Μετατροπή παθητικού ηχείου σε ενεργό - αξίζει το κόπο;

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
τα hypex έχουν δυο ενισχυτές οι τρεις με ίδιο gain ναι το gain παίζει σημασία και όχι τα watt και ενa dsp στο ίδιο κουτί.
επίσης λύνουν ένα πρόβλημα των dsp που είναι το volume.
δοκίμασε να ρυθμίσεις την ένταση από 6 καναλια συγχρόνως όταν η είσοδος είναι ψηφιακή.
αυτά το κάνουν με ένα τηλεκοντρόλ και ναι είναι καλύτερα ενισχυτικά από τον bryston σου.


σίγουρα έχεις ανακλάσεις στα χαμηλά από το σπιτάκι.
αν θυμαμαι καλα μεχρι 200hz μετρησα καλα.
η μπαφλα μου ειναι εξω απο ολες τις ακμες καπου 300χιλιοστα - δεν φαινεται καλα αλλα σχεδον η μεση του ηχειου ειναι στην ευθεια με το τοιχακι και εχει πεσει αντιβαρο απο πισω για να μην τουμπαρει.

την επομενη φορα ομως θα τα ανεβασω πανω στο δοκαρι , μισο μετρο μπροστα. θα εχω 2,5 μετρα υψος
(εχω και καβατζα το εξοχικο μπορω να κρεμασω στα 4 μετρα , αλλα ας μην φτασουμε μεχρι εκει)
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Τώρα του έκανες την καρδιά περιβόλι.
Ναι, μου έγιναν τα μούτρα κρέας. Είναι ένας καλός ενισχυτής, χωρίς να είναι ο καλύτερος. Κάνει τη δουλειά που θέλω, δεν με απασχολεί ο ανταγωνισμός ( προς το παρόν τουλάχιστον ). ;)

Ε δεν είναι και κανά κρος να πεθάνει κανείς. 12db το κόβω στα midbass, και ίσως 12-18 στο tweeter, από τα λίγα που μπορώ να διακρίνω στην φωτό.
Οι πληροφορίες που έχω πάρει είναι ότι κόβει κάπου στους 3Κ και έχει κλίση 12db/oct ( είχα ζητήσει τις πληροφορίες μήπως χρειάζονταν στο εγχείρημα του rephase ). Αλλά στα λόγια μου έρχεσαι, δεν είναι κανένα κρος να πεθάνει κανείς. Τι καλύτερο απο το να το έβγαζα απο την αλυσίδα. Αααυτό ήταν το σκεπτικό μου. :)
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
o @abcd μου ειπε να σου πω "αντε ρε κοτα (κοκότα δεν ακουσα καλα..)?!, ξεκινα να τρυπας το ηχειο...θα το συζηταμε πολυ ωρα?" δεν μπορει να το γραψει γιατι ειναι διπλα και πουλαει μασκες..
8-)
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Και όλα αυτά τα κάνει αυτό το σκατουλάκι:
View attachment 155272

?
ένα απλό φίλτρο δεύτερης τάξης είναι χωρίς notch κλπ. με καλης ποιότητας υλικά ομολογούμενος.

το αφρολέξ τι κανη εκεί μεσα; :lolsign:
αν θυμαμαι καλα μεχρι 200hz μετρησα καλα.
η μπαφλα μου ειναι εξω απο ολες τις ακμες καπου 300χιλιοστα - δεν φαινεται καλα αλλα σχεδον η μεση του ηχειου ειναι στην ευθεια με το τοιχακι και εχει πεσει αντιβαρο απο πισω για να μην τουμπαρει.

την επομενη φορα ομως θα τα ανεβασω πανω στο δοκαρι , μισο μετρο μπροστα. θα εχω 2,5 μετρα υψος
(εχω και καβατζα το εξοχικο μπορω να κρεμασω στα 4 μετρα , αλλα ας μην φτασουμε μεχρι εκει)
αρκεί δε χρειάζεσαι παρακάτω ειδικά για διδρομο.
 


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Ο ενισχυτής Α οδηγεί τα γούφερ.
Ο ενισχυτής Β οδηγεί τα τουίτερ.

