Mac VS PC (για να περνάει η ώρα)

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Λέτε στην Ελλάδα να έχουμε τεχνική υποστήριξη στα πανεπιστήμια για τους φοιτητές; Ούτε για τους καθηγητές δεν έχουμε καλά-καλά...
Μα τί σχέση έχουν αυτά τα δύο! Το αγγλικό πανεπιστήμιο είναι πανεπιστήμιο. Το ελληνικό πανεπιστήμιο δεν είναι πανεπιστήμιο. Αλλά εντάξει, ας μην ξεφύγουμε από το θέμα.
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Θες ταχύτητα σε μικρή επιχείρηση; Πας σε Mac.
Αν ταχύτητα σημαίνει σουίτες γραφείου και γραφικά, ΟΚ. Αλλά το μεγάλο μέλημα στις μικρές επιχειρήσεις είναι αποθήκη-τιμολόγια. Και εκεί σόφτγουερ για Mac δεν βρίσκεις.
 


D

Deleted member 35

Guest
Αν ταχύτητα σημαίνει σουίτες γραφείου και γραφικά, ΟΚ. Αλλά το μεγάλο μέλημα στις μικρές επιχειρήσεις είναι αποθήκη-τιμολόγια. Και εκεί σόφτγουερ για Mac δεν βρίσκεις.
Χαίρω πολύ Χαιρόπουλος. Άντε να το εξηγήσεις σε κάποιους αυτό. Ο κώδικας που είναι εκεί έξω για τα windows είναι απείρως πιο πολύς. Δεν μπορείς από τη μια μέρα στην άλλη να πεις πάμε να φύγουμε.

Ξέρετε πόσα πληρώνουν οι τράπεζες για προγραμματιστές Cobol; Διαστημικά πόσα. Ο λόγος είναι πως υπάρχει τόσος κώδικας εκεί έξω αλλά επειδή η γλώσσα είναι σχεδόν νεκρή δεν υπάρχουν νέοι προγραμματιστές. Οπότε οι παλιοί είναι περιζήτητοι. Και δεν είναι καθόλου εύκολο να πεις ότι φεύγω από τα IBM mainframes για να πάω σε Intel server. Όταν είσαι η HSBC και η Deutsche bank με εκατομμύρια πελάτες σε όλο τον κόσμο κάθε αλλαγή κοστίζει εκατομμύρια και το κάθε λάθος δισεκατομμύρια.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
... στα τραπεζικα υπαρχουν καμποσοι ακομα λογοι που ειναι "απαρχαιωμενα", αλλα ειναι επαγγελματικα μυστικα. 🐒
 

Μηνύματα
2.523
Reaction score
7.337
Παιδιά δεν έχετε καταλάβει κάτι. Γουστάρουμε φουλ που δεν είναι αναβαθμίσιμα τα λαπτοπς μας.
Αν μπορούσες να αλλάξεις ram, δίσκο, μπαταρία το λαπτοπ δεν θα ήταν το κόσμημα που είναι τώρα.
Θα ήταν ένα γουρούνι βαρύ και άσχημο που κάνει φασαρία και βράζει με λίγο βαριά χρήση.

Όμως αντιθέτως είναι λεπτό και ελαφρύ και μερικές φορές δεν έχει καν ανεμιστήρα (Macbook Air).
Δεν πήραμε macbook για να κάνουμε τους τεχνικούς στα γεράματα μας.
Το πήραμε για να κάνουμε τη δουλειά μας σωστά χωρίς προβλήματα.
Και πράγματι στα 10 χρόνια που ψωνίζω macbooks μια φορά πήγα σε ένα i-repair για να αλλάξω μπαταρία.
Πλήρωσα τη μπαταρία και 20€ εργατικά. Big deal...

Φυσικά το 2013 που αγόρασα το συγκεκριμένο Macbook Pro προνόησα και το φόρτωσα με 16GB RAM οπότε χέστηκα που δεν αλλάζει η μνήμη. Γιατί μέχρι να φτάσουμε στο σημείο να χρειαστώ 32GB RAM θα έχει παλιώσει και η CPU οπότε μια η άλλη.

α! και όσο για το software που λέτε, ακόμη και τα λογιστικά προγράμματα πλέον τρέχουν ως web software στο cloud. Κάποια έχουν μείνει στην εποχή των windows ακόμη, σωστά. Ε τους γυρίζουμε την πλάτη και επιλέγουμε τους ποιο σύγχρονους ανταγωνιστές τους.

