Minimal

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Εξαιρετικες για αφροντιστο χωρο!

Οπωσδηποτε να ασχοληθεις με αυτην στο 1ms και θα εισαι μια χαρα.Προσεχε ομως διοτι και εμενα μου εβγαζε κατι παρομοιο στο 1ms και μετα ανακαλυψα οτι ηταν η ανακλαση απο την οθονη του λαπτοπ,διοτι εγω δεν εχω θεμα με πρωιμες ανακλασεις.Απο εκει και περα δωσε προτεραιοτητα σε μπασσοπαγιδες!
Νομίζω ότι για το σχετικά καλό IR ευθύνονται τα waveguides του Neumann. Για την πρώτη δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι. Δεν υπάρχει ανακλαστική επιφάνεια κοντά στο μικρόφωνο. Το laptop όταν μετράω είναι ανάμεσα στα 2 ηχεία προς το τζάκι. Σε τόσο κοντινή απόσταση μόνο η μπάφλα του ηχείου μπορεί να είναι. Δεν ξέρω.
Ωστόσο, η δύναμη που βγάζουν 11 τεμάχια αυτών των δορυφόρων, είναι ασύλληπτη και δεν μπορείς να την φανταστείς καν, ακούγοντας 2 μονάχα τους. Δεν γίνεται.
Κώστα σε τι ευαισθησία τα έχεις;
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Ωραίο κείμενο, ολοκληρομενο και κατανοητό μέχρι ένα ορισμένο σημείο και για άσχετους που έχουν όμως όρεξη για μάθηση και ξεστραβωμα(όπως εγώ)

Το budget λέξη κλειδί.... Και τι δεν πληρώνεις σε αυτή την ζωή βέβαια..... Όπως όλα έτσι και αυτό.....

Και ένα βασικό το οποίο θα το καταλάβουν όσοι είναι παθοντες....
Σε ποια πόλη ζεις;

Πχ
Μένεις σε μια πόλη όπως Αθήνα και διαθέτεις 5000 € για ότι είδους ήχο θες πολυκαναλο, δυκαναλο κλπ που κατά την γνώμη μου πολύ μεγάλο ποσό για την μεσαία τάξη, για να βάλεις μουσική στο σαλόνι σου όλα αυτά (αξιοπρεπώς)

Οι κάτοικοι επαρχιακών πόλεων
Χωριων και νησιών να υπολογίζουν 20-40 % πάνω από το αρχικό ποσό που είχαν σκοπό να διαθέσουν (τα νούμερα είναι πραγματικά και δεν υπερβάλω)

Μπράβο για το κείμενο
Βάλε και φώτο να δούμε το γατί ;)
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Καλημέρα φίλε @Anakin και ευχαριστώ. Αν σου έδωσε κάτι το κείμενο, τότε εκπλήρωσε τον σκοπό του, γιατί όπως είπα ήθελα μέσω της δικής μου εμπειρίας και "μαθημάτων" να δώσω πληροφορίες και σε άλλους "άσχετους" που μπορεί να είναι χρήσιμες. Και εγώ άσχετος είμαι πάντως.

Μένω Αθήνα και για το budget έχεις δίκιο. Όσο και να μη θέλουμε να το παραδεχτούμε η "ενασχόληση με το χόμπυ" αποτελεί ακριβό πολυτελές καταναλωτικό αγαθό σε μεγάλο βαθμό.

Τα γατιά είναι 2 στο σπίτι... εδώ ο 9άκιλος Μπάμπης σε πρώτο πλάνο και η 3κιλη Φρόσω στο βάθος, έχουν κάνει πάλι κατάληψη στη θέση ακρόασης...

IMG_20200206_081544 1.jpg
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Καλημέρα φίλε @Anakin και ευχαριστώ. Αν σου έδωσε κάτι το κείμενο, τότε εκπλήρωσε τον σκοπό του, γιατί όπως είπα ήθελα μέσω της δικής μου εμπειρίας και "μαθημάτων" να δώσω πληροφορίες και σε άλλους "άσχετους" που μπορεί να είναι χρήσιμες. Και εγώ άσχετος είμαι πάντως.

