Raspberry Pi Το Network streamer του φτωχού




sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Ωραίο φαίνεται, αλλά μήπως είναι λίγο overkill ?

Ο MPD (μαζί με την διανομή που τον υποστηρίζει) στο παλιό Pi2 που χρησιμοποιώ, απαιτεί για την αναπαραγωγή περίπου το 20 % της μνήμης και το 12 % της CPU.
Ακόμη και όταν κάνει ταυτόχρονα κάποια «βαριά» εργασία (π.χ. DataBase Update) πάνω από 35 – 40% η CPU δεν ανεβαίνει.
 
Last edited:

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Ωραίο φαίνεται, αλλά μήπως είναι λίγο overkill ?

Ο MPD (μαζί με την διανομή που τον υποστηρίζει) στο παλιό Pi2 που χρησιμοποιώ, απαιτεί για την αναπαραγωγή περίπου το 20 % της μνήμης και το 12 % της CPU.
Ακόμη και όταν κάνει ταυτόχρονα κάποια «βαριά» εργασία (π.χ. DataBase Update) πάνω από 35 – 40% η CPU δεν ανεβαίνει.
Για τη δουλειά που περιγράφεις, ναι είναι overkill.
Το N2 όμως υποστηρίζει και χαρακτηριστικά που το Pi δεν μπορεί, πχ αναλύσεις 4K - άσχετα με τί βίντεο μπορεί να αποκωδικοποιήσει σε 4K, που είναι πιο μεγάλη συζήτηση.
 

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Παρασύρθηκα.
:)
Έχω από καιρό διακριτά περιβάλλοντα για ήχο και εικόνα.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Σχεδόν σε όλα τα λειτουγικά που έχω δουλέψει, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την επιλογή:
max_usb_current=1
στο config.txt για να δίνει περισσότερο ρεύμα στις USB και να μην έχεις πρόβλημα με 2.5" δίσκους που δεν έχουν τροφοδοσία.
Πως γινεται αυτο? Εγω σκεφτηκα να βαλω ενα τροφοδοτικο 5V με περισσοτερα amper πχ 10Α
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Nα συμπληρωσω,οτι εχω ενα δισκο 2Τ με εξωτερικη τροφοδοσια,τον βλεπει το Volumio,και την ωρα της αναπαραγωγης αρχιζει να κανει διακοπες,και μετα χανει τον δισκο τελειως,και χρειαζεται να κανω παλι σκαναρισμα.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Πως γινεται αυτο? Εγω σκεφτηκα να βαλω ενα τροφοδοτικο 5V με περισσοτερα amper πχ 10Α
Είναι ένα πρόβλημα εάν το ρεύμα που δίνει από μία USB αρκεί για την συσκευή που συνδέεις εκεί. Αυτό λύνεται με την επιλογή που έγραψα.
Είναι άλλο πρόβλημα εάν το το ρεύμα που δίνει το τροφοδοτικό αρκεί για το Pi μαζί με όλες τις συσκευές που τροφοδοτούνται από αυτό (πχ τις USB). Αυτό λύνεται με μεγαλύτερο τροφοδοτικό, αλλά οτιδήποτε πάνω από 3Α δεν θα αξιοποιηθεί.
Εάν το τροφοδοτικό σου δεν επαρκεί, θα το καταλάβεις με το σηματάκι undervoltage που θα εμφανιστεί στην οθόνη (πολύχρωμο τετραγωνάκι).

Για το πρόβλημα με τον δίσκο που περιγράφεις, θα σου πρότεινα να ελέγξεις και το καλώδιό σου.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Αυτό λύνεται με την επιλογή που έγραψα.
Ναι,αλλα δεν καταλαβα πως γινεται αυτο.
[DOUBLEPOST=1554310184][/DOUBLEPOST]
Για το πρόβλημα με τον δίσκο που περιγράφεις, θα σου πρότεινα να ελέγξεις και το καλώδιό σου.
Εχω αλλαξει 3-4 καλωδια.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Ναι,αλλα δεν καταλαβα πως γινεται αυτο.
[DOUBLEPOST=1554310184][/DOUBLEPOST]
Εχω αλλαξει 3-4 καλωδια.
Μία σελίδα με μαζεμένες πληροφορίες για την τροφοδοσία του Pi είναι αυτή:
https://github.com/superjamie/lazyweb/wiki/Raspberry-Pi-Power

Παρατήρησα ότι στο Pi 3 έχει αρθεί ο περιορισμός του ρεύματος στις USB, οπότε είναι εξαρχής 1.2Α (αθροιστικά).
Στα παλιότερα, για να πετύχεις το ίδιο, χρειαζόταν να ανοίξεις το αρχείο /boot/config.txt και να προσθέσεις την γραμμή
Code:
max_usb_current=1
edit: Για τον δίσκο δεν έχω κάποια καλή συμβουλή. Μία καλή αρχή θα ήταν να κοιτάξεις εάν υπάρχει κάποιο σχετικό μήνυμα σφάλματος στο /var/log/messages ή στο /var/log/volumio
 


