Minimal





Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Εντωμεταξύ νομίζω ότι έχω διαβάσει όλα τα release notes minidsp και dirac και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν έχω δει κάτι σχετικό. Ίσως να είναι κάποιο καινούργιο feature του version 3 (το οποίο και καλά θα ενσωματώνει και το BM αλλά απ' ότι φαίνεται η τρέχουσα έκδοση το έχει ήδη μέσα και απλώς δεν ενεργοποιείται αν ο OEM δεν είναι έτοιμος) και να τους "ξέφυγε"; αλλά και πάλι πως είναι δυνατόν να καταλαβαίνει το Dirac τα ηχεία; το SHD δεν έχει ιδέα που στέλνω τα outputs...
 



Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Όσο το μυστήριο με το Dirac καλά κρατεί, να αφιερώσω λίγο ένα post στην GIK γιατί τα σωστά πρέπει να λέγονται. Όπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενα post έχω μείνει ευχαριστημένος και από το customer service και από την απόδοση των υλικών της τα οποία μετράνε και στο χώρο μου όπως περίπου τα διαφημίζει. Στα κατά της εταιρείας περιλαμβάνεται η τσιμπημένη τιμή.

Αφού η λογική του πάνελ- φωτιστικό στο σαλόνι δούλεψε ωραία για εμένα, παρήγγειλα αντίστοιχα 4 60*60 244 panels για να κάνω και στον χώρο πίσω από τη θέση ακρόασης (κάτι σαν χώλ) ένα αντίστοιχο φωτιστικό (που θα κόψει κατιτίς και από RT και αυτό γιατί ο χώρος αυτός είναι ιδιαίτερα άδειος).

Ενώ λοιπόν η παραγγελία εκτελέστηκε και ήταν στην UPS, με ενημέρωσαν σήμερα ότι έκαναν λάθος και αντί για μια 4άδα 60Χ60 μου έχουν στείλει 2 60 Χ 120... Στο tracking της UPS έβλεπα ότι ήταν ακόμα σε κάποιο κέντρο διαμετακόμισης της UPS εντός UK άρα τους είπα να ακυρώσουν την αποστολή για να τα πάρουν πίσω και να μου στείλουν τα σωστά. Τελικά όμως το πακέτο είχε φύγει από Αγγλία αλλά δεν είχε σκαναριστεί ακόμα στον επόμενο σταθμό.

Το αποτέλεσμα είναι ότι έβαλαν προτεραιότητα και πριν από λίγο μου ήρθε ειδοποίηση ότι το πακέτο με τα σωστά πάνελ είναι έτοιμο για την UPS. Αυτά που είναι στο δρόμο τα παίρνω τζάμπα :). Με ρώτησε κιόλας αν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω κάπου ή μου δημιουργούν πρόβλημα :) :) :)….

Γενικώς αποφεύγω να διαφημίζω κάποιον αλλά πρέπει να πω ότι έχω εξαιρετική εμπειρία από την GIK και τις 3 φορές που αγόρασα από αυτούς. Μόλις απέκτησα 2 πάνελ για πίσω από τα ηχεία στο έταιρο desktop συστηματάκι στο γραφείο :).
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Επειδή δεν νομίζω ότι υπάρχει εταιρεία να μην κοιτάει το κέρδος, πιστεύω πως το μεγαλύτερο margin που έχει η GIK προφανώς επενδύεται, σε ένα βαθμό, στο customer service. Είναι μια στρατηγική και αυτή. Επειδή έτυχε να αποδειχθεί στην πράξη σε εμένα, ένιωσα πως έπρεπε να το αναφέρω. Μερικές φορές το πιο ακριβό εμπεριέχει και μια αξία που δεν βγαίνει μόνο από ανάλυση κόστους παραγωγής. Το ίδιο πχ. έχουν πει πολλάκις και τα παιδιά με τα Trinnov.

