Γίνεται, που γίνεται, ας γίνει σωστά

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
φλασια νο2
@Artemios εχει περαστει αποχετευση στα μπετα; συγκλονιστηκα χωρις πλακα. Το ειχα παντα απορια γιατι δεν γινεται εξαρχης και ερχεται μετα ο υδραυλικος με καροτιερα να καταστρεψει τη δουλεια του προηγουμενου για να περασει τα υδραυλικα και ειδικα την αποχετευση.
Όταν μετά την μελέτη στην πολεοδομία ακολουθεί μελέτη «εφαρμογής» , τότε ξέρεις τι θα κατασκευαστεί ΑΚΡΙΒΩΣ , με ακρίβεια εκατοστού. Και αυτό γίνεται με τα ηλεκτρολογικα, (φαίνονται κάτι χοντρά μαύρα σπιράλ , πίσω από το HC, με την ύδρευση, θέρμανση, ψύξη, αποχέτευση, αέριο κλπ μηχανολογικές εγκαταστάσεις. :wink:
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
Έτσι δεν μπορείς να ρίξεις το κόστος της οικοδομής ;
Δηλαδή αν υπήρχε και τυποποίηση στα ανοίγματα ....
Εμένα πάντως αυτή η τακτική μου φαίνεται φυσιολογικοτατη απορώ γιατί δεν την ακολουθούσαν αρκετοί κατασκευαστές
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Έτσι δεν μπορείς να ρίξεις το κόστος της οικοδομής ;
Δηλαδή αν υπήρχε και τυποποίηση στα ανοίγματα ....
Εμένα πάντως αυτή η τακτική μου φαίνεται φυσιολογικοτατη απορώ γιατί δεν την ακολουθούσαν αρκετοί κατασκευαστές
Απλά οι κατασκευαστές είτε απο άγνοια είτε από τσιγκουνιά δεν πληρώνουν την μελέτη ΑΥΤΗ και φυσικά ούτε την αντίστοιχη επίβλεψη για την εφαρμογή αυτής από τα αντίστοιχα συνεργεία.
Αποτέλεσμα, αφενός να γίνονται λάθη και κακοτεχνίες και αφετέρου να πληρώνουν, λίγα λίγα, τους εκάστοτε κυρμήτσους να σπάνε και να ρημάζουν αδιαφορώντας για την δουλειά των προηγούμενων. :errwhat:
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
Απλά οι κατασκευαστές είτε απο άγνοια είτε από τσιγκουνιά δεν πληρώνουν την μελέτη ΑΥΤΗ και φυσικά ούτε την αντίστοιχη επίβλεψη για την εφαρμογή αυτής από τα αντίστοιχα συνεργεία.
Αποτέλεσμα, αφενός να γίνονται λάθη και κακοτεχνίες και αφετέρου να πληρώνουν, λίγα λίγα, τους εκάστοτε κυρμήτσους να σπάνε και να ρημάζουν αδιαφορώντας για την δουλειά των προηγούμενων. :errwhat:
Είχα μια συζήτηση με μηχανικούς της οικοδομής για αυτό το θέμα , οι περισσότεροι πιστεύανε ότι αυτή η παραδοσιακή τακτική ήταν μια χαρά . Εγώ έψαχνα για τοιχο να χτυπήσω το κεφάλι μου.
Πάντως εσχάτως βλέπω κατασκευές στην περιοχή μου ασυνήθιστα υψηλών προδιαγραφών για το κόστος τους , θέλω να πιστεύω ότι γίνανε άνθρωποι.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Μια φτηνη λυση και αριστη λυση σε line array αλλα μη εντοιχιζομενα ειναι τα παρακατω.

Εδω ομως κατα πασα πιθανοτητα θα χρειαστεις σαμπ. Τουλαχιστον 2. Ομως επιμενω αφου ξεκινας απο την αρχη, ΕΝΤΟΙΧΙΖΟΜΕΝΑ.