Δυναμώνεις την ένταση.
Ο Α δυναμώνει τα γούφερ + 5db και ο B τα τουήτερ +7db.
Αυτό απ' ό,τι ξέρω δεν ισχύει.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
ένα απλό φίλτρο δεύτερης τάξης είναι χωρίς notch κλπ. με καλης ποιότητας υλικά ομολογούμενος.

:lolsign: :lolsign:


αρκεί δε χρειάζεσαι παρακάτω ειδικά για διδρομο.
Αν το θεωρούν ηχοαπορροφητικό υλικό , να μας το πούν να γελάσουμε και μείς.:lolsign:
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αφού θα πουλήσεις ηχεία, ενισχυτές καλώδια που έχεις.
άντε να πιάσω και 3.5Κ. Μόνο τόσα κοστίζουν τα ηχεία βρε Πέτρο και θα χρειαστώ και sub(s) και Dirac. Για πεντοχίλιαρο το κόβω! Ποιο πεντοχίλιαρο; 3500 τα ηχεία, 1200~1500 ο SHD, να'το το πεντοχίλιαρο και δεν υπολόγισα τα subs.
Και πότε θα έφευγαν τα μηχανήματα και και και.
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
γιατι τα sub και το shd τα εχεις ηδη;
Όχι. Αλλά το πακέτο πάει άνω του πεντοχίλιαρου. Και στην ιδανική περιπτωση του να έπαιρνα 3.5Κ για το σύστημά μου, οριακά θα αγόραζα μόνο τα ηχεία. Τα οποία δεν μπορούν να λειτουργήσουν μόνα τους. Επομένως...

( υπολογίζω την αγορά του SHD πουλώντας προενισχυτή, dac, υπολογιστή και γενικότερα όσα θα αντικαταστήσει ο SHD. Tα subs είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο, γι'αυτό και πρώτα αναφέρω τον SHD και μετά αυτά )
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
... plan b εχουμε ? αν δεν πετυχει το εγχειρημα ?
-προσανατολιζομαστε για hypex υλοποιηση ετσι ?
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
... plan b εχουμε ? αν δεν πετυχει το εγχειρημα ?
-προσανατολιζομαστε για hypex υλοποιηση ετσι ?
Όχι, επαναφέρουμε τα υλικά και συνεχίζουμε σύμφωνα με το πλάνο ( απόκτηση subs ). Δεν έχω φάει σκάλωμα να τα κάνω ενεργά, απλά να τα φτάσω στα όρια των δυνατοτήτων τους απο πλευράς ποιότητας.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
... shd+sub ? οκ....
... εχω την αγνωστη λεξη που λεγεται ποιοτητα, αλλα τωρα καταλαβα, μεχρι τερμα.
δεν ειναι και τοσο δυσκολο, περα απο το κοστος....
τεσπα εξοδος απο το shd στον εκαστοτε ενισχητη, 1+2, αν πας σε διενισχυση....και οι αλλες 2 εξοδοι σε sub.
Και μετα πας κατευθειαν σε ενεργα για αντικατασταση των 2 ηχειων και των ενισχυτικων.....
γκο φορ ιτ..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Αυτό απ' ό,τι ξέρω δεν ισχύει.
Ισχύει.

Οι ενισχυτές δεν έχουν όμοιο γκειν.

Το γκειν είναι λόγος του σήματος εξόδου προς το σήμα εισόδου.

Άλλος έχει γκεϊν 20 άλλος 30.

Δηλαδή ο ένας εικοσαπλασιαζει την τάση εισόδου, ο άλλος την τριανταπλασιαζει.

Δεν είναι αναλογική η σχέση, είναι λογαριθμική.

