Minimal

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Καλύτερη λύση:

Δανείσου μερικά καλώδια απο το χαϊεντάδικο της γειτονιάς σου, και με το αυτί σου και την εμπειρία σου δες πιο θα σου κάτσει καλύτερα στον χώρο σου. Ή πάρε το πιο ακριβό.
Και μην βασανίζεσαι με αυτά τα άσχετα που σου λένε αυτοί οι δυο, είναι χομσινεματζίδες, δεν νιώθουν.

Φιλικά πάντα.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Δεν χωράνε dimi.

1586003003245.png


Αριστερά η εσοχή είναι 10 πόντους. αν βάλω 42 πόντους στο ταβάνι... θα πέσει να μας πλακώσει... δεξιά επίσης κάνει αυτή τη μικρή γωνία... στον κάθετο άξονα επίσης δεν χωράνε. Αριστερά έχει καλοριφέρ στους 25 πόντους. Επίσης τα ηχεία όταν πάνε πίσω δεν αφήνουν περιθώριο. Τα έχω μετρήσει χιλιάδες φορές. δεν μπαίνουν soffit χωρίς να γίνει χαμός. Αν μπορούσα να το κάνω όλο μπροστά γωνίες και να συνεχίζουν στο ταβάνι σαν ενιαίο σύνολο θα πειθόταν και η γυναίκα. Τώρα να βάλω μια χύμα από εδώ και μια από εκεί, δεν πείθομαι ούτε και εγώ.

@kostas Ear: η απόκριση χωρίς Dirac είναι στο post παραπάνω
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Αυτό μήπως χωράει;

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.284
@kostas Ear: η απόκριση χωρίς Dirac είναι στο post παραπάνω
Το είδα.
Ναι, φαίνεται η μαμά απόκριση του ηχείου στα πρίμα, αν και έχει καταπιεστεί λόγω ηχητικής του χώρου.

Να ξέρεις, το ηχείο "μαμά" παίζει έτσι όπως φαίνεται στο πάνω γράφημα (αυτοί ξέρουν):

IMG_20200404_153641.jpg


Και στο κάτω φαίνεται πως τα έβαλα όλα μαζί με το ζόρι να παίζουν.

Δοκίμασε. ;)
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Αυτό μήπως χωράει;

Τον ίδιο χώρο ζητάει.. 42 πόντους πλευρά έχει.. Βασικά όλα τα γωνιακά ζητάνε τον ίδιο χώρο και εγώ δεν έχω να τον δώσω δυστυχώς.

Το είδα.
Ναι, φαίνεται η μαμά απόκριση του ηχείου στα πρίμα, αν και έχει καταπιεστεί λόγω ηχητικής του χώρου.

Να ξέρεις, το ηχείο "μαμά" παίζει έτσι όπως φαίνεται στο πάνω γράφημα (αυτοί ξέρουν):

View attachment 160089

Και στο κάτω φαίνεται πως τα έβαλα όλα μαζί με το ζόρι να παίζουν.

Δοκίμασε. ;)
Ναι! και σε εμένα ανεβαίνουν 1-2 db από τα 7Κ μέχρι τα 10 και τα χάνουν μέχρι τα 14. Δεν ακούω και πολλά πάνω από τα 15 - max 16 έτσι και αλλιώς άρα δεν με ενοχλεί κάτι :).
Και με το dirac δεν πειράζω καθόλου πάνω από το 1Κ. Μου αρέσει όπως παίζει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.284
Μου αρέσει όπως παίζει
Δεν διαφωνώ.
Ωστόσο, μια δοκιμή είναι εύκολο να γίνει. Πιθανώς να εκπλαγείς ευχάριστα. ;)

Την τόνωση αυτή, είναι βέβαιο πως θα την ακούσεις. Κάνει μπαμ.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Ίσως είναι καλή ιδέα να αλλάξεις τα ηχεία μεταξύ τους, με τα μιντουιτερ προς τα μέσα. Και λίγο toe in πέραν της αναμενόμενης κλίσης των 30°, πιθανώς 5 επιπρόσθετες μοίρες.
Μεγαλύτερο toe in το καταλαβαίνω για την μείωση των ανακλάσεων αλλά λογικά δεν θα μειώσει τα πρίμα;

