Μου τον μετρησε και μενα.....στο τελος σχεδον μου τον ισιωσε !

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Έχω παλιότερη έκδοση REW, δε νομίζω ότι μπορεί να εμφανίσει GD πάνω στο σπεκτρο. Βάζω το γράφημα από το tab GD.

Η μέση τιμή (-12.5ms) δεν είναι καθόλου κακή, αλλά προφανώς έχει θέματα στην προβληματική ζώνη.

Αλήθεια τα ηχεία του παίδαρου, που συντονίζουν;

Screenshot 2022-05-04 at 10.08.50 PM.png
 
Last edited:

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Διότι στις ενδεδειγμένες καμπύλες-στόχους αυτή η ζώνη αντιστοιχεί σε επίπεδο ΄΄αναφοράς΄΄ 0 dB ως προς τις ανώτερες και κατώτερες οκτάβες.
SAYS WHO ?
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Καμία βιβλιογραφία τίποτα?
Δεν χρειάζομαι ν'ανατρέχω σε pdf για το παραμικρό,ιδίως για δεδομένα που έχουν παρουσιαστεί αρκετές φορές...Το πρώτο μισό της τέταρτης οκτάβας αποτελεί ζώνη καμπής για την τονική συμπεριφορά που εισπράττει ο ακροατής από δεδομένο ηχειακό σύστημα.Στις ανώτερες αυτής οκτάβες πρέπει να υπάρχει προοδευτικά αυξανόμενη κατηφορική κλίση στις δε κατώτερες ανηφορική.

Ιδού ενδεικτικές λήψεις του Fyne F502 υπό μη ανηχοϊκές συνθήκες σε απόσταση 1 μέτρου.Κόκκινη καμπύλη on-axis και μαύρη 30 μοίρες off-axis.Παρατηρούμε ότι υπό τις συγκεκριμένες συνθήκες και χωροταξία για το ηχείο (ένα κανάλι) η τονική συμπεριφορά έχει λιγότερο έντονο πριμάτο χαρακτήρα σε σύγκριση με τη διευθέτηση στο χώρο του Βλάση.
1651696388626.png
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Δεν χρειάζομαι ν'ανατρέχω σε pdf για το παραμικρό,ιδίως για δεδομένα που έχουν παρουσιαστεί αρκετές φορές...Το πρώτο μισό της τέταρτης οκτάβας αποτελεί ζώνη καμπής για την τονική συμπεριφορά που εισπράττει ο ακροατής από δεδομένο ηχειακό σύστημα.Στις ανώτερες αυτής οκτάβες πρέπει να υπάρχει προοδευτικά αυξανόμενη κατηφορική κλίση στις δε κατώτερες ανηφορική.

Ιδού ενδεικτικές λήψεις του Fyne F502 υπό μη ανηχοϊκές συνθήκες σε απόσταση 1 μέτρου.Κόκκινη καμπύλη on-axis και μαύρη 30 μοίρες off-axis.Παρατηρούμε ότι υπό τις συγκεκριμένες συνθήκες και χωροταξία για το ηχείο (ένα κανάλι) η τονική συμπεριφορά έχει λιγότερο έντονο πριμάτο χαρακτήρα σε σύγκριση με τη διευθέτηση στο χώρο του Βλάση.
View attachment 250161
Βέβαια ,αφού η δεύτερη είναι 30 μοίρες εκτός κατηφορική είναι. Τι θα ήταν δλδ?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Βέβαια ,αφού η δεύτερη είναι 30 μοίρες εκτός κατηφορική είναι. Το θα ήταν δλδ?
Πρώτον,πρόσεχε ότι και η on-axis στο παράδειγμα έχει μικρότερη έμφαση σε ανώτερες μεσαίες και μεσοχαμηλές σε σύγκριση με τη λήψη από το χώρο του Βλάση.Εδώ κιόλας τίθεται ερώτημα για την κατανομή των RT στο δικό του χώρο...