Δεν πιστεύω πάντως ότι από εμένα (ένα μικρό πελατάκι "σαλονιού" της Ελλάδας) έχει μπει μέσα η GIK. Ο τζίρος μου είναι κάτι παραπάνω από 3Κ.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Έχει βέβαια και άλλη ανάγνωση αυτό. Βγάζουν τόσο μεγάλο κέρδος που δεν τους συμφέρει να πληρώσουν ταχυδρομικά για να επιστραφεί το προϊόν τους.

Εσένα φυσικά @dionisp μια χαρά σου έκατσε.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Επανέρχομαι μετά από αρκετό καιρό στο θέμα γιατί πω μια μικρή ιστορία. Πριν από πολλά ποστ σε αυτό το thread είχα κάνει κάποιες ερωτήσεις για ένα παράλληλο συστηματάκι που θέλω να στήσω στο γραφείο.

Η αρχική σκέψη ήταν για ένα ζευγάρι φθηνά ενεργά και ένα αξιοπρεπές usb dac. Υπήρχαν όμως αγγελία στο site τα KH 120 από τον φίλο @loggeo και επειδή είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα 310 αποφάσισα να κάνω την υπέρβαση. Στο πίσω μέρος του μυαλού μου είναι πως αν ποτέ μετακομίσω σε χώρο που είναι πολυκάναλο- friendly θα τα χρησιμοποιήσω σαν surround χτίζοντας το σύστημα. Μέχρι τότε θα τα ευχαριστιέμαι σε χαμηλές εντάσεις στο γραφειάκι όταν δουλεύω ή όταν το σαλόνι είναι "πιασμένο".

Κλείνω λοιπόν με Γιώργο και μου τα στέλνει ο άνθρωπος στις συσκευασίες τους μάλιστα αφού τις είχε κρατήσει. Από αυτό το σημείο αρχίζουν οι "στραβές" που κράτησαν περίπου 3 μήνες! Αρχικά και εν μέσω Covid η γενική ταχυδρομική τα κάνει λίγο μαντάρα και ενώ μου έρχεται το ένα ηχείο, το άλλο μου λένε θα έρθει σε 10 μέρες. Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται αυτό στον ίδιο αριθμό φορτωτικής αλλά το ξεπερνάμε. Συνδέω λοιπόν το ένα μου 120 στο πισάκι και άκουγα τις γλαφυρές ατελείωτες ώρες που ήμουν σε calls κατά την καραντίνα.

Μια μέρα πριν έρθει το έταιρο ηχείο και ενώ ακούω χαμηλά background music ακούγεται μια έκρηξη από το Neumann και αμέσως μετά ηψίσυχνος δυνατός ήχος!!! Το κλείνω όσο πιο γρήγορα μπορω. Φτου γαμώτ'... Από ρεύμα μου φάνηκε αδύνατο να ήταν γιατί το είχα στο ίδο πολύμπριζο με το πισί και άλλα πράγματα τα οποία ούτε που έδειξαν κάποια ένδειξη δυσλειτουργίας... Δοκιμάζω μετά από λίγα λεπτά να το ανοίξω. Ανάβει αλλά δεν παίζει... Φτου γαμώτ'... προσπαθώ να μυρίσω για καμμένο αλλά μετά θυμάμαι ότι δεν έχω όσφρηση (το αντίθετο του γκρενούιγ δηλαδή) :)... Φτου γαμώτ' τρις!!!

Επικοινωνώ με τον Γιώργο, βρίσκει ο άνθρωπος το τιμολόγιο και ήταν εντός εγγύησης αλλά αγορασμένο από Αγγλία. Επικοινωνώ με Ζαπ, μου βγάζει ένα κουστούμι πιθανής επισκευής στον Νάκα που πλησίαζε ή και ξεπερνούσε την τιμή αγοράς... Επιπλέον είχε το ρίσκο πως αν το άνοιγε ο Νάκας θα χάναμε και την εγγύηση από την Αγγλία και μπορεί να ήταν μη επισκευάσιμο.

