Minimal

T

Tadakis

Guest
Δεν νομίζω ότι ηχητικά θα έχει κάτι διαφορετικό από εργοστασιακή δουλειά. Πιστεύω ότι η γνώση για τα QRD είναι κοινή, δεν υπάρχει εργοστασιακό "μυστικό". Οι διαφορές ίσως είναι εμφάνισης/ φινιρίσματος αλλά τα συγκεκριμένα φαίνονται πολύ όμορφα.
Σωστά. Με μόνη εξαίρεση πως τα 'εργοστασιακά' (που και αυτά στο χέρι + CNC φτιάχνονται) βγαίνουν συνήθως 60 χ 60 ενώ εγώ ήθελα να καλύψω 75-80 χ 150 - οπότε θα έμπαιναν λιγότερα και το αποτέλεσμα ίσως ηταν άλλο. Αυτό είναι και η μόνη μου ένσταση με τα 'έτοιμα' καθώς και η αισθητική τους που κάπου μπορεί να μην ταιριάζουν.
 

Μηνύματα
370
Reaction score
916
Δεν είναι DIY υλοποίηση... Μετρήθηκε ο χώρος, αναλύθηκαν τα στοιχεία και καταλήξαμε στην ανάγκη. Έπειτα απευθύνθηκα σε ανάλογη εταιρία που φτιάχνει τέτοιους διαχύτες για studio και μου τους ετοίμασε. Εν συνεχεία ο επιπλοποιός τους ενσωμάτωσε στη ντουλάπα που έφτιαχνε. Δεν υπάρχει κάτι να συγκρίνω παρά μόνο τα γραφήματα του πριν και μετά :)

Θα μπορούσες να αναφέρεις την εταιρία κατασκευής; Με PM τουλάχιστον;
 



Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Λοιπόν, αφού είδαμε και τα γατιά μας, για πάμε να σας πω τι έχω καταλήξει ότι θα κάνω κατά 99% στο treatment και να μου πείτε καμία άποψη.

Αρχικά να βάλω τους στόχους/ περιορισμούς:
  • Όπως είπα και πιο πάνω, δεν θα κάνω παρεμβάσεις που μπορεί να έχουν αποτέλεσμα αλλά δεν εξυπηρετούν την λειτουργική ή αισθητική πλευρά του πράγματος.
  • Λόγω ενοικίου δεν θα ήθελα να ρίξω όλα τα λεφτά για να χτυπήσω το mode στους 42. Αύριο μπορεί να είμαι σε άλλο σπίτι άρα κάνω μια προσπάθεια ότι αγοράσω να δίνει μια σχετικά ευρεία αντιμετώπιση θεμάτων που θα είναι όσο το δυνατόν πιο χρήσιμη και μελλοντικά.
  • Θα αγοράσω από την GIK πλην ενός Art Diffuser που θέλει η γυναίκα μου. Δεν θέλω στην παρούσα φάση DYI πειραματισμό.
Παρακάτω βλέπουμε 2 αναλυτικά waterfall (1/48 smoothing, 500 slices) ώστε να φαίνεται όσο το δυνατόν καλύτερη η κατάσταση για το αριστερό και το δεξί με όριο χρόνου το ιδεατό 400ms.

Αριστερό
1586000323885.png


Δεξί
1586000476106.png


Όπως βλέπουμε από το 1Khz και πάνω είναι αρκετά καλά και από χρόνους και από ομοιογένεια. 300hz- 1Khz οι χρόνοι δεν είναι τραγικοί πλην εξαιρέσεων σε κάποιες συχνότητες αλλά δεν είναι ιδιαίτερα ομοιογενής η εικόνα. 100-300 υπάρχουν αρκετά προβλήματα και κάτω από τους 100 υπάρχει πρόβλημα γενικό και εκτός του mode που δεσπόζει.
Το δωμάτιο είναι αυτό.

1586000618228.png


Στο δεξί τοίχο έχουν μπει αυτά τα πάνελ με τις φώτο που είναι 5cm και δουλεύουν από τους 600 κύκλους περίπου αλλά κυριότερα από το 1Κhz και πάνω.

Έχω κοιτάξει λίγο τα modes και τις ζώνες πίεσης στο Amroc και τα περισσότερα modes κάτω από τα 100Hz η ζώνες πίεσης είναι μπροστά και πίσω ενώ από τα 100 και πάνω τα περισσότερα παίζουν ταβάνι. Στον πίσω τοίχοι δεν έχω κανένα περιθώριο αφού φιλοξενεί την βιβλιοθήκη.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.168
Έχεις διαθέσιμο το ταβάνι για υλικά.

