Peerless STW-350F188PR01-04 - Το θηρίο ήλθε!!

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Με τέτοια άπειρα αποθέματα ισχύος και μεγάφωνο που αντέχει ξύλο, μόνο κλειστού τύπου καμπίνα και σοβαρό EQ.
My 0.02
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Χαχαχ!
Αν δεν του βγάλω τα ματάκια πρώτα δεν φεύγει από το bunker μου (living room:whistling: ).

Μελος μου δάνεισε έναν 3Κ watt ενισχυτή να παίξω λίγο και έχω ξεκινήσει το παιχνίδι.
Στην σφραγισμένη καμπίνα των 60 λίτρων έχει ζηλευτή απόκριση και κρούση, αλλά δυστηχως δεν μπορώ να δώσω μεγάλες εντάσεις που θα ήθελα γιατί στην κρούση, ενώ η καμπίνα ειναι στιβαρότατη, αρχίζει και φεύγει προς τα μπροστά.

Όποτε αποφασίστηκε στο σημείο που θα είναι κούτα ή η οποία κούτα, θα φτιαχτει από πάνω ένας...καναπές:lolsign:.

Αυτό το πήρα απόφαση γιατί κολαει ένας καναπές εκεί. Θα δέσει το σαλόνι καλύτερα και ο χώρος κάτω από το καναπέ θα έχει ΝΟΗΜΑ να υπάρχει :cool: με κάτι χρήσιμο, όχι απλα...αέρας με λίγο γέμιση. Έτσι η κούτα θα στερεωθεί μόνιμα στο καναπέ με κάποιο μονωτικό υλικό ανάμεσα.

Έτσι και αλλιώς έχω κανα 2 φίλους που είναι bassfreaks, όποτε βρήκα τη θέση τους:gotcha: .

Ήδη μελετώ διαφορες κούτες. Οι πρώτες μετρήσεις στα ανάλογα προγράμματα δείχνουν ότι οποία κούτα και να κάνω αν είναι σφραγισμένη πάνω από τα 60 λιτρα, ίδια απόδοση έχω. Εκεί που αλλάζει είναι όταν πας σε καμπίνα συντονισμού.

Εχω 3 σχέδια στο μυαλό μου. Συντονισμός στους 16, 20, και 45 κυκλους. Αν γίνει η καμπίνα στους 45 κυκλους το slam θα είναι από άλλο πλανήτη. Σκέφτομαι να δοκιμασω και τα 3 σενάρια, αναλογως την όρεξη

Με κόκκινο χρωμα είναι η σφραγισμένη καμπίνα(100λιτρα) και τα υπόλοιπα όπως θα είναι με διαφορετικό συντονισμό.
View attachment 172733 View attachment 172734 View attachment 172735

οι τιμές είναι με 2500w.
Στην θέση που θα μπει, έχουν δοκιμαστεί αλλά subs στο παρελθόν και γνωρίζω τις ιδιοτροπίες της θέσης. Είναι σχεδόν φλατ από τα χαμηλά,
μια μικρή πλατιά βύθιση κάπου στα 55-65 και κάνει μια απότομη ανηφόρα 10db, κορυφή στα 75

Η αλήθεια είναι το sub ακόμα δεν έχει παίξει σωστα. Μια δεν έχει ισχύ, μια κλιπαρει ο ενισχυτής, μια έχει ισχύ αλλά το sub μετακομίζει. Συμπεράσματα ακόμα δεν μπορώ να βγάλω. Αλλά το τελευταίο που θα κάνω είναι ότι ανέφερα εδώ. Αν πάει καλά, όλα όμορφα,, αν θα θελει και άλλο ψάξιμο έχω ήδη τη λύση στο μυαλό μου.