Δεύτερον,όπως έχει αναλυθεί διεξοδικώς η αντιλαμβανόμενη τονική συμπεριφορά υπό τις συνήθεις οικιακές συνθήκες εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό ακριβώς από την...off-axis απόκριση.
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Πισω λοιπον απο το μαυρο τραπεζακι καθομαι και η αποσταση απο τα ηχεια ειναι 2.5 μετρα και το ανοιγμα αυτων 2 μετρα και 1 μετρο απο τον πισω τοιχο .
Κάτσε να πω εγώ τη σαχλαμάρα μου που θα πηδήξουν όλοι, (αλλά εσυ θα αναθαρρήσεις) εκτός απο @Bhutia , που έχω μια ελπίδα τουλάχιστον να προσπαθήσει να το αναλύσει σοβαρά και να προσπαθήσει να το δικαιολογήσει - εξηγήσει τεχνικά.

Απο την εμπειρία μου, ίδιως σε χώρο σαν αυτόν τον παραλληλόγραμμο που βλέπω να έχεις εσύ, προτιμώ την αναλογία που έχεις ισοσκελούς τριγώνου αντί του "ορθού" ισοπλεύρου. Βέβαια όχι και 2.50 μέτρα αλλά 2.40 μέτρα καλύτερα. 2 μεταξύ των ηχείων και 2.4 η απόσταση απο τα ηχεία στα αυτιά σου. Αναλογία δηλαδή 0.83 ισοσκελούς, πάντα κατέληγα σε τέτοιο στύλ δωμάτιο (με τα αυτάκια μου). Εαν π.χ. είχες και απόσταση μεταξύ ηχείων 2.4 μέτρα τότε πάλι θα κατέληγα σε 2.90 μετρα ηχείων απο τα αυτιά.
 
Last edited:

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Δεν χρειάζομαι ν'ανατρέχω σε pdf για το παραμικρό,ιδίως για δεδομένα που έχουν παρουσιαστεί αρκετές φορές...Το πρώτο μισό της τέταρτης οκτάβας αποτελεί ζώνη καμπής για την τονική συμπεριφορά που εισπράττει ο ακροατής από δεδομένο ηχειακό σύστημα.Στις ανώτερες αυτής οκτάβες πρέπει να υπάρχει προοδευτικά αυξανόμενη κατηφορική κλίση στις δε κατώτερες ανηφορική.

Ιδού ενδεικτικές λήψεις του Fyne F502 υπό μη ανηχοϊκές συνθήκες σε απόσταση 1 μέτρου.Κόκκινη καμπύλη on-axis και μαύρη 30 μοίρες off-axis.Παρατηρούμε ότι υπό τις συγκεκριμένες συνθήκες και χωροταξία για το ηχείο (ένα κανάλι) η τονική συμπεριφορά έχει λιγότερο έντονο πριμάτο χαρακτήρα σε σύγκριση με τη διευθέτηση στο χώρο του Βλάση.
View attachment 250161
Aγοραρε εχω τα 502 SP ηχεια που μπορει να μοιαζουν στην απεξω αλλα εχουν της μοναδες της σειρας 700 με διαφορετικο κρος και υλικα ,αλλη εσωτερικη καλωδιωση ,μεταλλικο bass reflex με την ονομασια TACTRIX και διπλασια τιμη οποτε σιγουρα και διαφορετικες μετρησεις..
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Κάτσε να πω εγώ τη σαχλαμάρα μου που θα πηδήξουν όλοι, (αλλά εσυ θα αναθαρρήσεις) εκτός απο @Bhutia , που έχω μια ελπίδα τουλάχιστον να προσπαθήσει να το αναλύσει σοβαρά και να προσπαθήσει να το δικαιολογήσει - εξηγήσει τεχνικά.