Δεν διαφωνώ.
Ωστόσο, μια δοκιμή είναι εύκολο να γίνει. Πιθανώς να εκπλαγείς ευχάριστα. ;)

Την τόνωση αυτή, είναι βέβαιο πως θα την ακούσεις. Κάνει μπαμ.
Θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά που θα βγουν μικρόφωνα (όταν έρθουν τα treatment). Το μόνο που με χαλάει για να το κάνω είναι ότι πρέπει να έχω φέρει το target curve κάτω από την απόκριση του ηχείου μέχρι εκεί και μου τη σπάει που χάνει κάποια db. Σε κάθε περίπτωση, προς στιγμήν έχω ένα σωρό άλμπουμ στην ουρά να ακούσω και δεν προλαβαίνω :).
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Το μόνο που με χαλάει για να το κάνω είναι ότι πρέπει να έχω φέρει το target curve κάτω από την απόκριση του ηχείου μέχρι εκεί και μου τη σπάει που χάνει κάποια db.
Αντί να σταματήσεις στα 1000Hz, μπορείς να εχεις ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα βάζοντας απο κει και πάνω τελίτσες που να ακολουθούν την απόκριση του ηχείου πριν την διόρθωση, να πατάνε ακριβως πάνω της.
Έτσι δεν θα μπερδεύεσαι με τα db.
Το είδα.
Ναι, φαίνεται η μαμά απόκριση του ηχείου στα πρίμα, αν και έχει καταπιεστεί λόγω ηχητικής του χώρου.

Να ξέρεις, το ηχείο "μαμά" παίζει έτσι όπως φαίνεται στο πάνω γράφημα (αυτοί ξέρουν):

View attachment 160089

Και στο κάτω φαίνεται πως τα έβαλα όλα μαζί με το ζόρι να παίζουν.

Δοκίμασε. ;)
Φίλος μουσική ακούς ή διαγράμματα;
 

T

Tadakis

Guest
Έχεις μερικά λαθάκια σε αυτά που σκέφτεσαι. Απαντώ κατευθείαν στην ιδεα σου παραβλέποντας τα σχόλια των υπολοίπων.

αν βάλεις πάνω από το τζάκι πάνελ και είναι διάχυτης βάλε 1D. Ο 2D είναι για ταβάνια.
επισης οι διατάξεις διάχυσης για να έχουν αποτέλεσμα θέλουν τετραγωνικά σε αντίθετα με αυτά που κάνουν απορρόφηση. Άρα ίσως πάρεις λίγα πράγματα από το διάχυτη και καλύτερα να ρίξεις τα λεφτά αλλου.

ΜΗ ΒΑΛΕΙΣ χοντρη κουρτίνα. Επαναλαμβάνω. Μη βάλεις χοντρη κουρτίνα. Θα κανείς το χώρο νεκρό και αφύσικο (καθώς θα είναι στη μια πλευρά μόνο). Όσο γίνεται πιο χοντρη η κουρτίνα ναι μεν κατεβαινει η λειτουργία προς τα μεσαία αλλά ρουφάει πολυυυ περισσότερο τα πρίμα. Επίσης έχεις πολύ μεγάλη επιφάνεια. Πολύ επίφοβο το αποτέλεσμα. Σίγουρα αν θες να τις δεις, δες τις γερμανικές (baumart και drapilux). Εγω θα άφηνα τη κουρτίνα ως έχει και θα είχα ένα φορητό πάνελ που και να το άφηνα στο χώρο δεν θα με ένοιαζε. Δες το αντίστοιχο που είχε κάνει ο Golden acoustics σε κάποιον με ανάλογη διαρρύθμιση.

τέλος, ότι πάνελ βάλεις, θα κοιτούσα οπωσδήποτε με BAD επιφάνεια για scattering. Θαρρω πως θελεις πάνελ με ομαλή συμπεριφορά σε όλο το φάσμα.

