Raspberry Pi Streamer

Μηνύματα
34
Reaction score
85
Μπορείς να ελέγξεις εάν κάνει throttle χρησιμοποιώντας την εντολή vcgencmd get_throttled στο terminal
 

Μηνύματα
96
Reaction score
10
Έχω 2 raspberry σαν volumio media players αυτή τη στιγμή στο σπίτι που λειτουργούν headless, άρα αυτό χρησιμοποιώ αναγκαστικά. Δεν το λες το πιο σταθερό app αλλά χρειάζεται.
@ZaBBalos καλησπέρα, θα χρησιμοποιήσω την USB θύρα του rpi4 για σύνδεση με τον CXA81 λόγω ότι δεν παιζουν DSD αρχεία οι θύρες toslink και coaxial του ενισχυτή. Σήμερα θα το στήσω και θα το συγκρίνω με την απευθείας σύνδεση USB με τον ενισχυτή. Το θέμα του electric noise πως θα το αντιμετωπίσω ? Αγοράζοντας ενα USB regenerator/isolator? κάτι άλλο?
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
@ZaBBalos καλησπέρα, θα χρησιμοποιήσω την USB θύρα του rpi4 για σύνδεση με τον CXA81 λόγω ότι δεν παιζουν DSD αρχεία οι θύρες toslink και coaxial του ενισχυτή. Σήμερα θα το στήσω και θα το συγκρίνω με την απευθείας σύνδεση USB με τον ενισχυτή. Το θέμα του electric noise πως θα το αντιμετωπίσω ? Αγοράζοντας ενα USB regenerator/isolator? κάτι άλλο?
Γιατί να έχεις θόρυβο? Κι αν έχεις μπορεί να μην τον ακούς, άρα να μη χρειάζεσαι τίποτα. Δοκίμασε και βλέπεις.
 

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Η προσθήκη ενός usb hub με εξωτερικό τροφοδοτικό για την σύνδεση με σκληρό δίσκο ίσως και του dac θα βοηθούσε ή η προσθήκη ενός ακόμα κυκλώματος θα είχε χειρότερα αποτελέσματα ;
Προσωπικά χρησιμοποιώ ένα usb hub για τη σύνδεση ενός hdd 1TB ώστε να μην με απασχολεί το θέμα της επαρκούς τροφοδοσίας του. Δε νομίζω ότι επηρεάζει τον ήχο που βγαίνει από το rpi.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
10
Γιατί να έχεις θόρυβο? Κι αν έχεις μπορεί να μην τον ακούς, άρα να μη χρειάζεσαι τίποτα. Δοκίμασε και βλέπεις.
Τα μουσικά μου αρχεία συμπεριλαμβάνονται σε εξωτερικό σκληρό με σύνδεση USB με τον Η/Υ. Παρόλο που έχω θέσει σε κοινή χρήση τον εξωτερικό δίσκο δεν τον βλέπει το volumio. Τι πρέπει να κάνω?
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Τα μουσικά μου αρχεία συμπεριλαμβάνονται σε εξωτερικό σκληρό με σύνδεση USB με τον Η/Υ. Παρόλο που έχω θέσει σε κοινή χρήση τον εξωτερικό δίσκο δεν τον βλέπει το volumio. Τι πρέπει να κάνω?
Αν κάνεις share έναν από τους φακέλους που βρίσκονται στον σκληρό του υπολογιστή τον βλέπει το volumio, δηλαδή μόνο αυτόν που είναι συνδεδεμένος με usb δε βλέπει? Θέλω να πω έχεις κάνει όλες τις απαραίτητες ενέργειες, έχεις δώσει δικαιώματα κτλ ώστε να βλέπουν οι δικτυακές σου συσκευές τα folders από το pc?
 