Μηνύματα
501
Reaction score
705
Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά, μιας που το HTPC πάει πίσω λόγω μπάτζετ, ένα τέτοιο συστηματάκι θα μπορούσε να καλύψει αναπαραγωγή Full BR (NAS ή HDD)?
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά, μιας που το HTPC πάει πίσω λόγω μπάτζετ, ένα τέτοιο συστηματάκι θα μπορούσε να καλύψει αναπαραγωγή Full BR (NAS ή HDD)?
Δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις κι εμπειρίες όσον αφορά το video αλλά φαντάζομαι πως εξαρτάται από το bitrate του αρχείου. Πάντως να ξέρεις πως ένα κινέζικο tv box αντίστοιχης τιμής (50€) έχει πιο ισχυρό hardware.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
To Pi 3 έχει ικανό hardware για H.264 Full HD και υποστηρίζεται πολύ καλά σε software (βλ. LibreElec).
Εάν θέλεις 4K, HDR, HEVC, Netflix, κλπ θα πρέπει να κοιτάξεις αλλού.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις κι εμπειρίες όσον αφορά το video αλλά φαντάζομαι πως εξαρτάται από το bitrate του αρχείου. Πάντως να ξέρεις πως ένα κινέζικο tv box αντίστοιχης τιμής (50€) έχει πιο ισχυρό hardware.
Ε τότε ίσως και να μην αξίζει και τον κόπο.
[DOUBLEPOST=1554452063][/DOUBLEPOST]
To Pi 3 έχει ικανό hardware για H.264 Full HD και υποστηρίζεται πολύ καλά σε software (βλ. LibreElec).
Εάν θέλεις 4K, HDR, HEVC, Netflix, κλπ θα πρέπει να κοιτάξεις αλλού.

Με τα ασυμπίεστα BR rips ?
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Ε τότε ίσως και να μην αξίζει και τον κόπο.
[DOUBLEPOST=1554452063][/DOUBLEPOST]

Με τα ασυμπίεστα BR rips ?
Εάν είναι H.264/MPEG-4/AVC δεν χρειάζεται τίποτα. Εάν είναι VC-1 πρέπει να αγοράσεις την άδεια για το codec:
http://www.raspberrypi.com/vc-1-license-key/
 

D

Dimkal

Guest
Προσωπικα δεν με καλυπτει επειδη προτιμω ενα sound -home cinema pc με καρτες γραφικων και usb dac, συστημα που χειροζομαι με τηλεκοντρολ το κινητο, τεμπελικα με team viwer.
ΟΜΩΣ.
Εχω ακουσει εξαιρετικη υλοποιηση dac hat made in Greece, πανω σε pi3 με sabre 9038 q2m , crystek κρυστσλο και 1622 opamps, τηλεχειριζομενο με βολουμιο απο το κινητο.
Ο ηχος ηταν υπερανω καθε προσδοκιας και το ΣΥΝΙΣΤΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ τηρουμενων των αναλογιων κοστους.
Τοσο που αν το κανεις blind test με επωνυμα streamers, θα πεσει πολυ γελιο
Ναι ρε φιλε που ανεβασες το post.
Εγκρινω και επαυξανω σε σημειο που θα.φτιαξω και εγω ενα κουτακι .
Αν οχι για το σπιτι, αλλα για το αυτοκινητο εστω, χωρις να υποτιμω_ με το κινητο επανω αφου τα/30gb απο καρτοκινητα εγιναννκαθεστως, εχεις ενα ωραιο πηγακι παντου.
Ακομα και σε εκδρομες εξοχικα διακοπες κλπ
με ενα ζευγαρακι μινιον ενεργα, εχεις ποιοτητα παντου!.
Και αν θες φτιαξε και ενα καλο τροφοδοτικο σταθεροποιημενο και θα το απογειωσεις.
Αν και παιζει ακομα και με μια μεγαλη μπαταρια παουερ μπανκ κινητων, τελεια..
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
15.027
Reaction score
20.777
επειδη ηρθε η ωρα να ξανασχοληθω με το πι μου

εχω pi3 (δηλαδη θα εχω συντομα)
mamboberry

και λεω να παρω οθονη 7αρα αφης και ενα κουτακι που κουμπωνει και εχει και χωρο για shields.

επι της τροφοδοσιας λοιπον το mamboberry θελει κατα προτιμηση 6VAC εναλλακτικα 9VDC και αναλαμβανει την τροφοδοσια του berry
χρεαιζομαι λοιπον ενα μετασχηματιστη για 6VAC αλλα και ενα δευτερο τυλιγμα για αυτοματισμο για το shutdown οπως το atxraspi
σκεψεις δυο
α) ρελες 5v για να κοβει την τροφοδοσια του berry το atx (η οποια δεν ειναι πλεον 5VDC αλλα 6VAC)
β) αφηνω μονιμα την τροφοδοσια και απλα ελεγχω την εκκινηση/τερματισμο

καμια αλλη ιδεα;
 

D

Dimkal

Guest
Διαβασε παραπανω την αναφορα μου.
Αναφερομαι στο mamboberry, oΑιμιλιος ειναι φιλος και θα σε εξυπηρετησει.
Μακρυα απο οθονες στο μαμπο και καθε dac hat.
Μεσω εθερνετ ή μεσω bluetoorh θα το κουμανταρεις απο το κινητο σου.
Το μαμπο.δινει ρεστα, παρε αυτοε τον αναβαθμισμενο κρυσταλο αλλα αν δεν εχεις αναλυτικα ηχεια ενιαχυτα, δεν θα ακουσεις καμμια διαφορα.
Μη στεκεσαι στην τροφοδοσια, το μαμπο εχει γεφυρα με το Ρι3 και παιζει με μια τροφοδοσια, μη ξεχασεις το.τζαμπερακι.
Θα στο φτιαξει ο Αιμιλιος μην σκοτιζεσαι αδικα.
Εχε καλα καλωδια rca, ειναι σημαντικο.
Και μη ξεχασεις τις ψυκτρες στο PI
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.925
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top