εγω θα ξεκίναγα με δυο πάνελ (Απορρόφηση) πίσω από τα ηχεία, θα έφτιαχνα ένα φορητό διάχυτη (που πρακτικά σκατερινγκ θελουμε) και θα έφτιαχνα αντίστοιχα την ανάλογη δουλειά στο τοίχο κρύβοντας τοτυπωμένα ηχοπερατα υφάσματα (ναι μπορεί να γίνει).

αν μπορεις να κανείς κάτι και για το ταβάνι το συζητάμε. Καλα λες, άσε τα room modes των 40hz. Θες πολύ πραγμα για να το διαχειριστείς.

Έχεις κάποιον που σε βοηθάει η το παλεύεις μόνος;
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.211
παντως ανετα σε μια φωτο, μονο τα διαγραμματα και τα σχηματικα να βλεπω, χωρις την ιδια τη φωτο, χωρις οθονη, στην σιαχνω τελεια.
Αψεγαδιαστη.
Και σε καθε χρωμα ξεχωριστα...

Μονο που δε θα βλεπω τι φωτογραφια ειναι πειραζει???

:o 8-) ;)
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
@Tadakis Αφου απο την αλλη πλευρα εχει βαλει ηδη απορροφηση, για ποιο λογο να μην βαλει κουρτινα; Αν υπηρχε τροπος να βαλει διαχυση και στην πλευρα του τζαμιου θα συμφωνουσα μαζι σου αλλα απο την στιγμη που δεν μπορει να γινει κατι τετοιο η χοντρη κουρτινα μοιαζει μονοδρομος.
 

T

Tadakis

Guest
@Tadakis Αφου απο την αλλη πλευρα εχει βαλει ηδη απορροφηση, για ποιο λογο να μην βαλει κουρτινα; Αν υπηρχε τροπος να βαλει διαχυση και στην πλευρα του τζαμιου θα συμφωνουσα μαζι σου αλλα απο την στιγμη που δεν μπορει να γινει κατι τετοιο η χοντρη κουρτινα μοιαζει μονοδρομος.
Θα μπορούσε να μπει διάχυση στη πλευρά του τοίχου. Ο χώρος είναι μικρός και η μεγάλη κουρτίνα θα ρουφήξει τα πάντα στα μεσουψηλα. Εγω θα την απέφευγα. Έτσι θα έβαζα διάχυση στο μέτρο που μπορώ στις πρώτες ανακλασεις.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
@Tadakis Αφου απο την αλλη πλευρα εχει βαλει ηδη απορροφηση, για ποιο λογο να μην βαλει κουρτινα; Αν υπηρχε τροπος να βαλει διαχυση και στην πλευρα του τζαμιου θα συμφωνουσα μαζι σου αλλα απο την στιγμη που δεν μπορει να γινει κατι τετοιο η χοντρη κουρτινα μοιαζει μονοδρομος.
Διάχυση μπορει να μπει μόνο στον τοίχο πίσω απο τα ηχεία και στο ταβάνι, δυστυχώς.
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Διάχυση μπορει να μπει μόνο στον τοίχο πίσω απο τα ηχεία και στο ταβάνι, δυστυχώς.
Το ίδιο ακριβώς λέω και εγώ. Δεν έχει νόημα να βάλεις διαχυση δεξιά και αριστερά να έχεις τζαμαρία. Λόγω οικιακού χώρου και συγκεκριμένων διαστάσεων η απορρόφηση στα early μπορεί να είναι έτσι κι αλλιώς η ενδεδειγμένη λύση.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Καλημέρες και ευχαριστώ όλους για τον διάλογο.

αν βάλεις πάνω από το τζάκι πάνελ και είναι διάχυτης βάλε 1D. Ο 2D είναι για ταβάνια.
επισης οι διατάξεις διάχυσης για να έχουν αποτέλεσμα θέλουν τετραγωνικά σε αντίθετα με αυτά που κάνουν απορρόφηση. Άρα ίσως πάρεις λίγα πράγματα από το διάχυτη και καλύτερα να ρίξεις τα λεφτά αλλου.
Αυτό φίλε @Tadakis το έγραψα και παραπάνω είναι το χατίρι της γυναίκας μου. Μη το παίρνεις σαν treatment αλλά σαν διακόσμηση. Πες ότι εκεί είχε ένα πίνακα και δεν κουνιέται. Το ξέρω ότι δεν θα δουλέψει αλλά όπως έχεις καταλάβει από όλο το νήμα η προσέγγιση δεν είναι μαξιμαλιστική. Προσπαθώ να κάνω το καλύτερο δυνατό για τον ήχο χωρίς να κάνω κανένα συμβιβασμό σε αυτό που αρέσει στους κατοίκους του σπιτιού. Αυτό εκ των πραγμάτων θα οδηγήσει σε μέτρια αποτελέσματα αλλά είναι κάτι που το γνωρίζω εξ' αρχής και αποτελεί θεμέλιο του όλου συστήματος.