Απο την εμπειρία μου, ίδιως σε χώρο σαν αυτόν τον παραλληλόγραμμο που βλέπω να έχεις εσύ, προτιμώ την αναλογία που έχεις ισοσκελούς τριγώνου αντί του "ορθού" ισοπλεύρου. Βέβαια όχι και 2.50 μέτρα αλλά 2.40 μέτρα καλύτερα. 2 μεταξύ των ηχείων και 2.4 η απόσταση απο τα ηχεία στα αυτιά σου. Αναλογία δηλαδή 0.83 ισοσκελούς, πάντα κατέληγα σε τέτοιο στύλ δωμάτιο (με τα αυτάκια μου). Εαν π.χ. είχες και απόσταση μεταξύ ηχείων 2.4 μέτρα τότε πάλι θα κατέληγα σε 2.90 μετρα ηχείων απο τα αυτιά.
Ρε αγορι πρεπει να κοψω τον τριθεσιο καναπε και να τον κανω διθεσιο και τον πληρωσα ακριβα τον πουστ@ρα για να παω ποιο μπροστα....τι αλλο να κανω ο καψερος το RT μου μεσα?:p:p:p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.099
Reaction score
124.654
Τες πα, στο φίλο μου τον Βλάση , είναι βεβαίως σαφές πως ο νταποστ αύξησε την απόλαυση, με το μαγικό του άγγιγμα στην μετρικ.

Σε κάποια φάση, όταν θα προμηθευτεί ο Βλάσης επιπρόσθετα βαθυφωνα, θα επιτευχθεί αυξημένη ενέργεια στο φάσμα 55 έως 100 κύκλων, όπου αυτή θα είναι πραγματικά χρήσιμη.

Από όλα τα γραφήματα που είδαμε, διακρίνεται μια σχετική αδυναμία ισορροπημένης ενέργειας εκεί, πράγμα που βεβαίως διέκρινε εύστοχα ο μπουτχιας εξαρχής.

Σλοου δι εγκς.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Sorry που επαναλαμβάνω τα βασικά
Φιλε με ενημερωσαν οτι αυτος εχει ρηξη εσω ακουστικου πορου και δεν πιανεται οτι λεει γιατι ακουει μονοπατα....αστν αυτον....
Τες πα, στο φίλο μου τον Βλάση , είναι βεβαίως σαφές πως ο νταποστ αύξησε την απόλαυση, με το μαγικό του άγγιγμα στην μετρικ.

Σε κάποια φάση, όταν θα προμηθευτεί ο Βλάσης επιπρόσθετα βαθυφωνα, θα επιτευχθεί αυξημένη ενέργεια στο φάσμα 55 έως 100 κύκλων, όπου αυτή θα είναι πραγματικά χρήσιμη.

Από όλα τα γραφήματα που είδαμε, διακρίνεται μια σχετική αδυναμία ισορροπημένης ενέργειας εκεί, πράγμα που βεβαίως διέκρινε εύστοχα ο μπουτχιας εξαρχής.

Σλοου δι εγκς.
Εμ......και εγω γιαυτα τα αυγα λεω ρε φιλε αλλα ποιος μακουει????:p:focus::):)
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Τες πα, στο φίλο μου τον Βλάση , είναι βεβαίως σαφές πως ο νταποστ αύξησε την απόλαυση, με το μαγικό του άγγιγμα στην μετρικ.

Σε κάποια φάση, όταν θα προμηθευτεί ο Βλάσης επιπρόσθετα βαθυφωνα, θα επιτευχθεί αυξημένη ενέργεια στο φάσμα 55 έως 100 κύκλων, όπου αυτή θα είναι πραγματικά χρήσιμη.

Από όλα τα γραφήματα που είδαμε, διακρίνεται μια σχετική αδυναμία ισορροπημένης ενέργειας εκεί, πράγμα που βεβαίως διέκρινε εύστοχα ο μπουτχιας εξαρχής.

