Ιδιοκατασκευή Turntable & Tonearm.

tht

Μηνύματα
65
Reaction score
424
Οι διαστάσεις τις είναι 58mm διάμετρο με 40mm ύψος ότι καλύτερο μπόρεσα να κάνω. Τέλος να πω πως δοκιμάστηκε με νερό αντί λάδι και η λειτουργία της ήταν ικανοποιητική. Στο μέλλον θα ανεβάσω και κάποιο βίντεο.
P6300028.jpg


P6300029.jpg
 


tht

Μηνύματα
65
Reaction score
424
Δυστυχώς η παροχή της αντλίας είναι υπερβολική . Θα ταίριαζε περισσότερο σε αυτόματο ποτιστικό κήπου παρά για την λίπανση του πηγαδιού.
Η απόπειρα απέτυχε οπότε πάμε για άλλα.
 

tht

Μηνύματα
65
Reaction score
424
Μετά από μεγάλη απουσία λόγο υποχρεώσεων η αντλία άλλαξε ολοκληρωτικά. Από φυγοκεντρική (που ήταν στην πρώτη απόπειρα) σε διαφράγματος. Δύο ανεπίστροφες βαλβίδες, μια παλλόμενη μεμβράνη με την βοήθεια πηνίου, οδήγηση με H bridge - Arduino και το αποτέλεσμα πολύ ικανοποιητικό.
A1~1.jpg



A2~1.jpg



A3~1.jpg


A4~1.jpg


A5~1.jpg

A6~1.jpg


A7~1.jpg


A8~1.jpg


A9~1.jpg


A10~1.jpg


Στην συνέχεια θα ανέβει και το απαραίτητο βίντεο
 


tht

Μηνύματα
65
Reaction score
424
Οδήγηση με Arduino Nano και το module L298N .Το πρόγραμμα όσο πιο απλό (προς το παρών) αλλάζοντας
πολικότητα στον ηλεκτρομαγνήτη ανά 100ms . Με τάση 12V έχει κατανάλωση 350mA. Η ποσότητα του λαδιού μπορεί να αυξηθεί αλλάζοντας την ταχύτητα της παλινδρόμησης της μεμβράνης ή την τάση τροφοδοσίας του πηνίου, όπως στην αρχή του βίντεο που ανεβάζω την τάση στα 20V .
 

tht

Μηνύματα
65
Reaction score
424
Το πλατό τελειωμένο. Αλουμίνιο ,Acetal και λάστιχο στο σημείο που πατάει ο δίσκος. Όλα κολλημένα μεταξύ τους. Αναγκάστηκα να αφαιρέσω υλικό από το αλουμίνιο με αποτέλεσμα το συνολικό βάρος του μαζί με το πηγάδι να πέσει στα 8,5 κιλά από τα 11 που ήταν αρχικά.
Στην πρώτη φωτογραφία ο άξονας περιστροφής με την αντλία λαδιού
1.jpg


5.jpg


2.jpg


3.jpg


7.jpg
 





Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Καταρχήν ένα μεγάλο μπράβο, θαυμάζω την υπομονή σου, δεν ξέρω τι να ευχηθώ να τελειώσει σύντομα το πρότζεκτ ή όχι, ίσως γιατί πιστεύω ότι η παραπάνω ασχολία είναι και ένα πολύ καλό αγχολυτικό στις μέρες που διανύουμε, και πάλι με τις καλύτερες ευχές μου
 

tht

Μηνύματα
65
Reaction score
424
Μια τελευταία προσθήκη στο πλατό έγινε όταν έπεσα τυχαία πάνω σε αυτό το site: https://www.stockholmviews.com/wp/diy-lp-turntable-tachometer/
Μου άρεσε σαν ιδέα, τα υλικά υπήρχαν όλα και με λίγη δουλειά πρόσθεσα και το στροφόμετρο

4.jpg


9.jpg
10.jpg


στο παρακάτω βίντεο η περιστροφή γίνετε με το δάχτυλο μιας και δεν έχω καταλήξει σε μοτέρ
 