Δεν έχουν πρόβλημα τα Mac, το πρόβλημα είναι που σκέφτεστε με όρους windows (ακόμη).

Screenshot 2023-03-22 at 11.50.20 AM.png
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
βάζεις μνήμη ή δίσκο σε σημερινό Mac Mini ;
Στο Μ2; Όχι. Στο Μ1 ναι. Υπάρχει όμως ένα αλλά. Για ποιο λόγο παίρνεις το Mac Mini. Για απλή χρήση, browsing, emails, Netflix, YouTube το βασικό μοντέλο φτάνει και περισσεύει. Αν το πάρεις με 16GB RAM ακόμα καλύτερα. Αν είναι και με 512SSD για τις παραπάνω χρήσεις έχεις μηχάνημα για μια δεκαετία. Αν δεν σου φτάνει ο χώρος βάζεις έναν NVME M2 1TB σε ένα Thunderbold 3/4 encloser και είσαι κάτι παραπάνω από super. Aν έχεις το βασικό μοντέλο με τον 250SSD o παραπάνω external NVME M2 SSD θα σου λύσει τα χέρια. Για τις εργασίες που αναφέρθηκαν πριν μπορεί να γίνει και ο βασικός δίσκος του Mac Mini. Να μπουτάρεις από εκεί. Δεν θα δεις καμία διαφορά, μετρημένα αυτά. Αν το φορτώσεις με processes γονάτισε. Γύρνα στον internal.

Αν τώρα τον πήρες για δουλειά αλλάζει πολύ. Για τι δουλειά; Για ήχο; Για μοντάζ; Για Pro Tools; Για εικόνα; Για κάτι άλλο; Για κάθε δουλειά μπορεί να λάβει και το ανάλογο expansion. Περισσότερες θύρες, μέχρι 16ΤΒ ΝVME SSD, external cards, GPUs, περισσότερα monitors κ.α. To μόνο που χρειάζεται στην αγορά του είναι μνήμη. Εκεί με κλειστά μάτια αγοράζεις 32GB και κοιμάσαι σαν πουλάκι.

Εγώ δεν παίζω παιχνίδια και το μηχάνημα έχει μόνο ότι χρειάζεται. Όλα τα media files, φωτογραφίες, μουσικές, renders κλπ είναι σε εξωτερικό δίσκο και τα προγράμματα είναι σεταρισμένα και ξέρουν πώς όλα τα files τους είναι εκεί. Ο βασικός δίσκος δεν έχει μεγάλο φόρτο εργασίας. Έτσι δουλεύω σχεδόν 30 χρόνια. Έτσι δουλεύουν όλα τα Studios. έτσι έμαθα και το βρίσκω εξαιρετικό. Κανείς δεν φορτώνει ή στέλνει internal στα Studios. Ποτέ.
 

Μηνύματα
18.933
Reaction score
13.306
Εγώ δεν βλέπω κανένα πρόβλημα πάντως, για ποιο λόγο εξάλλου; Όσοι χρησιμοποιούν Mac καλά κάνουν, και μια χαρά είναι αφού τους εξυπηρετεί και τους αρέσει. Το ίδιο ισχύει και για όσους χρησιμοποιούν PC (δεν λέω Windows, κάποιοι μπορεί να χρησιμοποιούν και Linux). Τι είναι αυτό το πράγμα, σώνει και καλά να βγάζουμε προβληματική την αντίθετη επιλογή...
 

D

Deleted member 35

Guest
Μα και εμείς γουστάρουμε που η αναβάθμιση κοστίζει τα μισά από όσο πληρώνετε εσείς και την κάνουμε όταν θέλουμε. Ποιο το πρόβλημα τότε; Γιατί ντε και καλά εμείς δεν κάνουμε καλά τη δουλειά μας;

Στο προηγούμενο μηχάνημα που είχα άλλαξα 2 κάρτες γραφικών, έβαλα μνήμη και 3 δίσκους συστήματος εκ των οποίων ο ένας SSD. Με έβγαλε 10 χρόνια χωρίς να κάνει κιχ. Έκλεινε μόνο όταν έπεφτε το ρεύμα. Δεν χρειάστηκε να τον κατσαβιδιασω ΠΟΤΕ.