Ο 502 γεφυρωμένος με τα υπάρχουν sub που έχω, αφού εκανα τις σχετικές ρυθμίσεις/δοκιμές, τέτοιο αέρινο μπάσο και περιγραφή δεν μπορώ να πω ότι έχω ξανακούσει.. καθόμουν ολόκληρη μέρα και άκουγα τζαζ και τραγούδια με περιγραφή μπάσου και μπότας :lolsign:
Αν με ταλαιπωρήσει πάνω από ότι έχω κατά νου, θα προχωρήσω σε άλλους 2 hypex 502 και το αντίστοιχο sub. Θα θέλει και άλλο? Και άλλον 502 και πάει λέγοντας. Ωραίο το παιχνίδι αλλά όσο το ευχαριστιέσαι. Ευτηχως τώρα που μεγαλώνουμε σιγά σιγά μαθαίνουμε αυτά τα όρια :gotcha::drinks:

Πριν αποφασίσεις για το σχέδιο που θα ακολουθήσεις θα πρέπει να δεις - εξετάσεις εκτός από SPL & impedance, το Group delay, Cone excursion & port velocity της κάθε σχεδίασης.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Πριν αποφασίσεις για το σχέδιο που θα ακολουθήσεις θα πρέπει να δεις - εξετάσεις εκτός από SPL & impedance, το Group delay, Cone excursion & port velocity της κάθε σχεδίασης.
Ιδίως αυτό αν δε θες να ακούγεται περισσότερο το port από το sub.
Το γράφει άνθρωπος που έφτιαξε sub με 38m/sec port velocity :o:roflmao::laugh:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Ιδίως αυτό αν δε θες να ακούγεται περισσότερο το port από το sub.
Το γράφει άνθρωπος που έφτιαξε sub με 38m/sec port velocity :o:roflmao::laugh:
Η βέλτιστη λύση μπας ριφλεξ (ας επιμείνω άλλη μια φορά) είναι συντονισμένο passive radiator στην απέναντι πλευρά του γουφερ.

Κάτω το γουφερ, από πάνω το πασιβ ραντιέιτορ, ή ανάποδα.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Η βέλτιστη λύση μπας ριφλεξ (ας επιμείνω άλλη μια φορά) είναι συντονισμένο passive radiator στην απέναντι πλευρά του γουφερ.

Κάτω το γουφερ, από πάνω το πασιβ ραντιέιτορ, ή ανάποδα.
Κώστα σε τόσο μεγάλες ισχύς και πιέσεις δε ξέρω αν ενδείκνυνται οι παθητικοί ακτινοβολητές και λογικά πρέπει να βρεθεί κάποιος να μπορεί να ακολουθήσει (από άποψη δυναμικών χαρακτηριστικών). Μόνο η Peerless μπορεί να βοηθίσει εδώ.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο passive radiator.

ένα μεγάλο reflex η δυο μικρότερα και θα είναι super
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Όντως η διαφορά φάσης είναι τεράστια με συντονισμό στους 45 κυκλους

Αυτό πραγματικά που θέλω να κάνω, είναι με συντονισμό στους 16 κύκλους. Με κόψιμο στους 17-18 κύκλους έχει πολλά πλεονεκτήματα. Εδώ η κόκκινη γραμμή είναι sealed και η πράσινη 14, μπλε 16 και κίτρινη 20hz

18EA6F41-CBBF-4EEB-BA82-95956D320EF4.jpeg
11587827-FCE9-4B91-8ADC-5FE563B4D667.jpeg
43E9EDB3-5006-436B-956A-BDA0CF11B725.jpeg
27AE5712-8D93-47EB-8D14-7F9C424008FA.jpeg

47695A6C-FA57-4655-B7C8-A6116076E603.jpeg

Για το reflex στους 14 κυκλους θέλει 2 τούνελ 2x40 cm με μήκος έκαστο 2 μέτρα. δεν είναι και λίγο..

Συνοπτικά το κέρδος που έχουμε μέχρι τους 20 κύκλους
Κέρδος σε dB 80hz +0,7db 60hz +1,1 dB 40db +2db 20hz +4,2 dB

Φάση όσο γίνεται ποιο γραμμική, σχεδόν στα επίπεδα sealed καμπίνας
Group delay ελάχιστο, σχεδόν ισάξιο σφραγισμένης καμπίνας

Στη θεωρεία εντυπωσιακό. Έχει δοκιμαστεί ήδη και μου άρεσε, αλλά η μονάδα δεν είχε άλλο να δωσει Θεωρώ με αυτή τη μονάδα θα πάει σε άλλο επίπεδο ακρίβειας.

Το αρνητικό είναι ότι ανεβαίνεις από καμπίνα 60 λίτρων σε καμπίνα 100-120 λιτρα ΣΥΝ τις διαδρομές των τρυπών που θα κανείς εσωτερικά ή θα χτίσεις εξωτερικά.