Σε συνεννόηση με τον Γιώργο αποφασίζω να το στείλω στο κατάστημα αγοράς. Το πακετάρω στην συσκευασία του- που καταλάθος είχα κρατήσει γιατί συνήθως τα ανακυκλώνω αυτά- και το στέλνω. Ο Γιώργος έχει αναλάβει την συνεννόηση με το κατάστημα για να "μη μπλέξουμε" με το ότι το είχε πουλήσει κτλ. Σε κάποια φάση και ενώ το tracking έλεγε ότι το έχουν παραλάβει εδώ και 1 εβδομάδα σε follow up που κάνει ο Γιώργος του απαντάνε ότι το ηχείο το έβγαλαν από την συσκευασία και κουδούνιζε εσωτερικά άρα είχε πέσει άρα είναι εκτός εγγύησης!!!!! Φτου γαμώτ'!!! Ψέμματα. Έβριζα πολύ χειρότερα γιατί ήμουν σίγουρος ότι δεν το έκανε όταν το έστειλα και είτε το είχαν πετάξει από τα μετέωρα στην μεταφορική και δεν άντεξε ούτε η εργοστασιακή συσκευασία είτε μας "κοροϊδευε" το κατάστημα.... Άντε να το αποδείξεις. Τρελή τσαντίλα.

Πέρασαν κάποιες μέρες που το σκεφτόμουν και είχα αρχίσει να καταλήγω πως δεν έχει νόημα να ξαναπληρώσω μεταφορικά να το φέρω πίσω από οικονομικής άποψης αλλά μου είχε σπάσει τα νεύρα η κατάσταση και είχα εκνευριστεί. Ο Γιώργος πρότεινε να το πληρώσει να το φέρει ο ίδιος και να το δώσει έναν γνωστό του τεχνικό μπας και φτιάχνεται κάπως. Μέχρι να αποφασίσουμε τι να κάνουμε χτυπάει πάλι το τηλέφωνο και είναι ο Γιώργος που με ενημερώνει πως τον πήραν πάλι από Αγγλία και του είπαν ότι μπέρδεψαν τα serial nos στις παραλαβές και ότι το δικό μας ηχείο είναι μια χαρά. Τι μια χαρά δηλαδή: χαλασμένο ήταν αλλά εντός εγγύσης κανονικά! :):).

Ε από εκεί και πέρα πήραν τα πράγματα το δρόμο τους, πήγε για service και στάλθηκε πίσω με εμένα να παραλαμβάνω σήμερα. Άρα έπειτα από 2,5 μήνες περίπου ακούω στέρεο KH 120 με αρκετά καλές εντυπώσεις (περισσότερα σε μελλοντικό post που θα τα στήσω όσο καλύτερα μπορώ και θα μετρήσω το in room).

Αυτό είναι το ιστορικό και τώρα έχοντας όλα τα γεγονότα μπροστά μας μπορώ να φτάσω στο ηθικό δίδαγμα που είναι και ο λόγος που μοιράστηκα την ιστορία.

Άσχετο με το πως φαίνεται, η ιστορία δεν έχει κανένα αρνητικό νόημα πέρα από κάποιες συνεχώμενες τυχαίες φάρσες. Δεν σας το διηγήθηκα για να γκρινιάξω. Αγοράζεις κάτι μεταχειρισμένο σε άριστη κατάσταση από κάποιον άνθρωπο και 5 μέρες μετά κάνει έκρηξη.
Τυχαίνει... "Ήταν η ώρα του"... "Θέλημα θεού" θα έλεγε κάποιος.

Αυτό που έχει σημασία είναι ότι ο @loggeo ή Γιώργος είναι ένας εκπληκτικός ΚΥΡΙΟΣ που ουσιαστικά χωρίς να φέρει κάποια ευθύνη συμμερίστηκε την κατάσταση και έτρεξε πάρα πολύ να βοηθήσει όσο και όπου μπορούσε για να έχει η ιστορία ένα αίσιο τέλος. Βασικά προσφέρθηκε να κάνει πολύ περισσότερα από αυτά που του αναλογούσαν και με το "ζόρι" τον κράτησα εντός των ορίων γιατί είχα αρχίσει να νιώθω άσχημα!

Ευχαριστώ και δημόσια λοιπόν Γιώργο και χαίρομαι πάρα πολύ που γνωριστήκαμε μέσω αυτής της μικρής περιπέτειας.

