Η προσπάθεια μου


Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Ε ναι, τι κι αν πέρασαν 3 χρόνια από την κυκλοφορία του, σιγά μην πρέπει να δουλεύει και κανονικά..
:roflmao: :p

Τις προάλλες πετυχα post σε ξένο forum ότι το CEC δημιουργεί πρόβλημα στο Atmos και ότι μόνο με αποσύνδεση όλων των hdmi, on, off και απενεργοποίηση μόνιμα του CEC θα επανέλθει..

😍

Ωπα, το βρήκα
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Τη Δευτέρα θα έχω mini dsp σήμερα το πρωί βρήκα χρόνο να κάνω όσες μετρήσεις χρειάζονταν για να μπορέσω να προσθέσω φίλτρα στις μετρήσεις μου .
Στα predicted curves του rew έχω καταφέρει να έχω αρκετά καλύτερα αποτελέσματα από πριν, έχω όμως μια απορία .
Ας υποθέσουμε ότι τα φίλτρα που θα εφαρμοστούν είναι τα παρακάτω
722EED07-F1FB-4AD9-9F73-F96139FF49CB.jpeg

βλέπουμε ότι το απαιτούμενο headroom είναι 2.1 db, αυτό αν κατάλαβα καλά προκύπτει συνδυαστικά από τα φίλτρα που κόβουν και αυτά που προσθέτουν .
Όλα καλά μέχρι εδώ, βλέπουμε όμως ότι π.χ στα 97hz προσθέτει 10db στα 31hz προσθέτει 9.5db. Μας ενδιαφέρει αυτό ;
Αν το overal max boost είναι πχ 0 αλλά έχει εφαρμοστεί φίλτρο πχ στα 60 hz +18 db μας πειράζει ;
 


Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Οι τιμές των gain, οι εγγύτητες των συχνοτήτων μεταξύ τους και το υψηλό Q, δείχνουν ότι κάτι δεν πάει καλά. Δε θα δουλέψει.
Παράδειγμα είναι αυτό στο ιντερνετ βρήκα την εικόνα , την έβαλα για να καταλάβετε τι ήθελα να πω για το individual και το overal boost .
Θα ανεβάσω αργότερα τα δικά μου φίλτρα και γραφήματα να μου πείτε .
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Αααα, άρα ρωτάς αυτό:

Αν το overal max boost είναι πχ 0 αλλά έχει εφαρμοστεί φίλτρο πχ στα 60 hz +18 db μας πειράζει ;
Ναι, το συγκεκριμένο μας πειράζει. Συνήθως βάζουμε preamplification μείον τόσα dB όσα συν dB έχει το φίλτρο με τη μεγαλύτερη τιμή.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Καλησπέρα , χθες έγιναν αρκετές μετρήσεις . Είμαι έτοιμος να εφαρμόσω eq στο παρακάτω γράφημα .
mini dsp ready.jpg

Εδώ να πω ότι η μετακίνηση του sub σε άλλες θέσεις δε βοηθάει ( μέτρησα πάνω 6-7 ), το γράφημα είναι σε γενικές γραμμές ίδιο , απλά οι κορυφές και οι βυθίσεις μετακινούνται σε γειτονικές συχνότητες .
Το rew στα αυτόματα φίλτρα μου βγάζει το παρακάτω γράφημα
auto eq.jpg

Ta φίλτρα που εφαρμόζει είναι τα παρακάτω
271240481_4619715328145790_6219382335280474872_n.jpg

Τα αφήνω ;
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Είναι λάθος εξ αρχής το να έχεις +9db σε οποιοδήποτε peq. Δεν υπάρχει αυτό σε καμία περίπτωση. Το spectro είναι κακό και η καμπύλη πολύ κακη αλλά φαντάζομαι δεν μπορεί να αλλάξει η θέση του σαμπ σωστά;
Αν μπορεί να αλλάξει ακόμα και περιστροφή
Ίσως βοηθήσει. Βάλε μια φωτογραφία να δω που το έχεις βάλει το σαμπ.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Είναι λάθος εξ αρχής το να έχεις +9db σε οποιοδήποτε peq. Δεν υπάρχει αυτό σε καμία περίπτωση. Το spectro είναι κακό και η καμπύλη πολύ κακη αλλά φαντάζομαι δεν μπορεί να αλλάξει η θέση του σαμπ σωστά;
Αν μπορεί να αλλάξει ακόμα και περιστροφή
Ίσως βοηθήσει. Βάλε μια φωτογραφία να δω που το έχεις βάλει το σαμπ.
Όπως φαίνεται στις φωτό 1-2 σελίδες πριν . Μέσα απ το δεξί ηχείο . Όπου και να το βάλω αριστερά δεξιά να κοιτάζει ευθεία να κοιτάζει στο πλάι τοίχο, στους πλαϊνούς τοίχος κτλ το μοτίβο του γραφήματος μένει ίδιο απλά μετακινούνται οι βυθίσεις σε διπλανές συχνότητες .
Τι μου προτείνεις ;
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
το παρακάνεις με τα φίλτρα.... κόψε μόνο αυτές τις 2 κορυφές:

1641741439225.png


παίξε μόνο μ' αυτά τα 2 αλλά πιο χαλαρά, με πιο μικρά Q όσο είναι δυνατόν και όχι τόση μείωση...

