Διενίσχυση με Crown XLS

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Τωρα εννοειται τις εφαρμογες τις σηκωνει για πλακα
Αυτό.
Για εφαρμογές Android, ακόμα και παιχνίδια, αυτά τα media player είναι ότι πρέπει.

Για παιχνίδια PC, θες PC..
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
lol το shield το εχω και εγω και παιχνιδια δεν παιζει .... φυσικα οταν μιλαμε για gaming δεν εννοω τα παιχνιδια του google play αλλα τους συγχρονους τιτλους παιχνιδιων.
Υ.Γ το shield το πηρα σε εκπτωση απο το site της nvidia για να το βαλω στο σαλονι ωστε να μην εχω ολοκληρο κουτι υπολογιστη γιατι ενοχλουσε την γυναικα αλλα σε σχεση με τον υπολογιστη ηταν σκουπιδι οποτε και κατεληξε στην κρεβατοκαμαρα και ο υπολογιστης ξαναπηγε στη θεση του.
Τωρα εννοειται τις εφαρμογες τις σηκωνει για πλακα
Άμα έχεις σύγχρονο υπολογιστή όπως λες (αλήθεια τι έχει μέσα; ) βάλτου μια 1070gtx και έναν ssd ή raid0 με ssds και θα είσαι άρχοντας
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Άμα έχεις σύγχρονο υπολογιστή όπως λες (αλήθεια τι έχει μέσα; ) βάλτου μια 1070gtx και έναν ssd ή raid0 με ssds και θα είσαι άρχοντας
αν βαλω 1070 θα εχω κανει υποβαθμιση ;). Για 4κ εννουσα οταν ειπα δεν σηκωνει ultra settings σε αρκετα καινουργια παιχνιδια. Σε fhd παιζει τα παντα σε ultra me 120 fps ευκολα
 

Μηνύματα
77
Reaction score
141
Αυτή τη στιγμή ακούω το σύστημά μου με εναν Crown xls 1500, νοικιασμένο για δοκιμή. Η πηγή ειναι Chromecast audio συνδεδεμένο με οπτική στο dac Aune S16 και από εκεί μεσω xlr στον Crown. Τα ηχεία ειναι τα Monitor audio Silver 8. Το chromecast παίζει tidal hifi ελεγχόμενο από κινητό. Θα ήθελα να μεταφέρω τις δικές μου παρατηρήσεις σε σχέση με όσα εχουν κατά καιρούς γραφεί για τον ενισχυτή.

1. Με τα ποτενσιόμετρα στο τέρμα και μηδενικό σήμα στην είσοδο η αποσταση από το ηχείο για να ακουστεί ενα ελάχιστο hiss είναι 30cm, με απόλυτη ησυχία . Με τα ποτενσιομετρα στη μεση, εκει που ακούω δηλαδη, η αποσταση ειναι 10cm για να ακουστεί ο ελάχιστος ψίθυρος. Το hiss είναι λοιπόν not an issue, το ξεχνάμε, δεν το ακούμε ποτέ σε κανονικες συνθήκες.
2. Το ανεμιστηρακι δεν το ακουσα ποτέ, δεν νομιζω να έχει λειτουργήσει.
3. Ο ήχος χαρακτηριζεται απο ιδιαιτερο έλεγχο, κυριως στις χαμηλες συχνοτητες. Δυνατό κρατημα στα μπάσα, έλεγξε το μπουμαρισμα στα ηχεια μου και δίνει την εντυπωση ότι τους επιβάλλεται.
4. Η μεγαλη διαφορά με τον παλιό μου ενισχυτή ειναι οταν οι εντάσεις ανεβαινουν. O Crown φαινεται να έχει αστειρευτα περιθώρια καθαρής ισχύος, ανεβάζεις ένταση χωρις να φοβάσαι τα ηχεία, γιατί απλώς δεν παραμορφώνει. Στα 55τμ του χωρου μου και σε 3μ+ αποσταση ακροασης εφτασα τις μεγιστες σταθμες που θα χρειαζόμουν ποτέ, με τον Crown να δείχνει στο beat 20db κατω απο το clipping... Headroom, όχι αστεία.
5. Ο ήχος δεν είναι σκληρός, όπως κατά καιρούς έχει κατηγορηθεί. Θα τον χαρακτήριζα ουδέτερο και αναλυτικό, ίσως υπο προϋποθεσεις να ακουστεί λιγο ξερός, χωρίς να φταίει απαραίτητα ο Crown. Προσωπικά τον ακούω πολύ ευχάριστα.
6. Το Aune φαινεται να οδηγεί μια χαρα τον Crown, χωρις προενισχυτή. Τα ρυθμιστικά σταθμης ειναι πολυ βολικά για τελικό.
7. Δεν παρατηρησα οτι ο ενισχυτης θελει απαραίτητα υψηλές σταθμες για να παιξει καλα, ούτε τα ποτενσιομετρα στο τερμα.