Η λύση passive radiator μετά μελέτης, απορρίπτεται γιατί το group delay που θα έχει, θα είναι ασύλληπτα μεγάλο (Γιατρε σορυ, ξέρω ότι τα αγαπας). Δυστηχως είναι πολύ υψηλότερο από bass reflex.

Αυτο συμβαίνει γιατί πρέπει μέσω της κίνησης του αέρα να κινηθούν και οι υπόλοιπες μάζες της κούτας, δηλαδή οι παθητικές μονάδες (για το peerless π.χ. θες 2 τεράστια passive radiators) με το βάρος τους, που αυτό προσθέτει παρά πολύ αδράνεια που μεταφράζεται στη συνέχεια σε πολύ υψηλό group delay άσχετα του ποσό καλή και ακριβής μονάδα είναι η ενεργητική.

Στο μεταξύ η ιδέα να μπαινει το μπουρί χαμηλά σε συντονισμό και το cross από πάνω της, πάλι πρώτη φορά από τον γιατρό την είχα διαβάσει, και αφού είχε δουλέψει like a charm, αυτό σκέφτομαι να κάνω και τώρα

Να προσθέσω ωμικη αντίσταση (δεν έχω ιδέα πως βγαίνει αυτή η τιμή με το προγραμμα), και διαδρομή κώνου, εντάξει, χασμουριέται απλά. Όλες τα σχεδιαγράμματα είναι με 2500w peak. Αν ο ενισχυτής είναι όντως 2500 rms, τότε τα νούμερα θα είναι μεγαλύτερα.

41B96D31-86A0-42AB-BE5E-E81DF76C9AFC.jpeg
5421C62D-E9A2-40A2-A7FF-3385E9D66EEB.jpeg
 
Last edited:

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Με τέτοια άπειρα αποθέματα ισχύος και μεγάφωνο που αντέχει ξύλο, μόνο κλειστού τύπου καμπίνα και σοβαρό EQ.
My 0.02
Δεν θέλει EQ. Με τις έως τώρα μικρές πρώτες μετρήσεις. Παίζει σχεδόν τέλεια από την πρώτη μέρα με την σφραγισμένη καμπίνα. Είναι γεμάτο από χαμηλά η καμπύλη ήδη, 2 μόνο διορθώσεις μικρές, αστείο.

Εδώ λογικά από ότι κατάλαβα, κοιτάμε να πάρουμε αυτό το κάτι παραπάνω, χωρίς να βάλω ενισχυτή πάνω 10.000w :gotcha:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Για το reflex στους 14 κυκλους θέλει 2 τούνελ 2x40 cm με μήκος έκαστο 2 μέτρα. δεν είναι και λίγο..
Βασικά δεν γίνεται κάτι τέτοιο..

Τα κατασκευαστικά θέματα είναι σημαντικά ακόμα και για συντονισμό στους 20 κύκλους.

Από την άλλη, ναι μεν το πασιβ ραντιέιτορ θα είναι καταδικασμένο σε αυξημένο delay, αλλά αφενός δεν ξέρω πόσο (και ποια η συγκριτική διαφορά με την σωλήνα), κι αφετέρου δεν ξέρω αν έχει έστω και ελάχιστη σημασία εκεί κάτω.

Να θυμίσουμε τη γραμμή μεταφοράς εδώ, η οποία είναι καταδικασμένη σε ακόμα μεγαλύτερο delay, ωστόσο είναι η επιλογή της PMC, και όχι μόνο. Δεν είναι τίποτα τυχαίο.

Δηλαδή, η "δουλειά" που περιμένω να κάνει το πασιβ ραντιέιτορ, δεν περιορίζεται μόνο στο γκεϊν στους 20 κύκλους, το οποίο είναι έως και ..αδιάφορο.

Οι εσωτερικοί θόρυβοι εντός της οποιασδήποτε καμπίνας, είναι μια παράμετρος που με απασχολεί, και σε τέτοιες συχνότητες, τα πράγματα είναι δύσκολα και πολύπλοκα, διότι δεν μπορείς να κατασκευάσεις μια καμπίνα χωρίς τέτοια προβλήματα (ίσως σφαίρα από αλουμίνιο).

Ωστόσο, μια τρύπα είναι πρακτικά τζάμπα, ενώ τα τέρατα πασιβ ραντιέιτορ είναι πραγματικά ακριβά, κι αυτό είναι ίσως σημαντικότερη παράμετρος όλων.