Η πιο καλη λυση σε line array λεγεται ΖΑΠΑΝΤΗΣ. Για την ακριβεια ALEX ZAPANTIS.
Το μονο κακο ειναι οτι βρισκεται Αθηνα . Ουτε καν Τρινοβ εχει! Ωστοσο στην Μετρικ εχει μαυρη ζωνη! :D
Τι εννοείς με την 2η παράγραφο;
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Μπορεις να εντοιχισεις τα line array με καλυτερα αποτελεσματα.
Ωστοσο εδω ο κατασκευαστης εκανε μια ιδιαιτερη κατασκευη που οπως ισχυριζεται ανταποκρινεται με πολυ καλες αξιωσεις στο χωρο.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Μπορεις να εντοιχισεις τα line array με καλυτερα αποτελεσματα.
Ωστοσο εδω ο κατασκευαστης εκανε μια ιδιαιτερη κατασκευη που οπως ισχυριζεται ανταποκρινεται με πολυ καλες αξιωσεις στο χωρο.
Και του Ζαπ που λες;
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Δεν σε καταλαβαινω, αλλα υποθετω οτι θελεις να πεις τις ιδεες και σχεδια του Ζαπ για τα εντοιχισμενα Linw array. Και οντως ο Ζαπαντης εχει πολυ καλες προτασεις πανω σ αυτο.

Το εντοιχισμενο περα απο τα ηχητικα αποτελεσματα εχει κι αλλο ενα πλεονεκτημα (παντα κατα την προσωπικη μου αποψη). Θελω ν απολαμβανω ηχο και εικονα χωρις να βλεπω μηχανηματα. Απολυτως τιποτα. Να επενδυσεις στο χωρο και στην αισθητικη αυτου. Δεν χρειαζεται να κανεις επειδηξη στα λεφτα που εδωσες στα μηχανηματα. Αλλα να εχεις εναν ωραιο χωρο που οταν παιζει μουσικη να εχεις μια πολυ ομορφη ατμοσφαιρα. Το ιδιο φυσικα και οταν βλεπεις μια ταινια.

Φυσικα το εγχειρημα δεν ειναι οικονομικο. Αλλα τα ονειρα αν μη τι αλλω ειναι ...τζαμπα!
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Ως νηματοθετης να αναφέρω ότι έχουν ολοκληρωθεί κατά 80% οι οικοδομικές εργασίες (3 από τις 4 πλευρές του χώρου είναι μπετόν, ηχομονώσεις, γυψοσανίδες, πατάρι για υπερυψωμένο δάπεδο των πίσω θεατών, καλωδιώσεις - ισχυρών κ ασθενών ρευμάτων , ήχου κ δικτύων - ψύξης κ θέρμανσης, Φωτισμος κλπ).

Το home cinema είναι για 6 άτομα, 2 μπροστά και 4 πίσω (στο υπερυψωμένο πατάρι)

Το σύστημα που θα υλοποιηθεί είναι 9.8.6.

Τα μηχανήματα έχουν αγοραστεί κ παραδοθεί, αλλά προφανώς ακόμα δεν έχουν τοποθετηθεί.

Όλα τα ηχεία είναι ενεργά και παίζουν με κορυφαίο προενισχυτή.
Τα 8 σαμπ με τα 16 woofers είναι dual oppose.
Η οθόνη είναι σταθερή, ηχοπερατή (ανακλινόμενη)και κρύβει μόνο την μπροστινή τριάδα και τα 2 από τα 8 σαμπς. Όλα τα άλλα είναι εμφανή.
Projector και επεξεργαστής εικόνας για κορυφαίο αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
1.215
Reaction score
2.024
Μέγεθος χώρου;
Φαντάζομαι τεράστιο αλλά να, είπα να ρωτήσω.
Εγώ πάω για 3 ύψος, 4.8 πλάτος και 7 μήκος.
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Μέγεθος χώρου;
Φαντάζομαι τεράστιο αλλά να, είπα να ρωτήσω.
Εγώ πάω για 3 ύψος, 4.8 πλάτος και 7 μήκος.
διαστάσεις από τοιχωματικα όρια 7,27/4,61/2,82
τελικες καθαρές διαστάσεις 7,10/4,42/max2,62-min2,35
καθαρή επιφάνεια 31,38 τμ, καθαρός όγκος 80 κμ
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Ως νηματοθετης να αναφέρω ότι έχουν ολοκληρωθεί κατά 80% οι οικοδομικές εργασίες (3 από τις 4 πλευρές του χώρου είναι μπετόν, ηχομονώσεις, γυψοσανίδες, πατάρι για υπερυψωμένο δάπεδο των πίσω θεατών, καλωδιώσεις - ισχυρών κ ασθενών ρευμάτων , ήχου κ δικτύων - ψύξης κ θέρμανσης, Φωτισμος κλπ).

