Raspberry Pi Streamer

H

HuxFlux

Guest
Δεν έχεις κανένα ουσιαστικό λόγο από τη στιγμή που είσαι ικανοποιημένος με το moode. Μάλιστα έχω πει πως αν κάποιος θέλει απλά να ακούει μουσική από usb ή δικτυακό share και δεν τον ενδιαφέρει το spotify, tidal, roon κτλ τότε το rune είναι πιο βολικό και το android app του δωρεάν και πιο σταθερό.
Με ΝΑS παιζω, ειμαι παραπανω απο οκ με το moode, προσωπικα δεν μου λειπει σχεδον τιποτα απο οσα θα ηθελα να κανει ενας media player. Αλλα πιο πολυ απο αποψης interface θα δω και το volumio.
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Να κανω και εγω μια ερωτηση.

Εχω το pi2 μεσω usb στο εξωτερικο dac,και δυο δισκους 500αριδες σε Hub με δικια του τροφοδοσια,και ολα καλα.
Δοκιμασα να βαλω ενα δισκο 2Τ με δικια του τροφοδοσια στο Hub,εβαλα το volumio να φορτωσει τους φακελους,και μετα απο σχεδον μιση ωρα σταματησε και ειχε φορτωσει ουτε το 10% του δισκου. Μεχρι ποσα giga μπορει να φορτωσει?

PHOTO_20200430_141911[1].jpg
 

Μηνύματα
96
Reaction score
10
@ZaBBalos η τηλεόραση LG C9 OLED μπορεί να διαβάσει ότι αρχείο τοποθετήσεις στους συγκεκριμένους φακέλους των windows, εικόνα, βίντεο, ήχος. Τον φάκελο Music1969 που έχω στον σκληρό του laptop μπορεί να τον διαβάσει η τηλεόραση από την στιγμή που τον έχω τοποθετήσει στον φάκελο ήχος (αν τον βάλω σε οποιοδήποτε φάκελο του C δεν θα τον διαβάσει). Aν από την εφαρμογή volumio κάνω κλικ στο media server θα διαβάσει το LAPTOP:[email protected] (ετσι βλέπει τον Η/Υ και η τηλεόραση και το volumio) και τον φάκελο Music1969 τον οποίο βλέπει και η TV. Το volumio δεν μπορεί να διαβάσει το σύνολο των αρχείων mp3 ενώ η τηλεόραση διαβάζει όλα τα αρχεία του φακέλου Music1969. Αν προσπαθήσω να κάνω add new drive με τον ίδιο τρόπο που ανέλυσα στο προηγούμενο post πάλι θα μου ζητήσει pass. Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει κάτι άλλο μέχρι στιγμής.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
@Κυριακου Γιαννηs αν εννοείς στη music library χωράει πολλά, πάνω από 2tb έχω εγώ αυτή τη στιγμή. Κάτι έγινε και σκάλωσε το δικό σου κατά τη διαδικασία, κάτι με την sd ίσως. Βάλε να κάνει update, θα κρατήσει όσα έχει περάσει και θα προσθέσει τα υπόλοιπα.

@DARKHAWK άρα ούτε η τηλεόραση βλέπει το share, εκεί έχεις κάνει κάποιο λάθος. Πιθανόν να μην έχεις δώσει δικαιώματα ή να σε μπλοκάρει το firewall. Αυτό πρέπει να ψάξεις. Για παράδειγμα στο network and sharing center των windows στα advanced settings έχεις τικάρει τα "turn on network discovery" και το "turn off password protected sharing". Γενικά δες στο internet κάποιον οδηγό.
 


H

HuxFlux

Guest
Το εκανα,και εχασε και αυτα που ειχε φορτωσει.
SD card μυριζει...Ειτε χαλασε και δε μπορει να γραψει νεα δεδομενα, ειτε εχει φουλαρει το volume στο οποιο ειναι η βαση. Ενα sudo df -h σε command line θα μας διαφωτιζε ως προς το 2ο θεμα.

Αλλο σεναριο που σκεφτομαι ειναι να μη φτανει το ρευμα επειδη εχει πολλα πανω στο USB? Και να τρωει interruptions? Δε ξερω, υποθεσεις ειναι .
 

Μηνύματα
483
Reaction score
282
Να κανω και εγω μια ερωτηση.

Εχω το pi2 μεσω usb στο εξωτερικο dac,και δυο δισκους 500αριδες σε Hub με δικια του τροφοδοσια,και ολα καλα.
Δοκιμασα να βαλω ενα δισκο 2Τ με δικια του τροφοδοσια στο Hub,εβαλα το volumio να φορτωσει τους φακελους,και μετα απο σχεδον μιση ωρα σταματησε και ειχε φορτωσει ουτε το 10% του δισκου. Μεχρι ποσα giga μπορει να φορτωσει?

