Xiaomi Mi Box


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
Προσπάθησε να κάνεις αναβάθμιση εφαρμογών μέσω του Play store σήμερα, διάβασα χθες αργά πως βγήκε η νέα έκδοση και λειτουργεί κανονικά (θα το δοκιμάσω κι εγώ το βράδυ).
Χθες το βράδυ την έβαλα στο Shield. Δεν την έχω ανοίξει να τη δοκιμάσω.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Ερώτηση για τους γνωστες, ψηφιακή έξοδο έχει (εκτος απο HDMI)? Έχω βαρεθεί το κουλό OS της Panasonic και θέλω να πάρω ένα TV BOX σαν το Mi ειδικά στα λεφτά ειναι σε προσφορά τώρα. Θέλω να το συνδέσω και με dac για το tidal (δεν εχω HTPC και λογικά θα μπορεί να παίξει την εφαρμογή του στο android).
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Χθες το βράδυ την έβαλα στο Shield. Δεν την έχω ανοίξει να τη δοκιμάσω.
Η νέα έκδοση (v1.7) παίζει κανονικά τόσο στο Shield όσο και στο Mi Box. Μόλις γύρισα από τη δουλειά (για να συνεχίσω τη δουλειά... ) και έβαλα να παίζει το "Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ο άνθρωπος"! 😍

Ερώτηση για τους γνωστες, ψηφιακή έξοδο έχει (εκτος απο HDMI)? Έχω βαρεθεί το κουλό OS της Panasonic και θέλω να πάρω ένα TV BOX σαν το Mi ειδικά στα λεφτά ειναι σε προσφορά τώρα. Θέλω να το συνδέσω και με dac για το tidal (δεν εχω HTPC και λογικά θα μπορεί να παίξει την εφαρμογή του στο android).
Αν εννοείς για έξοδο ήχου, ναι έχει, οπτική. Όσο για την εφαρμογή του Tidal για Android TV είναι επιεικώς άθλια και χρειάζεται οπωσδήποτε οθόνη για το χειρισμό. Εναλλακτικά, μπορείς να στέλνεις σήμα μέσω chromecast στο box από το κινητό σου (στο οποίο θα παίζει και θα χειρίζεσαι το Tidal).
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Ερώτηση για τους γνωστες, ψηφιακή έξοδο έχει (εκτος απο HDMI)? Έχω βαρεθεί το κουλό OS της Panasonic και θέλω να πάρω ένα TV BOX σαν το Mi ειδικά στα λεφτά ειναι σε προσφορά τώρα. Θέλω να το συνδέσω και με dac για το tidal (δεν εχω HTPC και λογικά θα μπορεί να παίξει την εφαρμογή του στο android).
Έχει optical out.
Εϊναι όμως σε 3.5mm θύρα, θες δηλαδή καλώδιο 3.5mm toslink -> toslink ή κανονικό toslink-toslink και έναν αντάπτορα 3.5mm -> toslink.

Tidal έχει limit στο 16bit/48kHz το Mi Box S.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Δηλαδή αν το στείλω στην οπτική του dac θα πάρω 48Khz και όχι παραπάνω. Αυτό είναι περιορισμός της θύρας ή το περιορίζει το software?
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Κατά πάσα πιθανότητα software.
Αλλά δεν βρήκα κάποιο trick να ξεκλειδώσει.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα

Τελικά το παράγγειλα το Mi Box S. Ελπίζω να με καλύψει όσο με κάλυψε το αγαπημένο WDTV τόσα χρόνια. Θα σας πω εντυπώσεις μόλις το παραλάβω και το δοκιμάσω.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα σε όλους. Σήμερα παραλαμβάνω το xiaomi mi box s. Διαβάζω παντού ότι δυσκολεύεται να παίξει 4K και μάλιστα με HDR. Υλικό δικό μου δεν έχω αλλά θα ήθελα να μου πείτε πως τα πάει σε netflix & youtube με 4Κ και HDR. Ξέρω θα μου πείτε "τώρα το πήρες". Ρωτάω γιατί ο AV μου (Marantz SR6003) είναι 1080p οπότε αν δεν παίζει καλά 4Κ δεν θα τα βάψω μαύρα θα παίζει 1080p μέσω του AV που από ότι διαβάζω παίζει άψογα. Επίσης σε συνέχεια της παραπάνω ερώτησης αν το συνδέσω στην TV απευθείας με HDMI (το αρχικό μου πλάνο) και στείλω τον ήχο μέσω της οπτικής (είτε του ΒΟΧ είτε της TV) στον AV θα χάσω κάτι από τα audio πρωτόκολλα όπως TRUEHD; Είναι η πρώτη φορά που φτιάχνω AV με περισσότερες ηχητικές υποστηρίξεις και έχω απορίες χιχιχιχι γιατί το παλιό έπαιζε μόνο prologic ΙΙ.