Το home cinema είναι για 6 άτομα, 2 μπροστά και 4 πίσω (στο υπερυψωμένο κεκλιμένο πατάρι)

Το σύστημα που θα υλοποιηθεί είναι 9.8.6.

Τα μηχανήματα έχουν αγοραστεί κ παραδοθεί, αλλά προφανώς ακόμα δεν έχουν τοποθετηθεί.

Όλα τα ηχεία είναι ενεργά και παίζουν με κορυφαίο προενισχυτή.
Τα 8 σαμπ με τα 16 woofers είναι dual oppose.
Η οθόνη είναι σταθερή, ηχοπερατή (ανακλινόμενη)και κρύβει μόνο την μπροστινή τριάδα και τα 2 από τα 8 σαμπς. Όλα τα άλλα είναι εμφανή.
Projector και επεξεργαστής εικόνας για κορυφαίο αποτέλεσμα.
επανερχομαστε. :party:

το σύστημα τοποθετήθηκε , 9.4.6.
ΟΛΑ, πολύ σκούρο γκρι (στο χρώμα των Neumann), σχεδόν μαύρα, πλην δαπέδου κ πολυθρόνων.

Θεατές 2+4
Διαστάσεις χώρου #151, κεκλιμένη οροφή κ δάπεδο παταριού.

Όλα ενεργά
Neumann. KH420. LRC
Neumann. KH310 υπόλοιποι 6 δορυφόροι σε επιτοίχιες κινητές βάσεις.
Neumann. ΚΗ120 atmos (μετακινούμενα σε ράγα)
Βάσεις ηχείων/προτζεκτορα by Μελίδης

2 sub dual opposed (στον πίσω τοίχο), 12” (4τμχ γουφερ) πρόβλεψη για άλλα 2 όμοια sub
2 sub dual opposed (κάτω απο τα LR), 18” (8τμχ γουφερ)
Όλα τα subs με Hypex FusionAmp FA502

PrePro Trinnov Altitude 20ch

ηχοπερατη οθόνη σταθερή 120” (ανακλινόμενη), με δυνατότητα για 140”. σε custom πλαίσιο, masking μαύρο βελούδο.

custom έπιπλο μηχανημάτων

προβολέας JVC N5B (μετακινούμενους σε ράγα).
Lumagen pro4242


Εκκρεμεί το καλιμπραρισμα ήχου κ εικόνας.
 






alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Μακάρι να ήταν για μένα :cry:
Είναι για πελάτη μου, που του έκανα το σπίτι και τον έβαλα στο χόμπι.
Ε τότε ο πελάτης να γίνει φίλος πάραυτα! :biggrin:

Καιιιιιι........

Να τα χαρείτε όσο επιθυμείτε, και ακόμα παραπάνω :biggrin:
 

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Ο @Artemios με τα λόγια χτίζει ανώγεια και κατώγεια (κυριολεκτικά,χα χα!) :biggrin: :biggrin:
Θέλουμε έστω μία ενδεικτική φωτό, αλλιώς όλα τα παραπάνω δεν υπήρξαν ποτέ :tongue:! Ελπίζω ν΄αφήσει ο ευτυχής ιδιοκτήτης, είναι για καλό σκοπό.

Congrats για το project και την υλοποίηση, ακούγεται και σίγουρα είναι απαιτητικότατη σχεδίαση και εφαρμογή.
Είμαι σίγουρος οτι το αποτέλεσμα θα δικαιώσει :party:!

:thumbsup::thumbsup::thumbsup:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.087
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top