Ερώτηση για πάχος καλωδίου

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.113
Reaction score
26.573
Για interconnect δλδ να μη μπω στον κόπο να ρωτήσω, θα γίνει εμφύλιος, ε; :vinsent::vinsent::vinsent:
Άστο φίλε !! Μάς βλέπω να τρέχουμε στο χρωματοπωλείο να γυρεύουμε καλώδια :lolsign::lolsign::lolsign:

[DOUBLEPOST=1536933431][/DOUBLEPOST]
Για interconnect δλδ να μη μπω στον κόπο να ρωτήσω, θα γίνει εμφύλιος, ε; :vinsent::vinsent::vinsent:
Άστο φίλε !! Μάς βλέπω να τρέχουμε στο χρωματοπωλείο να γυρεύουμε καλώδια :lolsign::lolsign::lolsign:

 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
στο σπιτι του κρεμασμενου
δεν ρωτανε ποτε πιο σκοινι ειναι το ιδανικο για κουνια μπελα.......
ρωτηστε κατι αλλο,,,....τι θα φατε σημερα.......τι θα πιειτε σημερα....
οχι αλλο καρβουνο
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Όπως και με τους περισσότερους εδώ μέσα.
Στραβόξυλα και γερόντια, μη περιμένεις χαΐρι...
ειμαστε ενα πραμα σαν τους γερους στο μαπετ σοου.
tumblr_mvrpmpIJAZ1sc7nhno1_400.jpg

βρε παιδιά... μια ερώτηση έκανα... :p που να το ήξερα πως θα δημιουργήσω τέτοιο θέμα...
και να σκεφτεις πως εχει λυθει εδω και καιρο
1116488_o.gif

Κοάξιαλ κεραίας
ναιαιααι αλλα απο πχια μερια κολλουμε τη γειωση ?
 




Μηνύματα
194
Reaction score
99
Το πήρα το belden και το κούμπωσα. Δοκιμή δεν έχω κάνει γιατί με τριγυρίζει ίωση και το κεφάλι μου είναι κουδούνι, οπότε μόνο για μουσική δεν είμαι.
Πήρα και 3 μέτρα μικροφωνικό belden 46349 για να φτιάξω interconnect με 4 rca βύσματα, έτσι χαβαλές να γίνεται... :) (αρχίζει το flaming:smg::smg::smg::smg:)

Μέσα έχει 2 αγωγούς και θωράκιση.
Κολλάω έναν αγωγό στο σήμα, 2ο αγωγό μαζί με θωράκιση στο εξωτερικό και από τις 2 πλευρές?
Ή έναν αγωγό στο σήμα, 2ο αγωγό με θωράκιση απο τη μία πλευρά, και μόνο θωράκιση από την άλλη?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Το πήρα το belden και το κούμπωσα. Δοκιμή δεν έχω κάνει γιατί με τριγυρίζει ίωση και το κεφάλι μου είναι κουδούνι, οπότε μόνο για μουσική δεν είμαι.
Πήρα και 3 μέτρα μικροφωνικό belden 46349 για να φτιάξω interconnect με 4 rca βύσματα, έτσι χαβαλές να γίνεται... :) (αρχίζει το flaming:smg::smg::smg::smg:)

Μέσα έχει 2 αγωγούς και θωράκιση.
Κολλάω έναν αγωγό στο σήμα, 2ο αγωγό μαζί με θωράκιση στο εξωτερικό και από τις 2 πλευρές?
Ή έναν αγωγό στο σήμα, 2ο αγωγό με θωράκιση απο τη μία πλευρά, και μόνο θωράκιση από την άλλη?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Τους δυο αγωγους τους κολλας και στα δυο ακρα.Την θωρακιση μονο στην μια πλευρα εκει που μπαινει το σημα.
 



Μηνύματα
157
Reaction score
696
Το capacitance του καλωδίου θελουμε να ειναι μικρο ή μεγάλο?

Η απορία μου γεννήθηκε οταν σύγκρινα το belden που προτάθηκε με το 79 της Qed.
Απο τα 2 δλδ πιο ειναι καλύτερο?
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Το capacitance του καλωδίου θελουμε να ειναι μικρο ή μεγάλο?

Η απορία μου γεννήθηκε οταν σύγκρινα το belden που προτάθηκε με το 79 της Qed.
Απο τα 2 δλδ πιο ειναι καλύτερο?
To capacitance ειναι απο τις περιπτωσεις που οσο πιο μικρο τοσο το καλυτερο :p
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.901
Reaction score
3.696
Το capacitance του καλωδίου θελουμε να ειναι μικρο ή μεγάλο?

Η απορία μου γεννήθηκε οταν σύγκρινα το belden που προτάθηκε με το 79 της Qed.
Απο τα 2 δλδ πιο ειναι καλύτερο?
Για τα νούμερα που συζητάμε, δεν έχει μεγάλη διαφορά. Ιδανικά θέλεις το καλώδιο να έχει μηδενική χωρητικότητα και αυτεπαγωγή, και να συμπεριφέρεται απλά ως ωμική αντίσταση. Στην πράξη, έχει σύνθετη αντίσταση που εξαρτάται από τα φυσικά και γεωμετρικά του χαρακτηριστικά.
Αυτό το κάνει να συμπεριφέρεται ως μίνι φίλτρο, αφού η αντίστασή του εξαρτάται και από τη συχνότητα του σήματος. Επειδή όμως οι τιμές αυτεπαγωγής και χωρητικότητας είναι σχεδόν αμελητέες, στα καλώδια συνήθως αγνοούνται. Αν θέλεις, μπορείς να βάλεις συγκεκριμένες τιμές για να υπολογίσεις απόκριση και συντονισμούς του καλωδίου σου, αλλά δεν πολυαξίζει τον κόπο.
Αυτή είναι η θεωρία, θα με συγχωρήσεις αν αφήσω την χαμαλοδουλειά για κάποιον άλλο :)

