Umik 1 - REW


Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
sub είναι πολύ ψαγμένο, τα άλλα στα δείχνω δεν έχω θέμα.... ;):p
Αυτα είναι..

Ψαγμένο? Τόσο μπροστά η Arendal?
Καλά. Βάλε ότι κάνεις κέφι. ;)

Δούλεψες ratbuddy κι εσύ έτσι? :D
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
ερώτηση τεχνικής φύσεως.

ενεργοποιώντας το low pass σε ένα sub αυτομάτως ανάλογα την συχνότητα αποκοπής πχ (90hz) θα κάνει roll off με ρυθμό ανάλογο της κλάσης του cross ( στη περίπτωσή μας 4th order 24db per octave)

το φίλτρο προφανώς βρίσκεται πριν τα τελικά στάδια του sub.

οπότε ότι ενίσχυση σε db και να έχεις δώσει με eq μετά τα ~110hz από την στιγμή που εφαρμόζεται το low pass σε λιγότερα hz (90) δεν επιβαρύνουν τον ενισχυτή του εφόσον στην ουσία σχεδόν δεν παράγει κάτι μετά τα ~110hz.

Σωστό ?
Τελείως λάθος?
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
low pass filter is in the signal paths so yes the amp is not dealing with the +db you have given. If you want to check how the subs are working just give them a compressions test.
 





Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Να έχεις υπόψην, ότι στα crossover, δεν είναι μόνο η καμπύλη πτώσης σε dB. Αναλογως τι τάξης φίλτρο έχεις βάλει, αλλάζουν στο σημείο cross και οι μοιρες. Αναλογως την τάξη, μπορεί να είναι και..πολύ.
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Να έχεις υπόψην, ότι στα crossover, δεν είναι μόνο η καμπύλη πτώσης σε dB. Αναλογως τι τάξης φίλτρο έχεις βάλει, αλλάζουν στο σημείο cross και οι μοιρες. Αναλογως την τάξη, μπορεί να είναι και..πολύ.
Τα sub έχουν 4ης.

Οκ. Τα έχω φέρει όπως θέλω.
Πιο πολύ με απασχολεί η φάση ή οποία δε συμπίπτει με όλα τα ηχεία.

Βασικά μόνο στα bipole έχω θεματάκι γύρω στα 110hz, με ακύρωση που δε μαζεύεται.
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Τα sub έχουν 4ης.

Οκ. Τα έχω φέρει όπως θέλω.
Πιο πολύ με απασχολεί η φάση ή οποία δε συμπίπτει με όλα τα ηχεία.

Βασικά μόνο στα bipole έχω θεματάκι γύρω στα 110hz, με ακύρωση που δε μαζεύεται.
Εκεί στα 108.
Μόνο αν αφήσω τα sub να παίξουν με cross 150, γίνεται κάτι

IMG-15657cb7bc6462ce101fce49391d0e45-V.jpg
 



Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Εντάξει, κακός χαμός τι να σου πω :gotcha:

Έχεις ιδέα τι φίλτρο βάζει ο Μαραντζ? Αν και καλό θα ήταν να έπαιζες λίγο με τα φίλτρα στα subs. Ιδιαίτερα με το φίλτρο κλίσης τους. Δεν νομίζω ότι το Auddysey μπορεί να φέρει π.χ. το φίλτρο 4 τάξης που είναι 360 μοιρες, ενώ ο ενισχυτής έχει 2 τάξης, δηλαδή 180 μοιρες. Ίσως δεις κάποια διαφορά αν παίξεις με ότι αναφέρθηκε. Γενικά τα έχουμε λίγο υποτιμημένα αυτά και δεν θα έπρεπε. Παίξε και μας λες:drinks:
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Αν και καλό θα ήταν να έπαιζες λίγο με τα φίλτρα στα subs.
Με αυτά τα έχω ρυθμίσει. Πάνω στα sub. Τα οποία όπως έγραψα ειναι 4ης τάξης. Low pass στα 90hz.

Και έχω αυτή την απόκριση.

Sub και center.

294015_3d19b2aabfed6dd62684124019fcaafe.jpg


Τα φίλτρα του marantz έχουν μικρότερες κλίσεις.
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top