Αλλαγή ηλεκτρολυτικών πυκνωτών στο κρος με καλύτερης ποιότητας!!!!

Μηνύματα
18
Reaction score
24
Καλημερα σε ολους!

Ειναι γεγονος οτι ολα ειναι θεμα κοστους, για ολους τους κατασκευαστες, αναμφιβολα!
Φυσικα εχει να κανει και με το τι πληρωνει ο καθενας.. (Ειν'αυτο που λεμε,οτι πληρωνεις περνεις).
Αυτο ειναι αποδεδειγμενο σε καθε περιπτωση!

Εδω ειναι ενα παραδειγμα απο ενα ηχειο της roister που αγορασα πριν απο λιγα χρονια.
Ειναι το MELODY 9. Αγορασα το ζευγαρι 450 euro καινουριο! Πως θα μπορουσα λοιπον, να ειχα την απαιτηση απο την roister, να φτιαξει κατι τετοιο, με κορυφαια υλικα.. Αυτο θα ηταν εγωιστικο εκ μερους μου!!! Δεν κρινω λοιπον την εταιρεια για την επιλογη μου!

Αρα λοιπον πρεπει να ειναι εις γνωση μας τι αγοραζουμε και με τι κοστος.

Με τη βοηθεια του πετρου προχωρησα σε ανακατασκευη των ηχειων, απο καλωδια πυκνωτες κ.α,μεχρι και τις τρυπες απο τα mid πλαγιοτομησα, για να μην πνιγονται, λογο της χοντρης μπαφλας. Θα δειτε και στις φωτο..

Το αποτελεσμα ηταν συναρπαστικο, η ποιοτητα ανεβηκε κατακορυφα!
Λεπτομερια,σαφηνεια,ταχυτητα, υπαρχει μια αρμονια πλεον.Ακομα και σε πολυ υψηλες σταθμες,μπορεις να ξεχωρησεις καθε οργανο με μεγαλη λεπτομερεια!

Να μην ξεχασω να σας πω, πως τα ηχεια ειναι πανω σε εναν Pioneer vsx-ax3 audio video multi channel receiver. με Bi amping (δυενησχυση).
Μουσικη ακουω απο υπολογιστη, με εξωτερικη καρτα ηχου creative sound blaster και οπτικη ινα.


Ευχαριστω πολυ τον πετρο για τις συμβουλες,αποψεις και γνωσεις!!!


P5260367.JPG
P5260366.JPG
P5260369.JPG
P5230355.JPG
P5230356.JPG
 





I

iason

Guest

Μηνύματα
18
Reaction score
24
Αγαπητέ Aluminion πολύ ωραία δουλειά Μπράβο και μην ξεχνάς οτι ο κόπος σου και τα έξοδα ειναι μηδαμινά μπροστά στην ικανοποίηση πού παίρνεις οταν εχεις καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα;)
Σ'ευχαριστω πολυ Ιασων και συμφωνω απολυτα μαζι σου!
Επισεις θεωρω οτι αξιζει τον κοπο και τα χρηματα για κατι τετοιο, αν και εφοσον αγαπας τον ηχο και γενικα μουσικη.
 