Μήπως να δεις τις επιλογές του Τζιοβάνι;

Αριστερά που έχεις τζάμια, ίσως να θέλει μια πιο χοντρή κουρτίνα που να μαζεύει όταν δεν ακούς.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Μισό έχει και συνέχεια με τη σκέψη μου.

Όσο αφορά τον μπροστά τοίχο λοιπόν η σκέψη είναι η εξής (με πρόχειρη ζωγραφιά).

1586001335209.png


Μπλε χρώμα (1,2 Χ 0,6): ένας 2d diffusor θα μπει στο τζάκι για αισθητικούς λόγους κυρίως.

Γκρι χρώμα (1,2 Χ 0,6): 2 GIK monster bass traps με range limiter που θεωρητικά μετράνε έτσι
1586001358470.png


Μαύρο χρώμα (0,6 Χ 0,6): 2 T40 tuned bass traps στις δύο κάτω γωνίες στο πάτωμα που θεωρητικά μετράνε έτσι.
1586001381620.png


Στο ταβάνι σκέφτομαι 6 τεμάχια που θα καλύψουν περίπου 4,3 τμ από τη σειρά impression 10cm πάχους που θεωρητικά μετράνε κάπως έτσι και λένε ότι κάνουν scattering πάνω από το 1khz. Από μέσα θα βάλω led άρα θα παίζουν και σαν κρυφός φωτισμός για το δωμάτιο.

1586001408649.png


Αριστερά υπάρχει η σκέψη για ένα freestanding panel με ποδαράκια που θα πηγαίνει (δυστυχώς όχι μόνο του) σε άλλο δωμάτιο όταν δεν χρειάζεται. Δεν είμαι σίγουρος αν θα το κάνω γιατί σκέφτομαι ότι θα βαριέμαι να το πηγαινοφέρνω. Σκεφτόμουν μήπως και αυτό ήταν άλλο ένα monster bass trap αλλά με το scattering plate της GIK που θεωρητικά κάνει scattering από το 1Khz και επάνω άρα θα δώσει full range κάλυψη στην ανάκλαση του αριστερού ηχείου χωρίς να φιμώσει και άλλο τις υψηλές συχνότητες. Βέβαια από την δεξιά πλευρά υπάρχει πολύ μεγαλύτερη επιφάνεια κάλυψης (3τμ σχεδόν) αλλά τα πάνελ είναι 5cm και σκέφτομαι την ομοιομορφία.

Τέλος.

Απόψεις γενικώς;

Απόψεις για το δεξιά συγκεκριμένα;
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Το ξέρω ότι αυτό πρέπει αλλά πρώτον δεν έχει αρκετό βάθος. Κάνει μια πατούρα που είναι μόλις 5cm και δεν θέλω να πετάει σαν μ@λακία. Δεύτερον και κυριότερον πρέπει να έχουμε και την γυναίκα ευχαριστημένη, άρα αφού ήθελε σώνει και καλά ένα diffuser θα το βάλω εκεί... από το να ήταν άδειος ο τοίχος ή να είχε κάδρο καλύτερα θα είναι.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.339
Reaction score
79.281
στο treatment και να μου πείτε καμία άποψη.
Τα πάνελ που εχεις βάλεις στον δεξί τοίχο ειναι λεπτά, και οπως είπες δρουν μόνο στα πρίμα. Ουσιαστικα είναι equalizer. Κοβουν αέρα, don’t like. Τωρα που τα πήρες, δες αν μπορείς να τα κάνεις πιο χοντρά προσθέτοντας αλλο ενα πίσω απο το καθένα.

Το κυρίως πρόβλημα ειναι οι αυξημένοι χρόνοι στα μεσαία, που βρίσκονται γύρω στο 0.5-0.6sec. Πρέπει να κατέβουν χωρίς να σκοτώσουμε κι αλλο τα πρίμα.

Μεγάλο προβλημα η ανακλαστική επιφάνεια αριστερά, που προκαλεί και ασυμμετρία τωρα που έβαλες πάνελ δεξιά. Προτείνω να σκεφτείς δεύτερη κουρτίνα, χοντρή (ύφασμα) που να μαζεύει οταν θελεις φως και δεν ακούς μουσική.

Τα Tuned bass traps για να προσφέρουν κατι πρέπει να ειναι πάρα πολλά και τοποθετημένα ακριβως στην θέση μεγίστης πίεσης. Πάνω απο 8 τεμάχια. Αλλά ειναι ακριβά. Στην θέση σου δεν θα το εκανα. Μια χαρά θα στα φέρει το Dirac (βαλε και ενα spectrogram χωρίς Dirac απο 20-250Hz να δούμε). Στην ανάγκη παίρνεις κι αλλα σαμπακια, ίδια τιμή θα σου βγουν. Ή active bass taps!!!!
Είναι εξαιρετικά δύσκολο να μαζέψεις τους χρόνους στα μπάσα, ειδικά στο ενοίκιο, άσε το dsp να κάνει τη δουλειά.

