Το δικό μου ηχοσύστημα (spiros62)

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
:o:o:o Ωραιοςςς… Για τα δικα μου δεδομενα εχεις χαμηλο και για τις κωλοτσεπες και περίσσευμα για αποταμιευση… Γειτονες εχεις η' τους εχεις ''καθαρισει'' ? :D
Τι μουσικες ακους?
Εννοείται ότι δεν έχω γείτονες. Αυτό το χόμπι δεν είναι για πολυκατοικία. Εκτός αν έχεις κάνα room in the room.... Όταν λέμε πιστή αναπαραγωγή δεν εννοούμε και τις πραγματικές εντάσεις μέσα σε αυτό η μου ξεφεύγει εμένα κάτι ;
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Εγω σε κοντινα τετραγωνικα με τα δικα σου εχω ηχεια spendor sp1 με ένα 8αρι woofer τα οποια θεωρούνται και bass shy + ένα sub Klipsch sw-110 και είμαι αρκετα ικανοποιημένος. Αλλα δεν ζηταω εντασεις… Αν ηθελα εντασεις θα πηγαινα αλλου. Ακουω από 2 μετρα αποσταση περιπου.
[DOUBLEPOST=1528352716][/DOUBLEPOST]
Εννοείται ότι δεν έχω γείτονες. Αυτό το χόμπι δεν είναι για πολυκατοικία. Εκτός αν έχεις κάνα room in the room.... Όταν λέμε πιστή αναπαραγωγή δεν εννοούμε και τις πραγματικές εντάσεις μέσα σε αυτό η μου ξεφεύγει εμένα κάτι ;
Όχι δεν νομιζω να σου ξεφευγει κατι… Απλα μαλλον είναι κομματακι πιο δυσκολο αυτό που θελεις να πετυχεις από αυτό που μπορει η' θελει ο ''μεσος'' ακροατης...
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Αυτό που δεν μπορεί να καταλάβει ο pdfΑς είναι ότι κάποιοι συμβιβασμοί ενοχλούν κάποιους περισσότερο από άλλους.
Αυτό που αδυνατούν να κατανοήσουν οι πολέμιοι των pdf, είναι ότι οι εμπεριστατωμένες επιστημονικά οδηγίες για να μην ενοχλεί καθόλου, βρίσκονται στα ..pdf. :p

(κι όχι στις δοκιμές καλωδίων, ή στις εμπειρικές γνώσεις της πιάτσας για συνδυασμούς λαμπάτων με ..υφασμάτινα τουίτερ):D
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Δεν ξερω τι ηχεια εχεις τωρα, αλλα… κατι τετοιο ισως?
https://www.klipsch.com/products/la-scala-ii-floorstanding-speaker
Για αυξημένες αποστάσεις ακρόασης (3-3,5μ), είναι ενδιαφέρουσα επιλογή. ;)
Η ονομαστική απόκριση συχνότητας, είναι εξόχως παραπλανητική της δύναμης και πληρότητας που έχει στο μπάσο..
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.463
1) τα μικρά ηχεία που φτιαχτηκαν για να κεντάνε,,, όντως κεντάνε (και υπάρχει εξήγηση γι'αυτό)

2) κακώς είσαι κατά του sub στη μουσική ( ακόμα και απο τη σκοπιά του οπαδού των "κεντημάτων" )

διότι όταν το sub απαλλάξει τον κώνο (αλλα και τα πηνία) από τις κάτω οκτάβες, τα μικρά ηχεία ... κεντάνε περισσότερο. Θεαματικά περισσότερο! Ακόμα και με φθηνό (αλλά σωστό) sub!
Ασε που (tweeter επιτρέποντος), μπορούνν να δεχτούν μέχρι και τη διπλή max ισχύ, αποδίδοντας στάθμες που αλλοιώς δεν... (η αχίλλειος πτέρνα των μικρών ηχείων)
Αλλα το δέσιμο με sub θέλει γνώσεις και κόπο το άτιμο. Η αφελής αντίληψη "θα κοτσάρω ένα sub όπου να΄ναι κι΄ο,τι να΄ναι και τσακ! θα έχω μπάσο" έβγαλε τη φήμη οτι τα sub δεν κάνουν για μουσική
Έχει πλάκα γιατί στο αυτοκίνητο έχω focal utopia 13" subwoofer το οποίο χρειάζεται αλλα σε ένα σπίτι κατά την γνώμη μου αν έχεις σωστό χώρο και χωρίς υπερβολές δεν χρειάζεται. Αν είχα χώρο 50+ τετραγωνικά για playroom μπορεί να εφτιαχνα κάτι μεγαλο γενικά γιατί όσο μεγαλώνει το setup τόσο μεγαλύτερη απόσταση χρειάζεσαι για να το ακούσεις σωστά.
 