Τι συζητάμε λοιπόν; Ο κάθε ένας όπως βολεύεται. Αλλά όχι ότι είμαστε οι έξυπνοι της παρέας επειδή έχουμε το Χ μηχάνημα και ο άλλος το Ψ.

Ορισμένοι μου θυμίζετε κάτι τρεντουλες πριν 10 χρόνια που τα δεδομένα ήταν πανάκριβα και είχαν iphone με καρτοκινητο. Την ίδια στιγμή εμείς που είχαμε δεδομένα γιατί γνωρίζαμε τι αγοράζαμε δε ζητιανευαμε wifi και απολαμβάναμε την πλήρη εμπειρία σε κάθε σημείο της βόλτας μας.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Στο Μ2; Όχι. Στο Μ1 ναι. Υπάρχει όμως ένα αλλά. Για ποιο λόγο παίρνεις το Mac Mini. Για απλή χρήση, browsing, emails, Netflix, YouTube το βασικό μοντέλο φτάνει και περισσεύει. Αν το πάρεις με 16GB RAM ακόμα καλύτερα. Αν είναι και με 512SSD για τις παραπάνω χρήσεις έχεις μηχάνημα για μια δεκαετία. Αν δεν σου φτάνει ο χώρος βάζεις έναν NVME M2 1TB σε ένα Thunderbold 3/4 encloser και είσαι κάτι παραπάνω από super. Aν έχεις το βασικό μοντέλο με τον 250SSD o παραπάνω external NVME M2 SSD θα σου λύσει τα χέρια. Για τις εργασίες που αναφέρθηκαν πριν μπορεί να γίνει και ο βασικός δίσκος του Mac Mini. Να μπουτάρεις από εκεί. Δεν θα δεις καμία διαφορά, μετρημένα αυτά. Αν το φορτώσεις με processes γονάτισε. Γύρνα στον internal.

Αν τώρα τον πήρες για δουλειά αλλάζει πολύ. Για τι δουλειά; Για ήχο; Για μοντάζ; Για Pro Tools; Για εικόνα; Για κάτι άλλο; Για κάθε δουλειά μπορεί να λάβει και το ανάλογο expansion. Περισσότερες θύρες, μέχρι 16ΤΒ ΝVME SSD, external cards, GPUs, περισσότερα monitors κ.α. To μόνο που χρειάζεται στην αγορά του είναι μνήμη. Εκεί με κλειστά μάτια αγοράζεις 32GB και κοιμάσαι σαν πουλάκι.

Εγώ δεν παίζω παιχνίδια και το μηχάνημα έχει μόνο ότι χρειάζεται. Όλα τα media files, φωτογραφίες, μουσικές, renders κλπ είναι σε εξωτερικό δίσκο και τα προγράμματα είναι σεταρισμένα και ξέρουν πώς όλα τα files τους είναι εκεί. Ο βασικός δίσκος δεν έχει μεγάλο φόρτο εργασίας. Έτσι δουλεύω σχεδόν 30 χρόνια. Έτσι δουλεύουν όλα τα Studios. έτσι έμαθα και το βρίσκω εξαιρετικό. Κανείς δεν φορτώνει ή στέλνει internal στα Studios. Ποτέ.
στα studios και σε πολλές άλλες δουλειές δεν αποθηκεύεις τέτοια (μεγάλα) αρχεία τοπικά γιατί υπάρχουν σε servers,
συνήθως δεν χωράνε τοπικά και πρέπει να έχουν πρόσβαση διάφοροι, τι συζητάμε τώρα δεν καταλαβαίνω

έγραψες ότι αλλάζεις μνήμη και δίσκο στα MAC, αν εννοούσες να βάλεις εξωτερικό δίσκο, τι να πω;
χρειάζεται και αυτό συζήτηση;
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Παιδιά δεν έχετε καταλάβει κάτι. Γουστάρουμε φουλ που δεν είναι αναβαθμίσιμα τα λαπτοπς μας.
Αν μπορούσες να αλλάξεις ram, δίσκο, μπαταρία το λαπτοπ δεν θα ήταν το κόσμημα που είναι τώρα.
Θα ήταν ένα γουρούνι βαρύ και άσχημο που κάνει φασαρία και βράζει με λίγο βαριά χρήση.
Καλά, προφανώς το παραπάνω δεν ισχύει. Υπάρχουν όμορφα και λειτουργικά PC laptops με εναλλάξιμο εξοπλισμό.
Και μια και έχει πολυαναφερθεί η Dell στο θέμα, ορίστε ένα νέο πρότυπο μνήμης που γεννήθηκε στη Dell και πιθανότατα θα γίνει JEDEC standard, που επιτρέπει μεγαλύτερες ταχύτητες και λεπτότερους φορητούς:
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Παιδιά δεν έχετε καταλάβει κάτι. Γουστάρουμε φουλ που δεν είναι αναβαθμίσιμα τα λαπτοπς μας.
Αν μπορούσες να αλλάξεις ram, δίσκο, μπαταρία το λαπτοπ δεν θα ήταν το κόσμημα που είναι τώρα.
Θα ήταν ένα γουρούνι βαρύ και άσχημο που κάνει φασαρία και βράζει με λίγο βαριά χρήση.