Σλοου δι εγκς.
Τι είναι το "Σλοου δι εγκς" ? :D μήπως Σοου δι εγκς ?

Α, ενταξει τώρα το έπιασα χα χα. Σιγά τα αυγά. χα χα
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
IMG_20220505_010658.jpg
IMG_20220505_010634.jpg

Που να πάει καναπές λεμεεεε,πως να τον κοψω και που να βαλλω το αλλο το υποβαθυφωνο βρε Εαρρρρρρρ?????
IMG_20220505_010658.jpg
IMG_20220505_010634.jpg

Που να πάει καναπές λεμεεεε,πως να τον κοψω και που να βαλλω το αλλο το υποβαθυφωνο βρε Εαρρρρρρρ?????
Τα κλικς μολις τωρα ...ποιο live δεν γινεται...
Λεω να μου κανω report αποψε η μαλλον σε λιγο γιατι σας προβληματιζω και δεν το θελω......ειστε φιλοι μου και στεναχωριεστε με τα εργαλεια μου....ασε που σας αφηνω αυπνους.....ταχιστα παω να μου κανω....ΖΙΖΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΚΚΚΚΚΚΚΚΚ ριξε μου καρτα ρε φιλεεε..
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
View attachment 250166 View attachment 250167
Που να πάει καναπές λεμεεεε,πως να τον κοψω και που να βαλλω το αλλο το υποβαθυφωνο βρε Εαρρρρρρρ?????


Τα κλικς μολις τωρα ...ποιο live δεν γινεται...
Λεω να μου κανω report αποψε η μαλλον σε λιγο γιατι σας προβληματιζω και δεν το θελω......ειστε φιλοι μου και στεναχωριεστε με τα εργαλεια μου....ασε που σας αφηνω αυπνους.....ταχιστα παω να μου κανω....ΖΙΖΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΚΚΚΚΚΚΚΚΚ ριξε μου καρτα ρε φιλεεε..
Τα ηχεία έστω λίγο πιο μπροστά δε πάνε ? έστω 10 εκατοστά ? μπορεί βεβαια να γίνουν χειρότερα τα πράγματα γιατί δεξιά έχεις αυτην την βρωμοκολώνα. Ωραίο ταβάνι. Το δοκάρι εντωμεταξύ κάτι (κακό ή καλό) κάνει.

Έτσι την πάτησα και εγω με τον διθέσιο μου και έπεσα εξω 20 εκατοστά απο το ορθό ισόπλυερο. :)
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Τα ηχεία έστω λίγο πιο μπροστά δε πάνε ? έστω 10 εκατοστά ? μπορεί βεβαια να γίνουν χειρότερα τα πράγματα γιατί δεξιά έχεις αυτην την βρωμοκολώνα. Ωραίο ταβάνι. Το δοκάρι εντωμεταξύ κάτι (κακό ή καλό) κάνει.
Ναι αυτο μπορω να το κανω και να τα φερω λιγο ποιο μπροστα....δεν πρεπει ομως να ξαναμετρησουμε ?

IMG_20220505_012102.jpg

Κοίτα και τη βρωμοκολωνα εκεί στην ακρη που ειναι 40 πόντοι έξω...άντε τώρα να φέρεις την ιδανική τονική ισορροπία με εαυτήν εκεί στα δεξιά ...τσουνες μπλε δηλαδή...και μετά ο Τoole λέει τα δικά του ...
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Κάτσε να πω εγώ τη σαχλαμάρα μου που θα πηδήξουν όλοι, (αλλά εσυ θα αναθαρρήσεις) εκτός απο @Bhutia , που έχω μια ελπίδα τουλάχιστον να προσπαθήσει να το αναλύσει σοβαρά και να προσπαθήσει να το δικαιολογήσει - εξηγήσει τεχνικά.