Μηνύματα
96
Reaction score
10
Αν κάνεις share έναν από τους φακέλους που βρίσκονται στον σκληρό του υπολογιστή τον βλέπει το volumio, δηλαδή μόνο αυτόν που είναι συνδεδεμένος με usb δε βλέπει? Θέλω να πω έχεις κάνει όλες τις απαραίτητες ενέργειες, έχεις δώσει δικαιώματα κτλ ώστε να βλέπουν οι δικτυακές σου συσκευές τα folders από το pc?
Έχω κάνει ήδη τις απαραίτητες ενέργειες file sharing γιατι έτσι και αλλιώς δίνω streaming τανίες στην TV καθώς και μουσική. Επειδή έχω κάνει sharing έναν από τους φακέλους μουσικής από τον τοπικό δίσκο η μόνη αλλαγή που έχω κάνει είναι το password που έχω βάλει στο volumio. Δοκίμασα τον εξωτερικό σκληρό σε μια από τις θύρες (μπλέ χρώμα) USB και μετά από λίγη ώρα το volumio βλέπει τα μουσικά αρχεία και το playback γίνεται. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι δεν συνδεεται στον τοπικό δίσκο.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Έχεις βάλει password στο τοπικό σου δίκτυο, είναι password protected? Αν όχι δε χρειάζεσαι password στο volumio. Δοκίμασε χωρίς pass.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
10
Έχεις βάλει password στο τοπικό σου δίκτυο, είναι password protected? Αν όχι δε χρειάζεσαι password στο volumio. Δοκίμασε χωρίς pass.
Εχω το HP Elitebook laptop το οποίο είναι password protected. Μπήκα στο BIOS κατάργησα το password (HP Sure Smart). Παρόλο όμως που ο Η/Υ ανοίγει χωρίς password όταν κάνω save στο volumio τις ρυθμίσεις του τοπικού share file εξακολουθεί να ζητάει password. Να εγκαταστήσω ξανά το volumio?
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Όχι δεν ζητά αυτό το password. Το pass του τοπικού δικτύου σου ζητάει, αν δεν έχεις βάλει κάποιο δε χρειάζεται να βάλεις και στο volumio. Με την τηλεόραση πως συνδέεσαι, σου ζητά pass? Δες στο 2ο ποστ μου πως είναι οι δικές μου ρυθμίσεις, δε βάζω pass. Αν εξακολουθεί να μη το δέχεται κάτι άλλο δεν κάνεις σωστά.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
10
Όχι δεν ζητά αυτό το password. Το pass του τοπικού δικτύου σου ζητάει, αν δεν έχεις βάλει κάποιο δε χρειάζεται να βάλεις και στο volumio. Με την τηλεόραση πως συνδέεσαι, σου ζητά pass? Δες στο 2ο ποστ μου πως είναι οι δικές μου ρυθμίσεις, δε βάζω pass. Αν εξακολουθεί να μη το δέχεται κάτι άλλο δεν κάνεις σωστά.
Δεν έχω pass στο δίκτυο γιατι το έχω απενεργοποίηση. Ετσι, στην τηλεόραση συνδέομαι χωρίς pass.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
10
Όχι δεν ζητά αυτό το password. Το pass του τοπικού δικτύου σου ζητάει, αν δεν έχεις βάλει κάποιο δε χρειάζεται να βάλεις και στο volumio. Με την τηλεόραση πως συνδέεσαι, σου ζητά pass? Δες στο 2ο ποστ μου πως είναι οι δικές μου ρυθμίσεις, δε βάζω pass. Αν εξακολουθεί να μη το δέχεται κάτι άλλο δεν κάνεις σωστά.
Εαν το όνομα του φακέλου μου όπως φαίνεται στον φάκελο είναι \\LAPTOP\Music1969, κάνω ότι αναφέρεις στο 2ο post. Alias: ανεξάρτητο όνομα, NAS IP Address: LAPTOP, Path: Music1969, File Share type: cifs, Username: LAPTOP, και μετά save. Μέχρι στιγμής τίποτα. Εχω windows 10
 

Μηνύματα
483
Reaction score
282
Χθες παρέλαβα το Pi4, το εγκατέστησα και το λειτούργησα μέσω internet σε ένα iMac 27" σχετικά εύκολα, αν και σχεδόν άσχετος σε αυτά.
Μουσική διαβάζει από ένα εξωτερικό σκληρό HDD 4Tb που τον έβαλα κατευθείαν στο Pi4. Αναγνώρισε αμέσως όλα τα αρχεία Flac έως 32/384 και DSD μέχρι 256.
Ήχος πολύ καλύτερος από τον προηγούμενο συνδυασμό (iMac - Audirvana - Ideon 3R - Audiolab M DAC+). Μεγαλύτερη ανάλυση, πιο καθαρή η μουσική, καλύτερός διαχωρισμός οργάνων, πιο σφιχτό μπάσο. Δεν θα βγει από την αλυσίδα.
Τώρα και τα προβληματάκια, όχι ουσιαστικά αλλά....
1. Όταν ξεκινάει το σύστημα, από το http://volumio.local/browse, αργεί πολύ να διαβάσει σκληρό δίσκο.
2. Κάποιες φορές στο Mac δεν φαίνεται στις "τοποθεσίες" αλλά απλά στο δίκτυο με αποτέλεαμα να μην μπορείς να δουλέψει στο σκληρό. Θα δοκιμάσω να έχω το σκληρό στο iMac και να τον κάνω share.
3. Πολλά εξώφυλλα δεν τα βλέπει, δεν ξέρω γιατί, ενώ στο Audirvana φαινόντουσαν όλα, όπως και κάποια σημεία στίξης πχ την / σε πολλούς φακέλλους την βγάζει σαν ? .
Αυτά προς το παρόν. Επόμενη κίνηση μάλλον ένα γραμμικό τροφοδοτικό και όλα μαζί σ' ένα κουτί.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
10
Χθες παρέλαβα το Pi4, το εγκατέστησα και το λειτούργησα μέσω internet σε ένα iMac 27" σχετικά εύκολα, αν και σχεδόν άσχετος σε αυτά.
Μουσική διαβάζει από ένα εξωτερικό σκληρό HDD 4Tb που τον έβαλα κατευθείαν στο Pi4. Αναγνώρισε αμέσως όλα τα αρχεία Flac έως 32/384 και DSD μέχρι 256.
Ήχος πολύ καλύτερος από τον προηγούμενο συνδυασμό (iMac - Audirvana - Ideon 3R - Audiolab M DAC+). Μεγαλύτερη ανάλυση, πιο καθαρή η μουσική, καλύτερός διαχωρισμός οργάνων, πιο σφιχτό μπάσο. Δεν θα βγει από την αλυσίδα.
Τώρα και τα προβληματάκια, όχι ουσιαστικά αλλά....
1. Όταν ξεκινάει το σύστημα, από το http://volumio.local/browse, αργεί πολύ να διαβάσει σκληρό δίσκο.
2. Κάποιες φορές στο Mac δεν φαίνεται στις "τοποθεσίες" αλλά απλά στο δίκτυο με αποτέλεαμα να μην μπορείς να δουλέψει στο σκληρό. Θα δοκιμάσω να έχω το σκληρό στο iMac και να τον κάνω share.
3. Πολλά εξώφυλλα δεν τα βλέπει, δεν ξέρω γιατί, ενώ στο Audirvana φαινόντουσαν όλα, όπως και κάποια σημεία στίξης πχ την / σε πολλούς φακέλλους την βγάζει σαν ? .
Αυτά προς το παρόν. Επόμενη κίνηση μάλλον ένα γραμμικό τροφοδοτικό και όλα μαζί σ' ένα κουτί.
Ενδιαφέρον το σημείωμα σου. Κατάφερα την σύνδεση μέσω USB θύρας με όλα όσα αναφέρεις και εσύ, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω συνδέσει share file του τοπικού δίσκου στο volumio. Όταν το κάνεις στείλε post για τον τρόπο, παρόλο που έχω windows 10.
 