Όμως αντιθέτως είναι λεπτό και ελαφρύ και μερικές φορές δεν έχει καν ανεμιστήρα (Macbook Air).
Δεν πήραμε macbook για να κάνουμε τους τεχνικούς στα γεράματα μας.
Το πήραμε για να κάνουμε τη δουλειά μας σωστά χωρίς προβλήματα.
Και πράγματι στα 10 χρόνια που ψωνίζω macbooks μια φορά πήγα σε ένα i-repair για να αλλάξω μπαταρία.
Πλήρωσα τη μπαταρία και 20€ εργατικά. Big deal...

Φυσικά το 2013 που αγόρασα το συγκεκριμένο Macbook Pro προνόησα και το φόρτωσα με 16GB RAM οπότε χέστηκα που δεν αλλάζει η μνήμη. Γιατί μέχρι να φτάσουμε στο σημείο να χρειαστώ 32GB RAM θα έχει παλιώσει και η CPU οπότε μια η άλλη.

α! και όσο για το software που λέτε, ακόμη και τα λογιστικά προγράμματα πλέον τρέχουν ως web software στο cloud. Κάποια έχουν μείνει στην εποχή των windows ακόμη, σωστά. Ε τους γυρίζουμε την πλάτη και επιλέγουμε τους ποιο σύγχρονους ανταγωνιστές τους.

Δεν έχουν πρόβλημα τα Mac, το πρόβλημα είναι που σκέφτεστε με όρους windows (ακόμη).

View attachment 285651

το macbook pro που είχα μια χαρά εναλλάξιμη RAM και δίσκο είχε και ήταν κόσμημα,
όταν βγήκαν τα επόμενα μοντέλα με όλα κολλημένα δεν άλλαξε το form factor

άλλωστε το ίδιο συμβαίνει και με το mini που το κουτί είναι 80% κούφιο
άμα ήθελε η αππλε το έβγαζε σε μέγεθος τηλεφώνου, άντε raspberry

απλά γίνεται για νa πληρώνεις 250 ευρώ τα 8 gb
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Εγώ ρε φίλε δεν θέλω να αγοράσω αμάξι από την Mercedes και να το πληρώσω ακριβα, και μετά να μου τα τρώνε και στο σέρβις που έχουν φτιάξει κλειστό σύστημα.
Θέλω να πάρω σασί αυτό που θέλω εγώ, μηχανή αυτή που θέλω εγώ , φρένα, αμορτισέρ, ο,τι θέλω εγώ. Να μην με εγκλωβίζει το Σύστημα. Είμαι ελεύθερο πνεύμα εγώ. Και να αλλάζω μηχανή όποτε θέλω. Και το πάω και στον μαστρομήτσο για σέρβις με ένα πενηντάρικο.

Και αν δεν δουλεύει σωστά, και αν σβήνει, ή αν δεν φρενάρει, τι να κάνουμε, έχει το τίμημα της η ελευθερία. Ε, είναι και κακάσχημο αλλά δεν με ενδιαφέρει, η δουλειά να γίνεται.
 

