Μετά από καιρό...


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Είναι πολυ μικρός χώρος, και εφοσον μιλάμε και για πολυκάναλο ήχο, είσαι οκ
Για τα μαύρα τα χαλια κάτω από τα 80 έχεις καμια ιδέα αν μπορεί να γίνει κάτι άλλο εκτός από eq;
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Δε χρειαζεται καμια μετρηση πριν σε κανενα χωρο αδειο,τι να μετρησεις τους αντιλαλους;:p
Ξεκινας με γωνιες ,διαχυση στις πρωτες και αφου κανεις τα βασικα μετα βλεπεις...στο διαταυτα εισαι εδω τωρα...
Κοιτα τα σουιπ να γινονται ποιο χαμηλα παντως....
Το rt ειναι ισορροπημενα χαμηλα ,εαν ακους μονιμα σε υψηλες εντασεις δεν υπαρχει θεμα δεδομενου χωρου αλλα σε χαμηλες εντασεις, ή σε πληροφοριες χαμηλης σταθμης θα ακουγεται φιμωμενο...
Μαυρα χαλια γιατι εχεις βυθισεις; σλαμ φουλ πρεπει να εχεις λογικα...ενταξυ ακους μονο το σλαμ αλλα το εχεις...o_O
Γωνιες πιασε τα γνωστα που ξερεις ,γωνια ειναι και συμβολη πατωμα τοιχος παντως...απλα ακουμπας υπογωνια πετροβαμβακες μια στρωση υψηλης πυκνοτητας 80-100 με φυλλο αλουμινιου ή οτι κανει ο Κωστα με το φυλλο και χαμηλης πισω για να παλεται ,απλα ειναι ποιο μπελαλιδικο και μετρας παλι...
Στις αποκρισεις βεβαια εαν θες δραστικες λυσεις μονο συντονισμενες μικρου ευρους...
Οταν βλεπουμε τετοια φουσκωματα ειναι συνηθως πολλα αθροισμενα συμφασικα συν χωρος....αμα μειωσεις του χωρου,τα αλλα ειναι eq και παιξιμο με θεσεις (ηχειων ,θεσης ακροασης)
Ποσο ειναι το κανονικο υψος;
Που βρισκεται η θεση ακροασης και που τα μειν,σαμπ σε σχεση με τα συνορα;
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Τα main κολλητά στους πλαϊνούς τοίχους αναγκαστικά. Το σαμπ ξαπλωμενο ακριβός στο κέντρο μπροστά από το κεντρικό. Μετράει ακριβώς το ίδιο έτσι και κερδίζω το ύψος που ήταν ένα σοβαρό πρόβλημα. Μόλις το έφερα φασικα το χτύπημα είναι ακριβώς το ίδιο με όρθιο. Έχω 4 πάνελ 1.80*60 με μεμβράνη μπροστά, τα οποία και κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους πάνω από 80;;;
Λέω τις μπασοπαγιδες από τις πίσω γωνίες να τις αλλάξω και να τις κάνω Helmholtz με τρύπες και σημείο συντονισμού τα 70
Post automatically merged:

Σωκράτη μετρήσεις εννοώ μετά τα στάνταρ που ανέφερες. Εδώ λόγω χώρου δεν με περνει για πολλά τώρα αλλά κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.
Post automatically merged:

Κι αλλα σαμπ
Τα άλλα σαμπ που θα βάλω θα παίξουν μέχρι τα 50-60. Το πρόβλημα με τα διαφορετικά σαμπ που λέγαμε....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Τα άλλα σαμπ που θα βάλω θα παίξουν μέχρι τα 50-60. Το πρόβλημα με τα διαφορετικά σαμπ που λέγαμε....
Πιθανόν να βοηθήσει.
Δοκίμασε και αλλαγές θέσεις του/των σαμπ, αλλά και της θέσης ακρόασης
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Σε βαραει καλα, μετρια,τρομερα,σοκαριστικα;που ; ενα σαμπ αυτο σωστα;
Ποσο ειναι το κανονικο υψος;
Που βρισκεται η θεση ακροασης και που τα μειν,σαμπ σε σχεση με τα συνορα;
Που ειναι το κρος;
Δεν το συζηταμε για τα εξτρα σαμπ ..ειναι αυτονοητο...
Τα πανελ ητε μεμβρανες ητε hel ειναι περιπου ιδια αποτελεσματικα,μιας και ως πανελ ειναι μεν με κεντρικη συχνοτητα αλλα με μεγαλος ευρος....
 



Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Τα άλλα είναι γαϊδούρια σε σχέση με το κεντρικό. Το κλιπαρανε το έρημο το umik μόνα τους....
 


susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
Τα άλλα είναι γαϊδούρια σε σχέση με το κεντρικό. Το κλιπαρανε το έρημο το umik μόνα τους....
Πώς γίνεται αυτό? :laugh:
Με 88 db ευαισθησία και 300w στα4OM δεν βγαίνει, και άμα βάλουμε και την απόσταση πας πολύ κάτω, σού λέω με τίποτα, 102 με 105 οριακά.
Υ.Γ Άντε κάνα κινητό να κλιπαρις:tongue::lolsign:
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Πώς γίνεται αυτό? :laugh:
Με 88 db ευαισθησία και 300w στα4OM δεν βγαίνει, και άμα βάλουμε και την απόσταση πας πολύ κάτω, σού λέω με τίποτα, 102 με 105 οριακά.
Υ.Γ Άντε κάνα κινητό να κλιπαρις:tongue::lolsign:
Με 400 βατ που εχω και το gain της γωνίας χωρίς καν το σαμπ στο -12 στον προ περνάω τα 105 db. Η απόσταση είναι 2.40 μέτρα. Ξαναλέω τα ηχεία είναι σε γωνία εντελώς. Μαζί με το σαμπ το umik γράφει ότι να ναι μετά από ένα σημείο. Χτες στο spl meter έδειχνε κορυφές 124 db πράγμα που με κάνει να πιστεύω ότι κάτι δεν έδειχνε σωστά.
Post automatically merged:

Βαλε κρος στα 70 και μέτρα, καμιά φορά πέφτει καλή ζαριά
Δεν έχει κρος στα 80 ο Yamaha... Καλή ιδέα πάντως. Μπορώ να αφήσω το κρος στα 80 από τα ηχεία και να δοκιμάσω να κόψω το σαμπ στα 70. Λες;
Post automatically merged:

Μέχρι και το calculator συμφωνεί μαζί μου
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
Με 400 βατ που εχω και το gain της γωνίας χωρίς καν το σαμπ στο -12 στον προ περνάω τα 105 db. Η απόσταση είναι 2.40 μέτρα. Ξαναλέω τα ηχεία είναι σε γωνία εντελώς. Μαζί με το σαμπ το umik γράφει ότι να ναι μετά από ένα σημείο. Χτες στο spl meter έδειχνε κορυφές 124 db πράγμα που με κάνει να πιστεύω ότι κάτι δεν έδειχνε σωστά.
Ποιά 400? 300w δέχονται τα ηχεία, δεν έχει σημασία πόσα τούς ρίχνεις αλλά πόσα δέχονται. Συν ότι είναι 4ομ οπότε πάμε 150w και σε γωνιά δεν βγαίνει Άλεξ, το μόνο σωστό db μετρ είναι το αναλογικό τα ηλεκτρονικά κλέβουν, το έχω συγκρίνει αλλά και το έχω διάβαση.
Σχεδόν όλοι εδώ μέσα παίζουν πάνω από 120db οπότε και εσύ γιατί να μην παίξεις :lolsign:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δεν έχει κρος στα 80 ο Yamaha... Καλή ιδέα πάντως. Μπορώ να αφήσω το κρος στα 80 από τα ηχεία και να δοκιμάσω να κόψω το σαμπ στα 70. Λες;
Όχι θα χαλάσει το LFE.