Συνοψίζοντας, μετά από μια γρήγορη ακρόαση, αν ο Crown ηταν ο τελευταίος ενισχυτής που θα περναγε από τα χερια μου δεν θα με πειραζε καθόλου. Δεν άκουσα κατι που να με ενοχλεί. Για κάποιον που εχει μπατζετ περί τα 500€ είναι σιγουρα μια πολύ καλή λυση.

Επειδη μπορω να διαθέσω περίπου τα διπλά και επειδή ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, βλέπω επίσης προτασεις βασισμενες σε NC252MP ή NC502MP.

Όποιος έχει άποψη επί του θέματος θα ήθελα να την ακουσω.

Αν προκύψουν και αλλα συμπεράσματα ή αλλάξει κάτι όσο προχωράει η ακροαση θα τα αναφέρω.
 


Μηνύματα
248
Reaction score
285
Αυτή τη στιγμή ακούω το σύστημά μου με εναν Crown xls 1500, νοικιασμένο για δοκιμή. Η πηγή ειναι Chromecast audio συνδεδεμένο με οπτική στο dac Aune S16 και από εκεί μεσω xlr στον Crown. Τα ηχεία ειναι τα Monitor audio Silver 8. Το chromecast παίζει tidal hifi ελεγχόμενο από κινητό. Θα ήθελα να μεταφέρω τις δικές μου παρατηρήσεις σε σχέση με όσα εχουν κατά καιρούς γραφεί για τον ενισχυτή.

1. Με τα ποτενσιόμετρα στο τέρμα και μηδενικό σήμα στην είσοδο η αποσταση από το ηχείο για να ακουστεί ενα ελάχιστο hiss είναι 30cm, με απόλυτη ησυχία . Με τα ποτενσιομετρα στη μεση, εκει που ακούω δηλαδη, η αποσταση ειναι 10cm για να ακουστεί ο ελάχιστος ψίθυρος. Το hiss είναι λοιπόν not an issue, το ξεχνάμε, δεν το ακούμε ποτέ σε κανονικες συνθήκες.
2. Το ανεμιστηρακι δεν το ακουσα ποτέ, δεν νομιζω να έχει λειτουργήσει.
3. Ο ήχος χαρακτηριζεται απο ιδιαιτερο έλεγχο, κυριως στις χαμηλες συχνοτητες. Δυνατό κρατημα στα μπάσα, έλεγξε το μπουμαρισμα στα ηχεια μου και δίνει την εντυπωση ότι τους επιβάλλεται.
4. Η μεγαλη διαφορά με τον παλιό μου ενισχυτή ειναι οταν οι εντάσεις ανεβαινουν. O Crown φαινεται να έχει αστειρευτα περιθώρια καθαρής ισχύος, ανεβάζεις ένταση χωρις να φοβάσαι τα ηχεία, γιατί απλώς δεν παραμορφώνει. Στα 55τμ του χωρου μου και σε 3μ+ αποσταση ακροασης εφτασα τις μεγιστες σταθμες που θα χρειαζόμουν ποτέ, με τον Crown να δείχνει στο beat 20db κατω απο το clipping... Headroom, όχι αστεία.
5. Ο ήχος δεν είναι σκληρός, όπως κατά καιρούς έχει κατηγορηθεί. Θα τον χαρακτήριζα ουδέτερο και αναλυτικό, ίσως υπο προϋποθεσεις να ακουστεί λιγο ξερός, χωρίς να φταίει απαραίτητα ο Crown. Προσωπικά τον ακούω πολύ ευχάριστα.
6. Το Aune φαινεται να οδηγεί μια χαρα τον Crown, χωρις προενισχυτή. Τα ρυθμιστικά σταθμης ειναι πολυ βολικά για τελικό.
7. Δεν παρατηρησα οτι ο ενισχυτης θελει απαραίτητα υψηλές σταθμες για να παιξει καλα, ούτε τα ποτενσιομετρα στο τερμα.