Μηνύματα
18.933
Reaction score
13.306
Τι σχέση έχει τώρα ένα αμάξι, και τι μπορεί να κάνει ο χρήστης του μόνος του, με ένα υπολογιστή, μόνο ένας χρήστης Mac θα μπορούσε να το συγκρίνει, για να δικαιολογήσει τη δικιά του επιλογή (που είναι μια χαρά, αλλά είπαμε, όχι ότι οι άλλοι ειναι χαζοι). :geek: :roflmao:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Εγώ ρε φίλε δεν θέλω να αγοράσω αμάξι από την Mercedes και να το πληρώσω ακριβα, και μετά να μου τα τρώνε και στο σέρβις που έχουν φτιάξει κλειστό σύστημα.
Θέλω να πάρω σασί αυτό που θέλω εγώ, μηχανή αυτή που θέλω εγώ , φρένα, αμορτισέρ, ο,τι θέλω εγώ. Να μην με εγκλωβίζει το Σύστημα. Είμαι ελεύθερο πνεύμα εγώ. Και να αλλάζω μηχανή όποτε θέλω. Και το πάω και στον μαστρομήτσο για σέρβις με ένα πενηντάρικο.

Και αν δεν δουλεύει σωστά, και αν σβήνει, ή αν δεν φρενάρει, τι να κάνουμε, έχει το τίμημα της η ελευθερία. Ε, είναι και κακάσχημο αλλά δεν με ενδιαφέρει η δουλειά να γίνεται.
μπορεί να το ειρωνεύεσαι αλλά αν μπορείς γιατί όχι...

και στα PC μπορείς, χωρίς να χρειαστούν σπουδές πρώτα....

αν εσύ δε μπορείς ή απλά δε θες.. κανένα πρόβλημα.... πήγαινε mac
 

D

Deleted member 35

Guest
Εγώ ρε φίλε δεν θέλω να αγοράσω αμάξι από την Mercedes και να το πληρώσω ακριβα, και μετά να μου τα τρώνε και στο σέρβις που έχουν φτιάξει κλειστό σύστημα.
Θέλω να πάρω σασί αυτό που θέλω εγώ, μηχανή αυτή που θέλω εγώ , φρένα, αμορτισέρ, ο,τι θέλω εγώ. Να μην με εγκλωβίζει το Σύστημα. Είμαι ελεύθερο πνεύμα εγώ. Και να αλλάζω μηχανή όποτε θέλω. Και το πάω και στον μαστρομήτσο για σέρβις με ένα πενηντάρικο.

Και αν δεν δουλεύει σωστά, και αν σβήνει, ή αν δεν φρενάρει, τι να κάνουμε, έχει το τίμημα της η ελευθερία. Ε, είναι και κακάσχημο αλλά δεν με ενδιαφέρει, η δουλειά να γίνεται.
Λίγο άκυρη η σύγκριση καθώς δεν μπορείς να βάλεις πιστόνι από Bugatti σε φιατακι.

Όμως οι SSD της αγοράς είναι μια χαρά ίδιοι. Πόσα τσιπακια νομίζεις ότι βγάζει η κάθε εταιρία; Φιξ είναι και απλά αλλάζει ο αριθμός πάνω στην πλακέτα. Τι νομίζεις ότι θα βγάλει γραμμή παραγωγής για κάθε εταιρία; Πάνε αυτά. Τώρα βγαίνουν μερικές διαφορετικές εκδόσεις και διαλέγεις τι θα βάλεις.

Το ίδιο ισχύει σε όλα τα εξαρτήματα. Απλά παίζουν με τους χρονισμούς και κάτι τέτοια.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Εννοείται, δεν είναι το ίδιο. Στο αυτοκίνητο κάνοντας αυτοσχεδιασμούς θα τρακάρεις, θα σκοτωθείς, θα πάρεις και μερικούς μαζί σου.
Στους υπολογιστές είναι πιο ανώδυνο: θα κολλάει, δεν θα λειτουργεί όπως νόμιζες, θα ανεβάζει θερμοκρασίες, θα στο χακάρουν, θα κρασάρει και στην χειρότερη θα χάνεις όλα τα αρχεία σου. Ας έκανες backup.

Αν έχεις γνώσεις είναι αλλιώς θα μου πείτε, τα windows είναι πλέον πολύ πιο σταθερά κτλ κτλ.
Όλα καλά. Όπως βολεύεται ο καθένας.
Φυσικά οι τεχνοφρικουλες σπουδαγμένοι μηχανικοί υπολογιστών κτλ εξαιρούνται, έχουν την γνώση και την άνεση για να επιλέγουν.

Εγώ θέλω να κάνω την δουλειά μου χωρίς να μου τα ζαλίζει ο υπολογιστής. Η δουλειά μου είναι πολύ σημαντική και μου τρώει όλο τον εγκέφαλο, δεν μπορώ να ασχολούμαι με τα τσαλιμάκια των windows. Και θέλω να μπορώ να πάρω την δουλειά μου μαζί μου, σε ένα συνέδριο ή σε μια άλλη κλινική. Με σταθερό δεν γίνεται.