ΥΓ. Στα άλλα νέα του μήνα: θυμάστε που μου είχαν στείλει λάθος πάνελ από την GIK? Τα έδωσα σε ένα φίλο και κάναμε και σε αυτόν ταβάνι με τα "λάθος" 244 που μου είχαν στείλει. Έρχεται η δεύτερη αποστολή με τα "σωστά"... τα ανοίγω... πάλι λάθος. :) :) :) :)... Ήταν 5cm αντί για 244 (10cm)... Πίσω Γιάννη τα καράβια, μειλάκι, συγγνώμες άμεση αποστολή την ίδια μέρα. Με την τρίτη τα πέτυχαν και τα κρέμασα το ΣΚ που πέρασε. Τελικές μετρήσεις σαλονιού όποτε βρω χρόνο αλλά με το "αυτί" τελικά κάνουν περισσότερη δουλειά εκεί πίσω στο δωμάτιο από αυτό που περίμενα. Εγώ τα έβαλα κυρίως για αισθητικούς λόγους για να ταιριάξει το "φωτιστικό" με το σαλόνι αλλά μάλλον συνεισφέρουν αρκετά.

Τα 5άρια θα μπουν στο γραφείο τώρα μάλλον στον μπροστά τοίχο.

Long live GIK :)
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Επανέρχομαι μετά από αρκετό καιρό στο θέμα γιατί πω μια μικρή ιστορία. Πριν από πολλά ποστ σε αυτό το thread είχα κάνει κάποιες ερωτήσεις για ένα παράλληλο συστηματάκι που θέλω να στήσω στο γραφείο.

Η αρχική σκέψη ήταν για ένα ζευγάρι φθηνά ενεργά και ένα αξιοπρεπές usb dac. Υπήρχαν όμως αγγελία στο site τα KH 120 από τον φίλο @loggeo και επειδή είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα 310 αποφάσισα να κάνω την υπέρβαση. Στο πίσω μέρος του μυαλού μου είναι πως αν ποτέ μετακομίσω σε χώρο που είναι πολυκάναλο- friendly θα τα χρησιμοποιήσω σαν surround χτίζοντας το σύστημα. Μέχρι τότε θα τα ευχαριστιέμαι σε χαμηλές εντάσεις στο γραφειάκι όταν δουλεύω ή όταν το σαλόνι είναι "πιασμένο".

Κλείνω λοιπόν με Γιώργο και μου τα στέλνει ο άνθρωπος στις συσκευασίες τους μάλιστα αφού τις είχε κρατήσει. Από αυτό το σημείο αρχίζουν οι "στραβές" που κράτησαν περίπου 3 μήνες! Αρχικά και εν μέσω Covid η γενική ταχυδρομική τα κάνει λίγο μαντάρα και ενώ μου έρχεται το ένα ηχείο, το άλλο μου λένε θα έρθει σε 10 μέρες. Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται αυτό στον ίδιο αριθμό φορτωτικής αλλά το ξεπερνάμε. Συνδέω λοιπόν το ένα μου 120 στο πισάκι και άκουγα τις γλαφυρές ατελείωτες ώρες που ήμουν σε calls κατά την καραντίνα.

Μια μέρα πριν έρθει το έταιρο ηχείο και ενώ ακούω χαμηλά background music ακούγεται μια έκρηξη από το Neumann και αμέσως μετά ηψίσυχνος δυνατός ήχος!!! Το κλείνω όσο πιο γρήγορα μπορω. Φτου γαμώτ'... Από ρεύμα μου φάνηκε αδύνατο να ήταν γιατί το είχα στο ίδο πολύμπριζο με το πισί και άλλα πράγματα τα οποία ούτε που έδειξαν κάποια ένδειξη δυσλειτουργίας... Δοκιμάζω μετά από λίγα λεπτά να το ανοίξω. Ανάβει αλλά δεν παίζει... Φτου γαμώτ'... προσπαθώ να μυρίσω για καμμένο αλλά μετά θυμάμαι ότι δεν έχω όσφρηση (το αντίθετο του γκρενούιγ δηλαδή) :)... Φτου γαμώτ' τρις!!!