Σας ευχαριστώ.
Κωνσταντίνος
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Καλημέρα σε όλους. Σήμερα παραλαμβάνω το xiaomi mi box s. Διαβάζω παντού ότι δυσκολεύεται να παίξει 4K και μάλιστα με HDR. Υλικό δικό μου δεν έχω αλλά θα ήθελα να μου πείτε πως τα πάει σε netflix & youtube με 4Κ και HDR.
Σε αυτά τα δύο λειτουργεί κανονικά.

Επίσης σε συνέχεια της παραπάνω ερώτησης αν το συνδέσω στην TV απευθείας με HDMI (το αρχικό μου πλάνο) και στείλω τον ήχο μέσω της οπτικής (είτε του ΒΟΧ είτε της TV) στον AV θα χάσω κάτι από τα audio πρωτόκολλα όπως TRUEHD;
Ναι, όπως επίσης και τον πολυκάναλο ήχο από το Netflix (γιατί στέλνει σήμα DD+, το οποίο δεν περνά από την οπτική).
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
Είμαι αντίθετος σε κάθε παρόμοια λογική. Να θέλουμε να έχουμε "τζάμπα" λειτουργίες που ανήκουν σε άλλη κατηγορία.

Το Mi Box S βγήκε για την ευκολία του μέσου χρήστη που θέλει smart δυνατότητες με τον πιο απλό και φτηνό τρόπο.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Εν τω μεταξύ ο Darko είναι ένα από τα σκουπίδια που προωθεί ως απαραίτητα και λειτουργικά, high-end σκουπίδια όπως τα jitterbug της AudioQuest, τα καπάκια για USB θύρες, τα μαγικά πετραδάκια που κρεμάνε στα καλώδια κλπ :D
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
Εν τω μεταξύ ο Darko είναι ένα από τα σκουπίδια που προωθεί ως απαραίτητα και λειτουργικά, high-end σκουπίδια όπως τα jitterbug της AudioQuest, τα καπάκια για USB θύρες, τα μαγικά πετραδάκια που κρεμάνε στα καλώδια κλπ :D
Δεν τον ήξερα αλλά τώρα που το είπες ταιριάζει απόλυτα με το ύφος γραφής για το Mi Box.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Με όλες αυτές τις απόψεις που υπάρχουν στο νετ τελικά το μόνο αξιόλογο τεστ είναι η ίδια η ακοή μας. Εγώ έχω το mi box s εδώ και κάτι μήνες συνδεδεμένο απευθείας στην TV για τα 4Κ HDR καλουδια και με οπτική από την ΤV στο DAC. Δεν ξέρω τι σημαίνει audiophile, highend κτλ αλλά μια χαρά παίζει το μηχανάκι. Και tidal και youtube, και local files.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Αν είσαι μουσικόφιλος και έχεις τα κατάλληλα υποσυστήματα (ηχεία, ενισχυτές, περιποιημένο χώρο) το Mi Box S δεν θα σε καλύψει ( αν έχεις απαιτήσεις στον ήχο λέμε πάντα, και με τις κατάλληλες πηγές {SACD/Blu-Ray/FLAC} ) γιατί δεν είναι και η δουλειά του αυτή άλλωστε!

Είναι όλα θέμα απαιτήσεων και μέτρου σύγκρισης.
Αν τώρα πας να το συγκρίνεις με ένα ποιοτικό μηχάνημα όπως ένα σύνολο από καλό DAC + Streamer/PC/BR-SACD player προφανώς και θα είναι ξεκάθαρος νικητής το 2ο.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Αν είσαι μουσικόφιλος και έχεις τα κατάλληλα υποσυστήματα (ηχεία, ενισχυτές, περιποιημένο χώρο) το Mi Box S δεν θα σε καλύψει ( αν έχεις απαιτήσεις στον ήχο λέμε πάντα, και με τις κατάλληλες πηγές {SACD/Blu-Ray/FLAC} ) γιατί δεν είναι και η δουλειά του αυτή άλλωστε!

Είναι όλα θέμα απαιτήσεων και μέτρου σύγκρισης.
Αν τώρα πας να το συγκρίνεις με ένα ποιοτικό μηχάνημα όπως ένα σύνολο από καλό DAC + Streamer/PC/BR-SACD player προφανώς και θα είναι ξεκάθαρος νικητής το 2ο.
Πιο streamer μπορεί να παίζει και βίντεο και μουσικη εκτός από ένα καλά στημένο HTPC σε υψηλό επίπεδο αναπαραγωγής; Αναφέρομαι σε έτοιμο μηχάνημα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.039
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top