Ας κάνει ο καθένας όπως καταλαβαίνει, όταν όμως μένετε με το πουλί στο χέρι μην αρχίζετε τις κλάψες.:p
 

Μηνύματα
18.933
Reaction score
13.306
Δηλαδή θέλεις να πεις τώρα ότι αν πάω και ψάξω στα threads του macrumors (που νομίζω είναι απο τα μεγαλύτερα φόρουμ για συσκευές και λογισμικό Apple), δεν θα βρω νήματα με αναφορές σε προβλήματα; Και κάποιους mac-user να τους έχει μείνει το μηλοπουλί στο χέρι; :geek: :roflmao:
 

Μηνύματα
2.523
Reaction score
7.337
Δηλαδή θέλεις να πεις τώρα ότι αν πάω και ψάξω στα threads του macrumors (που νομίζω είναι απο τα μεγαλύτερα φόρουμ για συσκευές και λογισμικό Apple), δεν θα βρω νήματα με αναφορές σε προβλήματα; Και κάποιους mac-user να τους έχει μείνει το μηλοπουλί στο χέρι; :geek: :roflmao:
Πήγαινε στα forums με τεχνικά προβλήματα για windows πρώτα και δες τον όγκο τους και θα καταλάβεις τι άκυρο είπες.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Στο Μ2; Όχι. Στο Μ1 ναι. Υπάρχει όμως ένα αλλά. Για ποιο λόγο παίρνεις το Mac Mini. Για απλή χρήση, browsing, emails, Netflix, YouTube το βασικό μοντέλο φτάνει και περισσεύει. Αν το πάρεις με 16GB RAM ακόμα καλύτερα. Αν είναι και με 512SSD για τις παραπάνω χρήσεις έχεις μηχάνημα για μια δεκαετία. Αν δεν σου φτάνει ο χώρος βάζεις έναν NVME M2 1TB σε ένα Thunderbold 3/4 encloser και είσαι κάτι παραπάνω από super. Aν έχεις το βασικό μοντέλο με τον 250SSD o παραπάνω external NVME M2 SSD θα σου λύσει τα χέρια. Για τις εργασίες που αναφέρθηκαν πριν μπορεί να γίνει και ο βασικός δίσκος του Mac Mini. Να μπουτάρεις από εκεί. Δεν θα δεις καμία διαφορά, μετρημένα αυτά. Αν το φορτώσεις με processes γονάτισε. Γύρνα στον internal.

Αν τώρα τον πήρες για δουλειά αλλάζει πολύ. Για τι δουλειά; Για ήχο; Για μοντάζ; Για Pro Tools; Για εικόνα; Για κάτι άλλο; Για κάθε δουλειά μπορεί να λάβει και το ανάλογο expansion. Περισσότερες θύρες, μέχρι 16ΤΒ ΝVME SSD, external cards, GPUs, περισσότερα monitors κ.α. To μόνο που χρειάζεται στην αγορά του είναι μνήμη. Εκεί με κλειστά μάτια αγοράζεις 32GB και κοιμάσαι σαν πουλάκι.