Επικοινωνώ με τον Γιώργο, βρίσκει ο άνθρωπος το τιμολόγιο και ήταν εντός εγγύησης αλλά αγορασμένο από Αγγλία. Επικοινωνώ με Ζαπ, μου βγάζει ένα κουστούμι πιθανής επισκευής στον Νάκα που πλησίαζε ή και ξεπερνούσε την τιμή αγοράς... Επιπλέον είχε το ρίσκο πως αν το άνοιγε ο Νάκας θα χάναμε και την εγγύηση από την Αγγλία και μπορεί να ήταν μη επισκευάσιμο.

Σε συνεννόηση με τον Γιώργο αποφασίζω να το στείλω στο κατάστημα αγοράς. Το πακετάρω στην συσκευασία του- που καταλάθος είχα κρατήσει γιατί συνήθως τα ανακυκλώνω αυτά- και το στέλνω. Ο Γιώργος έχει αναλάβει την συνεννόηση με το κατάστημα για να "μη μπλέξουμε" με το ότι το είχε πουλήσει κτλ. Σε κάποια φάση και ενώ το tracking έλεγε ότι το έχουν παραλάβει εδώ και 1 εβδομάδα σε follow up που κάνει ο Γιώργος του απαντάνε ότι το ηχείο το έβγαλαν από την συσκευασία και κουδούνιζε εσωτερικά άρα είχε πέσει άρα είναι εκτός εγγύησης!!!!! Φτου γαμώτ'!!! Ψέμματα. Έβριζα πολύ χειρότερα γιατί ήμουν σίγουρος ότι δεν το έκανε όταν το έστειλα και είτε το είχαν πετάξει από τα μετέωρα στην μεταφορική και δεν άντεξε ούτε η εργοστασιακή συσκευασία είτε μας "κοροϊδευε" το κατάστημα.... Άντε να το αποδείξεις. Τρελή τσαντίλα.

Πέρασαν κάποιες μέρες που το σκεφτόμουν και είχα αρχίσει να καταλήγω πως δεν έχει νόημα να ξαναπληρώσω μεταφορικά να το φέρω πίσω από οικονομικής άποψης αλλά μου είχε σπάσει τα νεύρα η κατάσταση και είχα εκνευριστεί. Ο Γιώργος πρότεινε να το πληρώσει να το φέρει ο ίδιος και να το δώσει έναν γνωστό του τεχνικό μπας και φτιάχνεται κάπως. Μέχρι να αποφασίσουμε τι να κάνουμε χτυπάει πάλι το τηλέφωνο και είναι ο Γιώργος που με ενημερώνει πως τον πήραν πάλι από Αγγλία και του είπαν ότι μπέρδεψαν τα serial nos στις παραλαβές και ότι το δικό μας ηχείο είναι μια χαρά. Τι μια χαρά δηλαδή: χαλασμένο ήταν αλλά εντός εγγύσης κανονικά! :):).

Ε από εκεί και πέρα πήραν τα πράγματα το δρόμο τους, πήγε για service και στάλθηκε πίσω με εμένα να παραλαμβάνω σήμερα. Άρα έπειτα από 2,5 μήνες περίπου ακούω στέρεο KH 120 με αρκετά καλές εντυπώσεις (περισσότερα σε μελλοντικό post που θα τα στήσω όσο καλύτερα μπορώ και θα μετρήσω το in room).

Αυτό είναι το ιστορικό και τώρα έχοντας όλα τα γεγονότα μπροστά μας μπορώ να φτάσω στο ηθικό δίδαγμα που είναι και ο λόγος που μοιράστηκα την ιστορία.

Άσχετο με το πως φαίνεται, η ιστορία δεν έχει κανένα αρνητικό νόημα πέρα από κάποιες συνεχώμενες τυχαίες φάρσες. Δεν σας το διηγήθηκα για να γκρινιάξω. Αγοράζεις κάτι μεταχειρισμένο σε άριστη κατάσταση από κάποιον άνθρωπο και 5 μέρες μετά κάνει έκρηξη.
Τυχαίνει... "Ήταν η ώρα του"... "Θέλημα θεού" θα έλεγε κάποιος.

