα καλά και το Windows Subsystem for Linux.
 

Μηνύματα
18.936
Reaction score
13.309
Καλά δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω το δεύτερο, host των windows σε linux, σημαίνει πληρη αλλαγή της εγκατάστασης στο pc! Το άλλο είναι απλό, το έχω κάνει δεκάδες φορές (ίσως έχω και τώρα, αλλά δεν θυμάμαι ποια διανομή! )

Το windows subsystem for linux πήγα να το εγκαταστήσω πριν 2-3 μήνες, αλλά δεν μου το έβγαζε διαθέσιμο, ίσως λόγω περιοχής, δεν ξέρω, πάντως από το store δεν μπορουσα να το βάλω.
 








Μηνύματα
369
Reaction score
916
Ξεκίνησα με SuSE το 97, στη συνέχεια gentoo και τέλος debian για τη σταθερότητά του.
Μακάρι να μπορούσα να πάρω πίσω τις ώρες που ξόδεψα για να τα συντηρώ και να μαθαίνω τις αλλαγές που γινόντουσαν σε κάθε update.

Έχοντας παράλληλα windows για παιχνίδια που φυσικά εγκατέλειψα όταν ο διαθέσιμος χρόνος μειώθηκε κατέληξα σε mac απλά και μόνο για την ευκολία μου. Θα μπορούσε να γίνει το ίδιο και με τα windows αλλά εγκατέλειψαν τα windows mobile και πλέον το οικοσύστημα "μπάζει" καθώς δεν προσφέρει ολοκληρωμένη λύση.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
όσοι ασχολούμαστε με linux εδώ, έχουμε και λίγο φαγούρα με τους υπολογιστές*

όσοι χρησιμοποιούν linux επαγγελματικά έχουν τους λόγους τους

πχ η συντριπτική πλειοψηφία των datacenters
πχ ΟΛΟΙ οι 500 υπολογιστές στην λίστα των 500 πιο γρήγορων υπερυπολογιστών
πχ το πιο σύγχρονο πλοίο του πολεμικού ναυτικού των ΗΠΑ το USS Zumwalt ( εκτός και αν το πολεμικό ναυτικό δεν είχε λεφτά να πάρει άδειες windows ή mac servers) **



* αν και σήμερα το να εγκαταστήσει ένας μία διανομή σε ένα pc για τα βασικά είναι σχεδόν plug n play,
ωστόσο πρέπει να καταλαβαίνει τα στοιχειώδη (πχ τι είναι δίσκος και τι μνήμη)

** δεν ήξερα ότι ένα τέτοιο πλοίο έχει τόσους υπολογιστές όσο ένα μικρό datacenter, εδώ μιλάει για 235 racks με servers

https://arstechnica.com/information-technology/2013/10/the-navys-newest-warship-is-powered-by-linux/
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
όσοι ασχολούμαστε με linux εδώ, έχουμε και λίγο φαγούρα με τους υπολογιστές*

όσοι χρησιμοποιούν linux επαγγελματικά έχουν τους λόγους τους

πχ η συντριπτική πλειοψηφία των datacenters
πχ ΟΛΟΙ οι 500 υπολογιστές στην λίστα των 500 πιο γρήγορων υπερυπολογιστών
πχ το πιο σύγχρονο πλοίο του πολεμικού ναυτικού των ΗΠΑ το USS Zumwalt ( εκτός και αν το πολεμικό ναυτικό δεν είχε λεφτά να πάρει άδειες windows ή mac servers) **



* αν και σήμερα το να εγκαταστήσει ένας μία διανομή σε ένα pc για τα βασικά είναι σχεδόν plug n play,
ωστόσο πρέπει να καταλαβαίνει τα στοιχειώδη (πχ τι είναι δίσκος και τι μνήμη)

** δεν ήξερα ότι ένα τέτοιο πλοίο έχει τόσους υπολογιστές όσο ένα μικρό datacenter, εδώ μιλάει για 235 racks με servers

https://arstechnica.com/information-technology/2013/10/the-navys-newest-warship-is-powered-by-linux/
Καλά ε; Απορώ πώς καταδέχονται και σου απαντάνε... Ακούς εκεί i3-8100... Τς, τς, τς, τί κόζμος... Τσατίστηκα τώρα! Αρμάνδε, φέρε μου λίγο παντεσπάνι! :tongue:
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Καλά ε; Απορώ πώς καταδέχονται και σου απαντάνε... Ακούς εκεί i3-8100... Τς, τς, τς, τί κόζμος... Τσατίστηκα τώρα! Αρμάνδε, φέρε μου λίγο παντεσπάνι! :tongue:
καλά μην το φωνάζεις και εσύ, θα με μπανάρουν από την κατηγορία

βέβαια αφορμή ψάχνω για να το αναβαθμίσω, καθώς τρώγομαι, αλλά δεν βρίσκω,
παρότι ασχολούμαι και με ανάλυση εικόνων σε 3 επίπεδα

για να πουν οι power user καμμιά ιδέα (δεν παίζω παιχνίδια, δεν κάνω επεξεργασία βίντεο, ούτε coding) για να βρω αφορμή αναβάθμισης
 





Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top