Άμεση Βοήθεια: Δυο ηχεία οροφής σε πόση απόσταση;


Μηνύματα
47
Reaction score
44
Παιδια περιμενω προτασεις για ενισχυτης atmos 7.1.2 συστημα μου. Αν εχετε και προτασεις μεταχειρισμενων σε καλη κατασταση, ακομη καλυτερα!
Απαραιτητες προυποθεσεις: Να εχει airplay και spotify connect

Στο amazon.de έχει τον denon 4400 στα 989€ με δωρεάν μεταφορικά..
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Επειδή το μπατζετ έχει διατεθεί όλο για τα ηχεία, δεν αρκεί για ατμος ενισχυτή και ηχεία οροφής προς το παρόν. Όποτε αν ακούσετε κάποιον καλό 5.1 μεταχειρισμένο με AirPlay και Spotify connect, έχετε με στα υπόψιν σας. Του χρόνου, βλέπουμε και για ατμος ενισχυτή και ηχεία.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Παιδιά, τώρα έχω τον Yamaha r-n402d. Μετά την αγορά του νέου ενισχυτή, ο παλιός θα χρησιμεύει καπου ή θα είναι άχρηστος?
[DOUBLEPOST=1543146838][/DOUBLEPOST]Δεν ξέρω. Ισως να είναι ασύμφορο να πάρω τώρα έναν μέτριο ενισχυτή και να σκάσω σε 6 μήνες λεφτά για έναν καλό.

Τον σκέφτομαι πολύ σοβαρά αυτόν τον Denon από Γερμανία που πρότεινε ο Θάνος στο σχόλιο. Ποια η γνώμη σας?
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ειναι πιο φρεσκος και υποστηριζει ολα τα forma ....αξιζει

εχεις πιο πολλες δυνατοτητες ........
...ισως σου ερθει να κανεις στησιμο ηχειων που βολευει να ακους ολα τα forma καλα...
Εξαλλου 5.1.2 μονο atmos θα ακους καπως καλα , το dts x παιζει σωστα σε 5.1.2 με τα ηχεια υψους μπροστα......οπως δειχνει εδω.

 

Μηνύματα
853
Reaction score
2.952
Λες πιο πάνω οτι τα λεφτά πήγαν στα ηχεία, έχεις για ενισχυτή τώρα;
Ίσως ένας μεταχειρισμένος με atmos τώρα να είναι καλύτερη λύση.
Για να μην χρειάζεται να δώσεις πάλι λεφτά στο 6μηνο και ίσως να μην τον αλλάξεις και για χρόνια.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Μεταξυ
Denon AVRX3500HBKE2 7.2 Surround AV-Receiver στα 666 ευρω απο Γερμανια και
denon 4400 στα 989€ απο Γερμανια...

αν επιλεξω τον πρωτο, τι χανω σε σχεση με τον δευτερο εκτος απο τα 2 επιπλεον ηχεια οροφης?

Τοσο μεγαλη διαφορα εχουν τα 2 απο τα 4 ηχεια οροφης?



ΥΓ: Μεχρι τωρα βλεπω ταινιες με 2 ηχεια και μονο
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
κερδιζεις 300e και χανεις οτι μπορουν να σου προσφερουν τα +2 καναλια ....θαχεις και λιγο χαμηλοτερη ισχυ και λιγο παραπανω thd

μια χαρα ειναι αν εισαι σιγουρος τι θες να κανεις.

.......στα ιδια λ7 καλυτερα να παρεις αυτον...εγω αυτο θακανα.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Θα ηθελα να μου πεις καποιος τι κερδιζω και τι χανω μεταξυ των Marantz 6011 και
Denon AVRX3500HBKE2 7.2 Surround
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Μαλλον θα παραγγειλω τον
Denon AVRX3500HBKE2 7.2 Surround.

Τι καλωδια θα χρειαστω για να συνδεσω επανω του ενα xbox one x, ενα apple tv και την τηλεοραση? Ολα με hdmi θα τα συνδεσω? Θα χρειαστω δηλαδη όλα κι όλα 3 hdmi?
Επισης, για το sub θα χρειαστω καποιο καλωδιο ειδικο ή ειναι το ιδιο με αυτα που μπαινουν στα ηχεια?
 



Μηνύματα
778
Reaction score
375
Για το δωμάτιο μου προτείνετε 4 Dali phantom e60 ή 2 Dali phantom e80?

Με παίρνει χωροταξικά για 4 ατμος? Θα έχω μεγάλη διαφορά απο τα 2 ατμος?

ΔΕΔΟΜΕΝΑ
Η απόσταση του μπροστά τοίχου που βρίσκεται η τηλεόραση μέχρι τον πίσω από τον καναπέ είναι 4 μέτρα.

Η απόσταση του τέρμα αριστερά τοίχου (από το κρεβάτι και την τηλεόραση)με τον τέρμα δεξιά, είναι 4.15 μέτρα.

Η απόσταση του κεφαλιού από τον πίσω τοίχο θα είναι 1.5 μέτρο..
 


Μηνύματα
778
Reaction score
375
FF62583B-733C-42A8-9C92-E49FA0EE2F9A.png
Δεν χρειάζεται να έχει κλίση. Είναι μικρή η γωνία και όλα τα ηχεία έχουν την απαραίτητη διασπορά. Απλώς άφησε το απαραίτητο κενό ανάμεσα σε γυψοσανίδα και οροφή (πχ 15 εκατοστά) ώστε να χωρέσουν τα ηχεία.
Σύμφωνα με τα specs που φαίνονται στην φωτογραφία, ποσό κενό πρέπει να υπάρχει ανάμεσα σε γυψοσανιδα και οροφή?
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
99 χιλιοστά είναι το βάθος τους. Οτιδήποτε πάνω από αυτό.
 


Μηνύματα
778
Reaction score
375
Μολις παρηγγειλα τον Denon AVR-X 3500 απο το συγκεκριμενο σαιτ

https://www.hifisound.de/Hifi-Compo...er-whit-Amazon-Alexa-Voice-Control-black.html

μιας και στο αμαζον.de ζητουσαν κανενα 100αρικο για μεταφορικα ενω σε αυτο μονο 35 ευρω με dhl.
Επισης στο amazon σημερα ανεβηκε στα 720 (απο 666 ευρω που ειχε χθες).

Διαβασα πολλα σχολια για το σαιτ πριν προβω στην αγορα και πληρωσα μεσω του amazon λογαριασμου μου (μου εδινε αυτη την επιλογη).

Σας ευχαριστω ολους για ακομη μια φορα για την πολυτιμη βοηθεια.

Αυτο που μενει τωρα ειναι η αγορα των 2 επανω ηχειων (dali zensor e60 μαλλον, μιας και τα προτεινει και ο rose).

Επισης μου μενει να αγορασω και καλωδια για να συνδεσω το sub (γνωριζω τι ειδους καλωδιο ειναι), καθως και 3 hdmi για να συνδεσω τον ενισχυτη με τηλεοραση, xbox one και apple tv.

Θα χρειαστω καποιο αλλο καλωδιο?
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Προληπτικοι δεν τους αρεσε το νουμερο, να σου πω και εγω θα φοβομουν :D:p
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Προληπτικοι δεν τους αρεσε το νουμερο, να σου πω και εγω θα φοβομουν :D:p
μπα εγω δεν φοβομουν, ισα-ισα μου αρεσε!!!! χαχα τεσπα καθε εμποδιο για καλο εν τελει! Αρκει να μην μας βγει καμια μουφα το σαιτ..
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.189
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top