Συνοψίζοντας, μετά από μια γρήγορη ακρόαση, αν ο Crown ηταν ο τελευταίος ενισχυτής που θα περναγε από τα χερια μου δεν θα με πειραζε καθόλου. Δεν άκουσα κατι που να με ενοχλεί. Για κάποιον που εχει μπατζετ περί τα 500€ είναι σιγουρα μια πολύ καλή λυση.

Επειδη μπορω να διαθέσω περίπου τα διπλά και επειδή ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, βλέπω επίσης προτασεις βασισμενες σε NC252MP ή NC502MP.

Όποιος έχει άποψη επί του θέματος θα ήθελα να την ακουσω.

Αν προκύψουν και αλλα συμπεράσματα ή αλλάξει κάτι όσο προχωράει η ακροαση θα τα αναφέρω.
Aπο που τον νοικιασες αν επιτρεπεται φιλε μου???
 



Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
www.karaokenights.gr Πολυ εξυπηρετικοι, τους προτεινω.
Ο καλυτερος ελεγχος στις χαμηλες , θεωρεις οτι μπορει να οφειλεται επειδη μπορει μην κατεβαινει αρκετα χαμηλα ?
'Η στιγμιαια μπορει να κατεβει χωρις διαρκεια ομως...
Υπαρχουν πολλοι που πιστευουν στους ΑΒ και τα γραμμικα τροφοδοτικα παροτι δοκιμασαν και αυτην την οδο, ειχες καποιο μετρο συγκρισης αντιστοιχο?
 

Μηνύματα
77
Reaction score
141
Ο καλυτερος ελεγχος στις χαμηλες , θεωρεις οτι μπορει να οφειλεται επειδη μπορει μην κατεβαινει αρκετα χαμηλα ?
'Η στιγμιαια μπορει να κατεβει χωρις διαρκεια ομως...
Υπαρχουν πολλοι που πιστευουν στους ΑΒ και τα γραμμικα τροφοδοτικα παροτι δοκιμασαν και αυτην την οδο, ειχες καποιο μετρο συγκρισης αντιστοιχο?
Δεν εχω την αίσθηση οτι δεν κατεβαίνει χαμηλά. Μέτρο σύγκρισης; Χθες άκουσα τα Silver 10 (8" woofers αντι 6" των δικων μου) με 2 hifi ενισχυτες κατηγοριας 1000-1500ε σε κατάστημα . Στο ιδιο κομματι (με πολυ χαμηλο) τα ταπενα 8ρια μου εχω την εντύπωση οτι σπίτι μου με τον Crown βγαζουν πιο πολυ μπασο... Ισως οφειλεται και στο dac μου που έχει την τάση να τονιζει λιγο χαμηλα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί ενας ενισχυτης που αποδίδει 775W στα 2Ω με damping factor 200 να έχει προβλημα στα χαμηλά. Τα 2Ω οι περισσότεροι hifi ενισχυτες τα τρέμουν και εκεί φαινεται η δυνατότητα οδήγησης.

Επίσης το 1,5kW που αποδίδει σε bridge mode αν δεν κανω λαθος είναι ακριβώς για αυτό το σκοπό. Να οδηγήσει παθητικό sub σε στάθμες που ριχνουν τοίχο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Επίσης το 1,5kW που αποδίδει σε bridge mode αν δεν κανω λαθος είναι ακριβώς για αυτό το σκοπό. Να οδηγήσει παθητικό sub σε στάθμες που ριχνουν τοίχο.
Μπα.
Είναι για να οδηγήσει φυσιολογικό ηχείο, σε φυσιολογικές στάθμες, ασυμπίεστα.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
Επίσης το 1,5kW που αποδίδει σε bridge mode αν δεν κανω λαθος είναι ακριβώς για αυτό το σκοπό. Να οδηγήσει παθητικό sub σε στάθμες που ριχνουν τοίχο
1 Kw είναι στα 8 και με παραμόρφωση 0.5% δηλαδή ελεεινή αποδώσει για τελικό, ρωτα και άλλους που τον έχουν δοκιμάσει σε sub, απλά οταν έβαλαν άλλο τελικό κατάλαβαν την τεράστια διαφορά που έπαιζε καλύτερα το sub! αν θεωρείς το damping factor 200 καλό, τι να πουν και άλλοι τελική με 3000 και 5000? για τα ηχεία που έχεις μία χαρά θα είσαι, αλλά ο xls 1500 και γενικά η σειρά xls δεν κάνει για sub η για κάτι ποιοτικό.
 