Απο την εμπειρία μου, ίδιως σε χώρο σαν αυτόν τον παραλληλόγραμμο που βλέπω να έχεις εσύ, προτιμώ την αναλογία που έχεις ισοσκελούς τριγώνου αντί του "ορθού" ισοπλεύρου. Βέβαια όχι και 2.50 μέτρα αλλά 2.40 μέτρα καλύτερα. 2 μεταξύ των ηχείων και 2.4 η απόσταση απο τα ηχεία στα αυτιά σου. Αναλογία δηλαδή 0.83 ισοσκελούς, πάντα κατέληγα σε τέτοιο στύλ δωμάτιο (με τα αυτάκια μου). Εαν π.χ. είχες και απόσταση μεταξύ ηχείων 2.4 μέτρα τότε πάλι θα κατέληγα σε 2.90 μετρα ηχείων απο τα αυτιά.
Ζω άνετα και με ισοσκελές στερεοφωνικό τρίγωνο,αρκεί η κεντρική θέση ακρόασης να είναι ευνοϊκή ως προς φαινόμενα boundaries και συνιστώσες ιδιορρυθμών.
Δλδ εσύ ακούς off axis?
Φυσικά! Τι λέμε τόσον καιρό για crossfired καταστάσεις...Ακόμα όμως και χωρίς crossfired επί του MLP,πάλι off-axis ακούω τον περισσότερο χρόνο και σε τρίγωνο...σκαληνό.:biggrin:
Aγοραρε εχω τα 502 SP ηχεια που μπορει να μοιαζουν στην απεξω αλλα εχουν της μοναδες της σειρας 700 με διαφορετικο κρος και υλικα ,αλλη εσωτερικη καλωδιωση ,μεταλλικο bass reflex με την ονομασια TACTRIX και διπλασια τιμη οποτε σιγουρα και διαφορετικες μετρησεις..
Fyne F502 SP
1651702454550.png

1651702469289.png

Sorry που επαναλαμβάνω τα βασικά
Αρκεί το group delay ν'αφορούσε την εγγενή ηλεκτρομηχανική συμπεριφορά στο ίδιο το ηχειακό σύστημα και να μην αφορά πλημμελή ρύθμιση delays στη ζώνη κρος κατά την ενσωμάτωση sub ή εμπλοκή ηχειακών συντονισμών με ιδιορρυθμούς χώρου.

Sorry και από τη δική μου πλευρά που συμπληρώνω τα βασικά...:wink:
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ναι αυτο μπορω να το κανω και να τα φερω λιγο ποιο μπροστα....δεν πρεπει ομως να ξαναμετρησουμε ?
Ναι μωρέ αφου είσαι ΟΚ τώρα.... να έτσι λέμε.. Enjoy.
Ζω άνετα και με ισοσκελές στερεοφωνικό τρίγωνο,αρκεί η κεντρική θέση ακρόασης να είναι ευνοϊκή ως προς φαινόμενα boundaries και συνιστώσες ιδιορρυθμών.

Φυσικά! Τι λέμε τόσον καιρό για crossfired καταστάσεις...Ακόμα όμως και χωρίς crossfired επί του MLP,πάλι off-axis ακούω τον περισσότερο χρόνο και σε τρίγωνο...σκαληνό.:biggrin:

Fyne F502 SP
View attachment 250169
View attachment 250170

Αρκεί το group delay ν'αφορούσε την εγγενή ηλεκτρομηχανική συμπεριφορά στο ίδιο το ηχειακό σύστημα και να μην αφορά πλημμελή ρύθμιση delays στη ζώνη κρος κατά την ενσωμάτωση sub ή εμπλοκή ηχειακών συντονισμών με ιδιορρυθμούς χώρου.

Sorry και από τη δική μου πλευρά που συμπληρώνω τα βασικά...:wink:
Να αυτό το ηχείο είναι πιο κοντά στο δωμάτιο του Βλάση. Είχες άδικο χα. (ένα χα :D )
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.069
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top