Μηνύματα
36
Reaction score
0
Πολύ καλή δουλειά! Θα ήθελα και εγώ την βοήθεια σας! Έχω και εγώ τα roister melody 9, είμαι ευχαριστημένος χρόνια. Πρόσφατα μου καικε το tweeter 3 φορές μέσα σε 2 μήνες μάλλον από κακή επισκευή. Θα ήθελα να μου πείτε τα μοντέλα των ηχείων που φοράνε για να μάθω περισσότερα και αν μου προτείνετε κάποιο άλλο tweeter για να τους βάλω αν φυσικά βοηθήσει στην βελτίωση.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
24
Πολύ καλή δουλειά! Θα ήθελα και εγώ την βοήθεια σας! Έχω και εγώ τα roister melody 9, είμαι ευχαριστημένος χρόνια. Πρόσφατα μου καικε το tweeter 3 φορές μέσα σε 2 μήνες μάλλον από κακή επισκευή. Θα ήθελα να μου πείτε τα μοντέλα των ηχείων που φοράνε για να μάθω περισσότερα και αν μου προτείνετε κάποιο άλλο tweeter για να τους βάλω αν φυσικά βοηθήσει στην βελτίωση.
Το να καψεις ενα τουιτερ 3 φορες μεσα σε 2 μηνες, ειναι περισσοτερο απο το χειρισμο που τους κανεις (με τι ενισχυτη οδηγεις τα ηχεια και ποσο ψηλα παιζεις το τουιτερ) Εγω θα σου πρωτηνα να απευθηνθεις στον κατασκευαστη,(roister η πλεον rois acoustics) Αυτοι θα σου πουν ττην προελευση των μεγαφωνων και τι πρεπει να κανεις. Δεν μπορεις να βαλεις ενα αλλο τουιτερ ετσι απλα επανω στο ηχειο, πρεπει να μετρηθει και γενικα να γινει επεμβαση σ'αυτο για να ταιριαξει με τα υπολοιπα μεγαφωνα.
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
36
Reaction score
0
Το tweeter είμαι σίγουρος πως καικε από κακή επισκευή. Είχα ένα ενισχυτή nikko 550 και τον άλλαξα την δεύτερη φορά που μου καικε το tweeter, με έναν ολοκαίνουριο pioneer vsx 824. Επίσης πάντα παίζω με tremble και bass στο 0db. Συνέβη και κάτι άλλο που απλά δεν ήθελα να το αναφέρω να μην μου πείτε ότι κάνω και δυσφήμιση. Όταν μου το φτιάξανε την δεύτερη φορά και πήγα να το πάρω από την Rois acoustics το tweeter δεν έπαιζε σωστά δεν σήκωνε ένταση. Μου είπε μάλλον έχει τρέξει κόλα. Με έφερε μιαμιση ώρα διαδρομή χωρίς να το έχει τεστάρει και να το έχουν επισκευάσει σωστά. Με τα πολλά το άνοιξα και είδα πως εκτός από τα κλιπσ του πλαστικού που μου τα ειχαν σπασει όλα έχουν τρέξει κόλλες παντού. Άθλια δουλειά. Και με 2 ενισχυτές το ίδιο tweeter 3 φορές? Οπότε και θέλω να βρω το ίδιο καινούριο η παρόμοιο με ίδια χαρακτηριστικά. Μου. Ζήτησα και μου είπαν είπαν πως είναι 160watt rms 94db 3k-22k 6ohm. Απλά θέλω να σιγουρευτώ πως είναι αυτά γτ ολόκληρο το ηχείο είναι 250 rms στο ταμππελακι και πως γίνεται μόνο το tweeter να είναι 160 rms? Ξέρω πως εξαρτάται από την συνδεσμολογία και πολλά άλλα αλλα και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω δε μου βγαίνουν τα νούμερα. Ευχαριστώ.
 




Μηνύματα
36
Reaction score
0
Ευχαριστώ για την απάντηση και τον χρόνο αλλά δεν πήρα και μια εξηγήση του γιατί όχι ώστε να μάθω και εγώ λίγο περισσότερα.
[DOUBLEPOST=1452288113][/DOUBLEPOST]Θα μπορούσατε να μου πείτε τις μονάδες που φοράνε τα roister melody 9?
 