Αυτό που έχει σημασία είναι ότι ο @loggeo ή Γιώργος είναι ένας εκπληκτικός ΚΥΡΙΟΣ που ουσιαστικά χωρίς να φέρει κάποια ευθύνη συμμερίστηκε την κατάσταση και έτρεξε πάρα πολύ να βοηθήσει όσο και όπου μπορούσε για να έχει η ιστορία ένα αίσιο τέλος. Βασικά προσφέρθηκε να κάνει πολύ περισσότερα από αυτά που του αναλογούσαν και με το "ζόρι" τον κράτησα εντός των ορίων γιατί είχα αρχίσει να νιώθω άσχημα!

Ευχαριστώ και δημόσια λοιπόν Γιώργο και χαίρομαι πάρα πολύ που γνωριστήκαμε μέσω αυτής της μικρής περιπέτειας.

ΥΓ. Στα άλλα νέα του μήνα: θυμάστε που μου είχαν στείλει λάθος πάνελ από την GIK? Τα έδωσα σε ένα φίλο και κάναμε και σε αυτόν ταβάνι με τα "λάθος" 244 που μου είχαν στείλει. Έρχεται η δεύτερη αποστολή με τα "σωστά"... τα ανοίγω... πάλι λάθος. :) :) :) :)... Ήταν 5cm αντί για 244 (10cm)... Πίσω Γιάννη τα καράβια, μειλάκι, συγγνώμες άμεση αποστολή την ίδια μέρα. Με την τρίτη τα πέτυχαν και τα κρέμασα το ΣΚ που πέρασε. Τελικές μετρήσεις σαλονιού όποτε βρω χρόνο αλλά με το "αυτί" τελικά κάνουν περισσότερη δουλειά εκεί πίσω στο δωμάτιο από αυτό που περίμενα. Εγώ τα έβαλα κυρίως για αισθητικούς λόγους για να ταιριάξει το "φωτιστικό" με το σαλόνι αλλά μάλλον συνεισφέρουν αρκετά.

Τα 5άρια θα μπουν στο γραφείο τώρα μάλλον στον μπροστά τοίχο.

Long live GIK :)
Φίλε Διονύση. Είμαι χαρούμενος που επιτέλους θα μπορέσεις να απολαύσεις αυτό που πλήρωσες κι ακόμα πιο χαρούμενος που σε γνώρισα, έστω και τηλεφωνικά.
Καλές ακροάσεις κι αναμένουμε τις εντυπώσεις σου!
 


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Τελικές μετρήσεις σαλονιού όποτε βρω χρόνο αλλά με το "αυτί" τελικά κάνουν περισσότερη δουλειά εκεί πίσω στο δωμάτιο από αυτό που περίμενα. Εγώ τα έβαλα κυρίως για αισθητικούς λόγους για να ταιριάξει το "φωτιστικό" με το σαλόνι αλλά μάλλον συνεισφέρουν αρκετά.

Τα 5άρια θα μπουν στο γραφείο τώρα μάλλον στον μπροστά τοίχο.

Long live GIK :)
Pics or it didn't happen.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Pics or it didn't happen.

Ευελπιστώ να ξαναδώ το σπίτι μου το επόμενο ΣΚ :(. Αν όντως τα καταφέρω, θα τρέξω πάλι ένα Dirac για τα νέα δεδομένα και αφού θα βγάλω το μικρόφωνο πιθανότατα θα κάνω και μετρήσεις. Στις φωτό δεν έχουν αλλάξει τραγικά τα πράγματα αλλά θα ανεβάσω.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Αλλάζουμε πάλι δωμάτιο γιατί στο σαλόνι δεν πρόλαβα να ξαναρυθμίσω Dirac. Ήρθε το γραφείο που περίμενα και το έστησα πρόχειρα ένα βράδυ και πήρα κάποιες μετρήσεις.