Μηνύματα
77
Reaction score
141
1 Kw είναι στα 8 και με παραμόρφωση 0.5% δηλαδή ελεεινή αποδώσει για τελικό, ρωτα και άλλους που τον έχουν δοκιμάσει σε sub, απλά οταν έβαλαν άλλο τελικό κατάλαβαν την τεράστια διαφορά που έπαιζε καλύτερα το sub! αν θεωρείς το damping factor 200 καλό, τι να πουν και άλλοι τελική με 3000 και 5000? για τα ηχεία που έχεις μία χαρά θα είσαι, αλλά ο xls 1500 και γενικά η σειρά xls δεν κάνει για sub η για κάτι ποιοτικό.
Δςν αμφιβαλλω ότι υπάρχουν καλύτεροι τελικοί, αλλά θα ήθελα να ακούσω την τιμή τελικού με damping factor 5000. Αν ειναι εντος μπατζετ θα τον δοκιμάσω.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
Δςν αμφιβαλλω ότι υπάρχουν καλύτεροι τελικοί, αλλά θα ήθελα να ακούσω την τιμή τελικού με damping factor 5000. Αν ειναι εντος μπατζετ θα τον δοκιμάσω.
ξεφευγουν λίγο!:D:D ειδικά αυτη που είναι για sub crown ma 5000, crown cts 2000 και ο cts 3000 οι cts είναι κατεργημενη και εχουν αντικατασταθει απο τους dsi! τα δικά σου ηχεία πολύ καλος είναι ο crown cts 600 και ο crown dsi 600 και είναι πανω απο 1500 ευρ, και ο ma 5000 έχει 3250€ :D8-)
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Λοιπον επειδη ειδα το συγκεκριμενο μαγαζι...και επειδη εχω crown αποφασισα να απαντησω!!!!

Ο συγκεκριμενος οσο καλος φαινεται τοσο δεν ειναι. Ειναι ενας απατεωνας και ψευτης και αμα θελει το λεω και μπροστα του. Νοικιασα εναν xls 1500 για 3-4 μερες και του εδωσα ενα 50αρι οπως συμφωνησαμε.καλα ως εδω;

εγω εβαλα αυτον που ενοικιασα να ακουσω και λεω κατι παιζει εδω μιας και ηξερα καλα τον χαρακτηρα των class d. Ετυχε και βρηκα εναν φιλο φιλου και πηρα στα καπακια τον δικο του. Καμια σχεση. Λοιπον ενω ειχα εξηγηθει οτι θελω ο ενισχυτης που εχω νοικιασει να μην ειναι επισκευασμενος κτλ αυτος μου ειπε οτι εχει service o ξαδερφος του και οτι τα πραγματα που βαζει ειναι απο την εταιρια αλλιως ειναι καλυτερης ποιοτητας και τετοιες σαλτσες και τελικα οτι δεν εχει δεχτει ποτε επισκευη. Ο ενισχυτης που μου εδωσε για 5λεπτα τσιριζε και μετα εστρωνε και γενικοτερα δεν ηταν crown. Μετα πηγα να πειραξω το dsp μηπως εχει φαει καμια ρυθμιση απο κει. πατουσα τα κουμπια και δεν εκανε τπτ. Τον ξαναπηρα και μου λεει οτι μου τον δινει επειδη ειμαι καλο παιδι (χαχα) δεν εχει παιξει πολλες ωρες(εαν τον εβλεπες απο εξω ηταν λες και τον εσερναν σε βραχια) μονο(χαχα) 350ευρω και δωρο καθαρισμο σε 6μηνες(τι λεει;)

Εκει τα πηρα. Του ειπα ο ενισχυτης δεν ειναι crown. H τιμη ειναι πανακριβη για μηχανημα που εχει παιξει τοσες ωρες. και εχει δεχτει επισκευη. Μου λες ψεματα. Μετα μου λεει κατσε να παρω τον ξαδερφο μου και οταν ξαναμιλαμε λεει οτι ειναι τελικα απο επισκευη και ειναι xls 2500.του λεω παλι ψεματα λες και οτι δεν εξηγηθηκες σωστα κτλ.

