Peerless STW-350F188PR01-04 - Το θηρίο ήλθε!!

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Ε, κάποιος θα βρεθεί.
Αφού φτιάχνει που φτιάχνει ένα ο μάστορας εδώ, γιατί δε το συζητάτε να φτιάξει 3;
Γιατί τα σκέφτομαι όλα. Κόστος αγοράς, κόστος αγοράς ενισχυτών, κόστος κατασκευής καμπίνας, εφαρμογή ενισχυτών, μεταφορικά κτλ και σκέφτομαι μήπως να πάρω 2 έτοιμα.

Θα το δω όμως, δεν το αποκλείω - εάν έχει όρεξη ο @Diylover.
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
μηπως συμφερει να παιξεις με καναν παγγελματικο ενισχυτη με dsp? μου κανει λιγο προχειρο να ψαχνεις να βρεις την ισχυ στα 2 plateamps
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Γιατί τα σκέφτομαι όλα. Κόστος αγοράς, κόστος αγοράς ενισχυτών, κόστος κατασκευής καμπίνας, εφαρμογή ενισχυτών, μεταφορικά κτλ και σκέφτομαι μήπως να πάρω 2 έτοιμα.

Θα το δω όμως, δεν το αποκλείω - εάν έχει όρεξη ο @Diylover.
Χμ.. δεν μπορώ να πω όχι, αλλά ούτε και ναι αυτή τη στιγμή. Έχω τόσα projects ανοιχτά που ποια το έχω πάρει απόφαση να γίνουν όποτε γίνουν :help: .

Μια σημείωση ακόμα. Το site το οποίο έχω βάλει, στην τιμή που είναι το sub, στα 530€ περίπου, τα μεταφορικά είναι δωρεάν για EU. Όποτε από εκει τα έξοδα είναι στάνταρ.;)

μηπως συμφερει να παιξεις με καναν παγγελματικο ενισχυτη με dsp? μου κανει λιγο προχειρο να ψαχνεις να βρεις την ισχυ στα 2 plateamps
Γιατί θεωρείς πρόχειρους τους συγκεκριμένους plate amps? Hypex Ncore είναι, με φουλ DSP και απόδοση όνειρο. Η Hypex είναι η κορυφαία εταιρία class D στον πλανήτη αυτή τη στιγμή. Οι Ncore η κορυφαία σειρά της. Συν ότι αυτά που λένε είναι real, φουλ specs, τα πάντα, όχι placebo watt και αλλά τέτοια.

Ψάξε καλύτερα και θα αλλάξεις γνώμη, είμαι σίγουρος :drinks:
 
Last edited:


Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
εχω 503 μαναμ , γνωριζω, αλλα τα plates προοριζονται για ενα ανα καμπινα , οχι δυο - εκει παει η προχειρατζα
αν ντε και καλα ncore και δε σου φτανουν τα nc500, θα μπορουσες να ζητησεις να σου πουλησουν nc2k με το dsp module των fusion.
βεβαια δεν τα πουλανε σε ιδιωτες καθοτι oem αλλα ολο και καποιος oem κατασκευαστης θα μπορουσες να στο προσφερει ευρωπη η ακομα και ελλαδα
 



Μηνύματα
2.085
Reaction score
5.450
Λογο του οτι με xls xxls,εχω ανακατευτει πολυ με κατασκευες ,λεω οτι σε κλειστη καμπινα τα 5κ τα θελει οπωσδηποτε.Σκεψου οτι το 12 xls σε κλειστη κουτα ανετα καταπινε 1500 watt και χασμουριωταν κιολας.Επισης οι ανοικτες κουτες του πηγαιναν καλυτερα. Τα πηνια του τα μετρησες να δεις τι αντισταση εχουν; Η Peerless ειναι λιγο περιεργη με τις μερησεις των sub.Μεγιες και καλοακουστο.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Εχουμε πάντως oem distributor που γράφει και στο site για να αγοράσεις τον 2κ αν θες. Εγώ πάντως για αυτόν θα πήγαινα αν ήθελα τόση ισχύ.
Έχω διαβάσει εκτενώς για τον 2k. Τον Hypex UcD2k. Σύμφωνα με ότι έχω εισπράξει, με αυτό το τροφοδοτικό της Hypex SMPS3kA700 δίνει 2Κ στα 8Ωμ και 2,5Κ στα 4Ωμ. Άνθρωποι της εταιρίας λένε πως αυτός ο συνδυασμός βγάζει 3,5Kw peak. Τώρα.... αν στον UcD2K δώσεις γραμμική τροφοδοσία με τοροειδη κτλ κτλ, μπορεί να δώσει 4,5Κ continuous. Μιλάμε για πολύ δυναμη. Με αντίστοιχη ψύξη βέβαια κτλ κτλ.