Να εκμεταλλευτείς τον τοίχο πίσω απο τα ηχεία με μεγάλα traps, αλλα χωρίς limiter. Να στοχεύσεις στα μεσαία, όχι στα μπάσα.

Να εκμεταλλευτείς και το ταβάνι, οπως είπε ο Εαρ.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.168
Ταβάνι και κουρτίνα νομίζω πως αρκούν.

Τα υπόλοιπα λεφτά σε σαμπ.

Βάζεις βάζεις πράματα, κι έχεις μια ταβανάρα νάααα με το συμπάθειο, άδεια. Ε, τι συζητάμε;




ΥΓ.
Ίσως είναι καλή ιδέα να αλλάξεις τα ηχεία μεταξύ τους, με τα μιντουιτερ προς τα μέσα. Και λίγο toe in πέραν της αναμενόμενης κλίσης των 30°, πιθανώς 5 επιπρόσθετες μοίρες.
 
Last edited:

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Αγαπητοί γιατροί.
  • Η κουρτίνα "βολεύει" γιατί είναι και φθηνότερη αλλά δεν θα ρίξει και άλλο τα πρίμα; μήπως να πάρω ένα πάνελ με scattering για εκεί να ξεμπερδεύω;
  • Για μπροστά καταλαβαίνω ότι τα λεφτά για τα Τ40 δεν θα έχουν καμία επίπτωση λόγω αριθμού άρα στον κουβά.
  • Επίσης βάσει dimi, βγάζω range limiter και προσθέτω scater plate στα 2 bass traps μπροστά.
  • Το ταβάνι με 6 κομμάτια θα κλείσει σχεδόν όλο το τρίγωνο (2,4 Χ 1,8). Είμαι ΟΚ νομίζω ε;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.339
Reaction score
79.281
Στον τοίχο που ειναι το τζάκι soffit bass traps, χωρίς Limiter, custom διαστάσεις και χρώμα ίδιο με τον τοίχο, γύρω γύρω σαν Π.

Στο ταβάνι αυτο που έβαλε ο Τζιοβανι
Η κουρτίνα "βολεύει" γιατί είναι και φθηνότερη αλλά δεν θα ρίξει και άλλο τα πρίμα;
Ισχυει, αλλα χρειάζεται συμμετρία. Η αίσθηση απο την τζαμαρία αριστερα θα υπαρχει και με το μετακινούμενο πάνελ.

Θα κόψουμε και αλλο τα μεσαία για να ισοφαρίσουν την πτώση στα πρίμα.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.168
Η χοντρή κουρτίνα (πολύ χοντρή, να πιάσει μεσαία) στο μισό εμπρός τμήμα του κουφώματος, θα κόβει κυρίως μεσαία, εκεί σε τέτοια γωνία, δε πάνε πρίμα έτσι κι αλλιώς.

Με την εναλλαγή των ηχείων μεταξύ τους και με λίγο toe in, θα βοηθήσεις περαιτέρω προς αυτήν την κατεύθυνση (να σώσεις τα πρίμα).

Στο ταβάνι, πολύ λίγα πρίμα ταξιδεύουν. Εκεί θα πιάσεις τα μεσαία.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.339
Reaction score
79.281
Δεν χωράνε τα soffit dimi, δεν έχω 42 πόντους με τίποτα.
Φυσικά και εχεις, εκτός και αν μιλάμε για αλλο πράγμα.

Θα τα βάλεις στην γωνία μεταξύ ταβανιού και τοίχου.
FF8C1863-CF8D-42A3-A1A8-AC9D50B80850.jpeg


Κατι τέτοιο
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.168
Δώσε μια μαμά απόκριση των ηχείων στο χώρο σου, χωρίς καμία ισοστάθμιση, τίποτα.

Τα μεσαιοπριμα θέλω να δω.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.339
Reaction score
79.281
Ίσως είναι καλή ιδέα να αλλάξεις τα ηχεία μεταξύ τους, με τα μιντουιτερ προς τα μέσα.
Διαφωνώ μάλλον, Μέτρα το τρίγωνο, θα γίνει πιο ισοσκελες και θα σου στενέψει την εικόνα.
Και λίγο toe in πέραν της αναμενόμενης κλίσης των 30°, πιθανώς 5 επιπρόσθετες μοίρες.
Συμφωνώ, θα βοηθήσει, ειδικά σε τέτοιο χώρο.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.431
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top