1641741612539.png


Την επιλογή αριστερά που γράφει auto, κάνε την manual και παίξε.
Τα υπόλοιπα φίλτρα σβήσιμο.
 
Last edited:



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Καλησπέρα , χθες έγιναν αρκετές μετρήσεις . Είμαι έτοιμος να εφαρμόσω eq στο παρακάτω γράφημα .
View attachment 236013
Εδώ να πω ότι η μετακίνηση του sub σε άλλες θέσεις δε βοηθάει ( μέτρησα πάνω 6-7 ), το γράφημα είναι σε γενικές γραμμές ίδιο , απλά οι κορυφές και οι βυθίσεις μετακινούνται σε γειτονικές συχνότητες .
μέχρι ποσό ψηλά σε hz ….από τις μετακινήσεις που έκανες το sub…. κατόρθωσες να φτάσεις τις κορυφές κ τις βυθίσεις αυτές;
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
ένα δεύτερο sub ;)
Σίγουρα χρειάζεται . Πλέον το γνωρίζω πολύ καλά ... Έδωσα πρόσφατα αρκετά χρήματα για αλλαγή των ηχείων σε κλιψ , θέλω να πάρω surround μέσα στο μήνα και με το δώρο Πάσχα θα χτυπήσω δεύτερο ΧΤΖ .
Το θέμα είναι μέχρι τότε τι μπορώ να κάνω για να φτιάξω λίγο τα πράγματα έστω σε μία θέση .
Πήρα και mini dsp για να μάθω από πρώτο χέρι πως γίνεται η δουλειά . Δε μπορεί μια έστω μικρή βελτίωση θα τη δω ..
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
μέχρι ποσό ψηλά σε hz ….από τις μετακινήσεις που έκανες το sub…. κατόρθωσες να φτάσεις τις κορυφές κ τις βυθίσεις αυτές;
στις μετακινήσεις που αφορούν τη δεξιά πλευρά του δωματίου η κορυφή μένει στα 60 hz + 20db και η βύθιση στα 46 -10db όπως φαίνεται στο παραπάνω γράφημα .
στις μετακινήσεις στα αριστερά του δωματίου η κορυφή στα 60 πέφτει αρκετά αλλά κάνει μια βυθισάρα
35 - 43 σχεδόν 20 db . Είπα να το παλέψω δεξιά που μπορώ να κόψω περισσότερο . Όπου και να το βάλω στα δεξιά του δωματίου (πλάι τοίχο , ανάμεσα απ το ηχείο , στη γωνία ,δοκιμές με περιστροφή να κοιτάζει παντού ) το μοτίβο μένει ίδιο . Το ίδιο ισχύει και για την αριστερή πλευρά .
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Κάπως έτσι είναι καλύτερα ?
ε όσο να πεις, κάτι έγινε

Πήρα και mini dsp για να μάθω από πρώτο χέρι πως γίνεται η δουλειά . Δε μπορεί μια έστω μικρή βελτίωση θα τη δω ..
Πέρνα του τα 2 φίλτρα που έφτιαξες για να ξεκινήσεις να βλέπεις τη βελτίωση .
 


Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Ήρθε το mini dsp , έκανα μια μικρή προσπάθεια μετά τη δουλειά .
Λοιπόν , αρχική μέτρηση πριν αλλάξω οτιδήποτε
before everything no mini ni high pass.jpg


Επόμενη μέτρηση με αυτόματα φίλτρα από το rew 20-200Hz , μόνο κοψίματα με high pass filter στα 17 Hz
center mini dsp.jpg


20-20k , Front R
right mini dsp 10 - 20k.jpg

Spectro Πριν κάνω οτιδήποτε

πριν.jpg


Spectrogram Μετά

front R spectrogram.jpg


Τι βλέπουν τα έμπειρα μάτια σας ? Τα αφήνω ?
Eπίσης το high pass εκεί καλό είναι ? Το έβαλα για γιατί σε κάποια demo κυρίως άκουγα port noice απ΄το XTZ . Θέλω να μετρήσω και την ένταση , στα αυτιά μου ακούγεται πιο δυνατό πιο άγριο αλλά το spl meter το έβγαζε 3 db χαμηλότερα απ τα υπόλοιπα .

* Ότι βλέπετε είναι χωρίς ypao ,δεν το εμπιστεύομαι .
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μεγάλη τρύπα 80-160Hz.
Πάνω από τα 200Hz το συζητάμε μετά.
Στο πεδίο του χρόνου τι γίνεται;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Στα φροντ, αμέσως πάνω από τα 80, κάνει μεγάλη βουτιά, και στους 100 120 κύκλους ειναι στα τάρταρα.
Αυτή δεν φαίνεται στο κεντρικό στους 80 100, αλλά επίσης φαίνεται στους 120.
Μήπως είναι ανεστραμμενα; κάτι παίζει εκεί.

ΥΓ. Ακυρο. Είναι το διπλάσιο από τους 57 που έχεις ιδιοσυντονισμο.
Δε παλεύεται αυτό έτσι..
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.110
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top