Μέτρηση RT60 και προτάσεις για βελτίωση χώρου

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Άστα ήσυχα. Καλά είναι.

Έτσι, κάνουν κοιλιά, που θα μεγαλώσει κι άλλο με τον καιρό. Αν θες να μην έχουν κοιλιά, θέλει βίδα στο κέντρο, αλλά θα πάψει να είναι ελεύθερη να πάλλεται η επιφάνεια ...
Οκ αν και το τριάρι θα κατέβει για να μπει πεντάρι. Μονο που το βλέπω εκνευρίζομαι... Άντε να τελειώνω να δω και καμιά ταινία....

Οι πλαινοί τοίχοι έχουν παράθυρα/μπαλκονόπορτα οπότε δυστυχώς δεν μπορεί να μπει κάτι. Υπάρχει ένα τζάκι γωνιακό στο οποίο σκέφτομαι να βάλω διαχύτες, στη γυψοσανίδα του.
[DOUBLEPOST=1561032479][/DOUBLEPOST]
ο ενας κανει 79 ευρω;;;
Οι δύο.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Οκ αν και το τριάρι θα κατέβει για να μπει πεντάρι. Μονο που το βλέπω εκνευρίζομαι...
γιατι δεν τα βαζεις μεσα σε υφασμα (οτι χρωμα σου αρεσει) και μετα να τα κολλησεις στο mdf;
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Ναι, δεν έχεις κι άδικο, που να μην φαίνεται η πρασινάδα... Αλλά και πάλι θα το ξέρω! Οπότε δεν παίζει, θα κατέβει να μπει πεντάρι και το πολυ πολυ μπαίνει και ύφασμα.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Ωραία η δουλειά που έχεις ξεκινήσει.

Άστα ήσυχα. Καλά είναι.

Έτσι, κάνουν κοιλιά, που θα μεγαλώσει κι άλλο με τον καιρό. Αν θες να μην έχουν κοιλιά, θέλει βίδα στο κέντρο, αλλά θα πάψει να είναι ελεύθερη να πάλλεται η επιφάνεια ...
Επειδή τρώγομαι για το δικό μου χώρο για κάτι αντίστοιχο, δεν μπορώ να αφήσω να κρέμεται τόσο πολύ στη μέση, αλλά μπορώ να βάλω μια βίδα στο κέντρο με κάποιο υλικό απορρόφησης στην άκρη της για να υπάρχει ένα όριο στην ταλάντωση. Ίσως να αφήσω να είναι και ένα τσικ κοίλο.

Ξέρουμε περίπου σε τι συχνότητες έχουμε δουλειά από την ταλάντωση του mdf?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Όσο πιο μεγάλη η ελεύθερη επιφάνεια, τόσο πιο χαμηλά μπορεί να κάνει δουλειά.

Υπάρχει υπολογιστηρι για την συχνότητα συντονισμού, αλλά δεν έχει νόημα. Το κάνεις όσο πιο μεγάλο γίνεται. Δεν υπάρχει άλλη λογική, και δεν υπάρχει πιο μεγάλο από όσο χρειάζεται.

Για να φτάσεις πραγματικά χαμηλές συχνότητες, χρειάζεται η ελεύθερη επιφάνεια να έχει μήκος πάνω από 4μ, οπότε δε τίθεται θέμα..
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
4 μέτρα ευθεία η 4 τετραγωνικά λέμε ή και τα 2? Γιατί πρέπει να κάνω υπολογισμούς και σχέδια. Σίγουρα μπορώ 3, παραπάνω..... δύσκολο
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Τω λοιπόν, αναρτήθηκαν, ξανατρεξα οντισι, μέτρησα, ε ας σας τα δείξω κιόλας.



Δύο mdf 1,20χ1.20 me διαχυτες και απο πίσω αριθερμ.

Οι μπουχάρες έφυγαν απο κάτω.

μέτρηση πριν


μέτρηση με διαχύτες


Βελτίωση υπήρξε και στην καμπύλη που έβγαλε το όντισι. Μετά ασχολήθηκα ελάχιστα με το app gia na σιάξω την καμπύλη σε σχέση μα παλαιότερα.

L+R (χωρίς ιδιαίτερη ενασχόληση, κάνει και ζέστη....)