View attachment 164071
4 TB έχω πάνω Γιάννη με 2,8 ΤΒ αρχεία. Τα βλέπει κανονικά. Με τα εξώφυλλα έχει θέμα.
 

Μηνύματα
483
Reaction score
282
Ζεσταίνεται αρκετά έως πολύ το Pi4. Κάπου διάβασα ότι αυτό δημιουργεί θόρυβο.
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Μολις εκανα update VERSION: 2.729 το Volumio,και εχω πολλες διακοπες συνδεσης.
Μπηκα στο ρουτερ,αλλαξα καναλι απο auto σε channel 11, εχω λιγοτερες διακοπες,αλλα συνεχιζυον να υπαρχουν.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
10
@ZaBBalos, thanks για τις οδηγίες, ένα κλικ ενεργοποίησης στον "εντοπισμό δικτύου" και το mounting επετεύχθει σύμφωνα με όσα αναφέρεις στο post. Μετά από κάποιες μέρες δοκιμών στην αναζήτηση των μουσικών αρχείων παρατηρώ τα παρακάτω. Το mounting καθυστερεί αρκετά και πολλές φορές εκτός από update & rescan χρειάζεται να κάνεις ξανα save σε κάθε φάκελο μουσικής. Η καθυστέρηση δεν είναι λογική (πάνω από 5 λεπτά) για 300GB μουσικής σε ένα αρκετά καλό laptop (i5-8250U/8GB/SSD 256GB/FHD/W10) με θύρα USB 3.0 όπως και ο εξωτερικός δίσκος TOSHIBA 3T με USB 3.0. Επίσης, προσπάθησα μέσω του media server του υπολογιστή DLNA/Windows -ο οποίος θεωρείται ποιο γρηγορός- να διαβάσω τα μουσικά αρχεία από το volumio αλλά δυστυχώς δεν φαίνονται αρκετά, παρόλο που η τηλεόραση διαβάζει όλα τα μουσικά αρχεία μέσω DLNA. Εχεις κάποια άλλη λύση?
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
@ZaBBalos, thanks για τις οδηγίες, ένα κλικ ενεργοποίησης στον "εντοπισμό δικτύου" και το mounting επετεύχθει σύμφωνα με όσα αναφέρεις στο post. Μετά από κάποιες μέρες δοκιμών στην αναζήτηση των μουσικών αρχείων παρατηρώ τα παρακάτω. Το mounting καθυστερεί αρκετά και πολλές φορές εκτός από update & rescan χρειάζεται να κάνεις ξανα save σε κάθε φάκελο μουσικής. Η καθυστέρηση δεν είναι λογική (πάνω από 5 λεπτά) για 300GB μουσικής σε ένα αρκετά καλό laptop (i5-8250U/8GB/SSD 256GB/FHD/W10) με θύρα USB 3.0 όπως και ο εξωτερικός δίσκος TOSHIBA 3T με USB 3.0. Επίσης, προσπάθησα μέσω του media server του υπολογιστή DLNA/Windows -ο οποίος θεωρείται ποιο γρηγορός- να διαβάσω τα μουσικά αρχεία από το volumio αλλά δυστυχώς δεν φαίνονται αρκετά, παρόλο που η τηλεόραση διαβάζει όλα τα μουσικά αρχεία μέσω DLNA. Εχεις κάποια άλλη λύση?
Δεν ξέρω, όταν ολοκληρωθεί η library τότε η ανάκτηση κομματιού ή η περιήγηση στα άλμπουμ είναι σχεδόν ακαριαία. Αυτό μάλιστα δεν έχει να κάνει με τη συσκευή αφού και με το ταπεινό raspberry pi zero πάλι βρίσκω ό,τι θέλω άμεσα. Για να ολοκληρωθεί η library όμως θέλει πολλή ώρα, μπορεί και 3-4 ώρες ανά tb ανάλογα με το πλήθος των αρχείων.

Αυτό με το save δεν το κατάλαβα.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
10
Δεν ξέρω, όταν ολοκληρωθεί η library τότε η ανάκτηση κομματιού ή η περιήγηση στα άλμπουμ είναι σχεδόν ακαριαία. Αυτό μάλιστα δεν έχει να κάνει με τη συσκευή αφού και με το ταπεινό raspberry pi zero πάλι βρίσκω ό,τι θέλω άμεσα. Για να ολοκληρωθεί η library όμως θέλει πολλή ώρα, μπορεί και 3-4 ώρες ανά tb ανάλογα με το πλήθος των αρχείων.