Μένω Αθήνα και για το budget έχεις δίκιο. Όσο και να μη θέλουμε να το παραδεχτούμε η "ενασχόληση με το χόμπυ" αποτελεί ακριβό πολυτελές καταναλωτικό αγαθό σε μεγάλο βαθμό.

Τα γατιά είναι 2 στο σπίτι... εδώ ο 9άκιλος Μπάμπης σε πρώτο πλάνο και η 3κιλη Φρόσω στο βάθος, έχουν κάνει πάλι κατάληψη στη θέση ακρόασης...

View attachment 159692
Και εγώ στα 7 κιλά παίζω
Έχει και αδελφό βέβαια....
IMG_20200402_115345.jpg
IMG_20200402_115121.jpg
IMG_20200402_115250.jpg
 



det

Μηνύματα
107
Reaction score
104
Ωραίο άρθρο και πολύ κατατοπιστικό τουλάχιστον για όλους εμάς που ακούμε πολλά και λίγα καταλαβαίνουμε.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Ο Κάιζερ και ο Γατουλης
Είμαστε αντροπαρεα εδώ....
Κουκλιά! να σου ζήσουν.

Ωραίο άρθρο και πολύ κατατοπιστικό τουλάχιστον για όλους εμάς που ακούμε πολλά και λίγα καταλαβαίνουμε.
Σε ευχαριστώ φίλε.
 
  • Like
Reactions: det

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Από το ταβάνι, βάση να κατεβαίνει να ακούς, και να ανεβαίνει μετά. Μελιδης. Ευκολακι.

Ομοίως τα 2 πίσω ηχεία.

Μια χαρά βολεύεται ένα σεταπ 5.2.4 σε σένα.
Να ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό: Η περίπτωση το ηχείο να κατεβαίνει στην θέση του με βραχίονα - ηλεκτρικό μηχανισμό (όχι χειροκίνητο) και να ανεβαίνει έως το ταβάνι στο τέλος της ακρόασης όπου και θα παρκάρει, σε λογικό κόστος, παίζει? Υπάρχει ανάλογη υλοποίηση?
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Πάντως αν είχα λεφτά θα έβαζα 2 τέτοια (ψιλο-ενδιαφέρον άρθρο για τις δυσκολίες των μικρών sub) μπροστά (χωράνε) και θα έχωνα κάπου αλλού στο δωμάτιο τα 2 18s.

Όχι ότι χρειάζονται αλλά κουβέντα να γίνεται :)

1585825159230.png
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
κλασσική (σόρρυ, τόσες ώρες δεν αντέχω κλασσική)
Δεν ειναι θεμα ωρων κωστα:sneaky:
Ειναι θεμα ενιαιας οντοτητας που λεει ο μεγας μπουτιας:smile:
εχεις τον Δημητρη και τον τζονυ να πηγαινης τακτικα σπιτι τους να μαθαινης ποτε δεν ειναι αργα :sneaky:
Χαιρε πολυκαναλε ιμερσιβιε:drinks:
 

T

Tadakis

Guest
Πολύ ενδιαφέρουσα προσέγγιση και μπράβο που το αποτέλεσμα σε ικανοποίησε. Ο χώρος δείχνει να έχει πολλά προβλήματα που θέλουν άμεσα φροντίδα. Αυτό σαφως και να δικαιολογεί το οποίο προηγούμενο σύστημα είχες το οποίο δεν είχε και πολλές επιλογές παραμετροποίησης.
Δες το χώρο σου, προσπάθησε να σκεφτείς και να φανταστείς πως μπορείς να αλλάξεις διαρρύθμιση και να βάλεις τις σωστές διατάξεις μπάσοπαγίδων, διάχυτων κλπ. Η μόνη συμβουλή που θα έδινα είναι να δεις τη κατασκευή custom λύσεων ηχητικής φροντίδας. Έχεις πάρει τη στουντιακη κατεύθυνση και εκει βεβαίως δεν υπάρχουν έτοιμα πάνελ αλλά καστομ δουλειές. Το ότι είσαι σε ενοίκιο Κάνει πολλά από αυτά σαν επένδυση να δείχνουν ‘πεταμένα λεφτά’ αλλά τα καστομ θα στοιχίσουν ίσως και λιγότερο από το 1/2 του κόστους του 18s. Σαν επόμενο βήμα θα έβλεπα τα σαμπ σου. Καλα σαμπακια τα 18s αλλά τερματίζουν γρήγορα και ευκολα. Με αντίστοιχα ποσά ίσως να είχες καλύτερα αποτελέσματα με άλλες λύσεις.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Ευχαριστώ για τις συμβουλές και συμφωνώ ότι έχει πολλά προβλήματα.