Τέλος πάντων, θα πρότεινα στο θέμα της επιλογής της καμπίνας, αφού ακούσεις το μακρύ και το κοντό του καθενός, να συμβουλευτείς κάνα Ζαπ, γιατί δεν παλεύεται αυτός.. ;)

Υποθέτω πως 4 τρύπες και 4 σωλήνες θα είναι η πιο εύκολη υλοποίηση τεχνικά.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
διαδρομή κώνου, εντάξει, χασμουριέται απλά.

1594675459433.png
Τα specs του μεγαφώνου αναφέρουν Xmax = 10.5mm

Στο παραπάνω γράφημα φαίνεται να το ξεπερνάς κάτω από τα 50 hz περίπου.
 


Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Λύσε μου σε παρακαλώ την απορία. Το xmax που προδιαγράφεται με 10,5mm είναι p-p, ή η τιμή p-p είναι 21mm;
P-P το πραγματικό είναι 90mm. Ο λόγος που στη στάνταρ μέτρηση είναι μικρότερο, είναι ο τρόπος μέτρησης. Το σωστό όμως είναι 9 πόντους.

View attachment 171733


Μα τον 502 βλέπω μέχρι και 3 πόντους περίπου max
Τα specs του μεγαφώνου αναφέρουν Xmax = 10.5mm

Στο παραπάνω γράφημα φαίνεται να το ξεπερνάς κάτω από τα 50 hz περίπου.
Αλέξη το x-max αυτού του sub είναι 90mm. Η peerless στο site αναφερει ακριβώς το λόγο που τεχνικά βγαίνει 10mm αλλά αληθινά είναι 90mm. Έχω και κάποια links εκει που ο ίδιος ο υπεύθυνος παραγωγής αυτής της μονάδας εξηγει τα πάντα. Λες να την πατάγαμε έτσι? :beach: Πλάκα θα είχε :whistling:
Που το βρήκες βρε θηρίο!! Δεν το έχω δει πουθενά να πουλιεται. Όπως το βλέπω, δεν ξέρω αν εχει βαρίδια για ρύθμιση, γιατί φαινετε σαν να μην έχει.
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
H earthquake έχει ρυθμιζόμενα πασιβ ρεντιειτορς για λίγα λίτρα.... Δε σε απασχολεί το γκρουπ ντιλει εκεί κάτω όσο οι θόρυβο των σωλήνων...έχω ακούσει και θορύβους και ντιλεις...ποιο πολύ παίζουν εδώ τα στάσιμα και η ενσωμάτωση στο χώρο εάν επιτευχτεί πάρα η απόδοση φρι εαρ.
Πρακτικά επειδή έχω ένα ερθ με πασιβ, δεν έχει το τσεστ χιτ ενός 18ιντσ pa, ούτε την ταχύτητα του, αλλά για την πρώτη οκταβα συντονισμένο στους 20 είναι μανούλα....
Η ομορφιά του εδώ είναι το μικρό βας, η κλειστή ή πασιβ μπορούν να διατηρησουν χαμηλά τα λίτρα...θα χάσεις το πλεονέκτημα αυτό...
Δεν ξέρω γιατί θες συντονισμό κάτω από 20 hz, γενικά τέτοιοι που είναι σε μη ακουστο φάσμα και με απόσταση από το fs του μεγαφωνου, δεν θα έχεις ούτε την αίσθηση ούτε ποιο ομαλό γκρουπ ντιλει...
Επισης δε θα μπορέσεις να εφαρμόσεις σαμπσονικ φίλτρο κάτω από τα 20, που Θα βοηθήσει πάρα πολύ τον ενισχυτη...
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
τα διαγράμματα που ανέβασες αποδεικνύουν το απολύτως κορυφαίο group delay 7.6mm στα 20hz που μονο με κλειστο κουτί συγκρίνεται.

γιατί εσύ επιμένεις να το συντονίσεις σε συχνότητες που κρεμάει και αρχίζει να χάνη ευαισθησία μονο εσύ το ξέρεις.

επίσης το να βάλεις δυο τρυπες των 40 εκ είναι αστείο.

2 η 4 των 10 εκατοστών είναι υπεραρκετές και προτιμώ σωλήνες από παραλληλόγραμμες.

