Raspberry Pi Streamer

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
καλησπέρα το DRC plugin τι ακριβώς κάνει
Είναι τα αρχικά από το Digital Room Correction, κάνει δηλαδή διόρθωση της απόκρισης των ηχείων μέσα στο χώρο με τη χρήση fir φίλτρων. Οδηγίες για το πως φτιάχνουμε τα φίλτρα αυτά υπάρχουν σε αυτό το νήμα: https://www.avsite.gr/forum/threads/Τύφλα-να-χει-το-dirac-διόρθωση-απόκρισης-δικαναλικού.176500/
 

Μηνύματα
96
Reaction score
10
Είναι τα αρχικά από το Digital Room Correction, κάνει δηλαδή διόρθωση της απόκρισης των ηχείων μέσα στο χώρο με τη χρήση fir φίλτρων. Οδηγίες για το πως φτιάχνουμε τα φίλτρα αυτά υπάρχουν σε αυτό το νήμα: https://www.avsite.gr/forum/threads/Τύφλα-να-χει-το-dirac-διόρθωση-απόκρισης-δικαναλικού.176500/
καλησπέρα, λόγω convid-19 περιμένω το hifiberry digi+pro να στήσω το volumio. Θα ήθελα την γνώμη σου σχετικά με το DigiOne signature. Αν αξίζει η επένδυση σε σχέση με τη απόκριση του ήχου.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
καλησπέρα, λόγω convid-19 περιμένω το hifiberry digi+pro να στήσω το volumio. Θα ήθελα την γνώμη σου σχετικά με το DigiOne signature. Αν αξίζει η επένδυση σε σχέση με τη απόκριση του ήχου.
Δεν το γνωρίζω αυτό. Είμαι από τους τυχερούς που δεν καταλαβαίνουν μεγάλες διαφορές ούτε και δίνουν σημασία σε λεπτομέρειες. Το allo signature είναι high end λύση και σε συνδυασμό με το γραμμικό τροφοδοτικό της εταιρίας η τιμή του streamer θα φτάσει πάνω από 500€. Εξαρτάται λοιπόν κι από το υπόλοιπο σύστημα κάποιου αν όντως αξίζει μία τέτοια επένδυση.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
10
Δεν το γνωρίζω αυτό. Είμαι από τους τυχερούς που δεν καταλαβαίνουν μεγάλες διαφορές ούτε και δίνουν σημασία σε λεπτομέρειες. Το allo signature είναι high end λύση και σε συνδυασμό με το γραμμικό τροφοδοτικό της εταιρίας η τιμή του streamer θα φτάσει πάνω από 500€. Εξαρτάται λοιπόν κι από το υπόλοιπο σύστημα κάποιου αν όντως αξίζει μία τέτοια επένδυση.
Το δικό μου σύστημα αποτελείται από τον CXA 81 amp και τα monitor audio silver 500 speakers. Θέλω να χρησιμοποιήσω το καλο DAC του ενισχυτή. Μέχρι να στήσω το Pi4 χρησιμοποιώ το jriver player με σύνδεση USB cable του H/Y με τον ενισχυτή το οποίο δίνει μια αξιόπιστη προσωρινή λύση. Ποια άλλη λύση θα μπορούσα να δοκιμάσω ?
ευχαριστώ
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Το δικό μου σύστημα αποτελείται από τον CXA 81 amp και τα monitor audio silver 500 speakers. Θέλω να χρησιμοποιήσω το καλο DAC του ενισχυτή. Μέχρι να στήσω το Pi4 χρησιμοποιώ το jriver player με σύνδεση USB cable του H/Y με τον ενισχυτή το οποίο δίνει μια αξιόπιστη προσωρινή λύση. Ποια άλλη λύση θα μπορούσα να δοκιμάσω ?
ευχαριστώ
Τι να αλλάξεις? Μια χαρά είσαι. Όταν με το καλό στήσεις το raspberry βγάζεις από το σύστημα το pc και δοκιμάζεις. Ίσως να μη σου αρέσει ή να μη σε βολέψει.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
10
Τι να αλλάξεις? Μια χαρά είσαι. Όταν με το καλό στήσεις το raspberry βγάζεις από το σύστημα το pc και δοκιμάζεις. Ίσως να μη σου αρέσει ή να μη σε βολέψει.
Εννοώ ότι αν με βολέψει το pi4 γενικά σαν λειτουργία και σαν ήχο θα μπορούσα να δω κάτι καλύτερο όπως το digione signature η κάποιο άλλο network bridge
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Εννοώ ότι αν με βολέψει το pi4 γενικά σαν λειτουργία και σαν ήχο θα μπορούσα να δω κάτι καλύτερο όπως το digione signature η κάποιο άλλο network bridge
Νομίζω πως θα ήταν υπερβολή για το σύστημά σου.
 