tht

Μηνύματα
65
Reaction score
424
Η αντλία θα λειτουργεί συνεχώς κατά την λειτουργία του πικάπ;
Ή όποτε θέλεις θα την βάζεις σε λειτουργία;
Την αντλία την έφτιαξα με την προϋπόθεση να δουλεύει συνέχεια και αυτός ήταν ο λόγος που με παίδεψε στην κατασκευή της. Μιας και είναι τοποθετημένη πάνω στον άξονα περιστροφής πρέπει να είναι εντελώς αθόρυβη.
Αρχικά είχα βάλει μεταλλικά ελάσματα στις ανεπίστροφες βαλβίδες αλλά άκουγα "χτύπημα"κατά την λειτουργία.
Τα αντικατέστησα με λάστιχο πάχους 1mm αλλά το λάδι με τον καιρό το παραμόρφωνε με αποτέλεσμα να αχρηστεύονται οι βαλβίδες. Στην συνέχεια έβαλα φύλλο σιλικόνης στα 2mm πάχος και δυστυχώς ο θόρυβος
,ελάχιστος μεν, επέστρεψε. Το υλικό που μου έκανε δουλεία είναι η μίκα ( το μονωτικό που βάζουν ανάμεσα σε τρανζίστορ και ψήκτρα). Τέσσερις μήνες τώρα δουλεύει η αντλία χωρίς πρόβλημα και από θόρυβο "νέκρα".
Έχουν γίνει και άλλες αλλαγές στον τρόπο λειτουργίας. Αντί να αλλάζω πολικότητα στο πηνίο τοποθέτησα ελατήριο στην κάτω πλευρά της μεμβράνης με αποτέλεσμα η επαναφορά (παροχή του λαδιού) να γίνετε με την εκτόνωση του ελατηρίου. Με την αλλαγή πολικότητας η μεμβράνη χτύπαγε στο άνω μέρος της αντλίας και ακουγότανε.
Όλα αυτά σου τα γράφω γιατί και εγώ δεν ξέρω τι έχω να περιμένω. Όπως ξέρεις κατά την ανάγνωση του δίσκου η βελόνα θα μεταφέρει τον παραμικρό θόρυβο στα ηχεία . Και μην ξεχνάμε ότι τον θόρυβο τον "κυνηγούσα" με το αφτί . Αν διαπιστώσω κάτι τέτοιο τότε η αντλία θα δουλεύει επιλεκτικά. Η ποιο απλή λύση είναι με διακόπτη on/off. Μπορώ επίσης να χρησιμοποιήσω και κάποιον αυτόματο κύκλο για την λειτουργία της. Μιας και η οδήγηση γίνετε με arduino με ένα αισθητήρα μπορώ να ενεργοποιώ την αντλία όταν ο βραχίονας δεν βρίσκεται σε θέση ανάγνωσης π.χ. στην βάση στήριξης για την αλλαγή δίσκου και σίγουρα για κάποια δευτερόλεπτα κατά το άνοιγμα του πικάπ.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.976
Reaction score
20.498
Υπάρχει λόγος να λειτουργεί συνέχεια η αντλία αυτή;
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.976
Reaction score
20.498
Γνώμη μου είναι να υπάρχει μια σταθερή ροή λαδιού μεταξύ άξονα πηγαδιού.
Ναι, αυτό ρωτάω. Υπάρχει κάποιος λόγος που θέλεις να υπάρχει σταθερή ροή λαδιού μεταξύ άξονα και πηγαδιού; Αντιλαμβάνομαι την αιτία: μείωση ή/και εξάλειψη των τριβών. Η απορία μου έγκειται στο γεγονός οτι πικ απ του εμπορίου (τουλάχιστον όσα έχω υπόψη μου), δεν έχουν αντλία για να παρέχει σταθερή ροή λαδιού. Εσύ, γιατί το κάνεις; :)
 

tht

Μηνύματα
65
Reaction score
424
Ναι, αυτό ρωτάω. Υπάρχει κάποιος λόγος που θέλεις να υπάρχει σταθερή ροή λαδιού μεταξύ άξονα και πηγαδιού; Αντιλαμβάνομαι την αιτία: μείωση ή/και εξάλειψη των τριβών. Η απορία μου έγκειται στο γεγονός οτι πικ απ του εμπορίου (τουλάχιστον όσα έχω υπόψη μου), δεν έχουν αντλία για να παρέχει σταθερή ροή λαδιού. Εσύ, γιατί το κάνεις; :)
Την κατασκευή δεν την ξεκίνησα προσπαθώντας να αντιγράψω μηχανήματα του εμπορίου ούτε να πρωτοτυπήσω λανσάροντας πατέντες. Αυτό που γνωρίζω σίγουρα είναι οτι οπουδήποτε υπάρχει τριβή η λίπανση μόνο καλό κάνει .
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.976
Reaction score
20.498
Την κατασκευή δεν την ξεκίνησα προσπαθώντας να αντιγράψω μηχανήματα του εμπορίου ούτε να πρωτοτυπήσω λανσάροντας πατέντες. Αυτό που γνωρίζω σίγουρα είναι οτι οπουδήποτε υπάρχει τριβή η λίπανση μόνο καλό κάνει .
Δεν είπα - ούτε υπονόησα - ότι προσπαθείς να αντιγράψεις οποιοδήποτε μηχάνημα του εμπορίου. Απλώς, για παράδειγμα, σε άξονα και πηγάδι σε πικ απ Thorens, βάζεις 1-2 σταγόνες λάδι μια φορά κάθε χ χρόνια και τέλος. Δεν χρειάζεται συνεχής λίπανση ενώ εσύ έφτιαξες αντλία για να κάνει συνεχή λίπανση. Αυτό μου έκανε εντύπωση, μεταξύ άλλων, στην κατασκευή σου κι ήθελα να μάθω το λόγο.

Και πάλι, συγχαρητήρια.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.648
Μηνύματα
2.868.788
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top