ΟΚ υπάρχει passive radiator αλλα πέρα το είναι πανάκριβο προσωπικά δεν μου αρέσει και ο ήχος τους
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
τα διαγράμματα που ανέβασες αποδεικνύουν το απολύτως κορυφαίο group delay 7.6mm στα 20hz που μονο με κλειστο κουτί συγκρίνεται.

γιατί εσύ επιμένεις να το συντονίσεις σε συχνότητες που κρεμάει και αρχίζει να χάνη ευαισθησία μονο εσύ το ξέρεις.

επίσης το να βάλεις δυο τρυπες των 40 εκ είναι αστείο.

2 η 4 των 10 εκατοστών είναι υπεραρκετές και προτιμώ σωλήνες από παραλληλόγραμμες.

ΟΚ υπάρχει passive radiator αλλα πέρα το είναι πανάκριβο προσωπικά δεν μου αρέσει και ο ήχος τους
Αν δε κόψει πάνω από 40, τα 10εκ διάμετρο θα του δώσουν πολύ μεγάλη ταχύτητα αέρα, εκνευριστική θα έλεγα, ιδίως για τα λίτρα και τη συχνότητα συντονισμού που σκέφτεται να παίξει.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Αν δε κόψει πάνω από 40, τα 10εκ διάμετρο θα του δώσουν πολύ μεγάλη ταχύτητα αέρα, εκνευριστική θα έλεγα, ιδίως για τα λίτρα και τη συχνότητα συντονισμού που σκέφτεται να παίξει.
είπα για 2 η 4 σωλήνες δεκάρες.
οπως και να έχει αυτό θα το δείξει η εξομοιωση
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Αλέξη το x-max αυτού του sub είναι 90mm. Η peerless στο site αναφερει ακριβώς το λόγο που τεχνικά βγαίνει 10mm αλλά αληθινά είναι 90mm. Έχω και κάποια links εκει που ο ίδιος ο υπεύθυνος παραγωγής αυτής της μονάδας εξηγει τα πάντα. Λες να την πατάγαμε έτσι? :beach: Πλάκα θα είχε
Νομίζω πως πρέπει να το ξαναδείς.

+/-20 mm linear excursion, δηλαδή peak to peak,
οπότε xmax = 10,5mm (βλέπε specs).

90mm peak to peak excursion, δηλαδή xmech - αφορά τα μηχανικά όρια του μεγαφώνου.


Γενικά δεν θες λειτουργείς το μεγάφωνο έξω από την linear περιοχή του, γιατί αφενός αυξάνεις την παραμόρφωση και αφετέρου κινδυνεύεις να το καταστρέψεις.

Χάρης.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Νομίζω πως πρέπει να το ξαναδείς.

+/-20 mm linear excursion, δηλαδή peak to peak,
οπότε xmax = 10,5mm (βλέπε specs).

90mm peak to peak excursion, δηλαδή xmech - αφορά τα μηχανικά όρια του μεγαφώνου.


Γενικά δεν θες λειτουργείς το μεγάφωνο έξω από την linear περιοχή του, γιατί αφενός αυξάνεις την παραμόρφωση και αφετέρου κινδυνεύεις να το καταστρέψεις.

Χάρης.
Δεν έχει τέτοια προβλήματα.

Στους 20 κύκλους ριφλεξ, έχει προφανώς τις μικρότερες διαδρομές στο ακουστό φάσμα, και θα χρειαστεί την λιγότερη ισοστάθμιση μέχρι 20.

Ακόμα και στους 16 κύκλους είναι πολύ μικρές οι διαδρομές για αυτό το μεγάφωνο, αλλά θα χρειαστεί τουλάχιστον 3 ντεσιμπέλ ισοστάθμιση εκεί κάτω, δηλαδή διπλάσια ισχύ από τα ενισχυτικά στάδια, οπότε για την ίδια στάθμη στο πρώτο μισό της πρώτης οκταβας, θα έχει διπλασια μετακίνηση κώνου..

Όσον αφορά την ελάχιστη δυνατή διαδρομή και την ελάχιστη αναγκαία ισχύ ενισχυτικών για φλατ απόκριση μέχρι τους 20 (και λίγο πιο κάτω), η οπή στους 20 είναι η λύση.

Για σοβαρές στάθμες κάτω των 20 κύκλων, θέλει ριφλεξ στους 16 ή 14, τερατώδη ισχύ στα ενισχυτικά στάδια για ισοστάθμιση, και θα κάνει διαδρομές 10-ποντες το μεγάφωνο.