Μηνύματα
683
Reaction score
295
Αυτό που αδυνατούν να κατανοήσουν οι πολέμιοι των pdf, είναι ότι οι εμπεριστατωμένες επιστημονικά οδηγίες για να μην ενοχλεί καθόλου, βρίσκονται στα ..pdf. :p
δηλαδή έχεις ακούσει ηχοσύστημα σε αυτό τον πλανήτη που δεν σε ενοχλεί καθόλου;
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Jbl 4722 η 3732. Αλλιώς πολύ πιθανόν array....
Eλπιζω να διοργανώνεις συχνα πυκνα παρτυ… :party:να μην τα χαιρεσαι μονος… Αυτά είναι για να καλυψουν πληθος. Ωραιος.. Δεν θα ''σκιαζεσαι'' καθολου απέναντι τους?? Εγω θα ημουν με ασπιρίνες :lolsign:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
δηλαδή έχεις ακούσει ηχοσύστημα σε αυτό τον πλανήτη που δεν σε ενοχλεί καθόλου;
Δηλαδή εσύ δεν έχεις ακούσει; :o
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
δηλαδή έχεις ακούσει ηχοσύστημα σε αυτό τον πλανήτη που δεν σε ενοχλεί καθόλου;
Μόνο ένα; :lol::lol::lol:

Κοίτα, δεν έβρισκα τέτοια ηχοσυστήματα-χώρους, όσο την έψαχνα με καβλώδια και λάμπες. :headbang:

Σοκαριστικό άκουσμα, λόγου χάριν, ήταν τα εντοιχιζόμενα ATC στο στούντιο της Athens pro audio. Τι με ενοχλούσε; Ότι δεν ήταν δικό μου! :p

Στο λέω αυτό, διότι είναι εύκολα προσβάσιμος χώρος, μπορεί οποιοσδήποτε να πάει να του φύγει το χαμόγελο..8-)

Αν νομίζεις ότι το δικό μου ηχοσύστημα-χώρος "ενοχλεί" κάπου, νομίζεις .. λάθος.:gotcha:

Καλύτερο υπάρχει. Για να μη παρεξηγούμαι. Να ενοχλεί όμως; :lol::lol::lol:
 
Last edited:


Μηνύματα
49
Reaction score
187
Αν υπαρχει γυμνος τοιχος πισω από τη θεση ακροασης στα 0,70εκ. όπως λεει ο Σπυρος πως ακουει υπαρχει περιπτωση αυτό να ενισχυει την αισθηση του χαμηλου η' σκέφτομαι λαθος? Εγω ακουω με αρκετο διαθεσιμο χωρο πισω από τη θεση ακροασης αλλα καποια στιγμη που ειχα δοκιμασει με θεση περιπου σαν του Σπυρου ειχα ανακλασεις από τον πισω τοιχο. Για πειτε να μαθαίνουμε...
Καλη μας ημερα...
Με αφορμή το σχόλιο επισυνάπτω ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα για τη θέση ακρόασης:
IMG_20180607_103838.jpg
 



Μηνύματα
460
Reaction score
199
Με αφορμή το σχόλιο επισυνάπτω ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα για τη θέση ακρόασης:
View attachment 98219
Το 1.90μ πρέπει να είναι η καθαρή απόσταση των ηχείων ή κάνω λάθος;

Οπότε αν βάλουμε και άλλα 20εκ από το κέντρο των ηχείων πάμε στα 2.10μ.