Εννοείτα ότι θέλει δουλειά ακόμα...
 

Attachments



Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Ωραια. Βαλε κλίμακα ανα 0.1 sec στο Rt
Δυστυχως, δεν κράτησα τις μετρήσεις παρά μόνο τις εικόνες....

Αλλα θέλω να ξανακάτσω ένα απόγευμα να ασχοληθώ, οποτε και θα αναρτήσω πιο αναλυτικά.

Για την ώρα σκέφτομαι για καμιά μεμβράνη ακόμα με αριθερμ απο πίσω, έστω δοκιμαστικά να δω αν μειώσω χρόνους χαμηλά...
 



Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
4 μέτρα ευθεία η 4 τετραγωνικά λέμε ή και τα 2? Γιατί πρέπει να κάνω υπολογισμούς και σχέδια. Σίγουρα μπορώ 3, παραπάνω..... δύσκολο
ευθεια. Ακομα καλυτερα η μαγκια που εχει κανει ο Κωστας να βαλεις την μια πλευρα ιση με το υψος του δωματιου σου.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Οι πλαϊνοί τοιχοι δεν προσφέρονται καθοτι εχουν παράθυρα, μπαλκονοπορτες. Στον τοιχο πισω απο τα ηχεια να βαλω βαλι διαχυτες με απορροφηση πισω; Η σκετη απορροφηση;
 



Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Διαχυτών συνέχεια λοιπόν και παράλληλα αναζήτηση εμβαδού για επιπλέον διαχύτες. Παραθέτω φωτό του χώρου. Κάθε παρατήρηση/υπόδειξη δεκτή.

μπροστινός τοίχος:


δεξιός τοίχος:
Αυτό που φαίνεται πάνω ειναι πετροβάμβακας. Θα μπει επιφάνεια ξύλινη μπροστά, απλά θέλω να κάνω μετρήσεις χωρίς αυτη πρώτα. Επίσης φαίνεται επιφάνει 1,20*1,20 με διαχύτες και απο πίσω mdf και απο πίσω αριθερμ.


Αριστερός τοίχος:
Αυτό το πράσινο ειναι πάλι πετροβάμβακας χωρίς ξύλινη επιφάνεια. Σήμερα έφτιαξα το κάλλυμα (και δεν μου το 'χα ότι θα το φτιάξω τοσο καλό)


Πίσω "μισότοιχος":
Όπως φαίνεται, είναι ενιαίος χώρος. Σκοπεύω να ντύσω την κολώνα μέχρι πάνω με τους διαχύτες που φαινονται. Απο πίσω δεν έχει ξύλινη επιφάνεια και αριθερμ για να μην προεξέχει πολύ. Πάνω απο την βιβλιοθήκη έχει πετροβάμβακα μέχρι το ταβάνι βάθους γύρω στους 30 πόντους.

Δεξιά του "μισότοιχου". Δεν ξέρω αν είχε νόημα πάνω στο δοκάρι να βάλω κάτι, ίσως απορρόφηση...


Όπως φαίνεται δεν έχω και πολύ διαθέσιμο εμβαδό για να βάλω κάτι... Στον τοίχο πίσω απο τα ηχεία, τον μπροστινό δλδ, μπορώ να βάλω. Δεξιά κι αριστερά, στα ιδανικά σημεία, ειναι παράθυρα οπότε δεν γίνεται να μπει κάτι....Ίσως στον δεξή τοίχο, πίσω απο την πολυθρόνα. Άντε και στη γυψοσανίδα του τζακιού.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Τιποτε δεν κανουν αυτα που εβαλες στις γωνιες με τους πετροβαμβακες...
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Τιποτε δεν κανουν αυτα που εβαλες στις γωνιες με τους πετροβαμβακες...
Παει αρκετος καιρος που τα εχω βαλει. Βεβαια, βρηκα αρκετα diy ακομα κι απο τη gik, τα οποια χρησιμοποιουν τον πετροβαμβακα και προσανατολίζονται στο μπασο.... Οπως ειπα, θα βαλω μαλλον mdf απο μπροστα.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Να ρωτήσω κάτι, για επιβεβαίωση δλδ, ρτ60 κοιτάμε απο 200 κυκλους και πάνω σωστά; Απο κει και κάτω ή καταρακτες ή σπεκτογραφ, σωστα;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top