Μηνύματα
18
Reaction score
24
Το tweeter είμαι σίγουρος πως καικε από κακή επισκευή. Είχα ένα ενισχυτή nikko 550 και τον άλλαξα την δεύτερη φορά που μου καικε το tweeter, με έναν ολοκαίνουριο pioneer vsx 824. Επίσης πάντα παίζω με tremble και bass στο 0db. Συνέβη και κάτι άλλο που απλά δεν ήθελα να το αναφέρω να μην μου πείτε ότι κάνω και δυσφήμιση. Όταν μου το φτιάξανε την δεύτερη φορά και πήγα να το πάρω από την Rois acoustics το tweeter δεν έπαιζε σωστά δεν σήκωνε ένταση. Μου είπε μάλλον έχει τρέξει κόλα. Με έφερε μιαμιση ώρα διαδρομή χωρίς να το έχει τεστάρει και να το έχουν επισκευάσει σωστά. Με τα πολλά το άνοιξα και είδα πως εκτός από τα κλιπσ του πλαστικού που μου τα ειχαν σπασει όλα έχουν τρέξει κόλλες παντού. Άθλια δουλειά. Και με 2 ενισχυτές το ίδιο tweeter 3 φορές? Οπότε και θέλω να βρω το ίδιο καινούριο η παρόμοιο με ίδια χαρακτηριστικά. Μου. Ζήτησα και μου είπαν είπαν πως είναι 160watt rms 94db 3k-22k 6ohm. Απλά θέλω να σιγουρευτώ πως είναι αυτά γτ ολόκληρο το ηχείο είναι 250 rms στο ταμππελακι και πως γίνεται μόνο το tweeter να είναι 160 rms? Ξέρω πως εξαρτάται από την συνδεσμολογία και πολλά άλλα αλλα και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω δε μου βγαίνουν τα νούμερα. Ευχαριστώ.
Φυσικα και δεν σου βγαινουν τα νουμερα,αφου τα μετρας λαθος! Η ενεργια καταναλωσης (watt) ενος ηχειου δεν καθοριζεται αθροισματικα απο ολα τα μεγαφωνα που εχει επανω του,θα μπορουσες να βαλεις και ενα τουιτερ 50watt, αλλα με την ιδια ευαισθησια και αντισταση..Δεν παιζει ρολο ποσα watt θα ειναι.Το τουιτερ σου ειναι 4 και οχι 6 ohm, η προελευση των μεγαφωνων ειναι αγνωστη, μονο η roister μπορει να σου πει, τι μεγαφωνα φοραει και απο που ειναι, στο ειπα και παρα πανω.Ο λογος που δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις αλλο τουιτερ ειναι γιατι, η ταξη του φιλτρου (crossover) ειναι φτιαγμενη γι'αυτο το τουιτερ και με αυτα τα μεγαφωνα! Ολα τα μεγαφωνα εχουν τεχνικες προδιαγραφρες,παραμετρους (thiele small) ετσι λοιπον πρεπει πρωτα να βρεις αυτα για το τουιτερ σου και μετα να ψαξεις να βρεις κατι αντιστοιχο.Αφου λοιπον το βρεις, θα πρεπει να το βαλεις επανω, να το μετρησεις και να δεις την συμπεριφορα του με τα υπολοιπα μεγαφωνα, αφου εχεις δει την συμπεριφορα του τουιτερ που εχεις τωρα (σε μετρησεις) επανω στο ηχειο. Απο εκει και περα θα δεις αν θα χρειαστη επεμβαση το φιλτρο,για να σου δωσει αυτο που ακουγες πριν. Καταλαβες τωρα.
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
36
Reaction score
0
Φυσικα και δεν σου βγαινουν τα νουμερα,αφου τα μετρας λαθος! Η ενεργια καταναλωσης (watt) ενος ηχειου δεν καθοριζεται αθροισματικα απο ολα τα μεγαφωνα που εχει επανω του,θα μπορουσες να βαλεις και ενα τουιτερ 50watt, αλλα με την ιδια ευαισθησια και αντισταση..Δεν παιζει ρολο ποσα watt θα ειναι.Το τουιτερ σου ειναι 4 και οχι 6 ohm, η προελευση των μεγαφωνων ειναι αγνωστη, μονο η roister μπορει να σου πει, τι μεγαφωνα φοραει και απο που ειναι, στο ειπα και παρα πανω.Ο λογος που δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις αλλο τουιτερ ειναι γιατι, η ταξη του φιλτρου (crossover) ειναι φτιαγμενη γι'αυτο το τουιτερ και με αυτα τα μεγαφωνα! Ολα τα μεγαφωνα εχουν τεχνικες προδιαγραφρες,παραμετρους (thiele small) ετσι λοιπον πρεπει πρωτα να βρεις αυτα για το τουιτερ σου και μετα να ψαξεις να βρεις κατι αντιστοιχο.Αφου λοιπον το βρεις, θα πρεπει να το βαλεις επανω, να το μετρησεις και να δεις την συμπεριφορα του με τα υπολοιπα μεγαφωνα, αφου εχεις δει την συμπεριφορα του τουιτερ που εχεις τωρα (σε μετρησεις) επανω στο ηχειο. Απο εκει και περα θα δεις αν θα χρειαστη επεμβαση το φιλτρο,για να σου δωσει αυτο που ακουγες πριν. Καταλαβες τωρα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Γνωρίζω καλά ότι δεν βγαίνουν αθροιστικά τα watt σε ένα ηχείο απλά επειδή μόλις το μέτρησα και έχεις δίκιο είναι 4 ohm, για την ακρίβεια 4,2 και όχι 6 ohm όπως μου είπε η Rois acoustics που το έχω και σε mail. Μάλλον ότι μου είπαν είναι λάθος. Απλά ήθελα να ξέρω το μοντέλο για να βρω το ίδιο. Γνωρίζω ότι συνήθως βάζει μονάδες vifa. Προφανώς και το φασμα που μου δώσανε μπορεί να είναι λαθος οπότε πρέπει να βρω ένα και με το ίδιο φασμα αν δεν βρω το ιδιο. Θα με τρελάνουν κάθε τι που ρωτάω μου απαντανε λάθος θα τρελαθώωωω αν δεν ήταν ο φίλος και δεν μου έλεγε 4 ohm και δεν το μετραγα τώρα θα είχα πάρει 6 ohm......
[DOUBLEPOST=1452409273][/DOUBLEPOST]Εγώ μπορεί να πω βλακεια αλλά θα το πω. Παίζει να έχουν υπολογίσει τα τελικά watt με την μέθοδο του ελαχίστου επί τον αριθμό των μονάδων? Είναι τυχαίο που έχει 5 ηχεία και είναι 250 rms? 50(ελάχιστο) x 5 = 250 rms
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.205
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Γνωρίζω καλά ότι δεν βγαίνουν αθροιστικά τα watt σε ένα ηχείο απλά επειδή μόλις το μέτρησα και έχεις δίκιο είναι 4 ohm, για την ακρίβεια 4,2 και όχι 6 ohm όπως μου είπε η Rois acoustics που το έχω και σε mail. Μάλλον ότι μου είπαν είναι λάθος.
Μην μπερδεύεις την ωμική αντίσταση ενός μεγαφώνου με την τυπική <<ακουστική>> του αντίσταση. Απλά δεν έχουν και πολύ σχέση.
Η πρώτη είναι μια μέτρηση DC που σου δείχνει το πολύμετρο και έχει να κάνει αποκλειστικά με το μήκος και τη διάμετρο του σύρματος του πηνίου.
Η δεύτερη είναι η ακουστική συμπεριφορά του μεγαφώνου πάνω στο φάσμα. Λαμβάνει δηλαδή υπόψιν όλες τις ηλεκτρικές παραμέτρους του και από εκεί βγαίνει ο μέσος όρος τιμής.
Μάλλον έχουν δίκιο που σου ανακοινώνουν τιμή 6 Ωμ για το tweeter σου.
 