Μηνύματα
228
Reaction score
162
Από ότι καταλαβαίνω δηλαδή, στην περίπτωση που υπάρχει εξωτερικό dac, το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα επιτυγχάνεται μέσω ενός πρόσθετου HAT με ψηφιακή έξοδο παρά μέσω της usb του rpi;
 

Μηνύματα
96
Reaction score
10
οκ ευχαριστώ. Μόλις το στήσω θα επανέλθω
Από network streamers (bridge) του εμπορίου τι θα πρότεινες..?
Από ότι καταλαβαίνω δηλαδή, στην περίπτωση που υπάρχει εξωτερικό dac, το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα επιτυγχάνεται μέσω ενός πρόσθετου HAT με ψηφιακή έξοδο παρά μέσω της usb του rpi;
Ναι, ψηφιακή έξοδο RCA η οποία δίνει 16-24 bit up to 192kHz ενώ η tosllink (οπτκή ίνα) δίνει 16-24 bit content up to 96kHz. Οι διαφορές δεν είναι μεγάλες αλλά έχουν όμως μεγάλη σχέση με την εκπαίδευση του αυτιού.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Από ότι καταλαβαίνω δηλαδή, στην περίπτωση που υπάρχει εξωτερικό dac, το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα επιτυγχάνεται μέσω ενός πρόσθετου HAT με ψηφιακή έξοδο παρά μέσω της usb του rpi;
H usb του raspberry δεν είναι "καθαρή", ένα hat θα σου δώσει και την απομόνωση από τα ηλεκτρονικά του sbc. Λεπτομέρειες ίσως αλλά δεν είναι μεγάλο το κόστος ενός hat.
Από network streamers (bridge) του εμπορίου τι θα πρότεινες..?
Κανείς δεν κάνει κάτι περισσότερο από το raspberry. Αξίζουν μόνο αν δε θες να ρυθμίσεις τίποτα και απλά να αγοράσεις κάτι που θα το βάλεις στην πρίζα και θα λειτουργήσει.
 
Last edited:

Μηνύματα
96
Reaction score
10
H usb του raspberry δεν είναι "καθαρή", ένα hat θα σου δώσει και την απομόνωση από τα ηλεκτρονικά του sbc. Λεπτομέρειες ίσως αλλά δεν είναι μεγάλο το κόστος ενός hat.

Κανείς δεν κάνει κάτι περισσότερο από το raspberry. Αξίζουν μόνο αν δε θες να ρυθμίσεις τίποτα και απλά να αγοράσεις κάτι που θα το βάλεις στην πρίζα και θα λειτουργήσει.
To volumio app το έχεις δοκιμάσει ? Είναι αξιόπιστο?
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
To volumio app το έχεις δοκιμάσει ? Είναι αξιόπιστο?
Έχω 2 raspberry σαν volumio media players αυτή τη στιγμή στο σπίτι που λειτουργούν headless, άρα αυτό χρησιμοποιώ αναγκαστικά. Δεν το λες το πιο σταθερό app αλλά χρειάζεται.
 
Last edited:

Μηνύματα
96
Reaction score
10
Έχω 2 raspberry σαν volumio media players αυτή τη στιγμή στο σπίτι που λειτουργούν headless, άρα αυτό χρησιμοποιώ αναγκαστικά. Δεν το λες το πιο σταθερό app αλλά χρειάζεται.
Χρόνια πολλά, ναι οκ σαν το app του foobar2000 το οποίο δεν είναι τόσο σταθερό. Θα χρησιμοποιήσω το volumio από το laptop με εξωτερικό δίσκο μέχρι να προμηθευτώ NAS.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
10
Χρόνια πολλά, ναι οκ σαν το app του foobar2000 το οποίο δεν είναι τόσο σταθερό. Θα χρησιμοποιήσω το volumio από το laptop με εξωτερικό δίσκο μέχρι να προμηθευτώ NAS.
Ο ενισχυτής μου παίζει DSD 256 or DOP 256, https://cambridgeaudio.com/en/products/hi-fi/cx-series-2/cxa81
Το Pi4 μπορεί να κάνει transport DSD μουσικά αρχεία στον ενισχυτή ?
 