Μακάρι να ήταν απλή υπόθεση η απόκριση στους υπόηχους, αλλά δεν είναι.

Εφόσον το κόστος είναι βασική παράμετρος, νομίζω πως πολλές ιδέες πρέπει να απορριφθούν.

Αν μπορεί να σχεδιαστεί γραμμή μεταφοράς, αυτό θα άξιζε τον κόπο να διερευνηθεί, διότι πιάνουν τα χέρια του.

Η κλειστή καμπίνα απορρίπτεται δια ροπάλου, για πολλαπλούς λόγους.

Πρέπει να ληφθεί πολύ σοβαρά υπόψιν η έξτρα διόρθωση κατά τουλάχιστον 3 ντεσιμπέλ που θα χρειαστεί σε σχεδίαση με πτώση απόκρισης εκεί κάτω, διότι σε αυτά τα επίπεδα ισχύος, το ένα σημαίνει 2,5 κιλοβάτ και το άλλο σημαίνει 5 κιλοβάτ...

Η προβλεπόμενη απόκριση στο φάσμα της μισής πρώτης οκταβας, στο 20-30 κύκλους, διαφέρει χονδρικά κατά 3 ντεσιμπέλ μεταξύ ριφλεξ στα 20 και ριφλεξ στα 16.
Διπλάσια ισχύς για ίδια στάθμη σε όλο αυτό το φάσμα; Τρελός είσαι;
Η κλειστή καμπίνα; Δε το συζητάμε καν, είναι καμιά 10-αριά ντεσιμπέλ κάτω, θέλει 10-πλασια ισχύ.. παράνοια.
 
Last edited:

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
H earthquake έχει ρυθμιζόμενα πασιβ ρεντιειτορς για λίγα λίτρα.... Δε σε απασχολεί το γκρουπ ντιλει εκεί κάτω όσο οι θόρυβο των σωλήνων...έχω ακούσει και θορύβους και ντιλεις...ποιο πολύ παίζουν εδώ τα στάσιμα και η ενσωμάτωση στο χώρο εάν επιτευχτεί πάρα η απόδοση φρι εαρ.
Πρακτικά επειδή έχω ένα ερθ με πασιβ, δεν έχει το τσεστ χιτ ενός 18ιντσ pa, ούτε την ταχύτητα του, αλλά για την πρώτη οκταβα συντονισμένο στους 20 είναι μανούλα....
Η ομορφιά του εδώ είναι το μικρό βας, η κλειστή ή πασιβ μπορούν να διατηρησουν χαμηλά τα λίτρα...θα χάσεις το πλεονέκτημα αυτό...
Δεν ξέρω γιατί θες συντονισμό κάτω από 20 hz, γενικά τέτοιοι που είναι σε μη ακουστο φάσμα και με απόσταση από το fs του μεγαφωνου, δεν θα έχεις ούτε την αίσθηση ούτε ποιο ομαλό γκρουπ ντιλει...
Επισης δε θα μπορέσεις να εφαρμόσεις σαμπσονικ φίλτρο κάτω από τα 20, που Θα βοηθήσει πάρα πολύ τον ενισχυτη...
Το sealed είναι η βάση. Μου αρέσει πολύ o sealed ήχος. Η σκέψη σου έχει βάση αναμφίβολα. Κρατά κατα νου, ότι αν δεν μου αρέσει ότι αποτέλεσμα βγάλουμε τώρα, Η σφραγισμένη καμπίνα υπάρχει και θα ξαναμπεί εκεί.

Κάποια dB παραπάνω ψάχνω με όσο το δυνατόν λιγότερες εκπτώσεις στην ποιοτητα. Στο συντονισμό στους 16 κυκλους Με subsonic στους 20κυκλους. Έχεις όλα τα πλεονεκτήματα και τα μειωνεκτηματα όπως άλλη φάση και group delay κόβονται και δεν τα ακούς.
Σχετικά με τα passive radiators, τα μόνα που μπορώ να βρω σε μεγάλο μέγεθος, είναι τα Dayton 15” και 18” ρυθμιζόμενα


τα διαγράμματα που ανέβασες αποδεικνύουν το απολύτως κορυφαίο group delay 7.6mm στα 20hz που μονο με κλειστο κουτί συγκρίνεται.