Εσύ αυξάνοντας αναλογικά την τάση εισόδου, θα έχεις την διαφορά των λογαριθμικά αυξανόμενων τάσεων στην έξοδο. Μπορείς να τα σεταρεις σε ένα σημείο να είναι ίδιο το συνολικό κέρδος, αλλά όπως είπε ο μπακ, δε θα μπορείς να παίξεις με το βολιουμ χωρίς να αλλάζει η σχέση των σταθμεων.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Σωστό. Απλά είπα να παίξω λίγο παραπάνω, να γίνω πιο πιουρίστας βρε αδερφέ!! :D Παρασύρθηκα λίγο τόσο απο τις δυνατότητες του rephase ( που στη πραγματικότητα είναι για σχεδίαση ηχείων και όχι για διόρθωση χώρου ) και απο αυτό που είδα στο dirac ότι δίνεις συχνότητες κρος και σε ποιο ενισχυτή πάει ο κάθε δρόμος και νόμιζα ότι αν έδινα αυτές τις πληροφορίες, θα έκανα ενεργή διενίσχυση.
Anyway, θα μελετήσω και το pdf που εξηγεί πως λειτουργούν τα crossover, έτσι για να διευρύνω τους ορίζοντές μου.
Κοίτα να δεις. Μπορώ να κάνω cross με το software της κάρτας ήχου μου, να πάρω 4 εξόδους να τις δώσω σε ένα τερακάναλο τελικό και να συνδέσω τα μεγάφωνα των Mission που έχω και μετά να τα μετρήσω. Αλλά βαριέμαι απίστευτα. Πλάκα θα είχε όμως να το κάνω για την εμπειρία.
Και όλα αυτά τα κάνει αυτό το σκατουλάκι:
View attachment 155272

?

ΑΑΑΑΑΑΑ, έτσι είναι το ηχείο σου μέσα;;; Διπλοδιπλωμένα καλώδια;
 
Last edited:

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Ισχύει.

Οι ενισχυτές δεν έχουν όμοιο γκειν.

Το γκειν είναι λόγος του σήματος εξόδου προς το σήμα εισόδου.

Άλλος έχει γκεϊν 20 άλλος 30.

Δηλαδή ο ένας εικοσαπλασιαζει την τάση εισόδου, ο άλλος την τριανταπλασιαζει.

Δεν είναι αναλογική η σχέση, είναι λογαριθμική.

Εσύ αυξάνοντας αναλογικά την τάση εισόδου, θα έχεις την διαφορά των λογαριθμικά αυξανόμενων τάσεων στην έξοδο. Μπορείς να τα σεταρεις σε ένα σημείο να είναι ίδιο το συνολικό κέρδος, αλλά όπως είπε ο μπακ, δε θα μπορείς να παίξεις με το βολιουμ χωρίς να αλλάζει η σχέση των σταθμεων.
Οι βρυστονες του αστροναύτη θα έχουν παρόμοιο gain, εννοώ ότι δεν φαντάζομαι τρελλές διαφορές. Αν έχει 30 ο μεγάλος , ο μικρός να έχει 25-26.
Μπορεί να το φέρει μετά από την έξοδο του shd, από το level για τον κάθε τελικό.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Οι ενισχυτές δεν έχουν όμοιο γκειν.

Το γκειν είναι λόγος του σήματος εξόδου προς το σήμα εισόδου.

Άλλος έχει γκεϊν 20 άλλος 30.

Δηλαδή ο ένας εικοσαπλασιαζει την τάση εισόδου, ο άλλος την τριανταπλασιαζει.

Δεν είναι αναλογική η σχέση, είναι λογαριθμική.

Εσύ αυξάνοντας αναλογικά την τάση εισόδου, θα έχεις την διαφορά των λογαριθμικά αυξανόμενων τάσεων στην έξοδο. Μπορείς να τα σεταρεις σε ένα σημείο να είναι ίδιο το συνολικό κέρδος, αλλά όπως είπε ο μπακ, δε θα μπορείς να παίξεις με το βολιουμ χωρίς να αλλάζει η σχέση των σταθμεων.
Γνωστό, για αυτό στον ένα ενισχυτή θα βάλεις μείον χ dB στο σήμα που θα τον ταϊσεις. Δηλαδή κάποιες φορές λιγότερη τάση, έτσι ώστε μετά τον τριανταπλασιασμό, να γίνει ίδια με την άλλη που θα έχει εικοσαπλασιαστεί. Αυτό θα ισχύει σε κάθε ένταση.
Μπορεί αυτή τη στιγμή να μην αντιλαμβάνομαι αυτό που ισχύει στην πραγματικότητα και να λέω λάθος, αλλά στο παραπάνω έχω καταλήξει.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.135
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top