Ελπιζω να μην πηρες απο αυτον και ακουσες :)

Τωρα οσο αφορα τους crown.Eπειδη τελος παντων εχω εναν και πειραματιζομαι. Παιζει πολυ καλα αλλα θελει καλο προ. Δεν ξερω πως λες οτι παιζει καλα απο το aune....γτ εχω το εβαλα στο ifi και δεν.

Με λαμπατο προ που δοκιμασα επαιξε παρα πολυ καλα. Μαλακωσαν οτι ηταν σχεδον στο οριο του σκληρου και πιστευω ειναι μια πολυ καλη λυση για οποιον δεν θελει να σκασει τρελα λεφτα και να εχει αρκετη δυναμη.
Γενικα ειναι ενα μηχανημα που οτι του δινεις βγαζει.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
επισης τα ποτ τα χω παντα τερμα και το sensitivity στο high δλδ στο 0.775.

Αποτελεσματα που εχω καταλαβα δεν ειναι τοσο ποιοτικος και δεν εχει τοση καλη μουσικη σκηνη
 

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Παιδια ειναι μια vfm λυση..δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο σε αυτα τα λεφτα ουτε φυσικα να σκεφτουμε συγκρισεις με ενισχυτες πολλαπλασιας τιμης..
Ειναι ενας τιμιος ενισχυτης που αν τον συνδυασεις με εναν αξιοπρεπη προενισχυτη εισαι σε καλο δρομο.
Τον εχω δοκιμασει με προενισχυτη advance acoustic και για τα λεφτα του ειλικρινα εντυπωσιαστηκα.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Eαν το ηχειο σου παιζει με λιγα watt δεν ειναι λυση. Ακομα κ εαν παιζει και με 150watt παλι δεν ειναι σωστη λυση κ εξηγω.

Πες οτι θελει καποιος 150watt.βρισκεις ολοκληρωμενο με 2000ευρω.ενω ενας κραουν θα σου παει 430ευρω για τον xls 1502 και ενα χιλιαρικο με 1500ευρω για προ. Οποτε στα ιδια. Ομως ο ολοκληρωμενος εχει πολυκαλυτερη σκηνη και πολυ καλυτερες χροιες. Εγω συγκρινα τονnad 326bee με ενα πακετο κροουν με προ τσακιριδη κ ο nad επαιζε πολυ καλυτερα.

Τωρα αμα θες γκαζι οκ αλλαζει κ λες ειναι μια φθηνη και αξιοπρέπης λυση σε αυτα τα χρηματα.

Εσυ με ποιον προ της advance τον δοκιμασες; τρανζίστορ;
 

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Eαν το ηχειο σου παιζει με λιγα watt δεν ειναι λυση. Ακομα κ εαν παιζει και με 150watt παλι δεν ειναι σωστη λυση κ εξηγω.

Πες οτι θελει καποιος 150watt.βρισκεις ολοκληρωμενο με 2000ευρω.ενω ενας κραουν θα σου παει 430ευρω για τον xls 1502 και ενα χιλιαρικο με 1500ευρω για προ. Οποτε στα ιδια. Ομως ο ολοκληρωμενος εχει πολυκαλυτερη σκηνη και πολυ καλυτερες χροιες. Εγω συγκρινα τονnad 326bee με ενα πακετο κροουν με προ τσακιριδη κ ο nad επαιζε πολυ καλυτερα.

Τωρα αμα θες γκαζι οκ αλλαζει κ λες ειναι μια φθηνη και αξιοπρέπης λυση σε αυτα τα χρηματα.

Εσυ με ποιον προ της advance τον δοκιμασες; τρανζίστορ;
Με τον mpp 205.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.188
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top