γιατί εσύ επιμένεις να το συντονίσεις σε συχνότητες που κρεμάει και αρχίζει να χάνη ευαισθησία μονο εσύ το ξέρεις.

επίσης το να βάλεις δυο τρυπες των 40 εκ είναι αστείο.

2 η 4 των 10 εκατοστών είναι υπεραρκετές και προτιμώ σωλήνες από παραλληλόγραμμες.

ΟΚ υπάρχει passive radiator αλλα πέρα το είναι πανάκριβο προσωπικά δεν μου αρέσει και ο ήχος τους
Στα σχεδιαγράμματα η κόκκινη γραμμή είναι sealed, στα ίδια λιτρα, το λέω ακριβώς πάνω από τις φωτογραφίες.
Την έβαλα σαν σημείο αναφοράς. Όποτε το 7.6 είναι όντως sealed :lolsign:

Υποθέτω ότι ούτε εμένα θα μου αρέσει το passive radiator. Το group delay με ενοχλεί πολύ, για αυτό και προτιμώ συνήθως sealed και σας χάνω σε dB.


είπα για 2 η 4 σωλήνες δεκάρες.
οπως και να έχει αυτό θα το δείξει η εξομοιωση
Η έξομειωση δείχνει είναι λίγο τερατώδες σε μπουριά και έχουμε θεμα. Θα το δεις ποιο κατω.

Αν δε κόψει πάνω από 40, τα 10εκ διάμετρο θα του δώσουν πολύ μεγάλη ταχύτητα αέρα, εκνευριστική θα έλεγα, ιδίως για τα λίτρα και τη συχνότητα συντονισμού που σκέφτεται να παίξει.
Ακριβώς για αυτό λόγο θέλει τερατώδες μπουριά. Αλλιώς με την ικανότητα αέρα που έχει να κουνήσει, καήκαμε.
Μα δούμε με 2 μπουριά 10αρια τι ζητάει. Γιατί όσο ποιο πολλά μπουριά, τόσο ποιο μακρυά πρέπει να είναι όλα. Law of physics.
50532CA0-E02B-42C3-865A-DFCE71A213DF.jpeg

Το νουμερο στη στήλη αριστερά, είναι η ταχύτητα του αέρα ανα δευτερόλεπτο.
Όποτε αν κόψουμε στους 20 με ένα καλό.....48db LW μάλλον θα είμαστε εντάξει από θέμα θορύβου.


Νομίζω πως πρέπει να το ξαναδείς.

+/-20 mm linear excursion, δηλαδή peak to peak,
οπότε xmax = 10,5mm (βλέπε specs).

90mm peak to peak excursion, δηλαδή xmech - αφορά τα μηχανικά όρια του μεγαφώνου.


Γενικά δεν θες λειτουργείς το μεγάφωνο έξω από την linear περιοχή του, γιατί αφενός αυξάνεις την παραμόρφωση και αφετέρου κινδυνεύεις να το καταστρέψεις.

Χάρης.
Όπως έβαλα στην πρώτη σελίδα,
Ο gbullimire είναι στο team σχεδιασμού του συγκεκριμένου μεγάφωνου στην peerless και από την εταιρία ποια σου λείπει κάθε απορία. Την μονάδα αυτή την θεωρούν το καμάρι τους για την diy κοινότητα.

Σε μια από τις ερωτήσεις για το Xmas λέει
the Peerless STW is not actually a dual gap design,
it's a single gap with single VC winding,
however it is capable of 90+mm excursion Peak-to-Peak.

calculated Xmax is pretty much incomparable between brands, it seems everybody measures it differently,

the results vary wildly for a given design.
Peerless drivers use the most pessimistic (honest) value, and also give the gap geometry to let the user interpret true usability,
other manufacturers tend to use larger numbers which may or may not have any truth to them

the only real way to get an idea of excursion capability is to look at VC winding width and gap height,
anything else is at best an estimate/assumption.

the real advantage to this driver, is that it will allow a much much smaller cabinet for a given tuning.
or.
allow a much lower tuning, with a somewhat smaller cabinet,

it also suffers very little power compression

Έχει πολύ ύλη, θα σου αρέσει να το διαβάσεις. Ότι απορία έχεις θα στην απαντήσει.
Το Xmax το πραγματικό στη μονάδα αυτή, είναι 90mm

Δεν έχει τέτοια προβλήματα.