Άρα τα ηχεία χρειάζονται να πάνε λίγο ποιο κοντά στη θέση ακρόασης αν υπάρχει δυνατότητα γιατί είναι μικρά και μετακινούνται εύκολα, ενώ ο καναπές λιγουλάκι δυσκολότερα συνήθως.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Με αφορμή το σχόλιο επισυνάπτω ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα για τη θέση ακρόασης:
View attachment 98219
Αγαπητέ Σπύρε,
(και κάθε αναγνώστη)

Οι βασικές αρχές του χάι φάι, σύμφωνα με τις οποίες γίνονται όλες μα όλες οι ηχογραφήσεις (βινύλιο ή πσηφιακά, δεν έχει διαφορά), απαιτούν την ορθή τοποθέτηση των ηχείων σε ισόπλευρο τρίγωνο ακρόασης με τα ηχεία να σε κοιτάζουν στα μάτια (30° γωνία προς τα έσω), ώστε να μπορέσεις να ακούσεις την ηχογραφημένη έκταση της μουσικής σκηνής και την τοποθέτηση των μουσικών οργάνων στην ορχήστρα.

Με τέτοια τοποθέτηση ηχείων που δείχνεις, είναι απολύτως βέβαιο ότι δε μπορείς να ακούσεις αυτές τις πληροφορίες χώρου που εμπεριέχει η ηχογράφηση, τις οποίες κάποιος μηχανικός ήχου επιμελήθηκε ώστε να τις απολαμβάνεις εσύ στο σπίτι σου, εφόσον τηρείς τις βασικές αρχές που διέπουν την υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, το γνωστό Hi Fi.

ΥΓ. 1. Δεν αναφέρομαι σε προσωπικές εκτιμήσεις, προτιμήσεις ή εμπειρίες.
ΥΓ. 2. Απόσταση ακρόασης είναι η απόσταση αυτιού - τουίτερ. Απόσταση ηχείων είναι η απόσταση μεταξύ των κέντρων των τουίτερ. Για να συννενοούμαστε.
 

Μηνύματα
49
Reaction score
187
Να πάει στο 1.90 η θέση ακρόασης παίζει;
Κάποιες φορές η απόσταση των ηχείων πάει στα 2,00-2,10μ.
[DOUBLEPOST=1528361982][/DOUBLEPOST]
Αγαπητέ Σπύρε,
(και κάθε αναγνώστη)

Οι βασικές αρχές του χάι φάι, σύμφωνα με τις οποίες γίνονται όλες μα όλες οι ηχογραφήσεις (βινύλιο ή πσηφιακά, δεν έχει διαφορά), απαιτούν την ορθή τοποθέτηση των ηχείων σε ισόπλευρο τρίγωνο ακρόασης με τα ηχεία να σε κοιτάζουν στα μάτια (30° γωνία προς τα έσω), ώστε να μπορέσεις να ακούσεις την ηχογραφημένη έκταση της μουσικής σκηνής και την τοποθέτηση των μουσικών οργάνων στην ορχήστρα.

Με τέτοια τοποθέτηση ηχείων που δείχνεις, είναι απολύτως βέβαιο ότι δε μπορείς να ακούσεις αυτές τις πληροφορίες χώρου που εμπεριέχει η ηχογράφηση, τις οποίες κάποιος μηχανικός ήχου επιμελήθηκε ώστε να τις απολαμβάνεις εσύ στο σπίτι σου, εφόσον τηρείς τις βασικές αρχές που διέπουν την υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, το γνωστό Hi Fi.

ΥΓ. Δεν αναφέρομαι σε προσωπικές εκτιμήσεις, προτιμήσεις ή εμπειρίες.
κ. Κώστα EAR, ευχαριστώ για τις πληροφορίες....όπως ίσως έχετε καταλάβει οι γνώσεις μου σε τεχνικά θέματα υστερούν. Με την ευκαιρία επισυνάπτω τις τεχνικές προδιαγραφές των ηχείων για τυχόν σχόλια;
IMG_20180606_111311.jpg
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.296
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top