Εγώ δεν παίζω παιχνίδια και το μηχάνημα έχει μόνο ότι χρειάζεται. Όλα τα media files, φωτογραφίες, μουσικές, renders κλπ είναι σε εξωτερικό δίσκο και τα προγράμματα είναι σεταρισμένα και ξέρουν πώς όλα τα files τους είναι εκεί. Ο βασικός δίσκος δεν έχει μεγάλο φόρτο εργασίας. Έτσι δουλεύω σχεδόν 30 χρόνια. Έτσι δουλεύουν όλα τα Studios. έτσι έμαθα και το βρίσκω εξαιρετικό. Κανείς δεν φορτώνει ή στέλνει internal στα Studios. Ποτέ.
Ναι, αλλά με όλα τα παραπάνω, πάει περίπατο το αφήγημα του μικρού υπολογιστή. Αν είναι προκειμένου να έχω επιπλέον αποθηκευτικό χώρο να χρειάζεται να κουβαλάω έναν εξωτερικό δίσκο, bye bye βολικότητα. Αντίθετα, στο laptop μου πέραν του ότι μπορώ να αλλάξω δίσκο και να βάλω έναν όσο μεγαλύτερης χωρητικότητας παρέχεται στις 2.5", έχω και τη δυνατότητα να προσθέσω και δεύτερο σκληρό, μέσα στο ίδιο σασί, χωρίς επιπλέν συσκευή και χωρίς κανένα περιορισμό στη χρήση του. Π.χ. επειδή το ανέφερες, μπορώ να κοτσάρω ένα δίσκο με linux στη δεύτερη υποδοχή και να μπουτάρω χωρίς καν να πειράξω τον bootloader. Είσοδος στο boot menu και του λέω "μπούταρε απο τον δεύτερο". Δεν παραμένουμε κολλημένοι στην αρχική ( και μοναδική ) κατάσταση όπου ήταν το μηχάνημα όταν το αγοράσαμε και αν κάνουμε χρήση εξωτερικού δίσκου, αυτό θα γίνει επειδή θα είναι επιλογή μας και όχι δέσμευση απο πλευράς του συστήματος.
Και τα σύγχρονα laptops έχουν thunderbolt, οπότε εδώ έχουμε ισοπαλία, αλλά και πάλι, εμείς την έχουμε για να προσθέσουμε ένα περιφερειακό, όχι να επεκτείνουμε τις δυνατότητες του ίδιου του μηχανήματος.
Ραμ, βάζουμε όση επιτρέπουν η μητρική και ο επεξεργαστής και όποτε το θελήσουμε. Δεν επιλέγουμε εκ των προτέρων, αλλά κινούμαστε με βάση τις ανάγκες που θα προκύψουν, πολύ εύκολα και με μικρότερο κόστος.
Σχετικά με τη κατανάλωση ρεύματος, ναι, είναι κάτι το εντυπωσιακό. Δεν έχει μιλήσει όμως ο ανταγωνισμός και φοβάμαι ότι συγκρίνετε ανόμοια πράγματα. Θα είχε νόημα η σύγκριση παλαιοτέρων γεναιών επεξεργαστών της Apple με αυτούς που υπάρχουν στα υπάρχοντα pc laptops για να δούμε πόσο πιο οικονομικά είναι και αν αξίζει το υψηλότερο κόστος που παραδοσιακά είχαν και έχουν τα προϊόντα της Apple.

Τώρα, αν το λαπτοπ μου κληθεί στο σπίτι μου να κάνει μια δουλειά πέραν των δυνατοτήτων του και βαριέμαι να πάω στο γραφείο να δουλέψω τον desktop, no problem, μπουκάρω μέσω remote desktop και αφήνω τον "μεγάλο" να βγάλει τη βρωμοδουλειά, χρησιμοποιώντας πρακτικά το laptop σαν thin client.


Στους υπολογιστές είναι πιο ανώδυνο: θα κολλάει, δεν θα λειτουργεί όπως νόμιζες, θα ανεβάζει θερμοκρασίες, θα στο χακάρουν, θα κρασάρει και στην χειρότερη θα χάνεις όλα τα αρχεία σου. Ας έκανες backup.
Κοίτα, αν είσαι τόσο άσχετος ( όπως είναι αρκετός κόσμος ) και μπαίνεις στα windows με admin λογαριασμό, ναι, θα τη πατήσεις. Εκεί έγκειται η βασική διαφορά ανάμεσα στα windows και τόσο στους mac, όσο και σε αυτούς που τρέχουν linux: δεν παίζεις με τον root λογαριασμό και δεν σε αφήνει εξ'αρχής να παίξεις με τον root. Αν θέλεις δικαιώματα root, πρέπει να του πεις "sudo". Αν αφήσεις τα windows χωρίς controlled folder access ( που εξ'ορισμού μετά την αρχική εγκατάσταση είναι απενεργοποιημένο ) ή / και ανοίγεις πόρτες στο firewall σαν να μην υπάρχει αύριο, φυσικά και θα τη πατήσεις κάποια στιγμή. Και φυσικά, αν κατεβάζεις άκριτα εφαρμογές απο οπουδήποτε βρεις στο διαδίκτυο, λογικό είναι να βάλεις malware στα windows. Αν κάποιος είναι άσχετος και πάει να κρακάρει τα windows με τα γνωστά σπαστήρια αντί να δώσει 5 ευρώ να αγοράσει ένα κλειδί, ποιος του φταίει;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top