Το δωμάτιο είναι υπνοδωμάτιο που εγώ χρησιμοποιώ σαν γραφείο (και αποθήκη της γυναίκας μου :) ) με διαστάσεις 290 Χ 350 Χ 270 και το γραφείο έχει μπει περίπου έτσι:

1596949209915.png


Η κατάσταση είναι nearfield (90cm με δυνατότητα να ανοίξει μέχρι 1,6m το τρίγωνο) με τα KH 120 και πηγή το pc μέσω του SMSL 200 όπως έχω αναφέρει σε προηγούμενο post. Στο χώρο πέρα του γραφείου συν-υπάρχουν διάφορα (ντουλάπες, συρταριέρες, πιάνο, κτλ.) και επίσης έχουν τοποθετηθεί πρόχειρα τώρα 4 πάνελ 60Χ60Χ5 και 1 120 Χ 60 Χ 15 που μου έχουν "περισσέψει" :) από το σαλόνι λόγω λάθος αποστολών της GIK. To RT είναι στο 0,4 και πάνω από τους 200 βγαίνει στις περισσότερες μετρήσεις σχεδόν flat.

Οι πρώτες πρόχειρες μετρήσεις είναι με το ρυθμιστικό των Neumann στα πρίμα -2db.

Αριστερό steady & mmm
L Channel.jpg


Δεξί Steady & MMM
R Channel.jpg


και το ETC.
L and R ETC.jpg


Ηχητικά είμαι ευχαριστημένος εκτός των χαμηλών. Οι εντάσεις είναι υπερεπαρκείς σε αυτές τις αποστάσεις και το ηχείο έχει τα δυναμικά του. Στην εικόνα δεν έχω σοβαρές αλλοιώσεις και το nearfield έχει πλάκα λόγω "ανάλυσης". Το σετάκι αντικαθιστά ένα 2.1 σετ της Edifier άρα υπάρχει και ο απαραίτητος ενθουσιασμός που προκύπτει από τη "μέρα με τη νύχτα" σύγκριση :).

1. Στους 120 μετράω μεγάλο mode το οποίο όμως δεν μπορώ να καταλάβω από ποια διάσταση προέρχεται. Δεν ακούγεται πάρα πολύ πάντως γιατί πέφτει σχετικά γρήγορα κάτω από τα 60db αλλά κουδουνίζει για τουλάχιστον 1 sec. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος για να μην αρχίσω να κουνάω τα ηχεία στη τύχη; Έχω την εντύπωση ότι είναι από το πλάτος του δωματίου αλλά δεν είμαι σίγουρος.
2. αναζητείται sub dynaudio 9s ή Neumann 750. Αν χαρίζεται κιόλας ακόμα καλύτερα... :)
3. σοβαρά τώρα, το simulation λέει ότι στο κέντρο στα πόδια μου ένα subάκι θα παίξει.
4. επειδή είναι under construction ακόμα η κατάσταση και παλεύω με τα καλώδια, το γραφείο κατά 99% θα "κολλήσει" στον μπροστά τοίχο. Τώρα η πρόσοψη του ηχείου είναι στους 50 πόντους από τον τοίχο μπροστά και υπολογίζω ότι θα πάει στους 30. Να δω τι αλλαγή θα προκύψει χαμηλά γιατί πέρα από το mode στους 120 έχει και ακυρώσεις παρακάτω παρόλο που το ηχείο παίζει μέχρι τους 50 σχετικά ΟΚ.
5. προς στιγμήν και μετά από λίγο πειραματισμό, έχω βάλει ένα φιλτράκι στο Roon που βελτώνει αρκετά τα πράγματα ειδικά σε χαμηλές εντάσεις.
1596951197223.png
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Ναι και μια photo- teaser... Επίτηδες είναι τραβηγμένη πριν ξημερώσει για να μη φανεί ο χαμός γύρω- γύρω. χαχαχχα

1596952535657.png


Εκτός από το mode έχω και μια δεύτερη ερώτηση. Θέλω να σηκώσω τα ηχεία 4-5 πόντους και βλέπω ότι αυτό είναι και το μέγεθος των περισσότερων standard desktop αντικραδασμικών.

Υπάρχει κάποια πρόταση; γιατί είναι τόσο ακριβά; Του Thomann είναι τελείως μούφα;
 



Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.488
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top