Έχεις πάρει τη στουντιακη κατεύθυνση και εκει βεβαίως δεν υπάρχουν έτοιμα πάνελ αλλά καστομ δουλειές
Εδώ δεν καταλαβαίνω. Τι εννοείς;
Με το treatment θα δω τι θα κάνω στα πλαίσια του ότι είναι σαλόνι όπως είπα. Μέχρι εκεί που φτάνει χωρίς να μου χαλάει το μάτι. 99% θα πάω σε έτοιμες λύσεις γιατί λείπει ο χρόνος και η όρεξη να ασχοληθώ με κάτι custom γνωρίζοντας βέβαια την διαφορά κόστους.

Καλα σαμπακια τα 18s αλλά τερματίζουν γρήγορα και ευκολα. Με αντίστοιχα ποσά ίσως να είχες καλύτερα αποτελέσματα με άλλες λύσεις.
Για πες προτάσεις; (δεν θα αλλάξω, έτσι για την κουβέντα).

θυμίζω ότι για εμένα παίζει τεράστιο ρόλο να μη βλέπω τα sub και τα 18s είναι μινιατούρες. Επίσης στο συγκεκριμένο χώρο παίζουν αρκετά δυνατά και για αυτό εξάλλου ρυθμισμένα στα -5db δίνουν 10-15db παραπάνω από τους δορυφόρους αν δεις, άρα είμαι αρκετά μακριά από το να τερματίζουν.
 

T

Tadakis

Guest
Ήμουν ακριβώς στην ίδια θέση με εσένα. Είχα εξακριβώσει ότι ο χώρος μου έχρηζε ιδαίτερης φροντίδας με στάσιμα, ιδιαίτερα έντονα room modes και χρόνους αντήχησης πολύ υψηλούς.

Στον αντίποδα είχα μια διαρρύθμιση χώρου και μια διακόσμηση που εκεί που έπρεπε να μπει κάποιο πανελ δεν μπορούσε να μπει γιατί έπρεπε να μπει κάτι άλλο που αισθητικά ή λειτουργικά ήταν απαραίτητο (παρόλο που είναι χώρος playroom).

Για να μην μακρηγορώ, Κατέληξα σε τη στοιχείο χρειαζόμουν στο συγκεκριμένο σημείο και με τι χαρακτηριστικά. Αποτίμησε τι διαστάσεις με έπαιρνε να εντάξω στο σημειο (σε σχέση και την αντίστοιχη ανάγκη). Και προχώρησα στην υλοποίηση.
Στη προκειμένη Περίπτωση χρειαζόμουν διαχυτες και αποφάσισα στην κατασκευή 1D Qrd11N όπου προσαρμόστηκαν στη ντουλάπα που είχε προδιαγράφει με άριστο αισθητικό, λειτουργικό και ακουστικό αποτέλεσμα. Κόστος πολύ μικρότερο από το να πάρω έτοιμα πάνελ και αισθητικά σε άλλη κλάση. Δεν καταλαβαινείς ότι είναι acoustic treatment. Κάποια στιγμή θα δειξω όλο το project.

μερικές φωτο:
F618AF19-3190-4C23-8F39-D7469CA3719C.jpeg C83FF373-B59E-42CF-BB8C-21051CEB429B.jpeg
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Πολύ ωραία δουλειά φαίνεται. Συγχαρητήρια! Θα έχει πολύ ενδιαφέρον μια ολοκληρωμένη και εμπεριστατωμένη παρουσίαση χώρου- προβλημάτων- λύσεων.