Τι κρος εχει το σαπάκι;
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
κλιπαρανε το έρημο το umik μόνα τους....
Ποια έκδωση έχεις? Το 18db που έχω εγώ μου είπαν στα 112. Αλλά δεν ισχύει για όλο το φάσμα. Νομιζω είναι για το κάτω όριο. Μετράω 125db με spl meter στα 50 με 70 hz. Αλλα στα 20hz κλιπάρει στα 112db.
Το βγάζει και το rew με κόκκινα γράμματα.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Όχι θα χαλάσει το LFE.

Τι κρος εχει το σαπάκι;
60 μετά 80 μετά 100
Post automatically merged:

Ποιά 400? 300w δέχονται τα ηχεία, δεν έχει σημασία πόσα τούς ρίχνεις αλλά πόσα δέχονται. Συν ότι είναι 4ομ οπότε πάμε 150w και σε γωνιά δεν βγαίνει Άλεξ, το μόνο σωστό db μετρ είναι το αναλογικό τα ηλεκτρονικά κλέβουν, το έχω συγκρίνει αλλά και το έχω διάβαση.
Σχεδόν όλοι εδώ μέσα παίζουν πάνω από 120db οπότε και εσύ γιατί να μην παίξεις :lolsign:
Ακόμα και 150 βατ να βάλεις στο calculator στην απόσταση που ακουω βγάζει 111 db με δύο ηχεία. Σκέψου ότι έχω 5 και ένα σαμπ. Τα ηχεία είναι κομμένα στα 80 άρα δεν τραβάνε όλο το ζόρι και ο χώρος είναι 4.30*2.90*1.92. Μιλάμε για πραγματικά μικρό χώρο που σηκώνει εύκολα στάθμες. Βέβαια πραγματικά το umik κάνει κάτι λάθος, δεν παίζει να φτάνω τα 120, ακριβώς αυτό είπα και εγώ. Βασικά και τα 105 να φτάνω σε πραγματικές συνθήκες σε κορυφές δεν είναι καθόλου λίγο.
Post automatically merged:

Ποια έκδωση έχεις? Το 18db που έχω εγώ μου είπαν στα 112. Αλλά δεν ισχύει για όλο το φάσμα. Νομιζω είναι για το κάτω όριο. Μετράω 125db με spl meter στα 50 με 70 hz. Αλλα στα 20hz κλιπάρει στα 112db.
Το βγάζει και το rew με κόκκινα γράμματα.
Θα την δω την έκδοση μετά, πάντως δεν νομίζω ότι μετράει σωστά στις μεγάλες εντάσεις. 125 db είναι πάρα πολλά πραγματικά
 
Last edited:


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
60 μετά 80 μετά 100
Post automatically merged:


Ακόμα και 150 βατ να βάλεις στο calculator στην απόσταση που ακουω βγάζει 111 db με δύο ηχεία. Σκέψου ότι έχω 5 και ένα σαμπ. Τα ηχεία είναι κομμένα στα 80 άρα δεν τραβάνε όλο το ζόρι και ο χώρος είναι 4.30*2.90*1.92. Μιλάμε για πραγματικά μικρό χώρο που σηκώνει εύκολα στάθμες. Βέβαια πραγματικά το umik κάνει κάτι λάθος, δεν παίζει να φτάνω τα 120, ακριβώς αυτό είπα και εγώ. Βασικά και τα 105 να φτάνω σε πραγματικές συνθήκες σε κορυφές δεν είναι καθόλου λίγο.
Post automatically merged:


Θα την δω την έκδοση μετά, πάντως δεν νομίζω ότι μετράει σωστά στις μεγάλες εντάσεις. 125 db είναι πάρα πολλά πραγματικά
Μόνο τα sub με ανοιχτή πόρτα.
πιο πάνω κολλάει μόνο στους 20.
Το ίδιο και με pb13.

στα arendal μπορεί να μην υπάρχουν μετρήσεις αλλά στο pb υπάρχουν και σε open field βγάζει 110db@20hz
στα 2μ, οπότε με room gain σίγουρα πάει περισσότερο.

arendals.jpg pb13.jpg image.png
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top