Μηνύματα
1.588
Reaction score
334
raspberry pi2
PIFI Digi DAC+
volumio
συν μια απλή κινεζική θηκούλα.
εδώ κ 3 χρόνια ακούω τις μουσικές μου στο παλιό vintage συστημα μου και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
IMG_20200430_1055161.jpg
 

Μηνύματα
483
Reaction score
282
Ενδιαφέρον το σημείωμα σου. Κατάφερα την σύνδεση μέσω USB θύρας με όλα όσα αναφέρεις και εσύ, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω συνδέσει share file του τοπικού δίσκου στο volumio. Όταν το κάνεις στείλε post για τον τρόπο, παρόλο που έχω windows 10.
Προσπαθώ αλλά και εγώ στο Mac δεν μπορώ.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
@kostas6a3 αυτά που αναφέρεις στο 3 μάλλον οφείλονται σε ασυμβατότητα γραμματοσειρών και φορμά εικόνων, το mac τα διαβάζει όλα το volumio προφανώς έχει περιορισμούς. Η πιο σωστή χρήση του volumio είναι μετά από δημιουργία "music library" να προσθέσεις δηλαδή στο "sources" τους φακέλους με τη μουσική σου ώστε να δημιουργήσει μία βάση δεδομένων. Τότε θα τα διαβάζει γρήγορα καθώς θα κρατά μία εικόνα στη μνήμη, αν θες κάθε φορά να σου διαβάζει 4tb usb δίσκο θα κάνει πολλή ώρα.

@DARKHAWK ο φάκελος Music1969 είναι στο usb drive ή στο σκληρό του laptop? Η τηλεόραση το βλέπει αυτό το share?

@λευτέρης ωραίος, αλλά ρε συ ούτε τα προστατευτικά χαρτιά από το πλεξιγκλάς δεν έχεις βγάλει ακόμα? χα χα
 

H

HuxFlux

Guest
Πολυ volumio βλεπω. Θα παρω μια 2η SD να το καψω για δοκιμη.
Αλλα οπως και να εχει το moode δε το βγαζω με τιποτα!
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Πολυ volumio βλεπω. Θα παρω μια 2η SD να το καψω για δοκιμη.
Αλλα οπως και να εχει το moode δε το βγαζω με τιποτα!
Δεν έχεις κανένα ουσιαστικό λόγο από τη στιγμή που είσαι ικανοποιημένος με το moode. Μάλιστα έχω πει πως αν κάποιος θέλει απλά να ακούει μουσική από usb ή δικτυακό share και δεν τον ενδιαφέρει το spotify, tidal, roon κτλ τότε το rune είναι πιο βολικό και το android app του δωρεάν και πιο σταθερό.
 

Μηνύματα
1.588
Reaction score
334
@λευτέρης ωραίος, αλλά ρε συ ούτε τα προστατευτικά χαρτιά από το πλεξιγκλάς δεν έχεις βγάλει ακόμα? χα χα
αμάν έχεις μάλλον δίκιο, μα τόσο ........... :), κάτω από το switch θα δεις το δευτερο μου pi σε διαφανή θήκη πλεξιγκλας που το χρησιμοποιώ σαν adblock.
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.160
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top