edit: επειδή το προσπέρασα ως προφανές, η χωρητικότητα αυξάνει και με την διατομή του καλωδίου, επομένως παχύτερο καλώδιο μπορεί να σημαίνει μεγαλύτερη χωρητικότηα, αλλά σημαίνει και μικρότερη ωμική αντίσταση. Μην δεις την χωρητικότητα ως μοναδικό κριτήριο...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Ιδανικά θέλεις το καλώδιο να έχει μηδενική χωρητικότητα και αυτεπαγωγή,
Η επαγωγικότητα του καλωδίου interconnect είναι αδιάφορη.
Εξ'ου και η χρήση πυρήνων φεριττη που δεν κάνει ποτέ κακό.
Η χωρητικότητα μετράει, οφείλει να είναι η μικρότερη δυνατή, κι αυτό ισχύει (για διαφορετικούς λόγους) σε καλώδια ψηφιακού σήματος και σε καλώδια phono stage.
Γι'αυτό η χρήση καλωδίων ψηφιακού σήματος σε πικάπ, είναι εξαιρετική ιδεα.

Σε line level αναλογικού σήματος, ψειρίζεις τη μαϊμού...

Γενικά μιλώντας, η σύνθετη ωμική αντίσταση ενός interconnect είναι αδιάφορη, καθώς μας ενδιαφέρει μόνο η χωρητικότητα.
Επίσης είναι αδιάφορη η ωμική αντίσταση του καβλωδίου.
Αντιθέτως, σε καλώδια ηχείων, η σύνθετη ωμική αντίσταση (ή μιγαδική) (όπως και η ωμική αντίσταση) οφείλει να είναι η χαμηλότερη δυνατή, άρα δεν έχουμε κανένα πρόβλημα με υψηλές χωρητικότητες, αλλά αντιθέτως έχουμε πρόβλημα με υψηλές επαγωγικότητες, διότι ανεβάζουν την μιγαδική αντίσταση του γαμοκαβλωδίου.

Υ.Γ. Το interconnect μεταφέρει τάση. Το καβλώδιο ηχείων μεταφέρει ρεύμα, ισχύ. Ειδοποιός διαφορά.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Μια ερώτηση για να μην ανοίγω καινούργιο νήμα και μιας και ο τίτλος του παρόντος είναι ίδιος με αυτό που ζητάω:
Χρειάζομαι καλώδιο ηχείων για surround back περίπου 48 μέτρα και θέλω να βάλω αυτόν με τη μεγαλύτερη διατομή που παίρνει το ηχείο, ο κατασκευαστής λέει "wire up to 12 gauge (AWG)".
Με τι διατομή αντιστοιχεί αυτό ακριβώς και αν μπορώ να βάλω χωρίς πρόβλημα 2x2,5 που έχω βρει, επίσης αν έχετε να προτείνετε εσείς κάτι φθηνό όχι πάνω από 0.50-0.55€ δεδομένου ότι είναι πολλά τα μέτρα και το ηχείο κοστίζει γύρω στα 200€.
 



Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Και τι να κοιτάξω, τα mm η τα mm²;
Ο κατασκευαστής σε τι αναφέρεται;
Το 2.0525mm σημαίνει ότι δεν πρέπει να κοιτάζω καλώδια πάνω από 2x2.0 η όχι;
Post automatically merged:

Κανένα πρόβλημα.


Ευχαριστώ.
Σίγουρα έτσι;
Αυτό μπορώ να το βάλω χωρίς πρόβλημα;




 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.025
Reaction score
20.405
Και τι να κοιτάξω, τα mm η τα mm²;
Τα mm². Στην αργκό τους, οι ηλεκτρολόγοι τα λένε "καρέ". Και εφ' όσον οι κατασκευαστής προδιαγράφει ως ανώτατο όριο 12AWG, κι αφού μιλάμε για τόσο μεγάλο μήκος, μπορείτε πρέπει να βάλετε 3, ή και 4 καρέ.

Επίσης, λόγω μεγάλου μήκους και πάλι, οι αγωγοί πρέπει να είναι συνεστραμμένοι μεταξύ τους (το καλώδιο να είναι στριμμένο, σαν εμένα, χο χο χο!). Αν αντέχετε το κόστος, πάρτε 48 μέτρα από αυτό το καλώδιο, του οποίου οι αγωγοί είναι στριμμένοι από κατασκευής. Αν το κόστος ανεβαίνει πολύ, πάρτε απλό πλακέ ηχείων 3άρι, όχι 2,5άρι. Ακόμα καλύτερα, 4άρι. Κάπου θα βρείτε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
το ηχείο κοστίζει γύρω στα 200€.
Βάλε 2-αρι και πολύ του είναι...

Ακόμα κι αν σκοπεύεις αργότερα να πάρεις καλύτερα ηχεία, σε τέτοια απόσταση (50m) είναι προτιμότερο να πάρεις ενεργά και να τρέχει ένα xlr.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.516
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top