Εγώ έχω (ψιλο) καταλήξει τελικά τι μπορώ να κάνω και το ανεβάσω εντός των επόμενων ημερών για απόψεις.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ήμουν ακριβώς στην ίδια θέση με εσένα. Είχα εξακριβώσει ότι ο χώρος μου έχρηζε ιδαίτερης φροντίδας με στάσιμα, ιδιαίτερα έντονα room modes και χρόνους αντήχησης πολύ υψηλούς.

Στον αντίποδα είχα μια διαρρύθμιση χώρου και μια διακόσμηση που εκεί που έπρεπε να μπει κάποιο πανελ δεν μπορούσε να μπει γιατί έπρεπε να μπει κάτι άλλο που αισθητικά ή λειτουργικά ήταν απαραίτητο (παρόλο που είναι χώρος playroom).

Για να μην μακρηγορώ, Κατέληξα σε τη στοιχείο χρειαζόμουν στο συγκεκριμένο σημείο και με τι χαρακτηριστικά. Αποτίμησε τι διαστάσεις με έπαιρνε να εντάξω στο σημειο (σε σχέση και την αντίστοιχη ανάγκη). Και προχώρησα στην υλοποίηση.
Στη προκειμένη Περίπτωση χρειαζόμουν διαχυτες και αποφάσισα στην κατασκευή 1D Qrd11N όπου προσαρμόστηκαν στη ντουλάπα που είχε προδιαγράφει με άριστο αισθητικό, λειτουργικό και ακουστικό αποτέλεσμα. Κόστος πολύ μικρότερο από το να πάρω έτοιμα πάνελ και αισθητικά σε άλλη κλάση. Δεν καταλαβαινείς ότι είναι acoustic treatment. Κάποια στιγμή θα δειξω όλο το project.

μερικές φωτο:
View attachment 159878 View attachment 159879
Mε δεδομένο ότι πρόκειται για diy υλοποίηση και όχι κάτι εργοστασιακό(...), πως το ακούς; Είχε αποτέλεσμα; Έχεις ακούσει αντίστοιχο προϊόν του εμπορίου για κάποια σύγκριση; Θαυμάσια δουλειά, μερακλίδικη!!!
 

T

Tadakis

Guest
Δεν είναι DIY υλοποίηση... Μετρήθηκε ο χώρος, αναλύθηκαν τα στοιχεία και καταλήξαμε στην ανάγκη. Έπειτα απευθύνθηκα σε ανάλογη εταιρία που φτιάχνει τέτοιους διαχύτες για studio και μου τους ετοίμασε. Εν συνεχεία ο επιπλοποιός τους ενσωμάτωσε στη ντουλάπα που έφτιαχνε. Δεν υπάρχει κάτι να συγκρίνω παρά μόνο τα γραφήματα του πριν και μετά :)
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Mε δεδομένο ότι πρόκειται για diy υλοποίηση και όχι κάτι εργοστασιακό(...), πως το ακούς; Είχε αποτέλεσμα; Έχεις ακούσει αντίστοιχο προϊόν του εμπορίου για κάποια σύγκριση; Θαυμάσια δουλειά, μερακλίδικη!!!
Δεν νομίζω ότι ηχητικά θα έχει κάτι διαφορετικό από εργοστασιακή δουλειά. Πιστεύω ότι η γνώση για τα QRD είναι κοινή, δεν υπάρχει εργοστασιακό "μυστικό". Οι διαφορές ίσως είναι εμφάνισης/ φινιρίσματος αλλά τα συγκεκριμένα φαίνονται πολύ όμορφα.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δεν είναι DIY υλοποίηση... Μετρήθηκε ο χώρος, αναλύθηκαν τα στοιχεία και καταλήξαμε στην ανάγκη. Έπειτα απευθύνθηκα σε ανάλογη εταιρία που φτιάχνει τέτοιους διαχύτες για studio και μου τους ετοίμασε. Εν συνεχεία ο επιπλοποιός τους ενσωμάτωσε στη ντουλάπα που έφτιαχνε. Δεν υπάρχει κάτι να συγκρίνω παρά μόνο τα γραφήματα του πριν και μετά :)
A, ok!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top