Να συνοψίσω λίγο αυτά που φαίνεται ότι υπάρχει σχετική συμφωνία.
  • Τα χαμηλά τα ξεχνάμε και θα δω στο μέλλον αν με active τρόπο μπορώ να κάνω κάτι.
  • 2 broadband μπασοπαγίδες στο μπροστά τοίχο με scattering για τα πρίμα.
  • 6 panel 10άρια κρεμασμένα με απόσταση περίπου 10cm στο ταβάνι με scattering για τα πρίμα που θα καλύπτουν σχεδόν όλο το τρίγωνο (@Dimifoot τα κουρμπωτά απορρίφθηκαν)

Και μένει το αριστερά με 2 λύσεις:
  1. χοντρή κουρτίνα που θα κλείνει με
    • υπέρ
      • την ευκολία
      • την κάλυψη όλης της επιφάνειας
    • και κατά
      • το πιθανό φίμωμα παντού
      • την πιθανή αντίδραση της γυναίκας μου (δεν το έχουμε συζητήσει ακόμα).
  2. 1 ή (2) panel μετακινούμενα που θα μπαίνουν πίσω από την κουρτίνα
    • με υπέρ
      • την καλύτερη πιθανότατα συμπεριφορά σε όλο το φάσμα
      • την μηδενική επέμβαση στο χώρο
    • και κατά
      • την δυσκολία χρήσης
      • την ανομοιομορφία σε σχέση με το treatment δεξιά.
    • Αν προκριθεί η λύση 2 από το οικογενειακό συμβούλιο τι θα προτείνατε; 5άρια, 10άρια ή 15άρια; με scattering ή όχι;
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.899
Reaction score
12.520
Θεωρώ πως η σύζυγος θα αντιδράσει περισσότερο στην ιδέα των panel παρά σε αυτή της κουρτίνας. Ιδίως εφόσον στη δεύτερη περίπτωση της δοθεί η επιλογή σε χρωματισμό (αφού δε θα βάλεις προβολέα, δε σε πειράζει ιδιαίτερα).
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Θεωρώ πως η σύζυγος θα αντιδράσει περισσότερο στην ιδέα των panel παρά σε αυτή της κουρτίνας. Ιδίως εφόσον στη δεύτερη περίπτωση της δοθεί η επιλογή σε χρωματισμό (αφού δε θα βάλεις προβολέα, δε σε πειράζει ιδιαίτερα).
Προχώ σε βρίσκω. Εγώ έπειτα από τόσα χρόνια δεν ξέρω ποτέ πως αντιδρά! :lolsign:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Μεγαλύτερο toe in το καταλαβαίνω για την μείωση των ανακλάσεων αλλά λογικά δεν θα μειώσει τα πρίμα;
Ο κατασκευαστής συνιστά την τρέχουσα τοποθέτηση, χωρίς όμως να αποκλείει και την αντίστροφη. Δεν πειράζει κάτι ιδιαιτέρως, έτσι όπως είναι σχεδιασμένα συνολικά τα ηχεία. Αφήστε τα όπως είναι, αλλά λόγω καραντίνας, μάλλον δεν είναι κακή ιδέα να παίξετε δυό - τρεις μέρες και με την αντίστροφη τοποθέτηση.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Ο,τι βάλεις αριστερά-δεξιά κανόνισε να ειναι συμμετρικό ως προς τα χαρακτηριστικά του.

Πάνελ απορρόφησης λεπτά απαγορεύονται δια νόμου :punish:. Να μην επαναληφθεί η ερώτηση. :biggrin:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.183
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top