Στους 20 κύκλους ριφλεξ, έχει προφανώς τις μικρότερες διαδρομές στο ακουστό φάσμα, και θα χρειαστεί την λιγότερη ισοστάθμιση μέχρι 20.

Ακόμα και στους 16 κύκλους είναι πολύ μικρές οι διαδρομές για αυτό το μεγάφωνο, αλλά θα χρειαστεί τουλάχιστον 3 ντεσιμπέλ ισοστάθμιση εκεί κάτω, δηλαδή διπλάσια ισχύ από τα ενισχυτικά στάδια, οπότε για την ίδια στάθμη στο πρώτο μισό της πρώτης οκταβας, θα έχει διπλασια μετακίνηση κώνου..

Όσον αφορά την ελάχιστη δυνατή διαδρομή και την ελάχιστη αναγκαία ισχύ ενισχυτικών για φλατ απόκριση μέχρι τους 20 (και λίγο πιο κάτω), η οπή στους 20 είναι η λύση.

Για σοβαρές στάθμες κάτω των 20 κύκλων, θέλει ριφλεξ στους 16 ή 14, τερατώδη ισχύ στα ενισχυτικά στάδια για ισοστάθμιση, και θα κάνει διαδρομές 10-ποντες το μεγάφωνο.

Μακάρι να ήταν απλή υπόθεση η απόκριση στους υπόηχους, αλλά δεν είναι.

Εφόσον το κόστος είναι βασική παράμετρος, νομίζω πως πολλές ιδέες πρέπει να απορριφθούν.

Αν μπορεί να σχεδιαστεί γραμμή μεταφοράς, αυτό θα άξιζε τον κόπο να διερευνηθεί, διότι πιάνουν τα χέρια του.

Η κλειστή καμπίνα απορρίπτεται δια ροπάλου, για πολλαπλούς λόγους.

Πρέπει να ληφθεί πολύ σοβαρά υπόψιν η έξτρα διόρθωση κατά τουλάχιστον 3 ντεσιμπέλ που θα χρειαστεί σε σχεδίαση με πτώση απόκρισης εκεί κάτω, διότι σε αυτά τα επίπεδα ισχύος, το ένα σημαίνει 2,5 κιλοβάτ και το άλλο σημαίνει 5 κιλοβάτ...

Η προβλεπόμενη απόκριση στο φάσμα της μισής πρώτης οκταβας, στο 20-30 κύκλους, διαφέρει χονδρικά κατά 3 ντεσιμπέλ μεταξύ ριφλεξ στα 20 και ριφλεξ στα 16.
Διπλάσια ισχύς για ίδια στάθμη σε όλο αυτό το φάσμα; Τρελός είσαι;
Η κλειστή καμπίνα; Δε το συζητάμε καν, είναι καμιά 10-αριά ντεσιμπέλ κάτω, θέλει 10-πλασια ισχύ.. παράνοια.
Transmition line ακούγεται ωραίο, αλλά μάλλον θα βγει λίγο τερατώδες για το χώρο μου. :showingbiceps: :o

Συντονισμός στους 16 κυκλους και subsonic στους 18-20 είναι η σκέψη που σας καταθέτω.
Έχω κάνει ακριβώς τον ίδιο σχεδιασμό


Για μια μονάδα των 50€, δούλεψε.......unbelievable good!!!!!! Κτηνώδες μπάσο με αξιοπρεπέστατο κοντρόλ!
Εκει που μου τα χάλασε, ήταν ότι σαν reflex, είχε μια ανεπαίσθητη ουρίτσα ο ήχος σε δύσκολα περάσματα μουσικής, συν ότι λόγο βάρους και μαγνήτη δεν έπαιζε (κυριολεκτικα) πάνω από 55 κυκλους.
Αλλά για 50€ κόστος είναι το ποιο Best Buy μεγάφωνο που έχω πάρει στη ζωή μου. Απλά ήταν ultra sub. :whistling:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Transmition line ακούγεται ωραίο, αλλά μάλλον θα βγει λίγο τερατώδες για το χώρο μου.
Σιγά, ίδιο κουτί με αυτό που έχεις τώρα, απλώς θα τελειώνει σε ύψος περίπου στο ταβάνι. Μια στήλη άλατος.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.211
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top