Αυτό με το save δεν το κατάλαβα.
εχω τρείς θέσεις new drive στο volumio η κάθε μια αντιστοιχεί σε έναν φάκελο μουσικής του εξωτερικού δίσκου. Κάποιες φορές που ανοίγω τον Η/Υ όταν δεν βρίσκει τις θέσεις new drive, για να επιτευχθεί το mounting πρέπει να κάνω edit σε κάθε μια θέση new drive και να πατήσω save για να αρχίσει το mounting. Μια σκέψη είναι να εγκαταστήσω το minimserver https://minimserver.com/ το οποίο υποστηρίζει UPnP streamers όπως το rpi.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Για κάποιο λόγο χάνει το shared άρα χάνει τη library. Δηλαδή κάθε φορά που κάνεις boot ξανακάνεις mount το δίσκο και ξαναπερνάς library. Αυτός είναι ο λόγος που χρειάζεσαι τόση πολλή ώρα.

Τσάμπα παιδεύεσαι. Βάλε ένα nas ή κάνε share κάποιο folder από το δίσκο του laptop ή στην τελική βάλε έναν usb σκληρό μόνιμα στο raspberry.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
10
Για κάποιο λόγο χάνει το shared άρα χάνει τη library. Δηλαδή κάθε φορά που κάνεις boot ξανακάνεις mount το δίσκο και ξαναπερνάς library. Αυτός είναι ο λόγος που χρειάζεσαι τόση πολλή ώρα.

Τσάμπα παιδεύεσαι. Βάλε ένα nas ή κάνε share κάποιο folder από το δίσκο του laptop ή στην τελική βάλε έναν usb σκληρό μόνιμα στο raspberry.
οκ, ακόμα και τον DLNA/Windows media server μέσω του οποίου έκανα share κάποια αρχεία, δεν τα βλέπει όλα. Αν έχεις δοκιμάσει κάποιους NAS έχεις να προτείνεις κάποιους.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Όλοι οι nas είναι ίδιοι, αγοράζεις ανάλογα με τις απαιτήσεις σου. Πάντως για απλή χρήση ένα share από το laptop ή από ένα σταθερό pc είναι αρκετό. Βέβαια πλέον είδα πως με 60€ αγοράζεις 2tb εξωτερικό δίσκο, είναι κι αυτή μία επιλογή καθώς 2tb μουσική (αν δεν έχεις dsd αρχεία) αντιστοιχούν σε ώρες ακρόασης μιας ζωής.
 

Μηνύματα
483
Reaction score
282
Δεν έχω δοκιμάσει κάποιο NAS. Σκέφτομαι για αγορά σε λίγο ή τον Synology DS118 ή τον DS120j. Οι διαφορές στον επεξεργαστή, τις εισόδους USB και τη μνήμη. Σαφώς λοιπόν δεν είναι όλοι ίδιοι.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δεν έχω δοκιμάσει κάποιο NAS. Σκέφτομαι για αγορά σε λίγο ή τον Synology DS118 ή τον DS120j. Οι διαφορές στον επεξεργαστή, τις εισόδους USB και τη μνήμη. Σαφώς λοιπόν δεν είναι όλοι ίδιοι.
Κάνουν την ίδια δουλειά. Έχουν διαφορετικές δυνατότητες άρα επιλέγει κάποιος ανάλογα με τις απαιτήσεις του.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
5
Καλησπέρα σε ολους, αυτη την στιγμή ακουω TIDAL HIFI με ενα squeezebox touch συνδεδεμενο σε ενα DAC Zhaolu D2.5.
Τι λυση βασισμένη σε Raspberry θα μου προτεινατε ( Raspberry,Dac κλπ) που θα μου δωσει σημαντικά καλύτερη ποιότητα ήχου?
 

H

HuxFlux

Guest
Οσοι εχετε θεμα με nas δοκιμαστε δυο πραγματα.
Πρωτον nfs mount .
Δευτερον δηλωστε στα parameters του mount, vers=3.0
Καλησπέρα σε ολους, αυτη την στιγμή ακουω TIDAL HIFI με ενα squeezebox touch συνδεδεμενο σε ενα DAC Zhaolu D2.5.
Τι λυση βασισμένη σε Raspberry θα μου προτεινατε ( Raspberry,Dac κλπ) που θα μου δωσει σημαντικά καλύτερη ποιότητα ήχου?
Βαζεις ενα hifiberry digi+ pro σε ενα raspberry με moode η volumio κι απο εκει και περα ολα εξαρτωνται απο το τι dac θα βαλεις.
Υπαρχουν και τα hat dac βεβαια. Εγω με hifiberry dac+ pro ειμαι φουλ ικανοποιημενος.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Για τον φίλο που έχει το θέμα με το volumio θα του πρότεινα να δοκιμάσει το archphilε,είναι από Έλληνα προγραμματιστή,γενικά το εχει αφήσει σαν σοφτ,αλλά έβγαλε για raspberry 4.Για μένα είναι το καλύτερο για media library,nas ,εξωτερικούς δίσκους κλπ.Προσωπικά το χρησιμοποιώ σε raspberry pi 2,έχω και ένα άλλο με runeaudio με plugin για lyrics,αλλά σου προτείνω archphile
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.527
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top