Μηνύματα
36
Reaction score
0
Μην μπερδεύεις την ωμική αντίσταση ενός μεγαφώνου με την τυπική <<ακουστική>> του αντίσταση. Απλά δεν έχουν και πολύ σχέση.
Η πρώτη είναι μια μέτρηση DC που σου δείχνει το πολύμετρο και έχει να κάνει αποκλειστικά με το μήκος και τη διάμετρο του σύρματος του πηνίου.
Η δεύτερη είναι η ακουστική συμπεριφορά του μεγαφώνου πάνω στο φάσμα. Λαμβάνει δηλαδή υπόψιν όλες τις ηλεκτρικές παραμέτρους του και από εκεί βγαίνει ο μέσος όρος τιμής.
Μάλλον έχουν δίκιο που σου ανακοινώνουν τιμή 6 Ωμ για το tweeter σου.
Κατάλαβα έχω δει σχετικό tutorial. Όταν εγώ βλέπω ένα ηχείο μπλα μπα μπλα 6ohm είναι η ακουστική ή η μέτρηση πυνείου?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.205
Κατάλαβα έχω δει σχετικό tutorial. Όταν εγώ βλέπω ένα ηχείο μπλα μπα μπλα 6ohm είναι η ακουστική ή η μέτρηση πυνείου?
Είναι η συνολική συμπεριφορά του ηχείου και όχι μεμονωμένα κάποιο πηνίο μεγαφώνου.
Είναι ο μέσος όρος της καμπύλης αντίστασης του ηχείου μέσα στο ακουστικό φάσμα.

Δες για παράδειγμα εδώ τα τεχνικά χαρακτηριστικά ενός ηχείου όπως τα ανακοινώνει η εταιρία.
Αντίσταση δίνει 8 Ωμ.
http://www.stereophile.com/content/...oudspeaker-specifications#2eA3RgFIWtoZF5jy.97

Και εδώ η μέτρηση της αντίστασης του ίδιου ηχείου. Παρατηρείς ότι σε κάποια σημεία πέφτει κάτω από τα 4 Ωμ ενώ σε κάποια άλλα είναι πάνω από τα 17 Ωμ. Παρόλα αυτά ο υπολογισμένος μέσος όρος δίνεται στα 8 Ωμ.
http://www.stereophile.com/content/...-loudspeaker-measurements#URBERgbBZorrFQEX.97
 
Last edited:

Μηνύματα
36
Reaction score
0
Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιοPeterMeni αλλά γιατί ο aluminion μου είπε πως είναι 4ohm?
Και κάτι τελευταίο πως μπορώ να σιγουρευτώ για τα watt?
Να δω τουλάχιστον τι είναι αυτό που έχει πάνω..
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.210
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top