Αλλά, σύμφωνα με ότι έχει γραφτεί, αυτοί που έχουν συγκρίνει τον UcD2k για sub με τους Ncore, οι Ncore είναι ένα τσικ καλύτεροι σε περιγραφή μπάσου αλλά και σε δυναμικα. Όποτε, αφού θα κάνω μια αγορά από την αρχή, γιατί να μην πάω για το καλύτερο δυνατό αφού η διαφορά δεν είναι σημαντική? Το ότι είναι μαζεμένο σε ένα κουτί δεν με αφήνει αδιάφορο όμως.

Εννοείται πως ότι Hypex και να παρω θα το παρω από Ελλάδα αφού ποια έχουμε distributor. Τον Ζαπαντή νομίζω σωστα?
[DOUBLEPOST=1565384727][/DOUBLEPOST]
εχω 503 μαναμ , γνωριζω, αλλα τα plates προοριζονται για ενα ανα καμπινα , οχι δυο - εκει παει η προχειρατζα
αν ντε και καλα ncore και δε σου φτανουν τα nc500, θα μπορουσες να ζητησεις να σου πουλησουν nc2k με το dsp module των fusion.
βεβαια δεν τα πουλανε σε ιδιωτες καθοτι oem αλλα ολο και καποιος oem κατασκευαστης θα μπορουσες να στο προσφερει ευρωπη η ακομα και ελλαδα
Δύσκολο έως αδύνατο να βρω κάτι αντίστοιχο. Υπάρχουν άλλες λύσεις όμως οπως λέω παραπάνω αν θέλω παραπάνω δυναμη.


δεν εχω καλη εμπειρια από διαφορετικούς ενισχυτές ανά πηνίο.
αν μπορείς πάρε nc2k ακόμα και αν βάλεις εξωτερικό dsp
Αυτό με ενδιαφέρει, πολύ! Γιατί λες ότι λες, τι έχεις δει?


Λογο του οτι με xls xxls,εχω ανακατευτει πολυ με κατασκευες ,λεω οτι σε κλειστη καμπινα τα 5κ τα θελει οπωσδηποτε.Σκεψου οτι το 12 xls σε κλειστη κουτα ανετα καταπινε 1500 watt και χασμουριωταν κιολας.Επισης οι ανοικτες κουτες του πηγαιναν καλυτερα. Τα πηνια του τα μετρησες να δεις τι αντισταση εχουν; Η Peerless ειναι λιγο περιεργη με τις μερησεις των sub.Μεγιες και καλοακουστο.
Να σε καλά! Ναι όντως τα peerless είναι γνωστά για αυτή την ιδιορρυθμία στα σφραγισμένα κουτιά.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Έχω διαβάσει εκτενώς για τον 2k. Τον Hypex UcD2k. Σύμφωνα με ότι έχω εισπράξει, με αυτό το τροφοδοτικό της Hypex SMPS3kA700 δίνει 2Κ στα 8Ωμ και 2,5Κ στα 4Ωμ. Άνθρωποι της εταιρίας λένε πως αυτός ο συνδυασμός βγάζει 3,5Kw peak. Τώρα.... αν στον UcD2K δώσεις γραμμική τροφοδοσία με τοροειδη κτλ κτλ, μπορεί να δώσει 4,5Κ continuous. Μιλάμε για πολύ δυναμη. Με αντίστοιχη ψύξη βέβαια κτλ κτλ.

Αλλά, σύμφωνα με ότι έχει γραφτεί, αυτοί που έχουν συγκρίνει τον UcD2k για sub με τους Ncore, οι Ncore είναι ένα τσικ καλύτεροι σε περιγραφή μπάσου αλλά και σε δυναμικα. Όποτε, αφού θα κάνω μια αγορά από την αρχή, γιατί να μην πάω για το καλύτερο δυνατό αφού η διαφορά δεν είναι σημαντική? Το ότι είναι μαζεμένο σε ένα κουτί δεν με αφήνει αδιάφορο όμως.

Εννοείται πως ότι Hypex και να παρω θα το παρω από Ελλάδα αφού ποια έχουμε distributor. Τον Ζαπαντή νομίζω σωστα?
[DOUBLEPOST=1565384727][/DOUBLEPOST]
Δύσκολο έως αδύνατο να βρω κάτι αντίστοιχο. Υπάρχουν άλλες λύσεις όμως οπως λέω παραπάνω αν θέλω παραπάνω δυναμη.



Αυτό με ενδιαφέρει, πολύ! Γιατί λες ότι λες, τι έχεις δει?



Να σε καλά! Ναι όντως τα peerless είναι γνωστά για αυτή την ιδιορρυθμία στα σφραγισμένα κουτιά.
έχω φτιάξει παρα πολλά ucd και 5 ucd2k με διακοπτικα και γραμμικα τροφοδοτικά.

μετά από την εμπειρία που είχα με ncore 400 οι ncore δεν είναι ένα κλικ αλλα πολλά κλικ καλύτεροι από τους ucd ειδικά

στο μπασσο.

τα διακοπτικα είναι πολύ καλύτερα πάντως.

σε δοκιμη με δυο ίδιους ενισχυτές σε διπλοπηνιακο sub το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό.
το αποδίδω στις ανοχές μεταξύ των ενισχυτών.