Μηνύματα
210
Reaction score
134
Καταρχήν να ευχαριστήσω τον @ZaBBalos γιατί αρκετό καιρό σκεφτόμουν να φτιάξω ένα raspberry για streamer αλλά βαριόμουνα να μπω στην διαδικασία ψαξίματος . Με την λεπτομερέστατη περιγραφή του όλα έγιναν πολύ εύκολα .Όλα καλά λοιπόν ωστόσο έχω μια ερώτηση.
Η προσθήκη ενός usb hub με εξωτερικό τροφοδοτικό για την σύνδεση με σκληρό δίσκο ίσως και του dac θα βοηθούσε ή η προσθήκη ενός ακόμα κυκλώματος θα είχε χειρότερα αποτελέσματα ;
 

Μηνύματα
34
Reaction score
85
Όσοι έχετε RPi 4 βάλτε οπωσδήποτε ψήκτρα με ανεμιστήρα, το μηχάνημα κανει throttle με το παραμικρό οπότε πολλά πράγματα... αργούν. Εάν θέλετε να δουλεύει χωρίς ανεμιστήρα είτε θα πάτε στο 3αρι είτε σε άλλη πλατφόρμα.

Επίσης σκεφτείτε σοβαρά μια μητρική Intel με bga CPU fanless διότι καταναλώνει 9 w (σε αντίθεση με τα 15w του raspberry pi 4). Τετοιες μητρικές φοράνε και τα qnap.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
@charlie53 δε νομίζω πως θα έχεις κάποιο κέρδος. Το dac έχει τη δική του τροφοδοσία ή καλύτερα θα πρέπει οπωσδήποτε να έχει δική του τροφοδοσία, μην μπλέξει κανείς με dac που τροφοδοτείται μόνο από τη usb (data & power). Αν πας σε λύση με εξωτερικό σκληρό θα προτιμήσεις κάποιον σύγχρονο 2.5'' (καλύτερα ssd) που έχει χαμηλές απαιτήσεις ισχύος και δε θα προβληματίσει το raspberry.

@RaRaRasputin Δεν ισχύει αυτό που λες στην περίπτωση που εξετάζουμε. Το pi4 είναι πολύ ισχυρό sbc και ναι ζεσταίνεται όταν το φέρουμε σε ακραίες καταστάσεις πχ 2 μόνιτορς, διάφορα περιφερειακά συνδεδεμένα, μεγάλο load κτλ. Τότε θα "τραβήξει" και αρκετά watts όπως είναι λογικό. Εδώ όμως συζητάμε για headless χρήση με κατανάλωση 2-3 watts με φορτίο και λιγότερο από 1 watt σε idle. Εγώ για παράδειγμα δεν το απενεργοποιώ ποτέ, η κατανάλωσή του είναι μικρότερη από μία κλειστή τηλεόραση. Δεν έχω ζήσει καλοκαίρι ακόμα μαζί του, θα σας πω το Σεπτέμβρη αν είχα κάποιο θέμα :D ,πάντως είναι εξαιρετικά απίθανο.

Επίσης όλο το σκεπτικό είναι να ξεφύγουμε από x86 πλατφόρμα, δε χρειαζόμαστε sata διαύλους όπως η qnap. To rpi δεν είναι το μοναδικό sbc που κάνει τη δουλειά που ζητάμε, υπάρχουν τα orange pi, banana pi, το sparky της allo κ.α. απλά το raspberry είναι τόσο διαδεδομένο που έχεις πολλές επιλογές τόσο σε hardware όσο και σε λογισμικό.
 

Μηνύματα
210
Reaction score
134
@charlie53 δε νομίζω πως θα έχεις κάποιο κέρδος. Το dac έχει τη δική του τροφοδοσία ή καλύτερα θα πρέπει οπωσδήποτε να έχει δική του τροφοδοσία, μην μπλέξει κανείς με dac που τροφοδοτείται μόνο από τη usb (data & power). Αν πας σε λύση με εξωτερικό σκληρό θα προτιμήσεις κάποιον σύγχρονο 2.5'' (καλύτερα ssd) που έχει χαμηλές απαιτήσεις ισχύος και δε θα προβληματίσει το raspberry.
Όταν λέω να συνδέσω το dac εννοούσα μόνο για data . Επίσης μια ακόμη απορία που έχω είναι ότι αφού εγκατέστησα το plugin του Spotify connect 2 και το έκανα enable και κατόπιν restart δεν μου το εμφανίζει στην εφαρμογή του volumio απλά μέσω της εφαρμογής του Spotify στέλνω στο volumio .
Έτσι πρέπει να λειτουργεί ή κάνω κάτι λάθος ;
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Όταν λέω να συνδέσω το dac εννοούσα μόνο για data . Επίσης μια ακόμη απορία που έχω είναι ότι αφού εγκατέστησα το plugin του Spotify connect 2 και το έκανα enable και κατόπιν restart δεν μου το εμφανίζει στην εφαρμογή του volumio απλά μέσω της εφαρμογής του Spotify στέλνω στο volumio .
Έτσι πρέπει να λειτουργεί ή κάνω κάτι λάθος ;
Ναι από την εφαρμογή του κινητού σου επιλέγεις να κάνεις connect στο volumio. Το smartphone είναι πλέον απλά χειριστήριο. Μόνο με premium λογαριασμό δουλεύει.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.244
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top