τέλος να σου προτείνω και δυο επαγγελματικούς απολυτος κορυφαίους για οδήγηση sub αλλα θα τους βρεις μονο μεταχειρισμένους.

crown macro tech 5000vz και 3600vz 5κw και 3.5kw /4ohm rated 0.05%

ΥΓ.συμφωνω με τον coolmind ότι τα peerless ακούγονται καλύτερα σε bass reflex κουτιά.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Προσθέτω μερικες έξτρα φωτογραφίες. Ιδιαιτερα να φανεί καθαρα το μέγεθος του ηχειου και του πηνιου ιδιαίτερα. :thumbsup:

1AF6C237-74BB-4057-9850-3EAE51506798.jpeg

9FB40124-54BA-45C2-955A-7E8BC26FC719.jpeg

389E49F1-85C0-427A-9018-02B4508B098D.png





Το μέγεθος της προτεινόμενης σφραγισμένης καμπίνας. Με QTC 0,5 παρακαλω.. :dance2:
7FEFFDAA-CB62-4B16-8F19-27461CA63932.png



Μια καμπίνα για αυτό το υπογουφερ με βάση το πάνω σχέδιο (όχι δίκη μου αλλά και η δίκη μου παρόμοια θα είναι) .
0FD8A417-CFA2-4CF0-B979-7A45634C238D.jpeg
 
Last edited:



Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Έχουμε update στην καμπίνα αυτού του sub. Χρησιμοποίησα την προηγούμενη που είχα φτιάξει για τα JL 13w3v3 (σε εκείνα εκανα καινούργια μην παραπονιούνται), και με ελάχιστες αλλαγές είναι έτοιμη.

Σχεδόν στην τελική θέση, ήθελα να κάνω κάποιες μετρήσεις αλλά ο Fusion που χρησιμοποίησα μάλλον (?) κάτι κάνω λάθος και ενώ έχω σήμα στην είσοδο, το βλέπω και στο VU, για κάποιο λόγο δεν έχω έξοδο (?). Αν μπορεί κάποιος να κατεύθυνση θα ήμουν υπόχρεος :thumbsup:

Καμπίνα καθαρά 50 λιτρα, μείον τα εσωτερικά λιτρα του sub, συν τα λιτρα από τη πολυεστερικη βατά που το μπερδεύουμε να νομίζει ότι έχει περισσότερα λιτρα, ταμείο πάμε γύρω στα 60 λιτρα. Ακριβώς όσο το VAS του και η max καμπίνα για qtc 0,5.


2F775FC5-5FD3-47CA-8CB5-3C027738B8E4.jpeg
826B8CA0-9571-4E68-ABE7-753A87248BF2.jpeg
509227FF-727C-4056-A458-1E07D84DB683.jpeg
C7369A7B-E563-408B-9AC8-90867D42B2C3.jpeg
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Έβγαλα άκρη με τον ενισχυτη, μέσα στη χαζομάρα μου είχα ξεχάσει να κάνω load filter to DSP :o:gotcha:

Ο Ζαπαντης με έβγαλε από την άσχημη θέση:hi:

Για αρχή θα οδηγηθεί με έναν Hypex 502,, γεφυρωμένος στα 4Ωμ 1000w. Σαφως θα μπορουσε να οδηγηθεί με πολυ περισσότερη ισχύ, αλλά Θα θέλω να το δω με αυτό το τρόπο.
 
Last edited:

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Καλησπερα!! Ενοιμερωση από τα πρώτα αποτελέσματα που έχω, ενώ προσπαθώ να δέσω το σύστημα.

Τα νέα σε συντομία. Το μεγάφωνο με σωστό ενισχυτικό έχει τέτοια δυναμικα και rattle που θυμίζει ported με απίστευτα δυναμικό και ασυμπιεστο ήχο. Είναι κτήνος όντως. Ακόμα και σε καμπίνα 60 λιτρα.
Τα αλλά νέα, είναι ότι έχει τόσο δυνατό μαγνήτη και σφικτη ανάρτηση, που παίζει αν χοροπηδάω πάνω του να μην τερματίσει η ανάρτηση. Δεν κουνιέται! Με ότι συμαινει αυτό στα ενισχυτικά που Θα χρειάζεται.

Εως τώρα, έχει καταπιεί έναν γεφυρωμένο hypex 502 στο 1Kw για σνακ. Για σνακ!! Στο 2 λεπτό μπαινει σε προστασία ο ερμος. Δοκίμασα 2 PA άλλους που έχω, περνώ και με τους 2 την ψευδέσθηση ότι έχω περισσότερα μπάσα, αλλα με λίγη προσοχή καταλαβαίνεις πολύ σβέλτα ότι υπάρχει υποαποσβεση και κατά συνέπεια νομίζεις ότι έχεις ποιο πολύ μπάσο, αλλά ειναι υπόέλεγχος. O Hypex δίνει μακραν το καλύτερο κοντρόλ, αλλά είπαμε, δεν φθάνουν τα βατ βρε μάνα μου, δεν φθάνουν. :o :lolsign:

Next stage UCD2K.
 






Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.043
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top